www.xadrezourense.com

                                          

 

 www.xadrezourense.com  

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: https://gestiondecuenta.com/Count.cgi?ft=0&frgb=FF0000&dd=B|df=xadrezourense.com

NOTICIAS  E  ACTUALIDADE

Información curso de xadrez 2023 / 2024     -     ¡Non esperes ao curso próximo!

Clases de ajedrez en Ourense , clases de xadrez en Ourense, clases de ajedrez ourense, clases xadrez ouresne, clases ajedrez ouresne, clubs de ajedrez Ourense, clubs ajedrez ourense, clubs xadrez Ourense, clubs xadrez Ourense, clases ajedrez en ourense

 

Actualización

7 de abril de 2024

***

 

           

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.CMD..JPG

www.deportesourense.com

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deputacion..JPG

www.depourense.es

           

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deporte.Galego.Xunta..JPG

deporte.xunta.gal

 

Aprende e coñece aos nosos técnicos

 

1.                    “Coñece aos nosos Adestradores”

2.                    “O ataque á descuberta”,  (F.T. Elías González)

3.                    “O ataque Raios-X”,  (M.F. David Gómez)

4.                    “A desviación” (M.F David Gómez)

5.                    “A Cravada” (M.F. Adrián Gómez)

6.                    “O Zugzwang” (M.F. David Gómez)

7.                    “O Ataque Doble” (M.F. Adrián Gómez)

8.                    “The pawns”– Chess in English, (A.D.X. David Glez.)

9.                    “Táctica na Siciliana I” (G.M. Jorge Viterbo)

10.                 “Táctica na Siciliana II” (G.M. Jorge Viterbo)

11.                 “Táctica no Medio Xogo” (M.I. André Ventura)

12.    “O mate da escaleira” (M.N. Alba Rodríguez)

13.    “Mate de REi + Dama vs. Rei” (M.N. Alba Rodríguez)

14.    “The pawns”– Chess in English, (A.D.X. David Glez.)

15.    “Máquinas e Xadrez, desde Schönbrun ata hoxe" (Elías Glez.)

 

 

 

 

INFORMACIÓN COMPLETA CURSO 23-24

 

Ver imaxe ampliada

 

     

Información e contacto

traxerxadrez@hotmail.com

655 996 806   -  675 08 09 20

 

   

Garantía de profesionalidade

  ¡ Exixe que as túas clases, as dos teus fillos, as da túa ANPA ou Centro

 de ensino as imparta un profesional titulado no ensino do xadrez !

   Ver técnicos e titulacións 2023

 

 Escola de Xadrez Ourense, (mapa)

 

 

     

Ver información Clases Xadrez Colexios e Asociacións

 

                 

 

**

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deputacion..JPG

www.depourense.es

 

            

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.CMD..JPG

www.deportesourense.com

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deporte.Galego.Xunta..JPG

deporte.xunta.gal

 

 

 

 

Clases de xadrez en Ourense     Profesores de ajedrez Ourense      

Escola xadrez Orense      E  scuela de Ajedrez

 

** Trailer do curso online “XOGADE”

 “Xuntándonos para Xogar” – C.D. Xadrez Ourense   (ver trailer)

 

** Conferencia G.M.Iván Salgado 3.9.21

Beneficios intelectuais do xadrez – ver vídeo

 

** Conferencia do Psicólogo Carlos Martínez 6.9.21

Beneficios psicolóxicos do xadrez – ver vídeo

 

** Conferencia G.M. Josep Oms 3.9.21

Un exemplo de ensino do xadrez – ver vídeo

 

***

           

 

 

 

 

 

 

 

Clases de ajedrez en Ourense – clases ajedrez Ourense – clases xadrez Ourense – clases ajedrez – clases axedrez Ourense – clases ajedrez orense

.  O Gran Mestre Jorge Ferreira, impartiu unha charla maxistral sobre xadrez na sede de Club Xadrez Ourense

O nº1 de Portugal e 4 veces olímpico, recibiu do clube un recoñecemento por os seus 10 anos ligado ao club.

 

 

 

A aula principal das instalación de Club Deportivo Xadrez Ourense quedouse pequena para acoller a Másterclass impartida na tarde do venres día 5 de abril por o Gran Mestre Internacional Jorge

Viterbo Ferreira (1994), nº 1 da selección portuguesa e 4 veces olímpico co seu país.

Máis dunha trintena de asistentes de diferentes categorías, (Sénior, Xuvenil e infantil) acudiron a escoitar os interesantes consellos do Gran Mestre sobre xadrez de competición no marco dunha sesión moi amena na que moitos dos asistentes aproveitaron para realizar consultas técnicas ao experimentado xadrecista.

A directiva de Club Xadrez Ourense quixo agradecer os primeiros dez anos de vínculo do xadrecista luso co Club da nosa cidade, durante outras tantas tempadas nas que defendeu os primeiros taboleiros do primero equipo de Xadrez Ourense na Liga Nacional de Clubs de primeira división e tamén, en numerosas ocasións, na División de honra autonómica e na Copa Galicia de Clubs.

 

 

Club Xadrez Ourense lidera o medalleiro nos autonómicos individuais 2024

Nos galegos de Semana Santa, Jimena Abad e Xulio del Prado sumaron outros 2 metáis

 

Significativo número de pódiums para o xadrez ourensán nos autonómicos 2024 de Semana Santa disputados en Padrón, nos que Xulio del Prado proclamouse subcampeón galego senior e Jimena

Abad campiona galega sub12, sumando dous metáis máis aos 3 xa logrados por os deportistas de Club Xadrez Ourense nas datas de entroido.

Os Clubes ourensáns totalizaron un total de 11 medallas das 42 en litixio, éxito significativo considerando que a provincia conta con apenas un 12% das licenzas de Galicia (aproximadamente o que nos corresponde por proporción de poboación), e que o número de pódiums obtidos supera o 25% dos totais. 

Club Deportivo Xadrez Ourense, con 5 podiums, foi a entidade galega con máis medallistas en  2024, situándose por encima de clubes referentes no panorama autonómico como Fontecarmoa de Vilagarcía, Xadrez Compostela ou o propio Club Xadrez Benchoshey de Pereiro de Aguiar, que con 4 medallistas, posicionouse tamén como entidade referente a nivel galego. Por otura banda hai que salientar as cerca de 50 participacións totais de Club Xadrez Ourense nestos galgos de ritmo Standard 2024, entre as datas de Semana Santa e entroido, sendo a entidade galega máis participativa.

 

    

                     Imaxen de grupo dos representantes de Club Xadrez Ourense en categorías Sub16, Sub12 e Sub10                   Representantes do Club en categoría Sénior

 

Ver medalleiro autonómico por clubs 2024

 

En categoría Sénior, destacou o subcampionato do todavía Xuvenil Xulio del Prado, (Xadrez Ourense), únicamente superado por o M.I. ferrolán Diego Guerra, que se proclamou campión. Nesta mesma categoría destacaron o 3º posto de J. Ramón González (Benchohey), mentres que David Gómez (Xadrez Ourense), actual campión provincial, fui qiunto e o Henrique Rey (Xadrez Ourense), sexto. Totalizando ata 4 ourensanistas entre os seis primeros clasificados desta edición 2024 do autonómico sénior, un feito sin precedentes nos máis de 50 anos de historia do  Campionato de Galicia Absoluto.

 

Xulio subcampión e David 5º, entre os premiados no galego senior 2024.

 

Días antes, entre o 23 e o 26 de marzo disputáronse as categorías sub10, sub12 e sub16, nas que  que destacou o ouro de Jimena Abad en Sub12. Categoría na que tamén hai que salientar o 6º posto de Daniel Manrique. Xa en sub10, o ourensán máis destacado foi Isaac Fernández (Club Xadrez Ourense), empatado no posto 18º. 

 

Jimena Abad, campiona Galega sub12

 

Aos recentes pódiums logrados por os nosos xadrecistas en Semana Santa, hai que engadir as medallas logradas en datas de entroido nas categorías sub8, sub14 e s18, por Lola Cotano en sub8 feminino, así como a de Jimena Abad en sub14 e a de Xulio del Prado en sub18.

 

Ver Clasificación Cto. Galego Sénior 2024

Ver Clasificación Cto. Galego Sub16 2024

Ver Clasificación Cto. Galego Sub12 2024

Ver Clasificación Cto. Galego Sub10 2024

 

La Voz de Galicia 2 de abril

La Región, 2 de abril (1)

La Región, 2 de abril (2)

Faro de Vigo, 2 de abril

La Región, 26 de marzo

Faro de Vigo, 26 de marzo

La Voz de Galicia, 26 de marzo

 

A Xunta de Galicia recoñece a labor de Escola Xadrez Ourense ao chegar aos 1000 alumnos activos no curso 23-24

Mateo Álvarez Cortés de 11 anos de idade, recentemente inscrito o pasado febreiro no centro de tecnificación de Club Deportivo Xadrez Ourense, é o alumno nº 1000 de Escola Xadrez Ourense do curso 2023-2024. A Xunta de Galicia quixo recoñecer este feito para dar visibilidade a esta labor na que xa son 1000 os alumnos/as que toman parte e están iniciándose e perfeccionándose no “deporte-ciencia” no curso 23-24, baixo a dirección de 7 técnicos profesionais de Club Xadrez Ourense, (todos eles con titulación internacional ou nacional)

 

Mateo Álvarez Cortés, Recibindo do delegado provincial de deportes da Xunta, Manuel Pérez, o premio como Alumno “1000” de Escola Xadrez Ourense no curso 23-24

 

O feito de ter sido protagonista de alcanzar a singular cifra do “milleiro”, serveiulle a este xoven xadrecista para recibir o recoñecemento de mans do delegado provincial de deportes da Xunta de Galicia, Manuel Pérez González, ademais dun lote de premios como unha “MásterClass” con un Mestre Internacional, un pack deportivo completo de xadrez, un trofeo conmemorativo e incluso un libro dedicado do título “Aprende Ajedrez desde Cero”, recentemente publicado por o Gran Mestre Iván Salgado, en colaboración co técnico internacional Elías González e o coñecido ilustrador David González.

As cifras exactas na actualidade son de 838 mozos/as xadrecistas que están a ter a oportunidade durante o curso 23-24 de coñecer os segredos e técncias máis avanzadas desta disciplina milenaria, que aporta múltiples beneficios intelectuais para todos os seus practicantes. Actividade que Escola Xadrez Ourense realiza nest curso nun total de 42 escolas de xadrez de base, (maioritariamente Centros educativos e Concellos da provincia, ainda que tamén en outros colectivos)

Ademais o proxecto formativo de Club Deportivo Xadrez Ourense en 2023-2024 exténdese ata o centro de tecnificación deportiva no que están adestrando 162 mozos e adultos, que sumados aos 838 mozos/as que se inician no xadrez en horario extraescolar e incluso tamén horario lectivo, en 22 centros do municipio de Ouresne, suman os 1000 xadrecistas que están en activo formándose durante o presente curso.

A labor de Club Xadrez Ourense, dentro do seu centro de tecnificación, exténdese tamén este curso a dúas ducias, aproximadamente, de adestramentos individuais semanais impartidos por técnicos titulados e destinados a deportistas de medio e alto nivel, chegando tamén a ofrecer a opción a aficionados para que segan as clases de adultos semanais (martes e xoves), de forman online, actividade que realizan maiortariamente desde múltiples puntos da nosa provincia e do resto de Galicia, pero tamén desde lugares tan dispares como Portugal ou Logroño, entre outros.

O programa “Xadrez na Escola” da Concellería de Educación do Concello de Ourense destinado a divulgar o “deporte-ciencia” en horario lectivo e o programa “Escolas deportivas Deputación de Ourense” en horario extraescolar, que Club Xadrez Ourense está a desenvolver en colaboración con estas dúas administracións, son peza clave para alcanzar estas cifras no presente curso.

La Región, 26 marzo

La Región 22 de marzo

La Voz de Galicia, 22 de marzo

Faro de Vigo, 22 de marzo

 

Retorno ao liderato tras a victoria de Club Deportivo Xadrez Ourense “A” no “clásico” do xadrez autonómico

Anterior Match disputado entre ambos conxuntos hai uns meses na 1ª división Española

 

O sábado 9 de marzo rtivo lugar a cuarat xoranda da liga galega de clubs en todas as súas categorías nunha competición que move a máis de 2000 xadrecistas pertencentes a 218 equipos divididos en catro categorías, desde a división de honra ata a 3ª división autonómica.

Na máxima categoría autonómica, Club Xadrez Ourense “A” visitaba al potente Sanxenxo “Interrías”, campeón de Liga autonómica 2023, título que Xadrez Ourense conquistou en 2022, nun encontro no cumio do xadrez autonómico que emparellaba aos dous únicos representantes galegos da primeira división nacional. 

Os empates de Ventura, Zenón e David e as victorias de Yudania e Henrique, serviron para obter unha axustada victoria por 2.5 a 3.5, resultado que serve ao primeiro equipo da nosa entidade para volver a comandar a clasificación na división de honra.  

Na primeira división autonómica destacou a doble victoria a domicilio dos equipos filiais “B” e “C” de Club Xadrez Ourense, o primeiro deles a domicilio ante o difícil conxunto do Lucena Vigues (por 1-3) resultado que lle serve ao primeiro filial da nosa entidade para manterse en zona de ascenso. A este positivo resultado na primeira división sumouse a victoria por 1.5 a 2.5 do Xadrez Ourense “C” a domicilio na universidade de Ourense, o que axuda ao noso xoven equipo “C” a alonxarse, cada vez máis, da zona perigosa.

Xa en 2ª división o Xadrez Ourense “D” regresaba con un punto da súa visita a Mos, mentres que o xovencísimo equipo “E” empataba ante o Ateneo de Ourense nun encontro no que se daba a curiosa situación de que a suma das idades dos catro xadrecistas visitantes é inferior á idade de calquera dos catro xogadores do equipo local.

