­Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Frontal.páxina.web.novo..JPG

 

 Actualización  
19 de Setembro de 2017

§      NOTICIAS  E  ACTUALIDADE

Club Xadrez Ourense   /   Escola de Xadrez

 www.xadrezourense.com  

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: https://gestiondecuenta.com/Count.cgi?ft=0&frgb=FF0000&dd=B|df=xadrezourense.com

 

Clases de ajedrez en Ourense    clases ajedrez orense  

Clases de xadrez en Ourense     Profesores de ajedrez Ourense      

Escola xadrez Ourense       Escuela de Ajedrez en Ourense 

 

Escola de Xadrez Ourense

 

Ver imaxe ampliada

 

 

** TÁBOA DE HORARIOS, GRUPOS E NIVEIS

(Inicio en Setembro de 2017)

 

** VER INFORMACIÓN COMPLETA (pdf)

(horarios, grupos, niveis, contactos, etc…)

 

 

** Ver certificación das titulacións técnicas

 

** Ver certificación 2017 de titulacións (pdf)

 

** Contacto:  (email – teléfonos)

 

** Visita as nosas instalacións

 

R/ Ramón Cabanillas, nº 10 / entrechán

Local nº 3,  32004    Ourense

 

 

***

clases

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.CMD..JPG

www.deportesourense.com

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deputacion..JPG

www.depourense.es

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deporte.Galego.Xunta..JPG

deporte.xunta.gal

 

 

 

 

Clases de ajedrez en Ourense       clases ajedrez Ourense      Clases de xadrez en Ourense     Profesores de ajedrez Ourense       Escola de xadrez Ourense    Escuela de Ajedrez en Ourense 

 

Curso de xadrez 2017 / 2018  

Escola Xadrez Ourense

 

A Escola de Xadrez Ourense, a través do seu equipo de monitores e adestradores titulados (FEDA e FIDE), arranca o seu programa para o curso 2017 – 2018, desenvolvendo a súa tarefa semanal nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 de Ourense, e quedando a actividade estructurada por grupos repartidos en 5 niveis (dende iniciación básica ata nivel avanzado). 

 

*VER TÁBOA DE GRUPOS, HORARIOS E NIVEIS

 

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 16 centros de ensino asociados e nos que os monitores de Escola Xadrez Ourense imparten o “deporte-ciencia”.

 

Escola Xadrez Ourense realiza frecuentes colaboracións e proxectos coa Consellería de Educación e Secretaría Xeral para o Deporte da Xunta de Galicia.

 

*Ver táboa de horarios, grupos e niveis (PDF)

*Ver certificación oficial de monitores e adestradores

*Contactar

 

 

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 16 centros de ensino asociados e nos que os monitores de Escola Xadrez Ourense imparten o “deporte-ciencia”.

 

   *Ver cartel curso Xadrez nas Escolas 17-18

 

Martín Gomez ven de participar no Europeo de Rumanía

O xadrecista do Xadrez Ourense acdou 4 puntos na cita continental

 

 

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, Martín Gómez Carreño estivo a participar desde o 4 de Setembro e ata o 13, no Europeo individual de Mamaia (Rumanía).

 

 Martín, que está colleitando un magnifico ano de éxitos deportivos, (un ouro ao mellor 1º taboleiro no nacional por autonomías, bronce nos nacionais individuais de Salobreña 2017, o título autonómico Sub-14 e ata tres títulos provinciais), obtivo 4 puntos nesta importante ita Europea, destacando algunas victorias e empates ante fortes rivais de máis de 2200 ELO.

 

Tamén hai que salientar a presenza neste Europeo dos xóvenes irmáns do Club Xadrez Benchoshey, Pura e Benjamín Diéguez, que remataron con 2 e 3.5 puntos, respectivamente.

 

Martín Gómez en Mamaia (Rumanía). (7.9.17)

 

 

 

Ver nota de prensa V,  (La Región, 12 de Setembro)

Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo, 12 de Setembro)

Ver nota de prensa III,  (Voz de Galicia, 12 de Setembro)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 9 de Setembro)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 9 de Setembro)

 

 

**

v II Torneo de Xadrez, “ Festa da Istoria 2017”

A igrexa da Madalena acollerá o 30 de Setembro este bonito e orixinal torneo de xadrez

 

 

O Sábado 30 de Setembro terá lugar en Ribadavia a 2ª edición do Aberto de Xadrez "Festa da Istoria 2017", baixo a organización da coordinadora da festa da Istoria de Ribadavia e coa dirección técnica do Club Xadrez Ourense.

 

O evento terá o seu escenario no exclusivo marco da Igrexa da Madalena, e estará dirixido as categorías Sénior (1998 e anteriores), Xuvenil (1999-2002) e Infantil (2003 e 2004).

 

O Evento contará con numerosos premios, ademáis dos trofeos previstos para os 5 mellor clasificados de cada unha das tres categorías en litixio, disporá tamén de obsequios conmemorativos para todos os participantes, ademais a organización sorteará importantes premios e regalos entre os todos os xadrecistas, (estancias en casas e hoteis rurais, circuitos termais, material deportivo, vales por ceas e xantares para 2 persoas, material escolar, estuches de D.O. Ribeiro, etc…)

 

  VER INFORMACIÓN COMPLETA DO TORNEO

  VER BASES TÉCNICAS

 

  VER GALERÍA DE IMAXES I EDICIÓN (2016)

 

 

 

 

 

 

**

Xadrez Vivente, “Festa da Istoria 2017”

Club Deportivo Xadrez Ourense, coorganiza esta vistosa actividade, tras 18 edicións.

 

Dentro do programa de actividades festivas e culturais da Festa da “Istoria” (Ribadavia 2017), tivo lugar o Sábado día 26 de Agosto o tradicional xadrez humano medieval, organizado, un ano máis e como ven sendo habitual nas últimas XVIII edicións, polo Club Deportivo Xadrez Ourense en colaboración coa Coordinadora da Festa da Istoria de Ribadavia.

 

Graciela Gómez no papel de Dona María Pimentel (pezas negras), Elías Xosé González papel de Bernardino Sarmiento (pezas blancas), Alejandro de León, David González e Jorge Fernández como técnicos de taboleiro, xunto cos 32 xóvencísimos participantes e veciños da comarca do Ribeiro, desenvolveron a representación teatralizada dunha clásica partida na que todas as pezas do taboleiro teñen protagonismo.

 

A ambientación no contexto históric e elección dos persoaxes correu a cargo da Licenciada en Historia e Monitora Nacional de Xadrez, Graciela Gómez Cid.

 

Malia a inestabilidade climatolóxica que reinou en Ribadavia na mediodía do sábado 26, foron numerosas as persoas que se achegaron ao auditorio do castelo da vila para presenciar o vistoso xadrez vivinte. Cabe salientar que a RTVG adicou un amplo reportaxe á actividade con imaxes e entrevistas.

 

VER REPORTAXE DA RTVG

VER GALERÍA DE IMAXES

Ver reportaxe en tabladeflandes

 

 

***

Yudania Hernández colleita o bronce indiviual no Campeonato de España 2017

A xadrecista e adestradora de Club Xadrez Ourense aumenta a 3 o botín de medallas  para a entidade ourensana nos nacionais de 2017

 

 

Yudania Hernández, xadrecista do ClubXadrez Ourense, recollendo seu premio en Linares 2017

 

O domingo 27 de Agosto rematou o campeonato de España feminino cunha nova boa noticia para o xadrez ourensán que durante os meses de Xullo e Agosto e ao longo de varias semanas e nas andaluzas localidades de Salobreña (Granada) e Linares (Jaén), tivo unha ampla participación nos campionatos de España individuais por categorías e tamén, como neste caso, no nacional individual feminino.

 

Citas nas que os xadrecistas de Club Xadrez Ourense xogaron un papel moi relevante dentro do panorama nacional, (nestas datas ainda está pendente o cto. De España individual sénior que terá lugar en Canarias en Setembro e que tamén contará con representación do Club Xadrez Ourense), deste xeito a entidade ourensana completará unha considerable participación con máis dunha quincena de participacións entre todas as categorías.

 

Nesta ocasión foi a experimentada Mestra Internacional, Yudania Hernández quen completou unha moi seria actuación tras unha semana de competición, Yudania cun importante triunfo na derradeira xornada logrado ante a xogadora balear Monica Calzetta, rem atou acadando deste xeito un moi importante bronce para as súas vitrinas, rematando Yudania únicamete por detrás da canaria e nº1 do panorama nacional, a varias veces campiona de España Sabrina Vega e da subcampiona, a andaluza Adela Perera.

 

Con este metal obtido por Yudania Hernández Estévez xa son nada menos que tres as medallas obtidas por deportistas do Club Xadrez Ourense na edición 2017 dos Campionatos de España Individuais, (os outros dous chegaron en Xullo de mans do sub-12 Xacobe Conde Riveiro que rematou subcampeón de España e de mans de Martín Gómez Carreño que tamén conquistou o bronce na categoría sub-14).

 

Deste xeito, e tras varios anos de consolidarse como un dos máis relevantes referentes do panorama autonómico, o Club Xadrez Ourense, estase a convertir nunha entidade con cada vez máis peso específico dentro do panorama nacional, un feito que se verá refrendado tamén, a partir do 3 de Setembro coa participación de Martín Gómez no Europeo de Rumanía.

 

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo, 28 de Agosto)

Ver nota de prensa I (La Región, 29 de Agosto)

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA CAMPEONATO DE ESPAÑA FEMININO 2017

 

 

***

 

 

 

Martín Gómez Carreño, Bronce no Campeonato de España Individual 2017.

O Xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense acadou o bronce en Salobreña, (Granada)

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imagen.Martín.Gómez.Bronce.Nacional.2017..JPG

O Pódio nacional Sub-14 de rápidas, integrado por Lance Henderson (Andalucía), Pedro Ginés (Aragón) e Martín Gómez (Galicia)

 

O xoven xadrecista ourensán de 14 anos de idade, Martín Gómez carreño, acaba de proclamarse medalla de bronce no campeonato de España Individual da categoría sub-14, dentro da modalidade de xadrez rápido, que rematou o domingo 23 de Xullo na granadina localidade de Salobreña.

 

A competición congregou ata 140 participantes das 17 comunidades autónomas do panorama nacional. O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, realizou unha soberbia actuación e conquistou 7.5 puntos dos 9 posibles en litixio que o levaron ao terceiro peldaño do podio, nunha categoría na que xa son varios os xadrecistas de enorme nivel, como ratifican as varias titulacións internacionais que ostentan algúns deles.

 

Con esta magnífica noticia para o xadrez ourensán, unida ao subcampionato de España obtido hai 7 días por Xacobe Conde Riveiro dentro da categoría sub-12, e que é compañeiro de Club no club Xadrez Ourense de Martín Gómez, o xadrez ourensán continúa a reivindicarse detro do panorama nacional dun xeito cada vez máis visible  seguindo a liña deportiva marcada dende hai anos por o G.M. Iván Salgado, pentacampeón de España individual e subcampeón do mundo Xuvenil en 2012, que agora pode observar como os máis xóvenes, buscan e logran, cada vez máis, verse reflexados nos seus éxitos e na súa gran traxectoria.

 

Tamén hai que salientar a positiva actuación doutros xóvenes xadrecistas ourensáns dentro da categoría Sub-14, tanto na modalidade de xadrez clásico como na de rápidas, como foron Mateo Díaz Gómez, Marcos Vázquez Gómez e Adrián Vázquez Velasco, todos eles do Club Xadrez Ourense e compañeiros de Club de Martín que acadaron positivas actuacións e por conseguitne as súas correspondentes subidas dentro do ránking internacional.

 

Hai que salientar que nas categorías sub-8 lento, sub-10 lento, sub-10 rápido, e Sub-12 lento e rápido xa participaron varios xóvenes xadrecistas Ourensán, como Escarlata Alonso (Xadrez Verín), Pura Diéguez e Benjamín Diéguez (ambos do Xadrez Benchoshey) e Laura Gómez e o mencionado Xacobe Conde (ambos do Xadrez Ourense), resultando o máis salientable as actuacións de Xacobe en Sub-12, que obtivo a prata nacional, ou a de Tristán Alonso en Sub-10 rápido que tamén estivo cerca dos mellores.

 

Agárdase que dentro das categorías restantes que rematan por disputarse, concretamente a categoría Sénior, tanto feminina como masculina, que están previstas para Agosto e Setembro, en Linares (Jaén) e Canarias, respectivamente, e que son categorías nas que xa tamén está garantida a representación ourensana, os nosos embaixadores acaden tamén positivos resultados, destacando, entre outros, as participacións xa confirmadas de Yudania Hernández Estévez ou de  David Gómez Diéguez.