Unha imaxe panorámica da nosa sala de xogo en “Abros Anicura” nunha das xornadas de casa

 

Ver Clasificacións completas

La Región, 6 de marzo

Faro de Vigo, 5 de marzo

La Voz de Galicia, 6 de marzo

La Región, 28 febreiro

Faro de Vigo, 28 febreiro

Faro de Vigo, 20 febreiro

 

Iván Dopazo lévase a segunda proba do  "Blitz Friday"

El pasado fin de semana se reunieron en las instalaciones de Club Xadrez Ourense un buen número de ajedrecistas para para disputar la segunda entrega del "Blitz Friday", una serie de torneos de la modalidad más vistosa del ajedrez para el público (el ajedrez relámpago), en la que los jugadores únicamente disponen de 3 minutos para toda la partida (con 2 segundos extra por jugada)

En la categoría sénior el podium final quedó compuesto por Iván Dopazo, seguido de Laura Gómez (3 veces campeona gallega individual) y lo completó Alba Pérez (cuarta de España sub16, en la actualidad).

En categoría Sub16, el oro se lo llevó Roi Fernández, seguido de Brais Vázquez y Xacobe Torres.

Próximamente llegará la tercera jornada del Blitz Friday, competición paralela a La Liga Gallega de Ajedrez.

Ver Clasificación

La Región, 20 febreiro

 

Tres pódiums para os deportistas de Club Xadrez Ourense na 1ª fase dos autonómicos individuais

 

Padrón acolleu a primeira fase dos campionatos autonómicos individuais sub18, sub14 e sub8, entre os días 10 e 13 de febreiro.

Club Xadrez Ourense, un ano máis, foi unha das entidades galegas máis participativas aportando máis dun 10% da participación total, (entre os 92 clubs galegos)

En categoría Sub18 Xulio del Prado (Xadrez Ourense) alzouse co subcampionato galego individual xuvenil ao consegiur 6.5 puntos, únicamente medio punto menos que o Santiagués Diego Cacheiro, campeón galego, que únicamente cedía nunha das súas partidas, precisamente ante o ourensanista.

Tamén hai que salientar nesta categoría os 4.5 puntos logrados por Alba Pérez (Xadrez Ourense), que rematou a un paso do podium.

En categoría Sub14, Jimena Abad (Club Xadrez Ourense) remataba subcampiona galega feminina, co mérito engadido de que ainda se atopa en categoría sub12.

             

En Sub8, Lola Cotano, remataba subcampiona galega, no seu debut nos campionatos autonómicos.

 

Club Xadrez Ourense sitúase como entidade galega máis laureada (con 3 metais), por diante de importantes clubs galegos que figuran con dous metais, como Fontecarmoa, USC ou Lucena de Vigo, entre outros.

En Semana Santa Terán lugar as categorías senios, sub16, sub12 e sub10.

 

Ver clasificación sub18

Ver clasificación sub14

Ver clasificación sub8

La Región, 28 febreiro

La Región, 20 febreiro

La Voz de Galicia 15 de febreiro

Faro de Vigo 15 de febreiro

 

 

Elías González recibe a distinción ao mérito deportivo da Xunta de Galicia

 

Previa deliberación do xurado publicada no DOG do 25 de xaneiro de 2024, a Xunta de Galicia concedeu os premios ao “Mérito Deportivo 2023-2024” a persoas (físicas ou xurídicas) relacionadas co mundo do deporte galego e como recoñecemento ás súas traxectorias nun acto presidido por o presidente da Xunta de Galicia Alfonso Rueda, Diego Calvo (vicepresidente) e por José Ramón Lete (secretario xeral para o deporte)

 

Elías González, adestrador de xadrez desde 1993, foi unha das persoas distinguidas con este premio, que tamén recibiron contrastadas figuras do deporte ourensán como Pino Díaz (ximnasia), Gago (artes marcíais), Camiña (baloncesto), Barbosa (Hockey) ou Moure (Ciclismo),  entre outros.

Tras máis de 30 anos  ligado ao deporte do xadrez en múltiples tarefas deportivas e organizativas, entre elas a súa labor de responsable da Escola Xadrez Ourense que tantos xadrecistas leva dado para este deporte nestas 3 décadas, (docenas de campións galegos individuais, e ata 11 medallistas nacionais), ou a súa tarefa como responsable técnico do Festival de xadrez de Expourense, ou a Copa Maristas Galicia, entre outras moitas probas deportivas.

 

Este premio está  adicado ás que son, sen dúbida, as dúas figuras máis importantes do xadrez ourensán no último medio século: Clemente Jiménez e Manolo Villar, figurais sen as cuais o xadrez ourensán dos últimos 40-50 anos non tería alcanzado á excelente saude da que goza na actualidade. Unha lembranza especial para a figura de Emilio Rodríguez Delgado, que nos deuxou fai un ano, e que xunto ao sempre incombustible Pepe Cabanelas, foi dinamizador e alma máter da Copa Maristas nas súas primeiras 14 edicións.

Prensa relacionada I

Prensa relacionada II

Currículum

2 podiums máis para Club Xadrez Ourense (total de 9), no Campionato Provincial Absoluto 2024

David Gómez logra o seu quinto título provincial

 

O 3 e o 4 de febreiro celebrouse a última das categorías dos campionatos provinciais individuais de 2024, a XXXIII edición do campionato Provincial Absoluto.

O Mestre FIDE David Gómez Diéguez, (Xadrez Ourense), conquistou o seu quinto entorchado provincial tras conseguir 4.5 dos 5 puntos en liza.

Seu compañeiro de equipo, Henrique Rey, rematou no terceiro posto con 4 puntos, idéntica puntuación que os xóvenes compañeiros de club, Mateo Díaz ou Iván Dopazo.

 

Con estos dous metales, Club Xadrez Ourense, un ano máis, encabeza o medalleiro provincial individual conquistando 9 dos 21 metais en liza, (3 ouros, 3 pratas e 3 bronces).

 

Alba Pérez en Sub18 e Daniel Manrique en Sub12, foron xunto a David Gómez os deportistas de Club Xadrez Ourense que subiron ao máis alto do pódium nesta edición 2024 dos provinciais individuais.

 

Ver historial dos XXXIII Campionatos Provinciais absolutos.

Ver Clasificación Provincial Sénior

Ver Medalleiro Provincial de todas as categorías 2024

Región 20.2.24

Faro de Vigo, 8 febreiro

La Voz de Galicia, 8 febrero

La Región, 6 febrero

 

4 podiums máis para Club Xadrez Ourense na 2ª fase dos campionatos Provinciais 2024

O sábado 27 de xaneiro e o domingo 28 tivo lugar a segunda tanda dos campionatos provinciais individuais de  2024, (este ano organizador por o Club Universidade), nun evento no que tomaron parte 91 deportistas da maioría dos clubs da provincia, 57 deles (60% do total) de Club Xadrez Ourense.

Alba Pérez (Club Xadrez Ourense), campiona provincial Sub18

 

Por parte de Club Xadrez Ourense Alba Pérez (Xadrez Ourense), en categoría sub18 conquistou o Ouro, mentres que seu compañeiro Joel Cid fíxose coa prata en sub14. Pola súa banda, xóvenes valores de Club Xadrez Ourense Isaac Fernández e Luis Sotelo, conquistaron prata e bronce en Sub10, respectivamente.

 

Ver Clasificación Sub18

Ver Clasificación Sub14

Ver Clasificación Sub10

 

La Región, 30 de xaneiro

Voz de Galicia, 30 de xaneiro

 

 

Arrancan os torneos de primavera “Blitz Friday”

 

Cerca dunha trintena de xadrecistas déronse cita no primeiro "Blitz Friday" organizado por CLUB DEPORTIVO XADREZ OURENSE na noite do 26 de xaneiro.

Esta é a primeira dunha serie de torneos de Blitz (xadrez relámpago), que se irán celebrando ao longo da primaveira e en especial, nas xornadas víspera da liga galega de clubs qeua rrancará o vindeiro 17 de febreiro, competición na que Club Xadrez Ourense presenta ata dez equipos, un en división de honra, dous en primeira, dous en segunda e cinco en cuarta división (esta última categoría de promoción para menores de 16 anos sin elo fide).

 

Neste primeiro “Blitz Friday”, en categoría sénior, o catro veces campeón galego individual Martín Gómez Carreño finalizour campión con pleno de seis puntos,  seguido de Iván Dopazo e de Laura Gómez, mentres que na categoría Cadete - sub16, leváronse o pódium, Joel Cid, Rodrigo Cid e Anxo Fernández.

 

Ver clasificación

 

La Región, 31 de xaneiro

 

3 podiums para Club Xadrez Ourense na primeira tanda dos campionatos Provinciais

O domingo 21 de xaneiro tivo lugar a primeira tanda dos campionatos provinciais individuais de  2024, (este ano organizados por o Club Universidade), nun evento no que tomaron parte 100 deportistas da maioría dos clubs da provincia, 55 deles (máis do 50% do total) de Club Xadrez Ourense.

 

Daniel Manrique, campeón provincial Sub12 de 2024

 

Por parte de Club Xadrez Ourense Daniel Manrique, en categoría sub12 conquistou o Ouro, mentres que seu compañeiro Brais Vázquez fíxose co bronce, pola súa parte Artai lamela fixo prata en sub8. Anna Soares (Burgas) en sub8 e Mateo Dibuja (Liceo) en sub16, foron os restantes campións provinciais.

 

Ver Clasificación Sub8

Ver Clasificación Sub12

Ver Clasificación Sub16

 

La Región, 23 de xaneiro.

 

 

 

20 adultos aficionados tomaron parte nas ligas de outono de Club Xadrez Ourense

A liga de outono, que se disputou durante 6 semanas coa participación de 20 adultos aficionados de Club Xadrez Ourense rematou o 19 de decembro coa entrega de premios e o convite a un aperitivo de nadal para todos os participantes e compañeiros dos grupos de adultos aficionados que manteñen a súa actividade regular dende hai anos os martes ás 20.15 e os xoves ás 20.15.

Víctor López no grupo con elo fide, e Alex Ocampo no outro grupo, foron os vencedores. Noraboa a todos os participantes.

Ver clasificacións.

"120 xóvenes xadrecistas fixeron xaque por Nadal”

O Centro Cívico da Cuña quedouse pequeno para acoller as catro categorías que se disputaron entre a mañá e a tarde do sábado 16 de decembro neste xa

clásico torneo de Nadal.

A organización (Club Xadrez Ourense) tivo que colgar o “non hai billetes” bastantes horas antes da finalización do prazo de inscrición deixando fora a máis de dúas

ducias de interesados que Terán que agardar aos provinciais individuais por idades do próximo xaneiro.

A cita foi a quinta proba de xadrez que superou os 100 participantes de todas as celebradas en 2023 na nosa provincia, xunto co campionato provincial por idades,

o campionato provincial por equipos, a Copa Galicia Maristas (que acadou os 300 xogadores) e o Open FIDE de San Martiño, todas elas probas organizadas polo

Club Xadrez Ourense.

Na categoría prebenxamín o gañador foi o xoven talento do Mestre Vide Adrián Ramos, e na categoría benxamín o triunfo foi para Alejandro Gutierrez (Xadrez Ourense).

Xa nos "maiores" venceu Joel Cid (Xadrez Ourense) nos Alevines, mentres que nos Cadetes venceu Hugo Rivero do Club Benchoshey.

Durante a clausura, o Concelleiro de deportes e exdeportista profesional Aníbal Pereira, felicitou por a súa deportividade a todos os participantes aos que lles adicou

unhas agarimosas palabras, ademais de fotografarse cos premiados e cos gañadores dos sorteos.

 

Ver clasificación prebenxamín

Ver clasificación benxamín

Ver clasificación alevín

Ver clasificación Infantil-cadete

 

 

Catro equipos e positivos resultados de Club Xadrez Ourense na Copa de España por equipos de Benidorm

Entre os días 6 e 10 de decembro celebrouse en Benidorm a Copa de España de Xadrez por Equipos das categorías Xuvenil, Infantil e Alevín.

A embaixada do Club Xadrez Ourense foi ampla, destacando os 18 xóvenes xadrecistas que representaron aos catro equipos do Club Deportivo Xadrez Ourense, entre

estos xóvenes destacou a presenza co Club Xadrez Ourense Xuvenil “A” do actual campión de España sub-16 individual, Xulio del Prado. Luis Fernández, Edgar

Rodríguez e Elías González apoiaron aos rapaces nos aspectos técnicos durante a competición.

Hai que mencionar que, como é tradición, a organización permite a participación de combinados de deportistas que xogan baixo un mesmo nome de equipo pero que

non pertencen a un mesmo club, o que fai oportuno falar de dúas clasificacións diferenciadas: a clasificación xeral que inclúe todos os equipos e a clasificación real

por Clubs, con equipos integrados na súa totalidade por deportistas dunha mesma entidade deportiva.

Deste xeito, cabe destacar o quinto posto obtido polo Xadrez Ourense Xuvenil “A” na categoría Xuvenil, (14º da clasificación xeral combinada), entre os 46

equipos participantes.

En Infantil o Xadrez Ourense tamén rematou no quinto posto por clubs, (13ºº na xeral) e en Alevíns, o Club Xadrez Ourense, malia caer nunha disputada última rolda,

tamén rematou no 5º posto por clubs e 12º na clasificación xeral final.