 

VER CLASIFICACIÓN CAMPEONATO DE ESPAÑA SUB-14 (Rápido)

VER CLASIFICACIÓN CTO. DE ESPAÑA SUB-14 (Lentas)

 

Ver nota de prensa VII, (Faro de Vigo, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa VI, (La Voz de Galicia, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa V, (La Voz de Galicia dixital, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo dixital, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa III, (La Voz de Galicia, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa I, (La Región, 17 de Xullo)

 

VER CLASIFICACIÓN S12 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S12 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S10 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S10 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S8 LENTAS

 

**

Xacobe Conde Riveiro, Subcampeón de España Individual 2017.

O Xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense acadou a prata en Salobreña, (Granada)

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Xacobe.Subcampeón.de.España.2017.rapidas..JPG

Xacobe Conde Riveiro recollendo o premio de subcampeón de España 2017.

 

 

O xoven xadrecista ourensán de tan só 12 anos de idade, Xacobe Conde Riveiro, acaba de proclamarse subcampión de España Individual da categoría sub-12, dentro da modalidade de xadrez rápido, que rematou o domingo 16 de Xullo na granadina localidade de Salobreña.

 

A competición congregou ata 141 participantes das 17 comunidades autónomas do panorama nacional, e pese que ao xadrecista do Club Xadrez Ourense, partía como número 36 do ránking inicial, realizou unha soberbia actuación e conquistou 7.5 puntos dos 9 posibles, tras chegar á derradeira rolda coas pezas brancas ante o nº 1 do Ránking Inicial, Rubén Fernández,  o ourensán soubo aproveitar unha vantaxe de apertura para tras unha serie de creativas e rápidas maniobras facer ao seu adversario inclinar o seu rei sobre o taboleiro.

 

Esta partida pudo ser vista por decenas de miles de aficionados de toda España, xa que as primeiras mesas da competición foron retransmitidas en directo pola plataforma online da Federación Española, facendo posible que a emoción do xadrez chege a todos os fogares de xeito simultáneo.

 

Con esta magnífica noticia para o xadrez ourensán os Campeonatos de España Individuais por categorías de 2017 chegan ao seu ecuador, dando comenzo o Luns día 17 de Xullo unha das categorías máis agardadas para o xadrez provincial, a categoría Sub-14.

 

Nesta categoría o vixente campeón galego individual, Martín Gómez Carreño, partirá co nº 5 do ránking inicial sobre unha participación total de 181 xadrecistas nesta edición 2017, na que Martín, tras un soberbio ano deportivo, pelexará por unha praza para o Europeo de Rumanía en Setembro.

 

Outros representantes ourensáns na categoría Sub-14 serán Mateo Díaz Gómez, Marcos Vázquez Gómez e Adrián Vázquez Velasco, todos eles do Club Xadrez Ourense.

 

Hai que salientar que nas categorías sub-8 lento, sub-10 lento, sub-10 rápido, e Sub-12 lento  xa participaron varios xóvenes xadrecistas Ourensán, como Escarlata Alonso (Xadrez Verín), Pura Diéguez e Benjamín Diéguez (ambos do Xadrez Benchoshey) e Laura Gómez e o mencionado Xacobe Conde (ambos do Xadrez Ourense), resultando o máis salientable as actuacións de Xacobe en Sub-12 e a de Tristán Alonso en Sub-10 rápido.

 

As categorías Sénior, tanto feminina como masculina están previstas para Agosto e Setembro, en Linares (Jaén) e Canarias, respectivamente, categorías nas que xa tamén está garantida a representación ourensana.  

 

Ver nota de prensa III, (La Voz de Galicia, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa I, (La Región, 17 de Xullo)

 

VER CLASIFICACIÓN S12 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S12 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S10 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S10 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S8 LENTAS

 

**

Soberbio Adrián Gómez na XXXVI edición do Open Internacional “Villa de Benasque”

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense camiña con firmeza cara o título de Mestre FIDE.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imagen.Adrián.Gómez..JPG

Adrián Gómez, camiña firme cara a consecución do título de M.F.

 

Entre os días 6 e 15 de Xullo disputouse o Aberto Internacional “Villa de Benasque”, no incomparable marco do pirineo oscense, unha fermosa vila de montaña que dende hai décadas ten internacionalmente gañado o apelativo de “Wimbledom do xadrez”, xa que reúne, nesos dez días, ata medio millar de xadrecistas procedentes de ata 34 países, que acuden con elevadas doses de ilusión, uns a tentar medirse con reputadas figuras do taboleiro internacional, outros, máis experimentados, a pelexar polos suculentos e numerosos premios en metálico e incluso, nalgúns outros casos, simplemente a participar do espectáculo como espectadores ou acompañantes, deixando para vindeiras edicións iso de atreverse co seu debut nas 64 casiñas.

 

Nesta XXXVI edición do “Villa de Benasque” (un número de edicións que se pronuncian igual de rápido que as 42 que alcanza o “Open Internacional de Sitges” ou as 33 que alcanzará o noso “Open Aninovo Barrocás” o vindeiro nadal…), o nivel dos principais aspirantes era colosal, ata unha trintena de Grandes Mestres, seis deles por riba dos 2600 (puntuación de ránking que xa podería permitir a algún dos que a ostentan soñar con poder atacar o olimpo dos máis grandes do planeta, como Carlsen, Giri ou Caruana), e máis dun centenar de titulados internacional entre Mestres Internacionais, Mestres Fide, etc…

 

Nesta cita de 2017, o xoven xadrecista ourensán, Adrián Gómez Diéguez, viaxou ata terras oscenses co fin de tentar ratificar a súa magnífica progresión da última tempada, e tras dez días de intensa competición as cousas poden calificarse de “notable alto” para Adrián, tras conquistar 6.5 puntos dos 10 en litixio, realizando unha actuación coa que acariciou a súa primeira norma de Mestre Internacional, obtendo ata 1.5 sobre 3 puntos posibles, ante Grandes Mestres, e tamén 1.5 sobre 3 ante Mestre Internacionais, vencendo en importantes partidas como a que o enfertou con pezas negras ante o G.M. Aberguer Thal.

 

Adrián rematou igualado no posto 42º, (sobre 471 participantes), e como importante dato hai que reseñar que ata 56 titulados internacionais remataron en postos inferiores ao xoven xadrecista ourensán, que tras esta cita pirenaica, suma 29 puntos de ránking, que unidos aos 2232 que ostenta, o achegan a menos de corenta dos 2300 necesarios para obter o codiciado título de Mestre FIDE, titulación que o convirtiría, con permiso do Gran Iván Salgado, no primeiro xadrecista íntegramente formado en Ourense en acadar unha titulación internacional de Mestría.

A continuación ofrécese a partida na que Adrián superou con pezas negras e “relativa facilidade”, ao Grande Mestre, Vlastimil Jansa:

 

Blancas: G.M. Vlastimil Jansa, (Francia)

Negras: Adrián Gómez Diéguez , (Ourense)

 

1.e4 e5 2.Cf3 Cc6 3.Ab5 a6 4.Aa4 Cf6 5.0–0 Ac5 6.c3 b5 7.Ac2 d5 8.exd5 Dxd5 9.d4 exd4 10.Te1+ Ae7 11.cxd4 Ag4 12.Ae3 0–0 13.Cbd2 Ab4 14.Ab3 Dh5 15.Tc1 Ca5 (con este movemento as negras concretarán a súa vantaxe de apertura)

 

 

16.Dc2 Axf3 17.Cxf3 Axe1 18.Txe1 Cxb3 19.axb3 Dd5 20.Ce5 c5 21.Ag5 Tfe8 22.Df5 Cd7 23.Rf1 Cxe5 24.dxe5 Dxb3 25.h4 De6 26.Df3 h6 27.Af4 Tad8 28.Dc3 Td4 e as brancas declinaron. 0-1.

 

Ver clasificación XXXVI, “Villa de Benasque”

 

**

Martín Gómez Carreño medalla de ouro individual no nacional por autonomías 2017

O Xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense defendeu o 1º taboleiro de Galicia cunha soberbia actuación

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Martín.Gómez.Oro.Individual.en.el.Nacional.Por.Autonomías..JPG

Martín Gómez, recibindo o Ouro nacional de mans da Secretaria Xeral, Marta Míguez Telle.

 

Entre o Xoves 22  e o Domingo 25 de Xuño tivo lugar o Campeonato de España de Seleccións Autonómicas (Sub-14), que nesta ocasión foi acollido pola Coruñesa vila de Padrón, competición que aglutinou aos mellores especialistas do panorama nacional destas idades, que representaron ás súas respectivas selección autonómicas.

O xoven ourensán Martín Gómez Carreño, asumía o 1º taboleiro da Selección de Galicia (formada por 4 titulares e 2 suplentes para cada encontro), dese xeito Martín tivoá que enfrentar aos xogador máis potentes de todas as escuadras adversarias.

Malia a dificultade inicial da súa tarefa, o xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense realizou unha soberbia actuación, logrando o 87.5% dos puntos en litixio e completando unha competición que lle serve para subir 38 puntos de ránking internacional e situarse xa como un dos mellores do panorama nacional para o vindeiro campeonato de España individual Sub-14 que terá lugar en Salobreña (Granada) dentro de poucas seamanas e que pode catapultar a Martín ao Europeo de Rumania, o vindeiro mes de Setembro.

Martín está a realizar un soberbio ano deportivo, tras conquistar o título provincial individual en 3 das sete categorías (incluida a Sénior), conquistou o campeonato Galego Sub-14, así como o quinto posto no Cto. Galego Absoluto, tras esta medalla de Ouro, viaxará reforzado a  Granada, para tentar afianzarse entre os mellores de España da súa categoría e soñar coa súa participación no próximo Europeo de Rumanía, en Setembro.

 

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo, 27 de Xuño de 2017)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 27 de Xuño de 2017)

Ver nota de prensa I, (La Región, 27 de Xuño de 2017)

 

GALERÍA COMPLETA DE IMAXES

 

Info completa da competición en www.fegaxa.org

 

 

***

 

O G.M. Zenón Franco, nº 1 do Xadrez Ourense “A” da División de Honra, galardonado pola FIDE

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Zenon.Autor..bmp

 

O Grande Mestre internacional e actual nº 1 do Club Deportivo Xadrez Ourense, no seu equipo “A” da División de Honra, foi recentemente galardonado pola FIDE Trainer´s Commission, ao ser nomeado mellor autor de libros técnicos de xadrez do ano 2017.

Desde toda a gran familia do Club Xadrez Ourense desexamos trasladar a nosa máis cariñosa felicitación a Zenón por este recoñecimento á súa dilatada traxectoria como autor.

Zenón é Grande Mestre internacional dende hai décadas, e xa ten participado en ata 7 olimpiadas, tanto coa selección Paraguaia como coa Selección Española, na actualidade, afincado en Ponteareas, adica a maior parte do seu tempo á producción literaria relacionada co xadrez, ainda que tamén segue ligado á competición, entre outros eventos, asumindo en varias xornadas da liga de clubs, o 1º taboleiro do Club Deportivo Xadrez Ourense.

Tras dúas tempadas compartindo algunhas charlas con Zenón, faise  palpable a paixón que sinte pola escritura e a felicidade que obtén a través da creación literaria relacionada co mundo do xadrez, deixando de manifesto o enorme bagaxe persoal que atesoura polos seus coñecimentos, polas incontables experiencias vividas e múltiples viaxes realizadas, así como tamén poder compartir a retahíla de anécdotas relativas a persoaxes mundialmente coñecidos relacionados co xadrez a quenes tivo a oportunidade de coñecer en persoa.

Quenes temos a oportunidade de conversar, de cando en cando con Zenón, percibimos a unha persoa sinxela, mo correcta e respetuosa, coa que se poden compartir conversas sempre interesantes sobre literatura, poesía, música, cine, política, humor e sempre coa garantía de interese que emana da súa sabiduría e experiencia.

Noraboa Maestro!

VER INFORMACIÓN AMPLIADA

 

 

 

 

Club Xadrez Ourense Cadete, Campeón da Copa Galicia 2017

O conxunto ourensán impúxose en Coruña con autoridade, vencendo en todos os seus encontros

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Xadrez.Ourense.Cadete.Campeón.Copa.Galicia.Clubs.2017..JPG

O Xadrez Ourense cadete, impúxose con rotundiade na Copa Galicia 2017

 

O sábado día 3 de Xuño disputouse no Sporting Casino de A Coruña a edición 2017 da Copa Galicia de clubs en categoría cadete, proba oficial da Federación Galega de Xadrez, e na que se deron cita varias das escuadras máis potentes da nosa comunidade autónoma.

 

O Conxunto do Club Deportivo Xadrez Ourense, composto por o mundialista Martín Gómez Carreño, Mateo Díaz Gómez, Marcos Vázquez Gómez e Xacobe Conde Riveiro conquistou o triunfo final con autoridade ao lograr a victoria nos cinco encontros disputados, superando, entre outros, a complicados equipos como o Fontecarmoa de Vilagarcía que rematou subcampeón ou o Gallaecia de Santiago que logrou o bronce final.

 

Con este triunfo o xoven equipo do Club Xadrez Ourense consolida a súa progresión, xa que na tempada anterior xa viña de acadar a medalla de prata nesta mesma competición copeira.

 

Os compoñentes do equipo, terán unha boa inxección de moral tras este triunfo, para seguir adestrando con motivación unhas semanas máis ata chegar ao campeonato de España individual 2017, que comenzará a disputarse desde comezos de Xullo na granadina localidade de Salobreña, nunha cita á que acudirán os catro xadrecistas mencionados, ademáis dunha nutrida representación ourensana.

 

Pola súa parte, o vixente campeón galego individual Sub-14 e tamén actual campéon provincial Sénior, Martín Gómez, disporá de dúas semanas para prepararse para o Campeonato de España por autonomías, no que comandará, como 1º taboleiro, a selección de Galicia.

 

VER CLASIFICACIÓN COPA GALICIA DE CLUBS CADETE 2017

Ver imaxen da competición (I)

Ver imaxen da competición (II)

 

Nota de prensa III, (Voz de Galicia-dixital, 7 de Xuño)

Nota de prensa II, (Voz de Galicia, 7 de Xuño)

Nota de prensa I, (Ourense Deportivo, 6 de Xuño)

 

**

 

Masiva participación na 2ª edición do “Ourense en Xaque”

250 xóvenes xadrecistas de toda Galicia e norte de Portugal abarrotaron Expourense

 

“Club Xadrez Ourense, con 8 dos 25 pódios en litixio, entidade máis galardonada”

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Panorámica.Vista..JPG

Vista parcial da sala de competicións de Expourense durante o II “Ourense en Xaque”

 

 

O Domingo 4 de Xuño tivo lugar en Expourense a segunda edición do torneo de xadrez “Ourense en Xaque”, proba puntuable pertencente ao Circuito Galego de promoción 2017, que congregou a 250 xóvenes xadrecistas chegados desde toda Galicia e norte de Portugal, convertíndose, ata o de agora e de longo, na proba máis participativa das 7 disputadas por toda a xeografía galega.

Este circuito galego de promoción 2017, prolongarase ata Novembro, e contará con cerca de 20 probas puntuables, estando a penúltima delas novamente programada para celebrarse en Expourense, a finais de Outubro.

Na xornada de onte o Club Deportivo Xadrez Ourense foi a entidade mái galardonada con ata 9 pódios dos 25 postos de honra conquistados polos 5 primeiros clasificados de cada unha das 5 categorías en litixio.

En categoría Sub-20 o vencedor foi Gabriel Roma Barge (Xadrez Ourense), que completou unha impecable actuación, con 7 puntos en 7 partidas.

Xa en dentro do tramo Sub-14 o vencedor resultou Mateo Díaz Gómez (Xadrez Ourense), nunha categoría na que os ourensáns realizarón unha auténtica exhibición, conquistando ata 4 dos 5 postos de honra.

En alevíns, (Sub-12), o campeón foi Luca Rey Chimera (Fontecarmoa de Vilagarcía), mentres que en Sub-10 o triunfo viaxou ata terras olívicas, de mans de Xavier Caudet Soto (Xadrez Galego).

Na categoría dos máis xóvenes, (sub-8), os prometedores prebenxamíns ourensáns tamén tiveron un especial protagonismo copando ata 3 dos 5 postos de privilexio, sin embargo o primeiro lugar viaxou ata Noia, a cargo de Iago Fernández Ramos, (Club Brétema).

A Escola de monitores e adestradores do Club Deportivo Xadrez Ourense está a realizar un traballo de achegamento de iniciación ao xadrez en 16 centros de ensino da capital e provincia, é por iso que non podemos considerar casualidade que as probas de xadrez para xóvenes, sexan, na nosa provincia un referente de elevada participación a nivel Autonómico.

Na parte final da ceremonia de Clausura, o Club Deportivo Xadrez Ourense, fixo entrega de tres placas de recoñicimento á traxectoria persoal e deportiva de Alejandro Cervigni, Federico Naso e Víctor López.

 

Nota de prensa I, (Faro de Vigo 4 de Xuño)

Nota de prensa II, (Faro de Vigo, 6 de Xuño)

Nota de prensa III, (La Región, 6 de Xuño)

 

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-8

VER CLASIFICACIÓN SUB-10

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-14

VER CLASIFICACIÓN SUB-20

 

Galería de imaxes I, (Pódios das 5 categorías)

Galería de imaxes II, (panorámicas)

Galería de imaxes III, (panorámicas)

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Cartel.Para.webs.Ourense.en.Xaque.2017..JPG

Cartel da II edición  do aberto de xadrez ”Ourense en Xaque 2017”

 

 

 

 

***

 

 

Campeonato Provincial Escolar por equipos – XOGADE 2017

Máis de 170 xóvenes xadrecistas e 28 equipos abarrataron Barrocás os días 14 e 18 de Maio no provincial de equipos 2017

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.web.Escolar.2017..JPG

 

O Domingo día 14 de Maio e o Xoves día 18, tiveron lugar nos locais da Asociación de Veciños de Barrocás as competicións provinciais por equipos das categorías Benxamín, Alevín e Infantil, disputadas dentro do programa XOGADE da Secretaría Xeral para o Deporte.

 

Na primeira xornada do Domingo día 14, ata 140 xóvenes da provincia de Ourense que representaron a un total de 21 equipos, participaron ao longo de toda a xornada, na que se disputaban as categorías Alevín e Benxamín.

En Alevíns o Club Deportivo Xadrez Ourense foi o vencedor entre un total de 6 equipos, mentres que en Benxamíns o Benchoshey Amarillo impúxose entre 15 escuadras participantes.

 

Xa na tarde do Domingo día 18 de Maio, máis dunha trintena de xóvenes, que representaban a 7 escuadras das categorías infantil mixta e infantil feminina, tomaron parte na xornada final desta competición provincial por equipos 2017.

 

O Club Deportivo Xadez Ourense impúxose en ambas categorías, co que se colocaba como primeira entidade no medalleiro, con ata tres ouros por equipos nas diferentes categorías, ademais dunha prata.

 

Ver nota de prensa I, (La Región, 16 de Maio)

Ver nota de prensa II, (La Región, 23 de Maio)

 

Galería de Imaxes IV, (Podium Infantil feminino)

Galería de Imaxes III, (Podium Infantil  mixto)

Galería de Imaxes II, (Podium Alevín)

Galería de Imaxes I, (Podium Benxamín)

 

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA INFANTIL POR EQUIPOS

VER CLASIFICACIÓN ALEVÍN POR EQUIPOS

VER CLASIFICACIÓN ALEVÍN INDIVIDUAL

VER CLASIFICACIÓN BENXAMÍN POR EQUIPOS

VER CLASIFICACIÓN BENXAMÍN INDIVIDUAL

 

 

VER INFORMACIÓN COMPLETA, BASES E FORMA DE INSCRICIÓN

 

 

***

Ø David e Adrián Gómez, do Xadrez Ourense, subcampeóns de España Universitarios

 (Os irmáns Gómez Diéguez, proclamáronse subcampeóns de España coa Universidade de Santiago de Compostela) 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: U.S.C.Para.web.titular..JPG

 

VER CLASIFICACIÓN CAMPEONATO DE ESPAÑA UNIVERSITARIO 2017

 

Entre os días 5 e 7 de Maio tivo lugar en Madrid o Campeonato de España por Universidades de todo o panorama estatal. Os xadrecistas do Club Deportivo Xadrez Ourense David e Adrián Gómez Diéguez, formaban parte do combinado presentado pola Universidade de Santiago de Compostela, entidade que se proclamou subcampeona de España na clasificación xeral combinada.

Completaron o quinteto os pontevedreses Lucas Abal e Julio Suárez e o Coruñés Manoel Rodríguez, un excelente quinteto, todos eles en idade todavía universitaria e que militan todos eles, como no caso dos irmáns ourensáns, en diferentes conxuntos da División de Honra Galega.

 

Ver Nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 9 de Maio)

 

***

Ø Listado FIDE dos 50 primeiros xadrecistas federados na nosa provincia, (Maio 2017)

(O listado expresa tamén os títulados internacionais entre os nosos xadrecistas e adestradores)

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Fide.Provincia.Ourense..JPG

 

VER LISTADO DOS 50 FEDERADOS OURENSÁNS CON MAIOR PUNTUACIÓN INTERNACIONAL

 

 

Club Deportivo Xadrez Ourense encabeza  o “Top 10” con ata 8 deportistas nos 10 primeiros lugares desta lista, con ata 9 titulacións internacionais entre xadrecistas e adestradores e con ata 27 deportistas entre os 50 primeiros xadrecistas da lista de ránking FIDE elaborada cos xadrecistas federados na nosa provincia na actualidade.

 

***

 

 

Ø  Club Deportivo Xadrez Ourense rubrica unha excelente campaña na “Liga de Clubs 2017”

Ao subcampionato de Liga e á doble permanencia en 1ª, xúntase o ascenso do xoven equipo de 3ª División á 2ª para 2018.

 

Xadrez Ourense “A” acaricia o título de Liga na derradeira xornada, tras unha épica e fermosa xornada de xadrez en Vigo

O conxunto ourensán viaxará ao Cto. de España de Clubs, o vindeiro mes de Agosto, como única escuadra galega invicta.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.Para.web.ultima.xornada..JPG

Unha imaxe do equipo na derradeira xornada de Liga 2017 en Vigo, antes de iniciarse a decisiva xornada

 

 

O sábado 29 de Abril chegábase á derradeira xornada da Liga Galega de Clubs 2017 en todas as súas categorías, con importantes encontros que serían chave para certificar as diferentes aspiracións dos conxuntos ourensáns en competición, dentro de cada unha das categorías en liza desta, agora xa rematada, Liga Galega de Clubs 2017.

 

Na División de Honra, sen dúbida, o máis salientable era o apaixoante encontro que tería lugar no CUVI de Vigo a partir das 17.00 horas, e que enfrentaría aos dous primeiros clasificados da táboa, ata ese momento invictos, con nove victorias e un empate por cada bando, nas 10 xornadas anteriormente disputadas dunha competición que se prolongou durante 4 meses, dende Xaneiro ata finais de Abril.

 

Como anfitrión, o líder, “Universidade de Vigo-EXP – Estratexia pola paz”, magnífica escuadra producto da recente fusión entre Universidade de Vigo e Escola de Xadrez Pontevedra, que conta nas súas renovadas ringleiras con ata 8 xadrecistas titulados internacionais e que, mesmo en moitas das 11 xornadas desta liga 2017, alineou ata 5 Mestres dentro do seu sexteto titular. Por parte visitante,  chegaba a Vigo como segundo clasificado, un ilusionado Club Deportivo Xadrez Ourense, campeón da edición anterior de Liga 2016, e que afrontaba esta derradeira xornada cunha moi complicada misión para tentar renovar o título, superar ao líder por un tanteador igual ou superior ao 1.5 - 4.5, co fin de neutralizar a xugosa vantaxe, de 2.5 puntos, coa que os olívicos chegaban a esta derradeira xornada.

 

Tras un prometedor comenzo para os visitantes, que encarrilaban varias das súas partidas, o Xadrez Ourense comenzaba a coquetear coa fazaña a medida que avanzaba a xornada, en diferentes momentos da tarde os visitantes anotáronse bonitas victorias como as do xoven valor ourensán Adrián Gómez sobre o Mestre Internacional Uruguayo Daniel Rivera, ou as de seu irmán David Gómez e a do M.I. André Ventura sobre os Mestres FIDE locais, David García e Miguel Senlle,  respectivamente, victorias que deixaban aberto un emocionante final. Tras a derrota da internacional Española e ourensanista Yudania Hernández (primeira derrota que sofre en 2 tempadas co conxunto ourensán), e despois dunha nova victoria, esta vez con pezas negras, do M.I. visitante Jorge Viterbo (invicto tras 4 tempadas nas ringleiras ourensanas), sobre o xoven M.I. Alberto Portela, e cun emocionante 1-4 no tanteador provisional, todo quedaba pendente do enfrentamento entre o experimentado Mestre Internacional e capitán vigués, Pablo García e o M.F. visitante Luis Silva, tras unha bonita partida de intercambio de golpes, o primeiro deles, soubo encarrilar o xogo cara un final de partida favorable con poucas pezas sobre o taboleiro coa experiencia e o temple necesarios, e anotou o punto decisivo no casilleiro local e o 2-4 definitivo, que malia a derrota no match, valía un título de liga para os vigueses e supuña o segundo subcampionato ligueiro na recente historia do Club Xadrez Ourense, que remataba esta edición de liga 2017 invicto, con 10 victorias logradas e un só empate cedido.