Ver clasificación Copa de España por equipos Xuvenil

Ver clasificación Copa de España por equipos Infantil

Ver clasificación Copa de España por equipos Alevín

 

La Región, 12 de decembro

La Voz de Galicia, 12 de decembro

Faro de Vigo, 12 de decembro

Faro de Vigo, 8 de decembro

La Región, 8 de decembro

 

Aberto FIDE de Xadrez Rápido “San Martiño 2023”

 

 

A 1ª edición do Open “San Martiño” de xadrez debuta con cantidade e calidade

110 xadrecistas, procedentes de toda Galicia e incluso de fora da nosa comunidade, abarrataron durante a mañá e a tarde do sábado 18 de novembro o Centro Cívico de A Cuña para darse cita na primeira edición deste novo torneo que empeza pisando forte por a calidade de varios dos participantes que se deron cita, ademais de ser a cuarta competición durante este ano que sobrepasa o centenar de participantes na nosa provincia, (Xunto coa Copa Maristas Galicia, os provinciais por idades e o pasado torneo de Nadal que xa está chamando á porta novamente).

O Club organizador (Xadrez Ourense) quixo rendir un cariñoso homenaxe ao actual bicampeón de España individual das categorías Sub16 standard e Sub18 rápido, Xulio del Prado (Club Xadrez Ourense), que estivo presente non só como participante no torneo Open FIDE da tarde, se non tamén como presentador, asinando autógrafos e facéndose fotos cos máis novos durante o torneo matinal destinado a participantes de hasta doce anos.

Nesta categoría, menores de doce anos, o vencedor foi Joel Cid Barrio, (Xadrez Ourense) que contou por victorias todas as súas partidas, seguido da Ponteareana Antía Reboredo (Ramiro Sabel), Telmo Vicente (Xadrez Rianxo), Xoel Roo (Marquiño de Noia) e Brais Vázquez (Xadrez Ourense).

Xa no torneo da tarde, no que as categorías Senior-Xuvenil e a Infantil-cadete competían conxuntamente, e que arrancou cun emotivo momento no que o campión de España realizou o saque de honor, foi o Mestre Internacional Vigués Rafael Rodríguez o que conquistou a categoría Sénior-Xuvenil, seguido de David Gómez (Xadrez Ourense), Andrés Graña (Escola Luguesa) e dos irmáns David e Marcos Vázquez (Xadrez Ourense).

Pola banda dos Cadete-Infantiles foi o propio Xulio del Prado o vencedor (Xadrez Ourense), seguido de Eduardo Cabanas (U.S. de Compostela), Iago Fernández Ramos (Marquiño de Noia) foi terceiro, mentre que Benjamín Diéguez (Benchoshey) e Alba Pérez (Xadrez Ourense) foron cuarto e quinta, respectivamente.

Clasificación Sub12

Clasificación Senior – Xuvenil

 

La Región, 21 novembro I

La Región, 21 novembro II

La Voz de Galicia, 21 novembro

 

Imaxes de podium

 

Curso de Xadrez   2023 - 24

A Escola de Xadrez de Club Deportivo Xadrez Ourense, a través do seu equipo de adestradores titulados (FIDE e Federación Española), arrancou o seu programa para o curso 2023 - 2024, desenvolvendo a súa tarefa semanal nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 (entreplanta), de Ourense, e quedando a actividade estructurada por grupos repartidos en  niveis (dende iniciación ata nivel avanzado e tamén para adultos). As clases  desenvólvense en grupos de ata 12 asistentes, e tamén en grupos reducidos ou sesión individuais. 

 Clases de ajedrez ourense Clases de ajedrez en Ourense – clases ajedrez Ourense – clases xadrez Ourense – clases ajedrez – clases axedrez Ourense – clases ajedrez orense

*VER TÁBOA DE GRUPOS,  HORARIOS E CONTACTO PARA O CURSO 2023-24

 Clases ajedrez ourense Clases de ajedrez en Ourense – clases ajedrez Ourense – clases xadrez Ourense – clases ajedrez – clases axedrez Ourense – clases ajedrez orense

Xa arrancaron os cursos de xadrez nos  centros de ensino.  Para ESTE CURSO Escola Xadrez Ourense e Club Deportivo Xadrez Ourense, ademais da súa tarefa a nivel extraescolar, está a colaborar coa Deputación Provincial de Ourense e coa Concellería de Educación durante o curso 23-24 como xa o fixeron en cursos anteriores para a divulgación do “deporte ciencia” tanto nos concellos da provincia como nos centros de ensino do municipio en horario lectivo.      

      

Ver programa de xadrez extraescolar para o curso 23-24, nos centros de ensino

 Clases ajedrez Ourense Clases de ajedrez en Ourense – clases ajedrez Ourense – clases xadrez Ourense – clases ajedrez – clases axedrez Ourense – clases ajedrez orense

Ver cartel “Xadrez nas Escolas curso 23-24”          Ver información actividade xadrez nos colexios – Curso 23-24

 

*Ver certificación oficial de técnicos titulados 2023

 Clases de ajedrez en Ourense – clases ajedrez Ourense – clases xadrez Ourense – clases ajedrez – clases axedrez Ourense – clases ajedrez orense

Birdies e Xaques fusionáronse o domingo 24 nunha nova disciplina

O “Club de Golf Torre de Hércules” da Coruña e o “Club Deportivo Xadrez Ourense” fusionaron ambas disciplinas nun evento pioneiro que tivo lugar o domingo día 24 de setembro no escenario do campo de Golf Torre, situado ao pé do centenario monumento.

Unha iniciativa persoal desenvolvida polo xadrecista e golfista José Saavedra (un dos socios fundadores do Club Xadrez Ourense alá polo ano 2003), deu os seus froitos nesta primeira cita que uniu a técnica do golf coa sutil táctica do xadrez, nunha iniciativa pioneira que reuniu a unha trintena de participantes que se deron cita no fermoso campo da Torre de Hércules, un dos poucos de España situado a escasos metros do mar.

Despois dunha primeira rolda de nove buratos, herba e bólas deron paso a taboleiros e pezas, para tentar sumar "birdies" a través de xaques mates en tres partidas. Cada xaque mate desconta un golpe da puntuación final de cada golfista.

O percorrido completouse por segunda vez con outros 9 buratos e tres partidos máis, e así os mellores do taboleiro restaron ata seis golpes das súas respectivas tarxetas de curso na loita pola clasificación final.

Os vencedores na competición de Scratch foron Tomás Bodelón, con 62 golpes totais e 6 partidas de xadrez gañadas (cheas de vitorias), que sumaron un total de 56, quedando empatado con Ramón Baladrón que fixo 57 golpes e unha vitoria, pero conseguindo primeiro o título, grazas ao maior número de vitorias na modalidade de xadrez. Na competición de hándicap, Rubén Álvarez Crespo saíu como vencedor con 63 golpes que, tras descontar os 11 do seu hándicap e as súas dúas vitorias no xadrez, acadou un total de 50. A só dous puntos, con 52, José Tajes empataba. en segundo lugar.(61 golpes-6 hándicap-5 vitorias en xadrez) e Jorge Souto (66 golpes-10 hándicap-4 vitorias).

Faro de Vigo, 26 setembro

La Región, 26 setembro

Voz de Galicia, 26 setembro

Campeonato de Europa Individual Sub16

Entre os días 5 e 14 de setembro tivo lugar en Mamaia (Rumanía) o campionato de Europa Individual Sub16, no que tomou parte o xoven xadrecista de Club Xadrez Ourense, Xulio del Prado Rodríguez que viaxaba a esta importante cita europea como flamante campión de España 2023.

Xulio non foi o único representante do noso club en tan importante cita, xa que a Adestradora Internacional Yudania Hernández, viaxou coa Federación Española como membro do equipo técnico español.

Ver clasificación

La Región, 23 setembro

Voz de Galicia, 16 setembro

La Región, 19 setembro

 

Club Deportivo Xadrez Ourense consolídase na Primeira División Nacional

 

 

Linares, o que foi durante décadas o "Wimbledom do xadrez", acolleu en 2023 a Liga Nacional de Clubs de 1ª división na que se deron cita oito potentes escuadras de todo o panorama nacional.

Club Ourense presentou un equipo sólido e con aspiracións de pelear polo podio, únicamente a falta de inspiración en momentos clave ante Sestao e Barcelona na 5ª e 6ª xornadas truncaron as ilusións.

En todo caso as amplas victorias ante Barberá, Xeracó, Sanxenxo e o empate ante Oromana de Sevilla  fan que o equipo ourensán se asente na zona tranquila da 1ª división Española, categoría na que buscará o pódium novamente na próxima tempada.

Finalmente, o equipo malagueño de Benalmádena proclamouse campión de liga, infelizmenten Xeracó e Fontecarmoa perderon a categoría. 

O equipo ourensán estivo formado por David Gómez (capitán), Yudania Hernández (decana do equipo e profesora de xadrez en varios centros ourensáns), o xoven Mestre FIDE Enrique Rey, o xoven valor ourensán Martín Gómez, e os Grandes Mestres Jorge Viterbo (que cumpre dez anos no club), así como os xa tamén “veteranos” co club G.M. Mads Andersen e o xoven G.M. Jonas Buhl (que debutou o ano pasado co Xadrez Ourense e que leva xa dúas tempadas sen perder na primeira división. Elías González acudiu como Delegado.

Ver Clasificación final

La Región 12 de setembro

Faro de Vigo, 1 de septiembre

La Región, 29 agosto

La Voz de Galicia, 28 agosto

La Voz de Galicia, 26 de agosto

La Voz de Galicia, 23 de agosto

Faro de Vigo, 22 de agosto

La Voz de Galicia, 22 de agosto

La Región, 17 agosto

 

Campeonato de España Individual Relámpago e Rápido

Entre os días 18 e 19 de agosto tiveron lugar en Mengíbar e Linares os campionatos de España de xadrez relámpago e rápido, respectivamente, coa participación da Mestra Internacional de Club Deportivo Xadrez Ourense, Yudania Hernández.

Yudania, que o ano pasado logrou o bronce nacional nesta modalidade, non pudo repetir éxitos pero tivo un excelente test para a Liga Nacional de Clubs que arranca tamén en Linares o 20 de agosto.

Ver clasificación Nacional rápidas

Ver clasificación nacional relámpago

 

Xulio del Prado, do Club Xadrez Ourense, logra dous campeonatos de España en 7 días

Alba Pérez Salgado, 4ª de España en categoría Sub16

Xulio del Prado (Club Xadrez Ourense), doble campión de España 2023

 

Hoxe domingo 6 de agosto, o xoven valor do Club Xadrez Ourense, Xulio del Prado Rodríguez (2007), proclamouse campión de España individual na modalidade de xadrez rápido, tras lograr 8 dos 9 puntos en liza, só sete días despois de proclamarse campión nacional cadete na localidade granadina de Salobreña, que acolle dende principios de xullo e ata entrado agosto os campionatos de España por categorías nos que participaron numerosos xadrecistas ourensáns, destacando as 20 participacións de Club Xadrez Ourense.

A categoría de xadrez rápido xuvenil, puxo fin aos campionatos de España por categorías, tamén hai que destacar os 4,5 puntos de Xacobe Conde, que rematou empatado no posto 85º, os 4 de Iván Dopazo (que rematou empatado no posto 108º e que mellora en 55 puntos o seu ranking internacional) e os 3 puntos de Alba Pérez (+36 elo)  e Laura Gómez que acabaron compartindo o posto 155º.

Na Categoría Xuvenil, dentro da modalidade clásica, Xulio del Prado conseguiu 6,5 puntos rematando no 9º posto, Xacobe Conde rematou cuns meritorios 5 puntos tendo en conta o longo parón de 10 meses por estudos, logrando empatar no posto 66º. Pola súa banda, Iván Dopazo logrou 3,5 puntos e empatou no posto 156º, mentres que Alba Pérez e Laura Gómez, con 3 puntos, remataron compartindo o posto 186º entre os máis de 220 participantes.

Laura Gómez, Iván Dopazo e Xacobe Conde, uns clásicos nos nacionais de idades, que rematan ciclo e pasarán a Sénior en 2024

 

Na Categoría Sub16, modalidade clásica, Xulio del Prado, como é sabido, rematou campión de España cuns soberbios 8,5 puntos sobre 9 posibles, o que lle dá pasaporte directo ao Europeo de Romanía que comezará o 4 de setembro. Destaca tamén nesta categoría a excelente clasificación da súa compañeira no Xadrez Ourense, Alba Pérez Salgado , que finalizou 4ª dentro da categoría feminina con 5 puntos e uns impresionantes 117 puntos de ascenso no seu ranking internacional.

 

Alba Pérez, de Club Xadrez Ourense, 4ª de España Cadete 2023 e 7ª en rápidas Sub16

 

Xa no campionato nacional Sub16, modalidade de xadrez rápido, Xulio del Prado empatou no undécimo posto con 6,5 puntos, tamén estivo á altura a súa compañeira no Xadrez Ourense Alba Pérez que rematou 7ª feminina con 4,5 puntos.

Semanas antes tamén destacaron as actuacións de Joel Cid e Brais Vázquez na categoría Sub12 e de Daniel Manrique na categoría Sub10, todos eles compañeiros no Club Xadrez Ourense. (ver noticia anterior)

 

Ver clasificación Sub18 rápidas

Ver clasificación Sub18 clásicas

Ver clasificación Sub16 rápidas

Ver clasifiación Sub16 clásicas

 

La Región, 16 de setembro

La Región, 5 de setembro

La Región, 8 de agosto

La Región, 7 de agosto

La Voz de Galicia, 8 de agosto

La Voz de Galicia, 7 de agosto

Faro de Vigo, 7 de agosto

El País, 1 de agosto

Faro de Vigo, 30 de xullo

La Voz de Galicia, 30 de xullo

La Voz de Galicia, 29 de xullo

La voz de Galicia, 27 de xullo

La Región, 27 de xullo

 

Prensa dixital:

La Voz de Galicia, 30 de xullo

El País, 30 de xullo

Faro de Vigo, 31 de xullo

La Región, 30 de xullo

La Voz de Galicia, 28 de xullo

Notable alto para os representantes máis xóvenes de Club Xadrez Ourense nos Ctos. de España 2023

Daniel Manrique en sub10 e Brais Vázquez e Joel Cid en sub12 tiveron positivas actuacións

 

 

A primeira quincena de xullo acolleu en Salobreña (Granada) os primeiros campionatos de España individuais de edades (categorías sub8, sub10 e sub12), uns campionatos que se prolongarán ata entrado Agosto, data na que os sub18 porán fin ao grupo de xóvenes para da paso aos absolutos que Terán a súa sede en Linares (Jaén).

A embaixada ourensanista contará con máis de 30 participacións totais, e os deportistas de Club Xadrez Ourense totalizarán máis dunha vintena de campionatos de España disputados nas diferentes modalidades.

Destacarán, entre outras, as presencias de Iván Salgado en sénior, de Yudania Hernández en feminino e a de Xulio del Prado en Sub16, entre outras.

Na categoría sub10 o xoven xadrecista Daniel Manrique (Club Xadrez Ourense), foi o primeiro en debutar da amplia embaixada ourensana. Manrique completou unha excelente actuación, ao finalizar empatado no posto 14º na modalidade de xadrez clásico (entre 134 participantes) e logrou rematar empatado ao posto 26º na modalidade de partidas rápidas (entre 126 xadrecistas), con 6 e 5.5 puntos respectivamente dos 9 en liza en cada modalidade, logrando ademais escalar 56 puntos de ránking en clásicas e 26 en rápidas. 

Do 10 ao 15 de xullo tivo lugar a categoría sub12 na que tomaron parte os deportistas de Club Xadrez Ourense Joel Cid e Brais Vázquez, ademais dos xóvenes do Club Benchoshey Brian Gómez, Laura Diéguez e Clara Montero.

Tamén hay que destacar a presenza da adestradora de Club Xadrez Ourense Yudania Hernández, responsable técnica de toda a representación galega nestos nacionais alevíns.

Joel Cid Barrio foi o ourensán mellor clasificado con 5 puntos sobre os nove posibles, rematando empatado no posto 59º de entre  190 participantes e experimentando unha subida de ránking internacional de 10 puntos, mentres que o seu compañeiro de club, Brais Vázquez (que partía con ránking inferior), logrou empatar ao posto 115º e experimentou unha considerable subida de ránking de 70 puntos.

Por a súa parte os tres representantes do Benchoshey, Brian Gómez, Laura Diéguez e Clara Montero finalizaron empatados aos puestos 155º, 175º y 180º, respectivamente. Na modalidde de partidas rápidas disputada o domingo 16, os ourensáns estiveron máis discretos en liñas xerais, sendo Brian Gómez o máis destacado.

La Voz de Galicia, 18 xullo

La Voz de Galicia dixital, 18 xullo

La Región, 18 xullo

Faro de Vigo, 10 xullo

La Región, 10 de xullo

Faro de Vigo, 8 xullo

 

 

Ver clasificación sub12 standard

Ver clasificación sub12 rápidas

Ver clasificación sub10 standard

Ver clasificación sub10 rápidas

 

 

Reportaxe de LA VOZ DE GALICIA a Laura Gómez e Daniel Manrique, ambos compañeiros en Club Xadrez Ourense

Laura Gómez (Ourense 2005) que disputa o seu último ano coma sub18 e Daniel Manrique que todavía milita en categoría Sub10, son dous expoñentes da canteira do noso club, compañeiros malia a diferencia de idade, e contan entre os dous con 4 ouros autonómicos e 5 metales máis, entre pratas e bronces, ademáis, ambos participan no Campinoato nacional de Salobreña (Granda), este verán.

Ver reportaxe, LA VOZ DE GALICIA, 31 de xullo

 

 

Club Xadrez Ourense, entidade deportiva máis valorada pola Secretaría Xeral para o Deporte en 2023

 

O pasado 14 de xullo, a Consellería da Presidencia-Secretaría Xeral para o Deporte da Xunta de Galicia publicou a cuantificación de méritos relacionados coa tempada 2022-2023 de todas as modalidades deportivas. modalidades, entre elas o Xadrez.

Por sétimo ano consecutivo, o CLUB DEPORTIVO XADREZ OURENSE, sitúase á cabeza da táboa de todas as entidades deportivas da modalidade de xadrez en Galicia, con 47 puntos.

 

Parabéns a todos os que formamos esta gran familia de máis de 230 xadrecistas e GRAZAS a:

 

-O noso primeiro equipo da Primeira División española

-Os nosos catro equipos da Copa de España de Clubs

-Os nosos 10 equipos da Liga Galega (División de Honra, 2 en Primeira, 2 en segunda, 5 en 4ª)

-Os nosos 5 equipos da Copa Galega de Clubs

-Os nosos 6 equipos da Liga Provincial en idade escolar

-Os nosos 11 adestradores da FIDE, FEDA e FEGAXA

-Os nosos 3 xuíces FIDE e FEGAXA

-Os nosos 5 Grandes Mestres

-Os nosos 2 Masters Internacionais

-Os nosos 7 Mestres FIDE

-Aos 90 deportistas que participaron nos campionatos provinciais individuais de 2023

-Aos 48 que participaron nos campionatos galegos individuais 2023

-Aos máis de 30 deportistas do Club que participarán nos nacionais individuais de Salobreña e Linares en 2023

-Á nosa seleccionadora autonómica

-Aos 70 que participaron na liga galega de clubs e aos máis de 30 mozos que participaron na Liga Provincial

-Aos dous integrantes da selección galega sub16 (Nacional por Autonomías 2023)

-Aos 166 asistentes á Escola de Xadrez Ramón Cabanillas (adultos e xuvenís) 2022-23

-Aos 512 nenos e nenas que asisten ás nosas 28 escolas básicas de xadrez (Escolas e Concellos 22-23)

 

Para a toda enorme familia de CLUB DEPORTIVO XADREZ OURENSE, a polo oitavo e FELIZ VERÁN

 

Faro de Vigo, 22 de xullo

La Voz de Galicia, 22 de xullo

A selección galega remata empatada ao 3º posto no nacional por autonomías

Xulio del Prado, Alba Pérez e a adestradora Yudania Hernández (todos eles de Club Xadrez Ourense) formaron parte da selección galega

 

A selección galega disputou entre o 22 e 25 de xuño o campionato de España por autonomiás finalizando nun importante 5º lugar (empatada ao bronce). Cabe destacar

a importante presencia ourensana con Xulio del Prado e Alba Pérez Salgado, (ambos compañeiros no Club Xadrez Ourense), o resto da selección estivo composto por Cacheiro (Universidade de Santiago), os irmáns Cereijo (Xadrez Compostela) e Paula Suárez (Vilagarcía).

Tamén hai que salientar que dentro do corpo técnico viaxou a adestradora internacional Yudania Hernández (Club Xadrez Ourense), completando a representación ourensanista.

VER CLASIFICACIÓN

La Región 27 de xuño

La Voz de Galicia 27 de xuño

Faro de Vigo dixital, 23 xuño

 

Torneo Ránking & Training para xadrecistas con ránking inferior a 1800

As instalacións de Club Deportivo Xadrez Ourense acolleron entre os días 9 e 16 de xuño a primeira edición deste bonito torneo destinado a xadrecistas con ránking inferior a 1800 puntos, unha cita principalmente destinada a xóvenes xadrecistas e adultos aficionados.

O evento voi válido para ránking internacional e estivo supervisado polo árbitro internacional David González, Auxiliado “nas bandas” por Betancourt e Carreño.

O triunfo na clasificación final foi para Iván Dopazo que conseguiu un pleno e vai quentando motores para a súa próxima cita no nacional individual de Granada o vindeiro mes Xullo, de igual xeito que o subcampión Joel Cid que con 4 puntos conquistou o subcampionato en solitario.

O pódium sénior estivo copado por Edgar Rodríguez, Adolfo Barbosa, Juan Enrique González, Pablo Mugüerza e José Carlos Castro, mentres que o pódium xuvenil foi copado polos mencionados Iván Dopazo, Joel Cid, seguidos de Pablo Santás, Marcos Varela e Daniel Rodríguez.

5 dos xadrecistas participantes fluctuaron ránking positivamente e outros tantos conseguiron serie de ránking internacional.

VER CLASIFICACIÓN FINAL

La Región 27 de xuño

270 ajedrecistas rinden homenaje a Emilio Rodríguez en la Copa Maristas de Ajedrez

 

 

El pabellón polideportivo del colegio Maristas de Ourense acogió el sábado 3 de junio la XVI edición de la Copa Maristas Galicia de Ajedrez que este año estaba dedicada a la memoria del que fue profesor, entrenador, dinamizador y entusiasta organizador de múltiples actividades deportivas desde el colegio Maristas, entre ellas la Copa Maristas Galicia de Ajedrez, un evento que nació en 2007 y que llegó este año a su decimosexta edición, cita que arrancó con un emotivo homenaje a la figura del querido profesor en el que su compañera Luisa y sus hijos Santiago y Javier (que participaron en el evento ya que ambos son ajedrecistas), estuvieron presentes en un acto presidido por la organización (Club Maristas y Club Xadrez Ourense, además de las autoridades del Concello, Xunta de Galicia y ANPA del centro educativo).

 

    Luisa Devesa recolle o ramo de flores de parte do centro Maristas             Javier e Santiago (fillos de Emilio) recollen a placa conmemorativa

 

270 participantes de entre los 5 años del más joven y los 68 del más veterano estuvieron presentes a lo largo de una jornada en la que el evento se convirtió en el más participativo de todos cuantos se llevan disputado a lo largo de 2023 en Galicia.

En categoría Sénior el vencedor fue David Vázquez Gómez, exalumno de la Escola Xadrez Maristas y miembro de Club Xadrez Ourense con medio punto de ventaja sobre Rafael Sánchez y su compañero de “cantera” Aarón Ferreiro que no pestañeó en aplazar su vuelo a Canarias para estar en el memorial de su exprofesor.

En Cadetes (categoría reservada para los estudiantes de la ESO), la vencedora resultó la ajedrecista del Club Xadrez Benchoshey Pura Diéguez, por delante de Hugo Rivero y Pablo Santás que hicieron plata y bronce respectivamente.

En categoría Alevín (sub12), se impuso el joven valor de Club Xadrez Ourense Brais Vázquez Fernández, que totalizó 5.5 puntos, medio punto más que la pontevedresa Antía Reboredo que finalizó con 5 puntos y de su compañero Joel Cid (vencedor en la pasada edición), que finalizó bronce.

Entre los más pequeños, en categoría sub10 Daniel Manrique (Xadrez Ourense), demostró su condición de favorito venciendo todas las partidas y totalizando 6 puntos, seguido de cerca de Antonio Dacal (San Pío X) y de Miguel Fidalgo (Xadrez Ourense)

Finalmente en sub8, el vencedor resultó el joven valor de Club Xadrez Ourense Adrián Ramos, por delante del vigués Yago Brea y de Brais Vidal (Xadrez Ourense).

Los diez primeros de cada categoría recibieron premios especiales de clasificación, mientras que todos los demás participantes recibieron también su copa participativa.

Además, se sortearon quince lotes de regalos, entre los que destacaron bicicletas, patinetes eléctricos, televisores, tablets o jamones, entre otros obsequios.

Por clubes, el más galardonado fue el Xadrez Ourense, con 26 podiums de los 50 en litigio, además de haber conseguido cuatro de los cinco oros.

 

VER CLASIFICACIONS COMPLETAS

 

 

La Región 1, 6 de xuño

La Región 2, 6 de xuño

Faro de Vigo, 6 de xuño

La Voz de Galicia, 6 de xuño

 

Ver podium Senior

Ver podium cadete

Ver podium Sub12

Ver podium Sub10

Ver podium Sub8

 

La Región (27 xuño)

La Región (3 de xuño)

Faro de Vigo (2 de xuño)

La Región (2 de xuño)

Ourense.gal  (1 de xuño)

 

 

VER BASES TÉCNICAS E INFORMACIÓN COMPLETA

 

Xulio del Prado subcampeón galego de xadrez rápido

Os días 3 e 4 de xuño disputáronse en Padrón, respectivamente, os campionatos galegos de xadrez rápido e de blitz, modalidades nas que tomaron parte nuemerosos especialistas de todo o panorama autonómico.

O xoven valor de Club Xadrez Ourense, Xulio del Prado, logrou o subcampionato na modalidade de xadrez rápido entre máis de 140 participantes ao lograr 8 puntos dos nove en litixio, a mesma puntuación que o ferrolán Diego Guerra que superou ao ourensanista por coeficiente de desempate.

Tamén cabe salientar a actuación da tamén ferrolana e xadrecista do Club Xadrez Benchoshey de Pereiro de Aguiar, Inés Prado, que rematou terceira clasificada.

Na modalidade de Blitz tamén destacou o oitvo posto de Del Prado.

 

Ver clasificación cto. Galego rápidas 2023

Ver clasificación cto. Galego blitz 2023

 

Club Xadrez Ourense, o máis participativo na Copa Galicia, xunto con Sanxenxo Interrías

 

 

A coruñesa vila de Padrón acolleu os días 27 e 28 de maio a Copa Galicia de Clubs coa participación de ata 42 escuadras te todo o panorama autonómico que se repartiron entre as categorías Absoluta e Cadete.

Club Xadrez Ourense, con cinco equipos participantes e dous pódiums, foi xunto con o Sanxenxo Interrías (CXF de Vilagarcía) o club máis laureado e participativo, xa que ambas entidades lograron dous subcampionatos e dous cuartos postos nun evento que dispuxo premios para os cinco primeiros equipos clasificados en cada categoría.