 

Ademais dos mencionados nesta derradeira xornada, son de salientar as considerables aportacións ao longo desta liga 2017, de clásicos xadrecistas ourensáns que militan no Xadrez Ourense “A” da División de Honra, como Óscar Salgado, José Saavedra, Iago Prol ou mesmo do xoven debutante Gabriel Roma, que xunto ao xovencísimo Martín Gómez, serán sen dúbida, parte moi importante do proxecto para a División de Honra 2018.

 

Pola súa parte o Liceo de Ourense, obtivo un novo triunfo na derradeira xornada ante o Círculo de Chantada por 4-2 e completaba unha positiva Liga 2017, rematando nun excelente 5º lugar entre as 12 escuadras participantes e certificando a presenza de dous conxuntos ourensáns na División de Honra para o curso 2018. O combinado liceísta completou unha seria campaña, comandado polo reforzo e Mestre Internacional Cubano Arián González, e tamén grazas, entre outras, ás positivas actuacións realizadas polo Mestre FIDE David Baltar ou o experimentado xadrecista ourensán Marcos Lorenzo, sen esquecerse da aportación do xoven, recentemente incorporado ás ringleiras liceístas, Ángel Domínguez.

 

Na Primeira División autonómica, hai que salientar a positiva campaña completada polo Universitario de Ourense, que rematou nun excelente segundo posto, únicamente por detrás do campeón e polo tanto ascendido á máxima categoría para 2018, o “Xadrez Galego - Tui”. Por outra parte cabe salientar a doble permanencia nesta exixente categoría dos dous primeiros conxuntos filiais do Ourense, o Xadrez Ourense “C” e o Xadrez Ourense “B”, que remataron 4º e 10º, respectivamente e que voltarán a ser equipos de 1ª división para a tempada 2018, convertindo á entidade ourensana no único club de Galicia con un conxunto na División de Honra e dous equipos na 1ª División autonómica.

 

A Segunda División galega deparounos moi agradables sorpresas para o xadrez provincial, o Club Xadrez Verín “A” proclamouse flamante campeón e polo tanto merecedor do ascenso á 1ª división autonómica, categoría na que no vindeiro curso militarán ata 4 escuadras ourensanas. Tamén cabe salientar que entre os 12 conxuntos que integraban a 2ª división (grupo sur-leste), serán únicamente os 3 equipos que non pertencen á nosa provincia, os que perdan a categoría e militen na 3ª División para 2018, consolidándose nesta división os outros nove conxuntos da nosa provincia.

 

Xa en Terceira División, e tras a derradeira xornada, rubricáronse os ascensos do conxunto campeón de grupo, o Xadrez Verín “B”, e do xovencísimo conxunto do Xadrez Ourense “E”, que finalizaron 1º e 2º clasificados respectivamente, e que serán conxuntos de 2ª categoría para 2018. Cabe salienatar que a entidade verinense logra así o “doblete”, acadando o doble ascenso dos seus dous equipos nesta tempada 2017, (un a 1ª e outro a 2ª),   e confirmando o excelente momento que está a disfrutar o xadrez na comarca de Monterrei na actualidade. 

 

Ver crónica de tabladeflandes

 

VER TODAS AS CLASIFICACIÓNS COMPLETAS (Liga Galega de Clubs 2017)

 

Ø  Ver nota de prensa XXVIII, (Faro de Vigo, 4 de Maio)

Ø  Ver nota de prensa XXVII, (Voz de Galicia, 2 de Maio)

Ø  Ver nota de prensa XXVI, (La Región, 2 de Maio)

Ø  Ver nota de prensa XXV, (Faro de Vigo, 28 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIV, (La Región, 26 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIII, (Voz de Galicia, 26 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXII, (Faro de Vigo, 26 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXI, (La Región, 5 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXV, (Voz de Galicia, 4 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIV, (Faro de Vigo, 4 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIII, (Faro de Vigo, 28 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XXII, (La Voz de Galicia, 28 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XXI, (La Región, 29 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensaXX, (La Región, 28 de Marzo)  

Ø  Ver nota de prensa XIX, (Faro de Vigo, 21 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XVIII, (La Voz de Galicia, 21 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XVII, (Faro de Vigo, 14 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XVI, (La Voz de Galicia, 14 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XV, (La Región, 14 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XIII, (Faro de Vigo, 7 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XII, (La Voz de Galicia, 7 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XI, (La Región, 21 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa X, (La Voz de Galicia, 21 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa IX, (Faro de Vigo, 21 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VIII, (La Región, 14 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VII, (La Voz de Galicia, 14 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 14 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VI, (La Región, 7 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa V, (La Voz de Galicia, 7 de Feberiro)

Ø  Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo, 7 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa III, (La Región, 1 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 31 de Xaneiro)

Ø  Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo, 31 de Xaneiro)

 

 

Ver Información Completa da Liga Galega de Clubs 2017

 

***

 

Campeonatos de Galicia Individuais, Padrón 2017

 

v  O xoven Martín Gómez Carreño engade un novo éxito ao seu palmarés

O xadrecista do Club Xadrez Ourense, de tan só 14 anos de idade, remata 5º de Galicia en categoría Sénior

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Martín.Web.Quinto.Senior.2017.Titular..JPG

 

Dende o sábado día 8 e ata o venres día 14 de Abril, a coruñesa localidade de Padrón acolleu os campeonatos de Galicia individuais nas súas categorías Sénior, Sub-16, Sub-12 e Sub-8, nunha competición que reuniu a máis de 250 especialistas do “deporte-ciencia” de todos os Clubs de Galicia.

 

O xadrez ourensán volveu a contar cunha ampla representación, xa que máis de medio centenar de xadrecistas da nosa provincia tomaron parte nesta edición 2017, (25 do Club Xadrez Ourense, 17 do Xadrez Benchoshey, 4 do Universitario de Ourense, 3 do Liceo de Ourense e 2 do Xadrez Verín)

 

En categoría Sénior, hai que facer especial mención ao excelente 5º posto absoluto de Martín Gómez Carreño, quen con tan só 14 anos superou a importantes rivais xa consagrados dentro do panorama autonómico, superando, entre outros, na derradeira rolda ao Mestre Internacional vigués, Rafael Rodríguez. Martín completa un trimestre de ensoño, no que acumulou tres títulos provinciais (nas categorías Sénior, Cadete e Infantil), o título autonómico en categoría Sub-15, e agora este excelente quinto lugar en categoría autonómica absoluta.

 

Outras noticias reseñables para o xadrez provincial dentro desta categoría sénior foron o 8º posto logrado por David Gómez Diéguez (Xadrez Ourense) e o 10º lugar conquistado por Marcos Lorenzo Durán, (Liceo Academia Postal) quen ademais, deste xeito, obtiña o premio ao primeiro xogador veterano clasificado (máis de 55 anos de idade).

 

Na categoría Sub-16, rematada o martes día 11, o mellor ourensán clasificado foi César Pérez (Universidade), que rematou no 5º posto, hai que ter en conta a significativa baixa, nesta categoría, da principal baza ourensana  e actual campeón Galego Sub-14, Martín Gómez Carreño, que escolleu a categoría Sénior para continuar con paso firme na súa progresión, malia que de ter participado en Sub-16 sería o número 1 do ránking autonómico e con moitas posibilidades de pelexar polo entorchado.

 

Na categoría Sub-12, Xacobe Conde (Xadrez Ourense) rematou no 5º posto, tras un pequeno tropezo na última partida que rematou en táboas e, na que de ter logrado impoñer a súa vantaxe, remataría como bronce autonómico. Pola súa parte hai que salientar o soberbio torneo realizado por Laura Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que únicamente por caprichos do sistema de desempate se viu fora dos postos do pódio feminino, malia ter empatado a 5.5 puntos coa 1ª, 2ª e 3ª clasificadas.

 

Xa dentro da categoría Sub-8,  hai que facer mención á positiva actuación realizada por Marcos García Agromayor (Xadrez Ourense), que rematou con 5 puntos, empatado no 7º posto, e tamén hai que mencionar o torneo realizado por Gabriel Alcalde (Xadrez Bendhoshey) e por Sabela Conde (Xadrez Ourense), que remataron con 4 puntos, esta última xogadora a tan só unha victoria de acadar o subcampionato en féminas.

 

Non hai que esquecer que no pasado mes de Febreiro xa tiveron lugar en Viveiro os campeonatos galegos das categorías Sub-18, Sub-14 e Sub-10, onde os ourensáns colleitaron varios metais, entre os que destacaron os ouros de Ángel Domínguez, Martín Gómez, a prata de Carlota García e o Bronce de Tristán Alonso.

 

Pola súa parte, o Club Xadrez Ourense, consolídase, tras 14 anos de historia, como un referente  entre os clubs de Galicia nos campeonatos autonómicos individuais,  nesta edición 2017 a entidade ourensana toma parte con ata 40 xadrecistas, (14 que xa viaxaron a Viveiro o pasado mes de Febreiro) e 26 que tomarán parte na cita padronesa, agardándose tamén que isto se traduza nunha ampla participación nos campeonatos individuais nacionais individuais do próximo verán (en Granada e Canarias), aos que o pasado ano, Club Xadrez Ourense contou con ata 16 participacións.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Padrón.Para.web.foto.grupo.2017..JPG

Imaxen de familia do Club Xadez Ourense, na cita padronesa de 2017 con 25 deportistas (outros 15 tomaron parte en Viveiro).

 

Ver nota de prensa X, (La Región, 18 de Abril)

Ver nota de prensa IX, (Faro de Vigo, 18 de Abril, dixital)

Ver nota de prensa VIII, (Faro de Vigo, 18 de Abril)

Ver nota de prensa VII, (La Voz de Galicia, 17 de Abril)

Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 16 de Abril)

Ver nota de prensa V, (La Región, 16 de Abril)

Ver nota de prensa IV, (La Voz de Galicia, 16 de Abril)

Ver nota de prensa III, (La Región, 14 de Abril)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia 8 de Abril)

Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo, 8 de Abril)

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-8

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-16

VER CLASIFICACIÓN SÉNIOR

 

***

 

v      Recital Ourensán nos autonómicos de Viveiro, cun botín de 2 ouros, 1 prata e 1 bronce

Martín Gómez Carreño obtén o seu quinto título autonómico individual, con 14 anos.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.X.O.Web.Viveiro.2017..JPG

Club Deportivo Xadrez Ourense volveu a ser unha das entidades máis participativas, con 15 deportistas nesta cita autonómica.

 

A localidade lucense de Viveiro acolleu entre o 25 e o 28 de Febreiro os campeonatos galegos individuais de xadrez das categorías sub-10, sub-14 e sub-18, cunha participación global dun centenar de xadrecistas, dos que máis dunha vintena desprazáronse dende a nosa provincia, sendo o Club Deportivo Xadrez Ourense con 14 deportistas, xunto con  “Escola Luguesa” (da provincia anfitriona), as entidades máis participativas nesta cita previa aos campeonatos nacionais que terán lugar en Salobreña (Granada) o vindeiro mes de Xullo.

Na próxima semana Santa, terán lugar en Padrón, as categorías das restantes categorías (Senior, Sub-16, Sub-12 e Sub-8), onde se agarda unha todavía máis nutrida participación ourensana.

 

As primeiras alegrías para o xadrez provincial chegaban o Luns día 27, data na que remataba a categoría sub-10, na que Tristán Alonso Rodríguez (Club Xadrez Verín) obtiña o bronce nesta categoría ao conquistar 6 dos 8 puntos en liza, mentres que Carlota García González (Club Xadrez Benchoshey), obtiña a prata na categoría feminina, con 5 puntos.

 

En categoría sub-14, o xa pentecampeón autonómico individual, Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense) facia valer a súa condición de favorito e conquistaba 6.5 puntos dos 8 posibles, vencendo en solitario nunha dura proba que se prolongou durante cuatro intensos días, e que se lle puña costa arriba tras un inesperado pinchazo na terceira rolda, do que soubo sobrepoñerse encadeando catro victorias consecutivas.

 

 Tamén hai que salientar, nesta categoría sub-14, as moi positivas actuacións de Mateo Díaz Gómez e do todavía sub-12 Xacobe Conde Riveiro, ambos compañeiros no Xadrez Ourense, que con 5.5 e 5.0 puntos, respectivamente, remataron entre os 10 primeiros clasificados.

Pola súa banda, a categoría Sub-18, tamén deparou agradables noticias para o xadrez provincial, resultando 1º clasificado Ángel Domínguez (Liceo), con 6.0 puntos, e obtendo o 4º e o 5º posto, Gabriel Roma (Xadrez Ourense) e Miguel Puga (Universidade) , que obtiveron ambos 5.5 puntos, a tan só medio pundo do vencedor, nun torneo moi apretado na parte alta da táboa.

 

ü  Ver Clasificación Sub-10

ü  Ver Clasificación Sub-14

ü  Ver Clasificación Sub-18

 

Ø  Ver nota de prensa I (La Región, 1 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa II (La Voz de Galicia, 2 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa III (La Región, 7 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa IV (La Región, 28 de Marzo)

 

 

 

***

 

v  O xadrecista do Xadrez Ourense Luis Miguel Neves Silva, galardonado na gala do Deporte Portugués

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Foto.Luis.Silva.Premios.Deporte..JPG

Luis Miguel Neves Silva foi galardonado en Portugal na gala do Deporte.

 

Leer discurso de Luis Silva na recollida do seu galardón. 

 

 

***

 

 

v  Campeonatos Provinciais Individuais 2017 - (120 participantes abarrotaron as salas de Barrocás)

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Vista.Xeral.Competición..JPG

Os salóns de  Barrocás estiveron abarrotadoso durante todo o fin de semana do 21 e 22 de Xaneiro, coa disputa dos Ctos. Provinciais 2017.

 

Os locais da Asociación de Barrocás, acolleron durante os días 21 e 22 de Xaneiro os Campeonatos Provinciais Individuais por categorías (entre Sub-18 e Sub-8), nos que tomaron parte ata 120 xóvenes xadrecistas que representaron á práctica totalidade dos diferentes clubes da provincia.

Coa celebración destas probas por categorías, complétase o cadro de honra dos Campeonatos provinciais individuais 2017, xa que a pasada semana (día 15 de Xaneiro), rematou no Ateneo de Ourense a competición relativa á categoría Sénior, que contou coa participación de 40 xadrecistas, na súa maioría de categoría absoluta-sénior.

Agárdase, un ano máis, unha moi elevada participación nos vindeiros campeonatos de Galicia Individuais que se disputarán nas localidades de Viveiro e Padrón, durante as datas de Entroido e Semana Santa, respectivamente.

Nestos campeonatos provinciais de 2017, hai que facer especial mención á fenomenal actuación do xoven Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), que con tan só 14 anos de idade, proclamouse campeón provincial en 3 das 7 categorías en litixio, (incluida a categoría absoluta-sénior).

Os diferentes campeón provinciais de 2017 foron, en categoría Sénior, o mencionado Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), en Sub-18 o título foi para o xadrecista do Liceo Academia Postal, Ángel Domínguez Fernández, mentres que os títulos Sub-16 e Sub-14 foron tamén para Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que nesta fin de semana do 21 e 22 de Xaneiro completaba o seu triplete persoal.

Xa dentro dos máis cativos, Xacobe Conde (Xadrez Ourense), en sub-12, Benjamín Diéguez (Benchoshey) en sub-10 e Gabriel Alcalde (Benchoshey) en sub-8, foron os vencedores e campeóns provinciais individuais de 2017.

O medalleiro final por Clubes, un ano máis, encabezouno o Club Deportivo Xadrez Ourense, con ata 11 metais (dos 21 en liza), seguido do Benchoshey con 6 pódios, de Universidade de Ourense que acadaou 3 medallistas e de Liceo Academia Postal, que obtivo un pódio.

 

VER MEDALLEIRO CAMPEONATOS PROVINCIAIS INDIVIDUAIS 2017

 

 

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-18

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-16

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-14

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-12

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-10

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-8

 

*      Ver Galería de Imaxes da Competición

*      Ver Galería de Premiados (Pódios de vencedores)

 

Ø  Ver nota de prensa III, (La Región 24, de Xaneiro)

Ø  Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo 24, de Xaneiro)

Ø  Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 24 de Xaneiro)

 

 

***

 

v Martín Gómez Carreño Campeón Provincial Sénior  - 2017

Martín convértese no campeón provincial individual sénior máis xoven, con tan só 14 anos

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: martin.campeon.senior.17.JPG

Martín GómezCarreño (12.1.2003), actual campeón provincial sénior 2017.

 

O Xoven xadrecista Martín Gómez Carreño, con tan só 14 anos (recén cumplidos o pasado 12 de Xaneiro), ven de proclamarse hoxe Domingo día 15 de Xaneiro, 26º campeón provincial Individual Sénior, dende que en 1991 este campeonato ten carácter oficial federativo aberto.

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, conquistou 5.5 puntos dos 6 posibles nesta proba disputada entre o 7 e o 15 de Xaneiro, e na que tomaron parte 40 xadrecistas pertencentes á práctica totalidade dos clubes da provincia.

Martín, pese á súa xuventude xa ten acadado múltiples logros deportivos entre os que cabe mencionar o 5º posto no campeonato de de España 2016 da categoría sub-14 na modalidade de xadrez rápido, (xa foi terceiro de España en 2015 en Sub-12), foi xa tres veces campeón galego individual, é componente asiduo da Selección Galega no campeonato de España por Autonomías, e en Outubro de 2015 participou no campeonato do Mundo en Halkidiki (Grecia) cunha positiva actuación.

As próximas citas xadrecísticas do calendario provincial serán os campeonatos provinciais das categorías Sub-8, Sub-10, Sub-12, Sub-14, Sub-16 e Sub-18 que terán lugar no salón de competicións de Barrocás os vindeiros 21 e 22 de Xaneiro, probas coas que se completará o medalleiro provincial individual 2017, e nas que Martín será un dos principais favoritos, lóxicamente, para as categorías Sub-14 e Sub-16.

 

Ø  Ver nota de prensa relacionada III, (La Región 17 Xaneiro 2017)

Ø  Ver nota de prensa relacionada II, (La Región 15 Xaneiro 2017)

Ø  Ver nota de prensa relacionada I, (Faro de Vigo 15 Xaneiro 2017)

 

 

ü Ver Clasificación Campeonato Provincial Individual Sénior 2017

 

Ver Historial dos Campeonatos Provinciais Individuais

 

 

***

 

v XXXII Aberto Internacional “Aninovo Barrocás”

180 xadrecistas participaron na 32ª edición, disputada entre o 24 de Decembro e 5 de Xaneiro

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.Web.Cronica.Aninovo.Open.XXXII.JPG

 

O pasado 5 de xaneiro tivo lugar a ceremonia de clausura da XXXII do clásico Open “Aninovo Barrocás”, que chegaba este ano á súa 32ª edición, na que tomaron parte, por un lado, 60 xadrecistas no Open internacional disputado entre os días 26 de Decembro e o 5 de Xaneiro, e arredor de 120 xóvenes xadrecistas que participaron no torneo de categorías inferiores o pasado día 24 de Decembro.

 

Na categoría Senior o vencedor foi Xabier Gómez Domínguez con 6 puntos, convertíndose por primeira vez en vencedor desta clásica proba e engadindo o seu nome á lista de gañadores desta proba deportiva referente do xadrez autonómico dende hai 32 anos. Xabier, nun torneo moi igualado, superou por coeficiente de desempate ao bicampeón do torneo David Gómez Diéguez, que tamén con 6 puntos, acadou o subcampeonato. O terceiro posto foi para o campeón da edición anterior, o M.F. David Baltar Iglesias, mentres que Alejandro De León e Lino Hermida foron, respectivamente, 4º e 5º nesta categoría absoluta.

 

O premio Sub-2000 foi para Miguel Puga Sánchez, e os clásicos premios “Á beleza” e “Galeón Pirata” foron para David Gómez e Xabier Gómez respectivamente.

 

En categoría Xuvenil impúxose Alberto Iglesias Feijoo, seguido de Gabriel Roma Barge e de Alfonso Juanes Barandela, en Sub-16 (Categoría Cadete) o xusto vencedor foi Martín Gómez Carreño, que únicamente perdeu a última partida do torneo, o segundo foi Marcos Reza Salgado e o terceiro posto foi para o xoven Xacobe Conde Riveiro. Xa en categoría Infantil, que tamén compiten no Open principal, o vencedor foi Mateo Díaz Gómez, seguido do Coruñés Claudio Reboredo Martínez e de Marcos Vázquez Gómez.

Por Clubes, e sumando todas as categorías en Liza, un ano máis o mellor club foi o Xadrez Ourense, que obtivo 11 premios (2 ouros, 4 pratas e 5 bronces), segundo foi o Club Universitario con 6 premiados, seguido do Club Benchoshey que obtivo 5 galardóns, e completaron o cadro de clubs premiados o Liceo de Ourense e a Escola de Xadrez Coruña con 1 pódio.

 

ü   VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

 

 

Ver Información completa do torneo en  www. info64. org

 

***

 

v XXXII Aberto Aninovo Barrocás – Categorías Sub-12, Sub-10 e Sub-8

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.Web.TorneoNenos.XXXII.Aninovo..JPG

Vista parcial da sala de xogo o día 24 de Decembro no torneo dos máis cativos

 

O Sábado 24 de Decembro tivo lugar o torneo destinado ás categorías dos máis xóvenes, que abarrotaron o salón de competición da A.V.V. de Barrocás na doble tanda de mañá e tarde con cerca de 120 participantes de entre os 5 e os 12 anos de idade.

En categoría Sub-12 tivemos un emocionante empate en cabeza, finalmente o vencedor foi César Pérez (Casa da Xuventude), seguido de Marcos Vázquez (Xadrez Ourense) e Adrián Vázquez (Xadrez Ourense).

En Benxamíns o vencedor foi Alejandro Garrido (Benchoshey), seguido de Jorge Cid (Xadrez Ourense) e de Xoaquín López (Benchoshey).

Na categoría dos máis cativos, Sub-8, o vencedor foi Manuel López (Benchoshey) seguido de Sabela Conde (Xadrez Ourense) e de Pura Diéguez (Benchoshey).

 

ü VER CLASIFICACIÓN SUB-12

ü VER CLASIFICACIÓN SUB-10

ü VER CLASIFICACIÓN SUB-8

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: CartelWeb.JPG

 

***

 

 

v Positiva actuación do Xadrez Ourense no Nacional por por equipos de Benidorm

Ambos conxuntos ourensáns lograron 4 victorias, nas 7 xornadas disputadas.

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: fotowebconEdifcio16.JPG

O Club ourensán,  ante o imponente Hotel Bali (sede do evento), cos 9 xóvenes xadrecistas e o adestrador.

 

A localidade alacantina de Benidorm acolleu entre os días 3 e 7 de Decembro o Campeonato de España de Xadrez por equipos, pertencente ás categorías Sub-18 (Xuvenil) e Sub-12 (Alevín), sendo ambas as dúas únicas categorías precedentes á Sénior, no que a competicións nacionais por equipos se refire. Nesta edición 2016, foron 27 as escuadras presentes de toda España na competición Xuvenil e 25 as que se congregaron na categoría Sub-12 (Alevín).

O Club Xadrez Ourense estivo representado en ambos campeonatos de España con dous equipos, o de categoría Xuvenil composto por Adrián Gómez, Gabriel Roma, Martín Gómez, Alejandro Cervigni e Federico Naso e o equipo Alevín composto por Xacobe Conde, Marcos Vázquez, Adrián Vázquez e Laura Gómez,  todos eles xogadores con ránking internacional, acompañados polo técnico E. Xosé González.

 

Pese a que ambos conxuntos non partían entre os máximos favoritos do ránking inicial nesta importante e exixente proba, ambos equipos foron quén de cumplir as súas expectativas, logrando cada un deles 4 victorias das 7 xornadas disputadas, o que levou ao equipo sub-18, que partía co nº 9 do ránking inicial, a empatar no 7º posto con outras 5 escuadras, (postos do 7º ao 12º), e ao conxunto Alevín, que partía co nº 17 do ránking, a compartir o posto 9º con outros cinco clubs, (postos do 9º ao 14ª).

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: ImaxenWebXuveniles.JPG

 

Na categoría Xuvenil, hai que facer mención ao exixente que resultou o cadro de emparellamentos, que enfrentou aos ourensáns con varias das mellores escuadras do panorama nacional, podendo incluso acadar mellores resultados parciais ante os cataláns do Cerdanyola ou do “Peona i Peó”, en dous encontros que estiveron a piques de ser vencidos ou cando menos empatados polos ourensáns, que chegaron a rexeitar empates parciais para poder loitar pola victoria.

 

É de xustiza salientar o excelente torneo realizado por Adrián Gómez, que tivo un excelente comenzo con 4.5 puntos de 5 partidas (un 90% que o levaba a estar subindo 55 puntos ELO no ecuador da competición), posteriormente acusou o extenuante ritmo do evento, (7 longas partidas en cinco días, e ante complicados rivais), pese a iso estivo a piques de obter o título de Mestre Fide (M.F.) de ter vencido na 6ª rolda ao 1º taboleiro do conxunto de Llinars del Vallés, nunha partida que chegou a ter moi favorable.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: iMAXENWebAlevins.JPG

 

En categoría Alevín, (sub-12), debemos destacar a enorme capacidade de luita de 4 xóvenes xadrecistas, (Xacobe, Marcos, Adrián e Laura), que sin descanso, xogando todos eles 7 longas partidas en cinco días,  (en varias ocasións chegando ás 4 horas de competición), completaron unha moi positiva actuación, podendo incluso mellorar sensiblemente a clasificación final de ter contado coa sorte algo máis de cara na penúltima xornada ante os Navarros do “Mikel Gurea”, encontro no que o apretado 2.5 a 1.5 final non fixo xustiza ao xogo desplegado nos 4 taboleiros, pese a isto, a clasificación final obtida pode considerarse como moi satisfactoria.