Xadrez Ourense desprazou a un total de 20 xadrecistas repartidos en dous equipos Sénior e tres equipos cadetes, tamén destacou a actuación do Xadrez Ourense “B” de primeira división autonómica que rematou oitavo entre 31 conxuntos participantes, seis postos por debaixo do Xadrez Ourense “A” de división de Honra autonómica e Primeira Nacional que foi subcampión, únicamente por detrás de Xadrez Pontevedra.

Ver Clasificación absoluta

Ver Clasificación cadete

 

La Región, 11 xullo

Ver La Región 30 de maio

Ver Faro de Vigo 30 de maio

 

Alta participación no Provincial escolar por equipos XOGADE 2023

80 Xóvenes xadrecistas pertencentes a 11 equipos déronse cita nos campionatos provinciais por equipos das categorías Benxamín, Alevín e Cadete o pasado sábado día 20 en A Cuña, nunha proba organizada pola Xefatura de Servizo da Secretaría Xeral para o Deporte de Ourense, e coa dirección técnica de Club Xadrez Ourense.  

En categoría Benxamín o vencedor foi o Xadrez Ourense Ding Liren, seguido do Benchoshey Franciscanas e do Xadrez Ourense Carlsen, o cuarto posto foi para o Xadrez Burgas e o quinto para Concepción Arenal.

En Alevíns o vencedor foi o Xadrez Ourense Dign Liren, seguido do Benchoshey e do Xadrez Ourense Carlsen, mentres que en Cadetes o vencedor foi o Benchoshey, e completaron o podio o Xadrez Ourense Kasparov e o Xadrez Ourense Fischer.

No terreo individual os vencedores foron Alvaro Bazarra Fernández que fixo pleno en Benxamíns con 5 puntos, (Xadrez Ourense), en Alevin o vencedor foi Brian Gómez do Benchoshey mentres que en Cadete, tamén con pleno de cinco puntos, impúxose Daniel Rodríguez Avendaño do Xadrez Ourense.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

Ver La Región 23 de maio

Liga Galega de Clubs 2023

Club Deportivo Xadrez Ourense, campión de liga en 2022, non pudo renovar o título

 

Máis de 200 equipos e de 1300 xadrecistas disputaron a Liga Galega de Clubs 2023 que arrancou o 25 de febreiro rematou o 20 de maio.

Club Xadrez Ourense, con 10 equipos foi o máis participativo da provincia e un dos máis participativos de Galicia.

O Seu primeiro equipo, da división de Honra, (campión de liga en 2022), tamén conta con 2 equipos en primeira, 2 en segunda e 5 en cuarta división.

 

Punto e final á Liga Galega de Clubs 2023 con luces es sombras para os conxuntos ourensáns

A liga “máis longa”, non por duración se non por a data de remate, finalizou o pasado sábado día 20 de maio con agridoces balances para os clubs ourensáns en competición.

Na División de Honra hai que destacar a excelente campaña realizada por o Club Benchoshey de Pereiro de Aguiar, debutante na categoría, que partía co propósito inicial da permanencia, marchou líder en varias xornadas,  e estivo a en dura pugna co Fontecarmoa de Vilagarcía por o título. Os vilagarciáns que o ano pasado caeron no Play-Off final ante Club Xadrez Ourense, este ano víronse favorecidos por o sistema de desempate ante os de Pereiro de Aguiar tras empatar a 46 puntos ambas escuadras.

Os de Pereiro, un conxunto xoven, debutante e sin complexos, foi logrando ronda a ronda resultados positivos e e plantáronse na xornada final con opcións dun título do que únicamente o separaron as matemáticas por caprichos do coeficiente. Excelentes actuacións do Angolano David Silva, da Ferrolá Inés Prado, do luso Fernando Ribeiro, ou do Pontevedrés Artai Brignas, entre outros, conduciron ao Benchoshey ao subcampionato neste ano do seu debut na máxima autonómica.

Por a súa parte, o poseedor do título, o Club Xadrez Ourense, “acordou tarde” e solamente cando iban seis xornadas disputadas comenzou a alinear a xogadores do sexteto titular, o que non serviu para pasar dun cuarto posto que sabe a pouco, en calquera caso os ourensanistas resérvanse para a Liga Nacional de primeira división que se disputará o próximo Agosto, categoría na que xunto o Fontecarmoa de Vilagarcía, son os únicos clubs galegos en tomar parte dese selecto grupo de oito escuadras de todo o panorama nacional.

O Liceo Recreo Ourensán, que xa fora repescado da primeira división autonómica á que xa descendeu en 2022, ratificou a súa condición de modesto, e volve a descender novamente da división de honra, nunha campaña na que en once encontros disputados, dez derrotas e un empate falan por sí mesmos.

A Primeira división tivo como principal noticia a permanencia dos tres equipos ourensáns militantes na mesma, Universidade de Ourense (5º), e os dous primeiros filiais do Xadrez Ourense (tanto o “B” que rematou cuarto, coma o “C” que rematou oitavo, lograron cómodas permanencias na categoría de prata).

Xa en Segunda división hai que celebrar o doble ascenso de dous conxuntos ourensáns, o filial do Benchoshey logrou o primeiro posto e por tanto o ascenso directo á primeria, do mesmo xeito que o Universitario de Ourense “B”, finalmente subcampión e tamén ascendido. Como dato reseñable salientar que o conxunto máis xoven dos 72 da categoría (6 grupos de 12), o Xadrez Ourense “E”, que chegou alinear nalgunha xornada dunha liga de adultos a catro nenos de entre 9 e 11 anos, logrou manter a categoría heroicamente. O Liceo Recreo “B”, foi o único descendido da provincia, acompañando aos equipos de Chantada e de Salceda de Caselas á terceira categoría galega.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

Faro de Vigo, 23 de maio

La Región 23 de maio

La voz de Galicia, (25 marzo)

La Región, (25 marzo)

Faro de Vigo 13 de marzo

La Voz de Galicia 13 de marzo

La Voz de Galicia, 1 de marzo

Faro de Vigo, 28 de febreiro

La Región, 2 de marzo

 

PRIMAVERAS INTERXENERACIONAIS DE XADREZ – CLUB XADREZ OURENSE 2023

 

As primaveras de blitz xa coñecen o seu podium de gañadores. O venres día 23 de abril tivo lugar a quinta e última proba puntuable desta modalidade mixta (na que se deron cita mozos e adultos de CLUB XADREZ OURENSE).

 

Tras esta quinta proba puntuable tivo lugar a entrega de premios aos dez primeiros clasificados e unha merenda de confraternización entre participantes, familiares e achegados.

 

 

Ver clasificación final tras 5 probas disputadas.

Ver información e premios das primaveras de blitz

 

Ver La Región, 9 de maio

 

PRIMAVERAS INTERXENERACIONAIS DE XADREZ – CLUB XADREZ OURENSE 2023

 

A Liga de Primavera de Adultos, foi a primera das tres actividades das primaveras interxeneracionais de xadrez organizadas por CLUB XADREZ OURENSE en 2023, e que rematou o pasado xoves día 13 de Abril, coa clausura e entrega de premios para os 20 primeiros clasificados e coa asistencia á merenda posterior de amigos de e compañeiros de grupo.

O xadrecista aficionado Francisco Javier Iglesias, conquistou o primeiro premio nesta liga de adultos que abre paso como primeira das tres actividades que Terán unha parte para adultos, outra para a mocidade e outra mixta (as primaveras de blitz que están xa na súa fase máis emocionante).

Ver clasificación final

Ver información e premios liga de adultos de primavera 2023

 

La Región 25 de abril

 

Campionatos Galegos individuais Sénior, Sub16, Sub12 e Sub10 de 2023

Dúas pratas e un bronce, ademais de dous pódiums, botín de CLUB XADREZ OURENSE

 

 

Club Deportivo Xadrez Ourense desprazou a unha trintena de deportistas aos campionatos galegos individuais de Semana Santa  das categorías Sénior, Sub16, Sub12 e Sub10, disputados en Padrón entre os días 1 e 9 de abril.

Xa en datas de entroido os deportistas do Club, por medio de Xulio del Prado sumaron unha prata (en sub18), un metal ao que agora se unen o bronde de Daniel Manrique (en sub10) e prata de Alba Pérez (en sub16).

           

Ademáis hai que salientar o sexto posto de Joel Cid (en sub12), o 4º de Xulio del Prado en (Sub16), e o 5º do mesmo xadrecista en sénior, todos eles con recoñecimento e pódium. (a federación dispuxo este ano premios aos seis primeiros de cada categorías).

Club Xadrez Ourense volveu a ser a entidade galega máis participativa cun total 28 participantes nos galegos de Semana Santa.

 

 

Ver Clasificación sub10

Ver Clasificación sub12

Ver Clasificación sub16

Ver clasificación sénior

 

La Región 25 de abril

La Región 1, 11 de abril

La Región 2, 11 de abril

Faro de vigo 6 de abril

Voz de Galicia, 6 de abril

La Región 3, 12 de abril

 

 

Cuarta División Autonómica por equipos 2023

O sábado 10 de marzo tivo lugar a Cuarta División Galega por equipos (destinada a xadrecistas menores de 14 anos) no salón de Actos de ABROS ANICURA, que colabora nos últimos anos con CLUB XADREZ OURENSE. Ata 40 xóves xadrecistas de 7 equipos da provincia mostraron as súas habilidades nesta bonita xornada. O equipo vencedor foi o XADREZ OURENSE H, seguido do XADREZ OURENSE I e do XADREZ OURENSE F.

Ver Clasificacións

Ver Imaxes dos equipos premiados

 

Ver La Región 21 marzo

Os provinciais por edades 2023 rematan cunha altísima participación nas seis categorías

ABROS ANICURA acolleu as categorías sub16, sub12 e sub10 os días 25 e 26 de febreiro

As categorías sub16, sub12 e sub10 dsiputadas en ABROS ANICURA o 25 e 26 de febreiro puxeron fin aos campionatos provinciais por irdades 2023 que xa tiveron a súa primeira fase os días 11 e 12 de febreiro no Centro Cívico de A Cuña coa disputa das categorías sub8, sub14 e sub18.

Club Deportivo Xadrez Ourense en colaboración coa Federación Galega de Xadrez organizaron esta edición 2023 dos provinciais para xóvenes que alcanzaron unha elevada participación con ata 151 participantes entre as seis categorías. O Club anfitrión foi o que máis deportistas aportou cun total de 90 xadrecistas. Tamén tomaron parte nesta cita 2023 os clubs Benchoshey, As Burgas, Universitario de Ourense e Liceo Recreo.

En categoría sub16 o vencedor foi Xulio del Prado (Xadrez Ourense), seguido de Alba Pérez (Xadrez Ourense) e Johan Andrés Foronda (As Burgas). En Sub12 impúxose Brian Gómez (Benchoshey), seguido de Antón Lorenzo e Simón López (ambos compañeiros no Xadrez Ourense). En Sub10 o vencedor foi Daniel Manrique, seguido de Miguel Fidalgo e de Pablo Orgeira (os tres de Club Xadrez Ourense).

En cuanto aos pódiums logrados, por clubs, destacaron os 14 podiums e 5 ouros de Club Xadrez Ourense, seguido de Benchoshey con 2 podiums, e de Liceo e Universitario con 1 podium.

VER MEDALLEIRO XERAL CTOS. PROVINCIAIS POR EDADES 2023

 

VER CLASIFICACIÓN PROVINCIAL SUB16

VER CLASIFICACIÓN PROVINCIAL SUB12

VER CLASIFICACIÓN PROVINCIAL SUB10

 

VER GALERÍA IMAXES PODIUMS - PREMIADOS

 

Ver La Región, 28 de febreiro portada

La Región, 28 de febreiro

Faro de Vigo 28 febreiro

 

Xulio del Prado (Club Xadrez Ourense), subcampeón galego xuvenil

Entre os días 18 e 22 de febfreiro Padrón acolleu os campionatos galegos sub18, sub14 e sub8, nos que, pese ao complicado das datas, tomaron parte seis xadrecists de Club Xadrez Ourense, sobre un total dunha embaixada ourensana de 13 deportistas de ata 4 clubs diferentes.

 

O xoven xadrecista de Club Deportivo Xadrez Ourense, Xulio del Prado (2007), acadou o subcampionato galego individual xuvenil, en dura pugna co lucense Pablo Varela, con quen o ourensanista finalizou empatado a puntos e únicamente, por coeficiente, non accedeou ao ouro.

 

Nesta mesma categoría cabe destacar o papel de Iván Dopazo, compañeiro de club de Xulio que finalizou entre os dez primeiros clasificados, con 5 puntos.

 

Na categoría infantil, os mellor clasificados foron Mateo Dibuja e Hugo Rivero, que finalizaron nos postos 10 e 12º, respectivamente. Tamén hai que destacar a positiva actuación de Daniel Manrique (Xadrez Ourense) quen con tan só 9 anos viaxaba como campión provincial sub14 e obtiña 60 puntos de ránking extra na súa clasificación FIDE.

 

En sub8 os ourensáns máis foron Julián Rodríguez e Brais Vidal (12º e 5º), ambos compañeiros no Xadrez Ourense, e que conseguiron 4 puntos.

 

Ver clasificación sub18

Ver clasificación sub14

Ver clasificación sub8

 

Ver la Región 21 marzo

Ver La Región 28 febreiro

Ver La Voz de Galicia 23 febreiro

Ver Faro de Vigo 23 febreiro

Éxito participativo nos provinciais Sub18, Sub14, Sub8

Os tres ouros quedaron nas vitrinas do club organizador, Xadrez Ourense

Disputáronse xa os provinciais relativos ás categorías sub18, sub14 e sub8, que tiveron lugar nos locais do centro cívico de A Cuña.

Un total de 80 participantes dos Clubs Xadrez Ourense (47), Benchoshey de Pereiro de Aguiar (28), As Burgas (3), Universitario (1) e Liceo Recreo (1), abarrotaron durante toda a xornada a sede do evento. Ata 23 deles contaban con ránking internacional o que daba unha idea da alta calidade dos participantes.

Na categoría sub18, resultou vencedor Xulio del Prado (Xadrez Ourense), seguido de Rodrigo Arias (Universitario) e de Pura Diéguez (Benchoshey). En sub14 o vencedor foi Daniel Manrique, seguido de Joel Cid e de Brais Fernández (todos eles compañeiros no club Xadrez Ourense).

Na categoría dos máis xóvenes (sub8) o vencedor foi Julián Rodríguez, seguido de Adrián Ramos e de Brais Vidal (todos eles tamén, do Xadrez Ourense).

Próximamente terán lugar os campionatos provincias das categorías sub16, sub12, sub10 e sénior.

É de salientar que Ourense foi a provincia que máis participación tivo nestas tres categorías xa disputadas (incluso por encima de A Coruña e Pontevedra que son provincias que nos superan moi de longo en número de licenzas).

 

Clasificación sub8

Clasificación sub14

Clasificación sub18

 

Imaxes de pódium sub8

Imaxes de pódium sub14

Imaxes de pódium sub18

La Voz de Galicia 14.2.23

 

La Región I, 14.2.23

La Región II, 14.2.23

Faro de Vigo, 14.2.23

 

 

“Primaveiras de Blitz” – O Venres 20 de xaneiro arrancou o circuito de 5 torneos de Blitz

A 1ª xornada contou coa presencia do G.M. Iván Salgado que realizou un “xadrez dicharacheiro” ante numerosa asistencia

 

 

O 20 de xaneiro tivo lugar nos locais de CLUB XADREZ Ourense o primeiro dos torneos do blitz pertencente ao circuito de primaveira e que contou con ampla participación, destacando a victoria de Diego Vidal, e o excelente subcampionato de Joel Cid e o bronce de Óscar Salgado. Ademais o G.M. Iván Salgado realizou, xunto co vencedor do blitz, unha exhibición de “xadrez dicharecheiro” moi animada  ante a presencia de todos os concurrentes. (ver videos no enlace de instagram: https://www.instagram.com/xadrezourense/?hl=es )

 

Información e BASES circuito BLITZ Primaveira

Clasificación provisional  “Primaveiras de Blitz”

 

O equipo de adestradores de Club Xadrez Ourense chega a 28 escolas de base no curso 22-23

Ademais dos 133 alumnos cos que conta Club Xadrez Ourense na súa escola de xadrez de Ramón Cabanillas, neste curso 22-23 os adestradores da entidade ourensana están levando o xadrez ata 28 escolas de iniciación diferentes a través de 7 dos seus adestradores en activo. Nove centros en horario lectivo, 15 centros en horario extraescolar e 4 concellos da provincia suman un total de 28 escolas de iniciación nas que se inician no xadrez máis de 500 nenos e nenas da nosa provincia.  O equipo de adestradores formado por Yudania Hernández (FIDE Trainer), Elías González (FIDE Trainer), Alba Rodríguez (Monitora nacional), Jesús Betancourt (FIDE Development Trainer), Manuel Vidal (Adestrador FEGAXA), Martín Gómez (Monitor de base) e Fran Iglesias (Adestrador deportivo), están a desenvolver esta labor.

Ver vídeo promocional (Youtube)

Gran participación e calidade no Torneo de Xadrez de Nadal 2022

O sábado 17 de Decembro tivo lugar no Centro Cívico de A Cuña o clásico torneo de Nadal para xóvenes, entre os 5 e 18 anos de idade, e que se deron en cantidade superior a un centenar de participantes, (ver clasificacións completas), repartidos entre as cinco categorías en liza.

Ademais da cantidade de mozos e mozas participantes hai que selientar a calidade dos mesmos, xa que ata 22 deles contaban con ránking internacional.

Non solamente para que se poñan a proba xóvenes experimentados, (entre eles algún xuveniles dos que acaban de lograr o cuarto posto na Copa de España por equipois en Benidorm), ou de centros educativos ou clubes con longa tradición, se non que tamén a proba de nadal serviu para que mozas e mozos que acaban de iniciarse no programa de expansión do xadrez na provincia desenvolto pola Deputación para o curso 22-23, tivesen a súa primeira oportunidade de participar nun evento deportivo de xadrez, como así fixeron nenos e nenas dos concellos de Maside, Coles, San Cibrao e Carballiño.

Iván Dopazo en xuveniles, Alejandro Fidalgo en infantil, Joel Cid en Alevín, Daniel Manrique en benxamíns e Lucas Díaz en prebenxamín foron os 5 vencedores en cada unha das 5 categorías. Por Clubes, Xadrez Ourense con 16 e Xadrez Benchoshey con 9, repartíronse os 25 podiums totais.

Ademais dos premios para os 25 gañadores, a organización dispuxo numerosos regalos para sortear entre os partipantes, así como un trofeo alegórico recordatorio para todos os asistentes.

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

VER GALERÍA DE IMAXES (PODIUMS E SORTEOS)

La Región 20 decembro

Faro de Vigo 20 decembro

La Voz de Galicia 20 decembro

 

Éxito participativo nas ligas de nadal de ESCOLA XADREZ OURENSE con 133 participantes mozos e adultos

Ver imaxen ampliada (La Región 28.12.22)

 

Un ano  máis a Escola Xadrez Ourense desenvolveu a actividade das ligas de nadal nos seus diferentes grupos de adestramento durante todo o outono, un total de 14 grupos de mozos e adultos tomaron parte nesta actividade cun total de 133 xadrecistas participantes.

Éxito participativo nos “Outonos de Blitz” de Club Xadrez Ourense que remataron en nadal 2022

O local de Ramón Cabanillas de Club Xadrez Ourense quedouse pequeno os venres 18 de novembro, 2 e 16 de decembro para acoller o circuito “outonos de blitz” que alcanzou as oitenta participaciós.

Unha actividade donde maiores e xóvenes do noso club tiveron ocasión de medir as súas forzas nunha das modalidades máis espectaculares do xadrez.

Na última das probas disputadas os xóvenes tiveron protagonismo e o pódium rematou copado por Iván Dopazo, Alba Pérez e Joel Cid, o 2 de decembro Diego Vidal, Manuel Vidal e David González foron os medallistas mentres que o pasado 18 de novembro Manuel Vidal, o M.F. David Gómez e Iván Dopazo coparon os postos de privilexio.

A clausura e entrega de premios das 3 xoranadas tivo lugar o venres día 16 de decembro, rematando o acto cunha merenda de confraternización entre mairoes e xóvenes.

VER CLASIFICACIÓNS

Club Xadrez Ourense completa un 2022 notable, ao que suma un 4º posto compartido na Copa de España de Benidorm

Entre o 7 e o 11 de decembro tivo lugar en Benidorm a Copa de España por equipos para as categorías Xuvenil e Alevín, na que se deron cita ata 80 escuadras de todo o panorama xadrecístico nacional, entre as que se encontraban catro equipos de Club Deportivo Xadrez Ourense. 

Tras o positivo ano do primeiro equipo séniro do noso club, cun bronce na liga nacional de clubs, o título de liga galega na división de honra e o subcampionato na Copa Xunta de Galicia de clubs, agora hai que sumarlle o éxito do primeiro equipo xuvenil, composto por Xulio del Prado, Xacobe Conde, Marcos Vázquez e Iván Dopazo, que tras superar ao potente Fundación Soliss de Toledo (nº 3 de ránking), na última rolda, encarámabase ao cuarto posto compartido con outras seis escuadras. Un éxito solamente superado pola fazaña de 2011 cando se obtivo o subcampionato de España.

Pola súa parte, o segundo equipo xuvenil de Club Xadrez Ourense, (45º de ránking), finalizaba nun máis que positivo posto 24º (primeira metade de táboa), grazas ao bon facer de Velasco, Alba Pérez, Xavi Penín, Alex Fidalgo e Manolo Penín, rematando con 6 puntos dos 12 en litixio.

No tocante á categoría Alevín, convén salientar o excelente papel das nosas promesas. O Xadrez Ourense “Morphy” de Manrique, Joel, Roi, Anxo e Marcos que partía co 22º de ránking, rematou compartindo o 7º posto con outras tres escuadras, mentres que o Xadrez Ourense “Fischer”  de Miguel, Brais, Antón, Pablo e Dani, igualaba no posto 18º, tras partir co número 20 de ránking inicial.

    Paralelamente á competición de equipos disputouse o Open internacional sénior no que tomaron parte Martín Gómez, Jorge Fernández e Óscar Salgdo, todos eles con positivos resultados.

 

Ver clasificación Copa de España Xuvenil

Ver clasificación Copa de España Alevín

Ver galería de imaxes dos catro equipos

 

La Región 6 de decembro

Faro de Vigo 8 de decembro

Voz de Galicia 9 de decembro

Voz de Galicia 10 de decembro

La Región 14 de decembro

Voz de Galicia 14 de decembro

Faro de Vigo 15 de decembro

 

La Voz de Galicia, 14 diciembre - https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/2022/12/14/xadrez-ourense-juvenil-termina-cuarta-plaza-copa-espana/00031671045797049447459.htm

Faro de Vigo, 14 de diciembre - https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/12/14/xadrez-ourense-termina-ano-cuarto-79935613.html

La Región, 14 de diciembre - https://www.laregion.es/articulo/deporte-local/xadrez-ourense-juvenil-rindio-copa/202212132258021182814.html

La Voz de Galicia, 10 de diciembre - https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/2022/12/10/xadrez-ourense-juvenil-gano-segundo-duelo-copa-espana-clubes/0003_202212O10C9993.htm

 

 

Club Xadrez Ourense novamente finalista como “Mellor Club Absoluto” na Gala do deporte

O diario La Región publicou o martes 29 de novembro os finalistas da XXI Gala do Deporte Ourensán que conta con ata 11 modalidades diferentes.

Por 7ª vez nos seus 19 anos de historia o Club Xadrez Ourense será finalista como mellor entidade deportiva da provincia, compartindo opción co club Athlos (Badminton) e o club Hockey Barrocás.

En 2012, 2015 e 2020 a nosa entidade xa foi gañadora do premio colectivo.

Hai que salientar que Iván Salgado, Yudania Hernández e Daniel Manrique estiveron cerca de ser finalistas nas súas respectivas categorías, (mellor deportista masculino, mellor deportista feminino e mellor deportista promesa).

Os gañadores coñeceranse na gala que terá lugar o vindeiro 20 de Decembro no auditorio da capital.

Ver recorte de prensa, (La Región 29 de novembro)

 

Xornada de xadrez dicharacheiro co Mestre FIDE David Gómez Diéguez

 

O venres 18 de novembro tivo lugar unha interesante xornada de “xadrez dicharacheiro” co Mestre FIDE David Gómez Diéguez nos locais do Club Deportivo Xadrez Ourense.

Unha boa cantidade de socios do noso club achegáronse para participar desta actividade na que David iba describindo todas as súas reflexións durante as dúas interesantes partidas que disputou ante dous xadrecistas escollidos por sorteo entre o público.

Ver vídeo

Curso de Xadrez   2022 - 23

A Escola de Xadrez de Club Deportivo Xadrez Ourense, a través do seu equipo de monitores e adestradores titulados (FEDA e FIDE), arranca o seu programa para o curso 2022 – 2023, desenvolvendo a súa tarefa semanal nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 de Ourense, e quedando a actividade estructurada por grupos repartidos en  niveis (dende iniciación ata nivel avanzado). A nosa tarefa de clases de xadrez en Ourense desenvólvese en grupos de ata 12 asistentes, e tamén en grupos reducidos ou sesión individuais. 

 Clases de ajedrez ourense

*VER TÁBOA DE GRUPOS,  HORARIOS E CONTACTO PARA O CURSO 2022-23

 Clases ajedrez ourense

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos  centros de ensino.  Para ESTE CURSO Club Deportivo Xadrez Ourense colaborará coa Deputación Provincial de Ourense e coa Concellería de Educación durante o curso 22-23 como xa o fixo en cursos anteriores. (en breve información completa nesta web). Ver programa de xadrez para o curso 22-23, nos centros de ensino

 Clases ajedrez ourense

*Ver certificación oficial de técnicos titulados 2022

 

 

Club Deportivo Xadrez Ourense, bronce na liga nacional por equipos de 1ª división

Entre o 16 e o 23 de Setembro disputose a liga nacional por equipos de primeira división que este ano tivo como sede a pontevedresa vila de Sanxenxo.  

8 fortes equipos de todo o panorama nacional, entre os que estaban os conxuntos galegos do Sanxenxo e de Club Deportivo Xadrez Ourense, nun evento que contaba coa presenza de coñecidas figuras mundiais do taboleiro internacional como o excampeón do mundo R. Ponomariov ou o menorquín Paco Vallajo, figuraban entre as plantillas máis potentes como Casablanca (Aragón) ou Gros (Euskadi).

O equipo ourensán, composto principalmente por ADN ourensán, con Iván Salgado, os irmáns David e Adrián Gómez, Martín Gómez ou o xovencísimo campión provincial sub16 Xulio del Prado, coa “ourensá de adopción” Yudania Hernández e reforzado cos xóvenes daneses Mads Andersen e Jonas Bjerre, ademais do xa clásico reforzo de André Ventura e, este ano, tamén da coruñesa Graciela Redondo, compuxeron a escuadra ourensana.

Pese aos problemas físicos do xefe de filas ourensán, Iván Salgado, que únicamente lle permitieron xogar 4 das 7 partidas, os ourensáns estiveron inspirados nas xornadas clave, e pese a caer ante plantillas “galácticas” como Casablanca e Gros (por 4-2 en ambos casos), souberon igualar ante o potente Oromana Andaluz (3-3) e superar a todos os demais equipos, ao Barberá (4-2), ao Collado Villalba (4-2), ao madrileño Atocha (3.5 a 2.5) e na última xornada ao Sanxenxo por 4.5 a 1.5.