 

Dende 2011, ano no que Club Xadrez Ourense se proclamou sucampeón de España co equipo Xuvenil, a entidade ourensana ven asistindo con regularidade a esta importante proba nacional por equipos que ten lugar nesta coñecida localidade mediterránea de Benidorm, unha cita que trascende incluso o ámbito deportivo e que representa toda unha experiencia persoal e colectiva para os xóvenes xadrecistas participantes.

 

Ø  Ver nota de prensa IX, (La Región, 9 de Decembro)

Ø  Ver nota de prensa VIII, (Faro de Vigo, 9 de Decembro)

Ø  Ver nota de prensa VII, (La Región, 6 de Decembro)

Ø  Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 6 de Decembro)

Ø  Ver nota de prensa V, (La Región,  3 de Decembro)

Ø  Nota de Prensa IV, (La Voz de Galicia, Martes 6 de Decembro)

Ø  Nota de prensa III, (Faro de Vigo, Martes 6 de Decembro)

Ø  Nota de Prensa II, (La Región, Martes 6 de Decembro)

Ø  Ver nota de prensa, (La Región 29 de Novembro)

 

ü Ver clasificación e información completa categoría Sub-18

ü Ver clasificación e información completa categoría Sub-12

 

 

***

 

v Circuito Galego Individual para xóvenes 2016 – Federación Galega de Xadrez

Éxito deportivo e organizativo para o xadrez ourensán nesta edición de 2016

O Club Xadrez Ourense, entidade galega máis galardonada

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Premiados.Xadrez.Ourense.Circuito.Galego.2016.JPG

Marcos Vázquez, Mateo Díaz e Martín Gómez, (Xadrez Ourense), premiados no Circuto Galego 2016

 

O pasado Sábado día 5 de Novembro de 2016 tivo lugar en Vilagarcía de Arousa a  derradeira proba puntuable do Circuito Galego 2016 (O open “McDonalds”). O circuito Galego para xóvenes é unha das principais actividades dentro do programa de probas oficiais da Federación Galega de Xadrez, celébrase con carácter anual e desenvólveuse desde Abril ata Novembro de 2016. Nada menos que 18 probas puntuables son as que compoñen o calendario de eventos puntuables que se celebran ao longo e amplo da xeografía galega anualmente. Hai que salientar que dúas delas foron celebradas na nosa provincia, e que ademáis foron, de longo, as máis participativas deste Circuito Autonómico 2016.

 

No terreo individual hai que salientar o magnífico papel dos xóvenes xadrecistas ourensáns que acadaron 4 dos 16 premios en litixio da clasificación xeral combinada, con un Ouro, unha prata e dous bronces.

 

Así, na categoría Sub-14, Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), proclamouse vencedor do Circuito Galego 2016, por diante do Coruñés Jorge Méndez (Xadrez Padrón) que rematou segundo. Hai que salientar nesta categoría o exemplar  “sprint final” de Mateo Díaz (Club Xadrez Ourense), que tras un emocionante final nas derradeiras probas puntuables, conquistou finalmente o bronce nesta difícil categoría.

 

En categoría Sub-12, o Pontevedrés do club Fontecarmoa de Vilagarcía, Andrés Rodríguez Ferreirós foi o vencedor, pero a prata e o bronce viaxaron cara a nosa provincia de mans de César Pérez (Casa da Xuventude) e de Marcos Vázquez (Club Xadrez Ourense). Tamén hai que salientar o excelente papel de Xacobe Conde e de Laura Gómez (ambos compañeiros no Club Xadrez Ourense), que, a piques estiveron de acadar pódio tanto en masculino como en féminas.

 

Nas categorías Sub-10 e Sub-8 cabe salientar o papel realizado polos irmáns Pura e Benxamín Diéguez Nóvoa, respectivamente, (ambos do Club Xadrez Benchoshey, de Pereiro de Aguiar), que tamén estiveron a piques de rematar entre os premiados das súas respectivas clasificacións xerais. Así, Benjamín conquistou o 5º lugar da clasificación xeral en sub-10, mentres que Pura, en Sub-8, tamén rematou 5ª da xeral, ademáis de subcampiona en féminas.

 

A Federación Galega otorgaba premios aos 3 primeiros clasificados da xeral, ademais da 1ª fémina, de cada unha das 4 categorías, así pois os xadrecistas ourensáns están de noraboa ao ter acadado 4 dos 16 premios en litixio.

 

Ademais, na clasificación por Clubs hai que destacar de xeito especial o papel completado polo Club Deportivo Xadrez Ourense, que foi o club galego máis galardonado.

 

A clasificación final por clubs e por número de podios rematou do seguinte xeito: Club Deportivo Xadrez Ourense (3 podios), Peleteiro de Santiago de Compostela e Fontecarmoa de Vilagarcía (2 podios), Brétema de Póboa do Caramiñal, Escola Xadrez Pontevedra, Casa da Xuventude, Círculo Chantadino, Círculo Ferrolano, Lucena de Vigo, Escola Luguesa, Xadrez Marín e Xadrez Padrón (1 pódio).

 

No terreo organizativo, tamén hai que salientar a especial importancia que cobraron as dúas probas disputadas na nosa provincia, O “Ourense en Xaque” (4 de Xuño) e o “Festival Internacional de Expourense” (30 de Outubro), que, un ano máis, foron de longo as dúas probas máis participativas de todas cantas compoñen o Circuito Galego. (Ver Comparativa de participación das 18 probas puntuables).

 

 

Ver Cadro de Honra final - Circuito Galego 2016

 

*    Galería de Imaxes I, (Podio final xeral Sub-14)

*    Galería de Imaxes II, (Podio final xeral Sub-12)

 

ü Ver Clasificacións finais completas, (Federación Galega de Xadrez)

 

 

Ver Comparativa de participación das 18 probas puntuables do Circuito Galego 2016

 

 

Ø              Nota de prensa I, (La Región - 15 de Novembro)

Ø              Nota de prensa II, (La Voz de Galicia - 8 de Novembro)

 

***

 

 

 

v IX Festival  Internacional “Expourense 2016” – “Deporte e ciencia para a xuventude”

Máis de 230 xóvenes xadrecistas abarrotaron Expourense o 30 de Outubro

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: imaxenweb2..JPG

 

O Domingo 30 de Outubro tivo lugar a IX edición deste clásico aberto para xóvenes, que congregou a centos de participantes de toda Galicia, Castela León e norte de Portugal nunha fermosa xornada de deporte, convivencia e xuventude. Máis de 70 dos participantes contaban con ránking internacional o que ratifica a alto nivel acadado nesta edición 2016.

Alejandro Fernández (Círculo Chantadino) en sub18, Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense) en sub-14, César Pérez (Casa da Xuventude) en sub12, Benjamín Diéguez (Benchoshey) en sub10 e Alejandro Cereijo (Peleteiro) en sub8, foron os vencedores de cada unha das cinco categorías en liza.

Os Clubes máis galardonados foron Círculo Chantadino, Xadrez Ourense e Casa da Xuventude con 3 pódios cada un deles, mentres que Escola Xadrez Porto, Benchoshey e Fontecarmoa acadaron 2 medallistas por club.

Para o xadrez ourensán foi unha excelente xornada con 3 ouros conseguidos e con ata 8 xóvenes premiados da nosa provincia, pese a algunhas ausencias reseñables.

O evento estivo organizado por Expourense, baixo a dirección técnica do Club Deportivo Xadrez Ourense e coa colaboración do Concello de Ourense, representado polo seu Concelleiro de deportes, Mario Guede, quen realizou o saque de honra inaugural.

 

*      Galería de Imaxes I,   (panorámicas I)

*      Galería de Imaxes II,  (panorámicas II)

*      Galería de Imaxes III, (premiados por categorías)

*      Galería de Imaxes IV, (premiados nos sorteos)

*      Galería de Imaxes V,  (Inauguración e saque de honra)

 

Ø  Nota de Prensa IX, (La Región, +Deporte, 1 de Novembro)

Ø  Nota de Prensa VIII, (La Región-portada, 31 de Outubro)

Ø  Nota de Prensa VII,  (La Región, 31 de Outubro)

Ø  Nota de Prensa VI,   (La Región, 31 de Outubro)  

Ø  Nota de Prensa V,  (Faro de Vigo 31 de Outubro)

Ø  Nota de Prensa IV,  (La Voz de Galicia, 31 de Outubro)

Ø  Nota de Prensa III,  (La Región, 22 de Outubro)

Ø  Nota de Prensa II,   (La Voz de Galicia, 22 de Outubro)

Ø  Nota de Prensa I,    (Faro de Vigo, 22 de Outubro)

 

ü Ver clasificación sub-18

ü Ver clasificación sub-14

ü Ver clasificación sub-12

ü Ver clasificación sub-10

ü Ver clasificación sub-8

 

 

Ver comparativa de participación de todos os torneos do “Circuito Galego de Promoción 2016”

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Cartel.Festival.Xadrez.Expourense..JPG

 

***

 

 

 

v Copa Deputación de Xadrez Relámpago 2016”

Xadrez Ourense foi o club máis galardonado con 9 dos 25 premios en liza

 

O pasado Sábado dá 15 de Outubro tivo lugar no Pavillón Deportivo Municipal de Celanova a Copa Deputación de Xadrez Relámpago coa participación de casi 50 xadrecistas, proba celebrada baixo a organización do Club Xadrez Celanova e coa dirección da Asociación de Clubs da Provincia.

O Club Xadrez Ourense foi o máis galardonado con 9 dos 25 premios en litixio, así Adrián Gómez e Jorge Fernández foron 2º e 3º en categoría Senior, Gabriel Roma e Pilar García foron subcampión xeral e campiona feminina en sub-16, Mateo Díaz e Paula Baliño foron respectivamente subcampión xeral e campiona feminina en sub-14, Iago Álvarez foi bronce en sub-12, Sabela Conde foi campiona feminina en sub-10, mentres que Xurxo Vilariño foi bronce en sub-8.

Varios dos xóvenes máis prometedores do Xadrez Ourense non puderon estar en Celanova ao xogarse paralelamente unha importante proba puntuable para o Circuito Galego 2016, en Vilagarcía, na que Martín Gómez, Xacobe Conde e Marcos Vázquez destacaron, entre outros compañeiros de club, obtendo importantes premios.

 

ü  Ver Clasificación final combinada da Copa Deputación Relámpago 2016

 

Ø  Ver nota de prensa relacionada (La Región, 18 de Outubro)

 

*      Ver Galería de Imaxes

 

 

***

 

v Curso de xadrez 2016 – 2017

 

A Escola de Xadrez Ourense inicia o seu programa para o curso 2016 – 2017, desenvolvendo a súa actividade semanal, principalmente, nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 de Ourense, onde se atopa a sede do seu centro de tecnificación e da súa Escola de Xadrez, tanto de iniciación como de perfeccionamento.

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 14 centros de ensino que ten asociados.

O grupo de técnicos e docentes titulados da Escola Xadrez Ourense recibiu a homologación, o pasado mes de Maio, da Consellería de Educación da Xunta de Galicia para impartir os cursos de formación e capacitación dirixidos a docentes para a introducción progresiva nas aulas da materia de xadrez polo que tamén é a entidade encargada de impartir os cursos para o CFR, como así se fixo no pasado curso e cunha moi positiva valoración dos asistentes aos 5 ponentes designados.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: cartelcolegiosparaweb.JPG

 

***

 

 

v I Torneo de Xadrez, “ Festa da Istoria 2016”

A igrexa da Madalena acolleu o 24 de Setembro este bonito e orixinal torneo de xadrez

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: imaxenwebtorneofestaistoria16.JPG

 

O Sábado 24 de Setembro celebrouse en Ribadavia a 1ª edición do Aberto de Xadrez "Festa da Istoria 2016", baixo a organización da coordinadora da festa da Istoria de Ribadavia e coa dirección técnica do Club Xadrez Ourense.

O evento reuniu, no exclusivo marco da Igrexa da Madalena, a 60 xadrecistas, na súa maior parte procedentes de diferentes clubs de Galicia, pero tamén con participantes de fora da nosa comunidade como foi o caso do Mestre Arxentino Alfredo Cordero ou do MF do club “Blanco y negro” de Madrid, Daniel Táboas que partía ademais co nº 1 do ránking inicial.

A confirmación do alto nivel medio dos participantes é que máis de 40 deles, dos 60 totais, contaban con ránking internacional.