Na última xornada era necesario apelar á épica para alcanzar o bronce xa que os ourensáns marchaban cuartos e necesitaban un gran favor do Casablanca ante Oromana (que se produxo por un rotundo 6-0) e tamén gañar con folgura ao anfitrión Sanxenxo, feito que tras máis de 4 horas se fixeo realidade, tras o último medio punto sumado por o xoven Martín Gómez Carreño que rubricaba o 4.5 a 1.5. 

Con isto e por coeficiente de desempate, o Xadrez Ourense con 9 puntos (os mesmos que Oromana), superaba aos andaluces por coeficiente de desempate e lograba o ansiado bronce, o que supón o 4º pódium en liga nacional nas súas últimas 6 participacións en Liga Española. (subcampeóns de 2ª nacional en 2018, bronce en 1ª división 2019, plata en 1ª división 2020 e bronce en 1ª división 2022).  2022, péchase como un ano excelente para o primeiro equipo da entidade Ourensana, xa que ademais deste bronce nacional de primera división Española, conseguiuse o título de Liga Galega de división de honra o pasado Abril, e a  prata na Copa o pasado mes de Maio.

Ver clasificación completa

Ver galería de imaxes clausura

Ver galería de imaxes en competición

Ver galería de imaxes plantilla

Ver galería de imaxes individuais

 

La Región, 25.9.22

La Voz de Galicia, 25.9.22

La Región, 23.9.23

La Voz de Galicia, 23.9.22

Diario de Arousa, 23.9.22 (dixital)

Voz de Galicia, 23.9.22 (dixital)

Faro de Vigo, 21.9.22 (dixital)  

La Voz de Galicia, 22.9.22

Región, 22.9.22 (dixital)  

Correo gallego, 22.9.22 (dixital)   

Faro de Vigo, 20.9.22 (dixital)  

La Región, 20.9.22 (dixital)

Faro de Vigo, 20.9.22

Faro de Vigo, 21.9.22

La Voz de Galicia, 19.9.22

La Voz de Galicia, 17.9.22 (dixital)

Cadena Cope, 15.9.22 (dixital)

La Región, 15.9.22 (dixital)  

Correo Gallego, 16.9.22 (dixital)

La Voz, 17.9.22

La Región, 16.9.22

Iván Salgado e Yudania Hernández coas promesas de “La Roja” no mundial de Rumanía

Do 7 ao 16 de setembro disputouse en Mamaia (Rumanía) o campionato do mundo de xadrez para as categorías infantil, cadete e xuvenil.

Iván Salgado e Yudania Hernández, ambos compañeiros no Club Xadrez Ourense, formaron parte do  equipo técnico nesta cita mundial de 2022.

Iván Salgado, que compaxina súa faceta deportiva de Gran Maestro e xadrecistas profesional co adestramento dalgún dos mozos máis prometedores, impartiu recentemente varios campus en Ourense e formou parte do video divulgativo que ol pasado curso chegou a 11.000 pupitres ourensáns, a través dun programa divulgativo da Xunta de Galicia.

Pola súa parte Yudania Hernández, trabollou semanalmente o pasado cudrso con máis de 100 alumnos da nosa capital nos centros Luis Vives, Santo Ángel e Manuel Luis Acuña.

Voz de Galicia 15 setembro

La Región 15 setembro

Faro de Vigo (dixital) 16 setembro

 

Yudania Hernández e Iván Salgado traen dous bronces nacionais desde Jaén para Ourense

Yudania, bronce nacional en clásicas, (Con Sabrina Vega e Marta García), Salgado, bronce nacional rápido (con Latasa, Núñez e Ochoa)

 

Entre os días 11 e 20 de agosto tiveron lugar os campionatos de España individuais Sénior das modalidades clásica, rápida e lóstrego, nos que participou unha boa embaixada de xadrecistas pertencentes a clubs ourensáns, destacando o grupo de Club Xadrez Ourense, cun total de 14 participacións.

O botín para a nosa terra foi importante, xa que Yudania Hernández (Club Xadrez Ourense) rematou bronce feminino na modalidade clásica, por detrás da valenciana Marta García e da canaria Sabrina Vega. Yudania Hernández (1973), xa gañou dúas veces o campionato de España en anos anteriores, e na actualidade é profesora de xadrez nos colexios Luis Acuña, Luis Vives e Santo Ángel da nosa cidade, exemplo de deportista para moitos dos nosos nenos e nenas que se inician no xadrez. .

Nesta categoría de xadrez clásico (partidas lentas), tamén cabe destacar o posto número 30 de Luis Medarde (Xadrez Verín) ou o posto 43 de David Gómez (Xadrez Ourense), dos 121 participantes totais. Tamén tomaron parte, por parte de Club Xadrez Ourense, Xulio del Prado, Martín Gómez Carreño e Manuel Vidal del Río.

O Gran Mestre Ourensano e número 3 do ranking inicial e polo tanto un dos favoritos ao título, tivo que retirarse por problemas físicos, ao non poder disputar as últimas 4 xornadas nesta modalidade.

Xa na modalidade de xadrez rápido, (disputada na súa totalidade o día 20 de Agosto), hai que destacar o excelente bronce acadado por Iván Salgado, que únicamente cdedeu na última partida ante o campión, o castelán leonés Jaime Santos Latasa, despois de ter realizado un soberbio torneo, superando entre outros a varios grandes mestres, coma  Danil Yuffa ou Iturrizaga Bonelli.

No tocante á modalidade de xadrez blitz, cabe destacar tamén a boa actuación de Iván Salgado, que a pesar de perder na última partida, logrou rematar 10º na xeral.

Por clubs, cabe destacar as 14 participacións totais dos deportistas do Club Xadrez Ourense, destacando tamén as 5 participacións dos deportistas do Club Xadrez Verín.

Gómez, Vidal, Carreño, Yudania, Del Prado e Salgado, sumaron 14 participacións para Club Xadrez Ourense nos nacionais sénior 2022.

 

Ademais, nos campionatos de España por edades disputados anteriormente en Salobreña (Granada), os deportistas máis novos do Club Xadrez Ourense tamén sumaron 17 participacións nas categorías inferiores na absoluta, que suma máis de 30 participacións nestas andaluces 2022 para a entidade ourensá, que volve ser o máximo referente de Galicia.

 

Ver Clasificación Cto. España Blitz 2022

Ver Clasificación Cto. España Rápido 2022

Ver Clasificación Cto. España Clásicas 2022

 

La Voz de Galicia (dixital), 23 de agosto

La Región (dixital), 22 de Agosto

Worldnews (dixital), 22 de Agosto

Xadrez viviente “festa da Istoria” – 2022

 

Un ano máis, e por 22ª vez consecutiva, o Club Xadrez Ourense organiza en colaboración coa coordinadora festa da istoria de Ribadavia o xadrez vivinte pertencente ao programa de actividades desta popular e consagrada festa medieval. Ademais dos 32 xóvenes participantes e dos técnicos que representaron a partida (David Gándara, J.M. Conde Llinares e Jesús Betancourt), houbo numeroso público que se congregou no graderío do auditorio do Castelo da capital do Ribeiro para seguir esta vistosa actividade, malia que o calor ás horas centrais do día apretaba.

Ver mosaico de imaxes.

 

Táboa informativa dos datos federativos da provincia de Ourense

Ránking internacional, titulacións deportivas e titulacións técnicas (Agosto 2022)

 

 Con data 22 de Agosto publícase a listaxe e deportistas con ránking internacional federados en clubs da provincia de Ourense, a relación das titulacións deportivas e a relación das titulacións técnicas (adestradores, monitores e árbitros).

Club Deportivo Xadrez Ourense, que conta, entre outros datos, con 8 Grandes Mestres, 5 adestradores internacionais, 2 árbitros internacionais, e ata 70 xadrecistas con ránking internacional entre as súas 209 licenzas, encabeza a táboa.

A destacar tamén os datos que suman entidades coma Xadrez Verín (con 4 Grandes Mestres) ou Club Xadrez Benchoshey, con ata 26 deportistas con ránking internacional entre as súas 100 licenzas federativas.

 

VER TÁBOA DE DATOS FEDERATIVOS, DEPORTIVOS E TÉCNICOS

 

Os Sub18 e Sub10 de Club Xadrez Ourense aproban con nota en Salobreña (Granada)

Laura Gómez, Marcos Vázquez, Adrián Velasco, Xacobe Conde, Iván Dopazo e Daniel Manrique aprobaron con nota no nacional de idades 2022

 

A localidade granadina de Salobreña acolleu un ano máis os campionatos nacionais das distintas categorías previas á absoluta, dende sub8 (prebenxamín) ata sub18 (alevín), cunha gran participación ourenssana, en especial dos deportistas de Club Xadrez Ourense.

Os xuvenís puxeron o peche o pasado 7 de agosto aos campionatos nacionais por categorías, que dan ao nacional individual absoluto que arranca en Linares o día 11, no que tomarán parte ata 6 xadrecistas do Club Xadrez Ourense, entre eles o bicampión nacional senior nas pasadas edicións de 2013 e 2017, Iván Salgado.

Respecto ao nacional sub18, hai que destacar a positiva actuación, entre outros, de Iván Dopazo na modalidade nacional rápida individual, na que Iván rematou cun soberbio Score de “+50”, empatando ao posto 50ª de entre 169 participantes. Nesta modalidade rápida hai que mencionar tamén as actuacións de Xacobe Conde (73º con 5 puntos), Marcos Vázquez (83º con 4,5 puntos), Adrián Velasco (124º) e Laura Gómez, (134ª cun score de “+27”).

No tocante á modalidade de xadrez clásico, Xacobe Conde rematou empatado no posto 58 con 5 puntos, mentres que Marcos Vázquez, tamén con 5 puntos, acadou un excelente “+38”. Pola súa banda, Velasco, Dopazo e Laura Gómez (que rematou con ​​“+30”) finalizaron respectivamente nos postos 140, 152 e 176 de entre os máis de 200 participantes.

Noutras categorías disputadas con anterioridade e en referencia ao papel dos xuvenís ourensáns, cabe destacar o posto 126 do xadrecista da Universidade de Ourense Rodrigo Arias, na categoría sub16 disputado a finais de xullo, mentres que Pura Diéguez (do Benchoshey Club ), e aínda na categoría sub14, rematou respectivamente nos postos 114 e 102 en rápidas e clásicas, respectivamente.

Mención especial merece o gran protagonismo ourensán na categoría sub10, na que participaron os ourensáns Daniel Manrique, Rodrigo Cid, Laura Diéguez e Clara Montero. Na categoría de xadrez clásico, o máis destacado, con 5 puntos, foi Daniel Manrique (Club Xadrez Ourense), aínda sub-9, que rematou empatado no posto 45 entre os 153 participantes. Pola súa banda, Rodrigo Cid (Do Xadrez Benchoshey de Pereiro de Aguiar), con 4 puntos, cara ao centro da táboa.

Pero a boa nova para o xadrez base ourensán foi o excepcional 12º posto sub-10 de Daniel Manrique (en representación do 6º sub-9 en España) na modalidade rápida, na que logrou subir o seu ránking internacional ata 40 puntos. Modalidade, esta de rápidos, na que participaron ata 139 participantes de todas as comunidades autónomas e na que Manrique realizou un soberbio sprint final, gañando as 3 últimas roldas ante rivais de maior elo, o que o levou ao 9º posto compartido sub 10. e ao 6º entre os sub-9.

Un total de 21 participacións ourensás nas nacionais de idades, ás que se suman outras tantas en categoría sénior (7 en cada unha das 3 modalidades: clásica, rápida e blitz), sumando un total de 42 participacións ourensás nos nacionais de Salobreña e Linares, destacando as nada menos que 28 participacións de Club Deportivo Xadrez Ourense, que volve a situarse como entidade galega de referencia nestes campionatos de España individuais de 2022.

 

Ver clasificación Cto. España Sub18 rápido

Ver clasificación Cto. España Sub18 clásico

Ver clasificación Cto. España Sub10 rápido

Ver clasificación Cto. España Sub10 clásico

 

La Región, 8 de Agosto

Faro de Vigo, 8 de Agosto

Cadena Ser, 8 de Agosto

La Región, 13 de Xullo

La Voz de Galicia, 13 de Xullo

La Voz de Galicia, dixital, 12 de Xullo

Faro de Vigo dixital, 12 de Xullo

 

Alba Pérez, Xulio del Prado e Yudania Hernández, coa selección Galega en Cantabria

Xulio del Prado, Yudania Hernández e Alba Pérez, compañeiros de club en Isla (Cantabria)

 

O Nacional de Seleccións Autonómicas Sub-16 tivo lugar entre o 23 e o 26 de Xuño en Isla, (Cantabria), nunha competición que reuniu ás 17 comunidades autónomas que desprazan a terras cántabras ao mellor dos seus xadrecistas en idade cadete.

Club Xadrez Ourense, foi parte importante da selección, xa que dous dos catro xadrecistas titulares que nutriron a selección galega cadete son compañeiros do Club Xadrez Ourense: a xoven Alba Pérez Salgado (2007) e o xa Mestre da FIDE Xulio del Prado Rodríguez (2007). Ambos sumaron un excelente rendemento, acadando as porcentaxes individuais máis altas para Galicia, cun 75% e 66% dos puntos en liza, respectivamente.

Galicia rematou na 6ª posición, posición discreta polos méritos amosados ​​polos cadetes galegos, que aínda que lograron cómodas vitorias ante Murcia ou Navarra, caeron pola mínima ante Castela e León ou Cataluña. Se a isto lle sumamos o meritorio empate (2-2) ante o Madrid e a vitoria na última xornada ante os motivados anfitrións de Cantabria por un axustado 1,5 a 2,5, suman 7 puntos para o noso equipo.

O resto da embaixada ourensá completouno a adestradora Yudania Hernández, (tamén do Club Xadrez Ourense), quen non puido desempeñar mellor o seu papel técnico xa que dirixiu con éxito ao outro equipo da nosa terra, un moi novo equipo galego infantil que rematou campión da competición por diante dos favoritos Madrid e Cataluña, (prata e bronce, respectivamente), a pesar de comezar co número 4 da clasificación inicial.

 

Ver Clasificación completa

La Región, 28 de Junio

Cadena Ser, 28 de xuño, dixital

Faro de Vigo, 24 de xuño, dixital

 

A XIII Copa Maristas convertiuse no torneo escolar máis grande de Galicia post-pandemia

 

 

O sábado 4 de xuño tivo lugar no pavillón polideportivo do Centro Maristas de Ourense a XIII edición da Copa Maristas Galicia de Xadrez Escolar na que se deron cita cerca de 200 xóvenes participantes, no que se convertiu no torneo de xadrez escolar máis grande de Galicia disputado ata o momento tras a pandemia, con maior participación incluso que outras bonitas e importantes iniciativas recentes coma os torneos disputados xa post-pandemia en Vilagarcía, A Guarda ou Silleda, que tamén superaron con creces os 100 participantes escolares.

 

Club Maristas Ourense e Club Xadrez Ourense organizaron un evento que contou co patrocinio do Consello Municipal de Deportes, Secretaría Xeral para o Deporte – Xefatura de Servizo de Ourense e APAMAR.

 

Este evento, que xa foi o máis participativo de España en 2013 e 2014, “resucita” tras a pandemia cunha edición de transición para edicións futuras nas que a organización ten vontade de volver a reunir aos 350 xóvenes que fixeron desta cita deportiva a máis grande do panorama nacional.

 

En categoría sub18 resultou vencedor Óscar Fernández do xadrez Mos de Pontevedra, en categoría sub14 o ouro foi para Mateo Dibuja do Liceo Recreo, Joel Cid Barrio (Xadrez Ourense) foi o gañador en sub12, Rodrigo Cid do Benchoshey conquistou a categoría sub10, mentres que Pablo Orgeira (Xadrez Ourense) foi o gañador na categoría sub8.

 

A organización dispuxo trofeos-recordatorio para todos os participantes, 50 premios especiais aos mellor clasificados de cada categoría e numerosos sorteos de regalos entre os que destacaron bicicletas, televisores ou tablets dixitais, entre outros.

 

Por clubs, o máis galardonado no medalleiro foi Club Deportivo Xadrez Ourense con 8 metais, seguido do Benchoshey de Pereiro de Aguiar con 3 metais, Ramiro Sabel de Ponteareas con 2, e Mos-Pontevedra e Liceo Recreo con 1 metal, respectivamente.

 

A xoven deportista Alba Pérez Salgado de Club Xadrez Ourense que cursa estudos no centro Maristas foi recoñecida por a súa convocatoria coa Selección Galega que viaxará a Cantabria o vindeiro día 22 ao nacional por autonomías.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

VER MEDALLEIRO POR CLUBS

Ver vistas panorámicas evento      -   Ver galería de pódiums dos gañadores

 

La Región, 7 de xuño

La Región, 7 de xuño (portada)

Faro de Vigo, 7 de xuño

La Voz de Galicia, 7 de xuño

La Región, 22 de xuño

La Voz de Galicia, 2 de xuño

La Región, 2 de xuño

Faro de Vigo, 2 de xuño (dixital)

 

 

Club Xadrez Ourense, acariciou o “doblete” autonómico por equipos na tempada 2022

Club Deportivo Xadrez Ourense "A", segue a colleitar éxitos nesta campaña 2022. Fai un mes que se proclamba campión da Liga Autonómica de División de Honra, superando no play-off

final ao Sanxenxo "Inter-rías". Nesta ocasión,  o domingo día 22 de Maio, proclamouse en Padrón subcampeón da COPA XUNTA DE GALICIA de clubs, nunha forte competición á que 

acudiron 34 escuadras do panorama autonómico, únicamente superados por un inspirado Xadrez Rianxo que foi o vencedor, e por diante de fortes escuadras coma o Xadrez Pontevedra

ou o propio Sanxenxo "Inter-rías".

Tamén hai que salientar o posto 13º do Benchoshey de Pereiro de Aguiar (recentemente ascendido á división de Honra autonómica), así como o 18º lugar do Universitario de Ourense

"A", entre os 34 equipos participantes.

Un día antes, o sábado 21 de Maio, tivo lugar a Copa Galicia de Clubs en categoría cadete, que citou ata 14 escuadras participantes. O máis salientable foi o papel do Xadrez Ourense

Cadete, con 8 puntos, que malia rematar empatado ao 3º posto, xunto con outros 5 equipos, por caprichos do sistema de desempate rematou no 7º posto. A destacar o importante papel

do Xadrez Ourense promesas, que alineando maioritariamente deportistas alevíns e benxamíns, logrou un meritorio 11º posto con 6 puntos. Pola súa banda o Benchoshey Cadete

rematou 13º con 2 puntos.

 

Ver clasificación Copa Xunta de Galicia de equipos Sénior 2022

Ver clasificación Copa Xunta de Galicia de equipos Cadete 2022

 

La Región, 31 de maio

Faro de Vigo, 25 de maio

Región, 24 de maio

Voz de Galicia, 24 de maio

 

14 deportistas de Club Xadrez Ourense nos autonómicos de blitz e rápidas

Entre os días 7 e 8 de Maio disputáronse en Padrón os autonómicos individuais de Blitz e rápidas, coa participación de 14 deportistas do noso Club.

Salientar o 4º posto compartido do M.F. David Gómez Diéguez na modalidade de Blitz e o 8º posto compartido do M.F. Xulio del Prado na modalidade de rápidas.

Ver clasificación Cto. Galego de Blitz 2022

Ver clasificación Cto. Galego de Rápidas 2022.

Club Xadrez Ourense “A” campión de Liga Galega de División de Honra 2022

O sábado 23 de abril tivo lugar o play-off final da Liga Autonómica de Clubs de Xadrez, unha competición que reuniu de xaneiro a abril a 208 equipos de 92 clubs e a máis de 1.000 xadrecistas ao longo de 3 meses.

O fermoso recinto do auditorio de Vilagarcía acolleu a gran final entre o Club Xadrez Ourense A (campión do grupo sur) que se enfrontou ao potente Sanxenxo Interrías - Fontecarmoa de Vilagarcía (campión do grupo norte), nun recinto impecablemente equipado. O encontro foi retransmitido por internet e contou coa presenza de numeroso público asistente nas bancadas.

Ambos equipos xa foron campións en pasadas edicións da liga autonómica e son os equipos galegos que xogarán en a primeira división de clubs nacionais o próximo verán.

A xornada foi vibrante e moi igualada, despois de algo máis de 4 horas de intensa batalla nos 6 taboleiros, o Club Xadrez Ourense acadou un triunfo moi traballado tras lograr un empate 3-3 e vencer aos locais por coeficiente de desempate, (sistema holandés), logrando así a segunda liga autonómica de honra que gaña o Club Xadrez Ourense, que xa acadara o seu primeiro título en 2017.

Polo que respecta ao resto de coxuntos ourensáns na división de honra hai que facer mención ao segundo posto de grupo do Xadrez Verín e o cuarto xeral e ao descenso do Liceo Recreo tras caer no play-off pola permanencia ente o Círculo Ferrolán.

Xa na Primeira División Galega hai que destacar outra boa nova para o xadrez provincial, xa que o Benchoshey Club de Pereiro de Aguiar, conseguiu superar ao forte equipo do Recatelo de Lugo por un apretado 2,5 a 1,5 que deu aos locais. Hai que destacar que os dous equipos de Xadrez Ourense mantivéronse na categoría para 2023.

En Segunda, o Club Xadrez Ourense “D” foi subcampión de liga, e estivo a piques de arrebatarlle o ascenso ao Círculo de Chantada, mentres que en terceira división o Xadrez Ourense “E” non perdoaba e proclamábase campión, logrando o ascenso a segunda para 2023.

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS LIGA GALEGA DE XADREZ 2022

La Región, 3 de Maio

La Región, 3 de Maio II

Faro de Vigo, 28 de Abril

Voz de Galicia, 26 de abril

Faro de Vigo, 19 de abril

La Región, 19 de abril

Faro de Vigo, 5 de abril

La Región, 5 de abril

Voz de Galicia, 5 de abril

La Voz de Galicia, 28 de marzo

La Región, 28 de marzo

La Región, 15 de marzo

La Región, 9 de marzo

Voz de Galicia, 8 de marzo

Faro de Vigo, 23 febreiro

Voz de Galicia, 22 de febreiro

 

(Faro de Vigo, 28 de abril) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/04/28/xadrez-ourense-campeon-division-honor-65474385.html

(Cadena ser, 25 de abril) https://cadenaser.com/2022/04/25/club-xadrez-ourense-campeon-de-la-liga-gallega-de-division-de-honor/

(Región, 16 marzo)  https://www.laregion.es/articulo/mas-deporte/xadrez-ourense-continua-lider-division-honor/202203162255531115495.html

(Cadena Ser, 16 de marzo) https://cadenaser.com/2022/03/16/liga-gallega-de-ajedrez-2022/

(Faro de Vigo, 23 de marzo) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/03/23/xadrez-ourense-xadrez-verin-encabezan-64164471.html

(Voz de Galicia, 29 de marzo) https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/verin/2022/03/29/xadrez-ourense-verin-dominan-division-honor-sur/0003_202203O29C5994.htm

(Voz de Galicia, 6 de abril) https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/ourense/2022/04/06/xadrez-ourense-disputara-titulo-gallego-sanxenxo/0003_202204O6C5992.htm

(Faro de Vigo, 29 de marzo) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/03/29/xadrez-ourense-xadrez-verin-miden-64397014.html

(Región, 5 de abril) https://www.laregion.es/articulo/deporte-local/xadrez-ourense-gano-derbi-jugara-play-off-titulo/202204052339501120556.html

(Cadena Ser, 5 de abril) https://cadenaser.com/2022/04/05/xadrez-ourense-a-campeon-de-la-division-de-honor-grupo-sur/

(Región, 22 de abril) https://www.laregion.es/articulo/deporte-local/ourensanos-mucho-juego-final-liga-galega/202204222205021124777.html

(Voz de Galicia, 26 de abril) https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/2022/04/26/xadrez-ourense-titulo-autonomicorosalia-avanza-play-off-tras-ganar-penasco/0003_202204O26C5992.htm

(Faro de Vigo, 23 de abril) https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2022/04/23/ajedrez-provincial-enfrenta-ultima-jornada-65292273.html

 

 

 

 

Campionato Provincial Escolar por equipos 2022

O domingo 24 de abril tivo lugar en Expurense a edición 2022 do campionato provincial escolar por equipos “XOGADE”, coa presenza de 20 equipos representantes de colexios e clubes da nosa provincia nun evento organizado pola Secretaría Xeral para o Deporte e coa dirección técnica de Club Xadrez Ourense.

Máis de 130 mozos e mozas abarrotaron expourense durante a a xornada dominical do 24 de abril, repartidos en tres categorías: ESO, (Infantil-Cadete), Alevín e Benxamín.

En Categoría Infantil-Cadete o triunfo foi para o Xadrez Ourense Kaspárov, en Alevín para o Xadrez Ourense Carlsen mentres que en Benxamín foi o Benchoshey “Cecilia González” o equipo vencedor.

No terreo individual, os vencedores respectivamente foron Alba Pérez (Xadrez Ourense), Joel Cid (Xadrez Ourense) e Brais Vázquez (Burgas – Carballiño).

Ver Clasificación Infantil-cadete

Ver clasificación alevín

Ver clasificación benxamín

 

La Región 10 de Maio

Ver nota de prensa (La Región 26 de abril)

 

 

A prata sénior de Dávid Gómez o máis salientable dos Ctos. Galegos de Semana Santa.

Club Xadrez Ourense enviou a un total de 23 deportistas aos autonómicos sénior, sub16, sub12 e sub10

Durante a Semana Santa acudiron a padrón un total de 23 deportistas de CLUB XADREZ OURENSE, 14 deles ás categorías sub10 e sub12 que tiveron lugar entre o 9 e o 11 de abril, e outros 9 ás categorías sénior e sub16 que se desenvolveron entre o 13 e o 16 de abril. Xunto cos 12 enviados ás categorías sub18 e sub14 o pasado entroido, suman 35 participacións, ata o momento (á falta dos galegos de rápidas e blitz)

O máis salientable foi a prata sénior de David Gómez Diéguez, categoría na que tamén hai que salientar o excelente 7º posto de Martín Gómez Carreño, de entre os 91 participantes.

En categoría Sub16 a máis destaca do club xadrez Ourense foi Alba Pérez Salgado que estivo a piques de conseguir pódium feminino, rematando no 5º posto finalmente desta categoría.

 

Entre os sub12 o máis salientable foi Antón Lorenzo, que viaxaba a Padrón coma campión provincial, e que rematou no posto 23º.

Pola súa banda, os xóvenes ourensáns realizaron unha positiva actuación en sub10, xa que Miguel Fidalgo e Roi Fernández, remataron 4º e 6º respectivamente, nunha categoría na que ainda estarán o ano próximo, igual que Daniel Manrique (11º).

Ver Clasificación senior

Ver Clasificación sub16

Ver Clasificación sub12

Ver Clasificación sub10

 

La Región, 28 de abril

La Voz de Galicia, 20 de abril

Faro de Vigo, 19 de abril

La Región, 19 de abril

La Región, 19 de abril, contraportada

La Región, 8 de marzo I

La Región, 8 de marzo II

La Región, 8 de marzo III

La Región, 7 de marzo

La Voz de Galicia, 15 de febrero