O Evento contou con numerosos premios para os mellores clasificados de cada unha das tres categorías en litixio, ademais de obsequios conmemorativos para todos os participantes, ademais a organización dispuxo moitos regalos para ser sorteados entre todos os xadrecistas.

Na categoría Sénior o vencedor foi o actual campeón galego universitario e xadrecista do Club Xadrez Ourense, David Gómez Diéguez, con 6 dos 7 puntos posibles, seguido do Mestre do club Blanco e Negro de Madrid, Daniel Táboas. O bronce foi para o Mestre arxentino Alfredo Cordero, e completaron o podio David Torres Domínguez, do Club Sanxenxo e Jorge Fernández Vázquez do Club Xadrez Ourense.

En categoría Xuvenil o vencedor foi Adrián Gómez (Xadrez Ourense), seguido de Alejandro Cervigni do mesmo club, Raúl Martínez peña do Casa da Xuventude foi terceiro, Gabriel Roma do Xadrez Ourense obtivo o cuarto posto e Adrián Carpintero do Ramiro Sabel de Ponteareas foi quinto.

Xa en categoría Infantil o Xadrez Ourense copou o podio completo con Martín Gómez, Marcos Vázquez e Xacobe Conde.

Por Clubs o Xadrez Ourense foi o máis galardonado con 8 premios dos 13 en litixio.

  

ü      VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

 

*          Ver galería de imaxes dos premiados

*          Ver galería de imaxes panorámicas

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Cartel.Torneo.Festa.Istoria.Xadrez.2016.JPG

Cartel do torneo 2016

 

 

***

 

v Xadrez humano en Ribadavia, “ Festa da Istoria 2016”

O Club Xadrez Ourense organiza o tradicional xadrez vivinte medieval

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: imaxenwebIstoria2016.bmp

 

Dentro do programa de actividades festivas e culturais da Festa da Historia (Ribadavia 2016), tivo lugar o Sábado día 27 de Agosto o tradicional xadrez humano medieval, organizado, un ano máis e como ven sendo habitual nas últimas XVII edicións, polo Club Deportivo Xadrez Ourense en colaboración coa Coordinadora da Festa da Istoria de Ribadavia.

Graciela Gómez no papel de Dona María Pimentel (pezas negras), Jesús Conde no papel de Bernardino Sarmiento (pezas blancas), Alejandro de León como técnico de taboleiro xigante e Elías Xosé González na dirección, xunto cos 32 xóvencísimos participantes e vecinos da comarca do Ribeiro, desenvolveron a representación teatralizada dunha clásica partida na que todas as pezas do taboleiro teñen protagonismo.

A ambientación no contexto histórico, e elección dos persoaxes correron a cargo da Licenciada en Historia e Monitora Nacional de Xadrez, Graciela Gómez Cid.

Malia o intenso calor que reinou en Ribadavia na mediodía do sábado 27, foron numerosas as persoas que se achegaron ao auditorio do castelo da vila para presenciar o vistoso xadrez vivinte.

 

*      Ver galería de imaxes

 

Ø  Ver Nota de Prensa I, (La Región, 28 de Agosto)

Ø  Ver Nota de Prensa II, (La Región, 28 de Agosto)

 

 

***

v Excelente actuación dos xadrecistas ourensáns no “Open de Praga 2016”

5 xóvenes xadrecistas ourensáns desprazáronse á capital Checa do 4 ao 12 de Agosto

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imagen.Web.Open.Praga.2016.bmp

Do 4 ao 12 de Agosto tivo lugar en Praga, capital de Chequia, o clásico Open Internacional que se celebra anualmente na bonita cidade bohemia.

5 foron os xóvenes xadrecistas ourensáns desprazados a esta importante cita internacional, todos eles do Club Deportivo Xadrez Ourense ,e que exerceron de magníficos embaixadores do xadrez ourensán no país centroeuropeo, xa que os cinco completaron excelentes actuacións.

David Gómez Diéguez competía no torneo maxistral reservado para titulados internaciooais e xogadores de división e honra e primeira categoría, o que da unha idea da dureza da proba que reuniu a 135 especialistas de máis de 25 países do planeta.

Finalmente David rematou nun excelente posto 41 de entre 135 participantes, o que confirma a súa progresión deste todavía moi xoven xadrecista de 21 anos, que xa ten sido cinco veces campeón galego de categorías inferiores.

Pola súa parte hai que facer especial fincapé na sensacional actuación dous outros catro xóvenes ourensáns que participaban no open internacional propiamente dito e reservado para xadrecistas cun ránking internacional inferior a 2100 puntos (equivalente a un máximo de 1ª categoría), esta modalidade reuniu a 104 xadrecistas de máis de 18 países.

Samuel Cruz Guerra firmaba unha excelente actuación e remataba no posto 13º, pero tamén Martín Arellano Pardo e Sergio Blázquez Criado completaban unha clasificación moi positiva ao rematar respectivamente nos postos 19º e 21º de entre os 104 participantes.

Pola súa parte, Martín Sabuz Forneiro, malia rematar no posto 75º tamén conseguiu mellorar o seu ránking internacional en 25 puntos, o que da unha idea do alto nivel rexistrado nesta importante proba internacional.

ü  VER CLASIFICACIÓN “Open Maxistral”

ü  VER CLASIFICACIÓN “Open FIDE”

 

Ø Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo 13 de Agosto)

Ø Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia 13 de Agosto)

Ø Ver nota de prensa I, (La Región, 16 de Agosto)

 

***

 

v Campeonatos de España Individuais, Salobreña e Linares 2016

Martín Gómez  5º de España na modalidade de Xadrez Rápido, (categoría S-14)

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Martín.Gómez.Quinto.de.Espanha.Ajedrez.2016.JPG

Martín Gómez Carreño no Cto. De España 2016, Salobreña (Granada)

 

Unha ampla embaixada de xadrecistas ourensáns tomaron parte ao longo de 7 semanas consecutivas (mes e medio) nos campeonatos de España Individuais 2016 que remataron onte na localidade de Linares (Xaén) onde únicamente tivo lugar a celebración do campeonato nacional de categoría Sénior, dispútandose todas as categorías anteriores na granadina localidade de Salobreña.

O Club Deportivo Xadrez Ourense volveu a estar á cabeza da embaixada galega con nada menos que 17 participacións entre todas as categorías, volvendo a ser un ano máis, un dos clubs máis participativos a nivel nacional nesta importante cita deportiva.

Tamén estiveron representados os Clubs ourensáns Benchoshey (Pereiro de Aguiar) e Casa da Xuventude de Ourense, con 5 e 2 participacións, respectivamente, o que totaliza un total de 24 participacións de xadrecistas da nosa provincia nesta importante cita nacional 2016.

A noticia máis salientable chegou por parte dos representantes ourensáns na categoría sub-14, na que, na modalidade de xadrez rápido, o recentemente mundialista en Grecia, Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), rematou no 5º posto (de entre 110 participantes), volvendo a situarse nos lugares de privilexio a nivel nacional, ao igual que o fixera no pasado ano en sub-12.

Tamén hai que facer especial mención ao 8º posto obtido en categoría Sub-18 por Adrián Gómez Diéguez que consolida, deste xeito, a súa progresión dos últimos meses.

En categoría Absoluta-Sénior hai que facer referencia ao 7º posto, en categoría feminina, obtido por Yudania Hernández Estévez (Club Xadrez Ourense), que ven confirmando, nos últimos anos, que sempre é unha das mellores especialistas femininas do país, como confirma o feito de estar incluida habitualmente na selección española feminina e a súa participación en varias olimpiadas de xadrez co combinado nacional nos últimos anos.

Hai que facer referencia tamén ás máis que dignas actuacións de Alejandro Cervigni en sub-18, Gabriel Roma Barge, vixente campeón galego individual,  en sub-16 e de Miguel Puga Sánchez na mesma categoría, en especial na modalidade de xadrez rápido onde conquistou o 12º lugar.

Mateo Díaz Gómez, xunto co mencionado Martín Gómez Carreño deixaron o pabellón alto en Sub-14, concretamente Mateo confirmou un importante ascenso de ránking internacional.

Xa en categoría Sub-12, Xacobe Conde Riveiro, Marcos Vázquez Gómez e Laura Gómez Carreño, todos eles do Club Xadrez Ourense, tiveron positivas actuacións e aumentaron o seu ránking internacional.

Sen esquecerse dos máis xovenes valores do xadrez provincial, que tomaron parte nas categorías dos máis cativos sub-10 e sub-12, onde hai que salientar o 7º posto en categoría feminina Sub-8 acadado por Pura Diéguez Nóvoa (Benchoshey), e o 81º posto de seu irmán Benjamín (Benchoshey) en categoría sub-10.

 

 

ü Ver Clasificación Campeonato de España Absoluto

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-18

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-16 (rápido)

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-16 

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-14 (rápido)

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-14

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-12 (rápido)

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-12

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-10 (rápido)

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-10

ü Ver Clasificación Campeonato de España Sub-8

 

 

Ø Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo 17 de Agosto)

Ø  Ver nota de prensa I, (Voz de Galicia, 19 de Xullo)

 

***

 

Positiva actuación dos xuveniles ourensáns na XXXVI edición do Open Internacional de Benasque

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: fotowebbenasque.bmp

Alex Cervigni, Miguel Ferreiro, Federico Naso e Adrián Góemez emabaixada do Xadrez Ourense en Benasque 2016.

 

Entre o 7 e o 16 de Xullo tivo lugar na oscense localidade de Benasque a XXXVI edición dun dos abertos de xadrez máis importantes do panorama internacional, evento que contou coa participación de máis de 400 xadrecistas procedentes de máis de 40 países, e no que tomaron parte 5 prometedores xuveniles ourensáns que, considerando que un elevando % da participación son xadrecistas profesionais, realizaron unha excelente actuación.

Adrián Gómez (Xadrez Ourense) e Ángel Domínguez (Liceo de Ourense), conquistaron 5.5 puntos dos 10 en litixio, rematando nas posicións 129ª e 130º respectivamente, superando incluso en puntuación a varios titulados internacionais. Pola súa parte Miguel Ferreiro (Xadrez Ourense), realizou unha máis que digna actuación e aumentou en 32 puntos  o seu ránking internacional, mentres que Alejandro Cervigni (Xadrez Ourense) , experimentou un ascenso de 76 puntos na lista de ránking internacional e, pola súa parte, Federico Naso (Xadrez Ourense) completou o éxito da embaixada ourensana e ascendou nada menos que 84 puntos de ránking. Noraboa para todos eles.

 

ü  Ver clasificación completa “XXXVI Open Internacional villa de Benasque”

 

***

 

Martín Gómez comanda a selección galega no campeonato de España por Autonomías

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: selecciongalega16.JPG

Martín Gómez, 1º taboleiro de Galicia no campeonato de España por autonomías 2016.

 

O xoven xogador do club Xadrez Ourense de tan só 13 anos de idade foi o 1º taboleiro da Selección Galega no campeonato de España por autonomías disputado en Padrón entre os días 23 e 26 de Xuño.

Martín completou unha positiva actuación e mellorou en 36 puntos o seu ránking internacional, empatando, entre outros, co vixente campeón de España, Lance Henderson (2258).

A selección galega rematou no 8º posto de entre os 16 equipos participantes.

 

ü  Ver clasificación Campeonato de España por Autonomías 2016

 

 

***

 

Éxito Participativo do Torneo “Ourense en Xaque 2016”

Os cinco ouros quedáronse en Ourense nesta 1ª edición do torneo

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: imaxenWebOurenseEnXaque2016.JPG

 

250 xóvenes de numerosos clubs de Galicia e norte de Portugal abarrotaron durante toda a xornada do 4 de Xuño os salóns de Expourense nos que tivo lugar a 1ª edición do torneo de xadrez para xóvenes “Ourense en Xaque 2016”.

Unha vez máis o xadrez ourensán está de noraboa, xa que hai que prestar especial atención ao feito de que os cinco campeóns de cada unha das cinco categorías en liza foron xadrecistas ourensáns, co mérito engadido de que a proba contaba cun importante nivel, (casi corenta dos participantes con ránking internacional).

Os Clubs Xadrez Ourense (organizador), e Benchoshey, ambos da provincia de Ourense, compartiron o galardón de clubs máis premiados con 5 pódios para cada un deles.

O título en categoría Sub-18 foi para o máximo favorito, Adrián Gómez (Xadrez Ourense), que tamén realizou o saque de honra en atención ao recenté título de liga de división de honra conquistado polo Xadrez Ourense Absoluto, equipo no que milita a pesar da súa xuventude, (aínda 17 anos).

O campión en Sub-14 foi o mundialista Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que en breve viaxará coa selección galega ao nacional por autonomícas.

En Sub-12 o vencedor foi César Pérez Dapoza (Casa da Xuventude de Ourense), e os títulos das categorías máis xóvenes foron para os xovencísimos representantes do club Benchoshey, Xoaquín López Conde (en sub10) e Pura Diéguez Nóvoa (Sub8), que venceron con autoridade nas súas respetivas categorías.

A entidade organizadora tamén quixo premiar pola súa traxectoria deportiva a catro xóvenes xadrecistas que fan a súa transición de categoría xuvenil á Sénior: Jacobo Freire, Miguel Ferreiro, Guillermo Garrido e o mencionado Adrián Gómez.

 

*      GALERÍA DE IMAXES I (premiados por categorías)

*      GALERÍA DE IMAXES II (premios especiais)

*      GALERÍA DE IMAXES III (Vistas PANORÁMICAS)

 

 

Ø  Nota de prensa VII, (La Región 7 de Xuño)

Ø  Nota de prensa VI, (Faro de Vigo 6 de Xuño)

Ø  Nota de prensa V, (Voz de Galicia 6 de Xuño)

Ø  Nota de prensa IV, (La Región 6 de Xuño)

Ø  Nota de prensa III, (Faro de Vigo 5 de Xuño)

Ø  Nota de prensa II, (Voz de Galicia 5 de Xuño)

Ø  Nota de prensa I, (Voz de Galicia 4 de Xuño)

 

ü  CLASIFICACIÓN SUB-18

ü  CLASIFICACIÓN SUB-14

ü  CLASIFICACIÓN SUB-12

ü  CLASIFICACIÓN SUB-10

ü  CLASIFICACIÓN SUB- 8

 

 

 

***

 

Xadrez Ourense e Benchoshey dobles vencedores do Escolar por Equipos 2016

Máis de 180 xadrecistas pertencentes a 29 equipos abarrotaron os salóns de Barrocás na doble xornada dos días  8 e 11 de Maio

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: panorámicaInfantil.JPG

Vista parcial da sala de xogo de Barrocás durante as fases finais de categoría infantil o pasado 11 de Maio.

 

Os pasados Domingo 8 e Mércores 11 de Maio tiveron lugar os Campionatos Provinciais Escolares por equipos das categorías Infantil mixta, Infantil feminina, Benxamín e  Alevín, que citaron a máis de 180 xóvenes valores do xadrez ourensán pertencentes a un total de 29 equipos participantes.

Na xornada do Mércores día 11 destinada á categoría Infantil, o Xadrez Ourense acadou o doblete tras rematar 1º clasificado na competición mixta, tras unha emocionante e igualada final ante o Casa da Xuventude, (nunha cita 2016 moi participativa con ata 8 equipos participantes en categoría mixta), o doblete da entidade anfitriona confirmouse ao lograr acadar  tamén o ouro en categoría feminina tras superar ás xóvenes representantes valdeorresas do Lauro Olmo na final a doble volta.

Na xornada dominical matinal tomaron parte 13 escuadras na competición Benxamín que rematou coa victoria do equipo do Benchoshey Amarillo, seguido do Xadrez Ourense e do Benchoshey Azul. Un total de 84 xóvenes foron os protagonistas na matinal do Domingo.

Xa pola tarde do Domingo, dentro da categoría Alevín, foron 6 os equipos participantes compostos por un total de 38 xadrecistas. A clasificación final quedou encabezada polo Benchoshey Alevín, seguido do Xadrez Ourense, sendo o terceiro posto para o San Pío X.

Deste xeito a edición 2016 do campionato provincial escolar por equipos saldouse co doble “doblete” dos clubs Xadrez Ourense e Benchoshey, que ademais de no ámbito provincial, están a marcar unha importante pauta no xadrez de base autonómico nos últimos tempos.

 

ü Ver Clasificación Infantil

ü Ver Clasificación Benxamín

ü Ver Clasificación Alevín

 

Ø Nota de prensa II, (La Región 17 de Maio)

Ø Nota de prensa I, (La Región 10 de Maio)

 

 

***

 

Club Xadrez Ourense S-16,  subcampeón da Copa Galicia de clubs

A xoven escuadra ourensana obtivo o subcampeonato de copa, entre 10 escuadras participantes.

 

   O Sábado día 30 de Abril tivo lugar a Copa Galicia por equipos Sub-16, celebrada en Santiago de Compostela e coa participación de 10 escuadras entre as que figuraba o xoven equipo do Xadrez Ourense Sub-16. Tras unha emocionante e positiva recta final o equipo composto por Gabriel Roma, Martín Gómez, Mateo Díaz, Marcos Váquez e Laura Gómez logrou obter o subcampeonato final con 5 victorias sobre 6 matches disputados, por detrás dos campeóns, Fontecarmoa de Vilagarcía, e por diante de conxuntos como o Gallaecia de Santiago, o Xadrez Padrón e o Laroca de Nigrán que, xunto cos ourensásn, coparon as 5 primeiras plazas.

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: XadrezOurenseCAdeteSubcampeónCopaGalicia2016.JPG

Xadrez Ourense Sub-16, sucampeón da Copa Galicia de clubs 2016.

 

 

***

 

 

 Club Xadrez Ourense,  ¡Campeón de Liga de División de Honra 2016!

O Xadrez Ourense ”A”  fai historia ao converterse no 1º club ourensán en obter o título de liga.

 

   Tras unha emocionante última xornada disputada o pasado sábado día 23 de Abril, o Club Xadrez Ourense “A”, que chegaba líder con un só punto de vantaxe sobre o Círculo Ferrolán, proclamouse campeón de liga da División de Honra, tras superar a domicilio por 1.5 a 4.5 ao “Algalia” de Santiago nunha emocionante xornada na que os Ferroláns tamén venceron, anque por un insuficiente 3.5 a 2.5 ao Universitario de Vigo, resultados que ratificaban o primeiro posto do Xadrez Ourense, incluso cunha vantaxe final superior, de 2 puntos.

   Finalmente o Xadrez Ourense rematou a liga sin perder ningún encontro, (8 victorias e 2 empates), e acadou 42.5 puntos, obtendo o Círculo Ferrolán 40.5 que realizou unha gran liga,  terceiro rematou clasificado o potente Sanxenxo “Interrías” que rematou con 40 puntos, e o  varias veces gañador da liga, Universidade de Vigo foi 4º clasificado con 36 puntos.

   Este título de liga é o primeiro que obtén un conxunto ourensán nos 30 anos de historia da Liga Galega de Clubs, tras tres décadas de dominio de clubs de Galicia occidental, agárdase que catapulte deportiva, e tamén económicamente ao Xadrez Ourense “A” na súa vindeira participación no campionato de España de Clubs que terá lugar en Linares (Jaén) o vindeiro mes de Agosto.

   Os xadrecistas que compuxeron o equipo campeón ao longo dos 4 meses de competiición e finalmente artífices do título foron Zenón Franco, Jorge Viterbo, Luis Silva, David Gómez, Yudania Hernández, Óscar Salgado, José Saavedra, Adrián Gómez, Iago Prol, Antonio Díaz, André Doval e Carlos Novais, exercendo a labor de capitán, nesta liga, Elías José González xunto coa incansable colaboración de directiva e familias.

   Pola súa parte, o Liceo de Ourense completou unha excelente campaña, tras o ascenso obtido o pasado ano, e rematou nun cómodo 7º lugar, lonxe dos postos de descenso.

   No referente á Primeira División, e dentro da última xornada, hai que salientar a épica doble victoria dos filiais do Xadrez Ourense a domicilio en Vigo, o Xadrez Ourense “B” acadaba unha ampla victoria e sellaba a permanencia ante o Bouzas (1-3) e, por si fose pouco, o Xadrez Ourense“C”  facilitáballe o camiño aos seus compañeiros do “B”, impoñéndose con un rotundo 0.5 a 3.5 ao Escola Deportiva Universitaria, o que garante, un ano máis, a doble presencia de Club Xadrez Ourense na Primeira División autonómica.

   Pola súa parte o Derbi Local entre Casa da Xuventude e Universitario saldábase con victoria local por 2.5 a 1.5. Precisamente foi Universitario de Ourense o mellor conxunto clasificado finalmente, no 3º Lugar con 25.5 puntos, a 5.5 de distancia do Campeón, Marcote, que será conxunto da División de Honra en 2017.

   En Segunda División, na derradeira xornada,  o Ateneo de Ourense sellaba o subcampionato e “goleaba” ao Loureiro-ABROS, que perdía así a categoría,  pola súa banda o Benchoshey e o Xadrez Celanova remataban a tempada con victoria dos visitantes por 1-3, a noticia agradable chegaba de mans do Xadrez Bande que salvaba a categoría “in extremis” tras superar ao colista “Ágora” de Silleda por un rotundo 4-0. No outro derbi local, entre Casa da Xuventude “B” e Xadrez Ourense “D” os visitantes, malia vencer por 1.5 a 2.5 non lograban evitar o descenso, nunha igualadísima edición de liga na que entre subcampión e 10º clasificado, 1º entre os descendidos, somentes houbo 5 puntos de marxe, o que da unha idea do emocionante que resultou esta edición 2016 da 2ª división, grupo surleste.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: XOvs.Ferrolano.JPG

O Xadrez Ourense “A”, ¡Campeón de liga 2016!

 

 

ü  Ver Clasificación definitiva División de Honra 2016

 

ü    VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS LIGA DE CLUBS 2016

 

 

Ø  Nota de Prensa XXIV, (Faro de Vigo, 14 de Maio)

Ø  Nota de Prensa XXIII, (La Región, 3 de maio)

Ø  Nota de Prensa XXII, (Faro de Vigo, 26 de abril)

Ø  Nota de Prensa XXI, (La Región, 26 de abril)

Ø  Nota de Prensa XX, (La Voz de Galicia, 26 de abril)

Ø  Nota de Prensa XXII, (Faro de Vigo, 19 de abril)

Ø  Nota de Prensa XXI, (La Región, 19 de abril)

Ø  Nota de Prensa XX, (La Voz de Galicia, 19 de abril)

Ø  Nota de Prensa XIX, (Faro de Vigo, 5 de Abril)

Ø  Nota de Prensa XVIII, (La Voz de Galicia, 5 de Abril)

Ø  Nota de Prensa XVII, (Faro de Vigo, 15 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XVI, (La Región, 15 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XV, (La Voz de Galicia, 15 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XVII, (Faro de Vigo, 8 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XVI, (La Región, 8 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XV, (La Voz de Galicia, 8 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XIV, (Faro de Vigo, 2 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XIII, (La Región, 1 de Marzo)

Ø  Nota de Prensa XII, (Faro de Vigo, 23 de Febreiro)

Ø  Nota de Prensa XI, (Voz de Galicia, 23 de Febreiro)

Ø  Nota de Prensa X, (La Región , 23 de Febreiro)

Ø  Nota de Prensa IX, (Faro de Vigo, 17 de Febreiro)

Ø  Nota de Prensa VIII, (La Región, 16 de Febreiro)

Ø  Nota de Prensa VII, (Voz de Galicia, 16 de Febreiro)

Ø  Nota de Prensa VI, (Faro de Vigo, 2 Febreiro)

Ø  Nota de Prensa V, (La Región, 2 Febreiro)

Ø  Nota de Prensa IV, (Voz de Galicia, 2 Febreiro)

Ø  Nota de Prensa III, (Faro de Vigo, 26 Xaneiro)

Ø  Nota de Prensa II, (La Región, 26 Xaneiro)

Ø  Nota de Prensa I, (Voz de Galicia, 26 Xaneiro)

 

 

***

 

Excelente papel de Adrián Gómez no campionato galego Sénior 2016

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense rematou empatado no 2º posto con 5.5 puntos.

 

 

Entre os días 19 e 25 de Marzo tivo lugar o campionato galego absoluto na coruñesa vila de Padrón, no que tomaron parte 70 xadrecistas de toda Galicia, a esta cita autonómica acudiron varios xadrecistas ourensáns, entre eles o xoven Adrián Gómez (Club Xadrez Ourense) que realizou unha excelente actuación.

Adrián conquistou o quinto posto, empatando no subcampionato, con 5.5 puntos obtidos en 7 partidas, superando, entre outros, ao M.I. Rafael Rodríguez e empatando con outro M.I. o ferrolán Diego Guerra.

Esta actuación supón para Adrián 42 puntos de ránking ELO para a próxima lita FIDE.

Cabe mencionar tamén as actuacións de Xabier Gómez e Ángel Domínguez, que, con 4.5 puntos obtiveron os postos 15º e 17º respectivamente.

 

ü VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

Ø Ver nota de prensa V (La Región – 29 de marzo)

Ø Ver nota de prensa IV (Voz de Galicia – 30 de marzo)

Ø Ver nota de prensa III ( Faro de Vigo – 30 de marzo)

 

 

***

 

Gabriel Roma Barge Campión Galego Individual Sub-16

Os ourensáns colleitaron un ouro, un bronce e unha prata en féminas

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: imagenRoma.JPG

Gabriel Roma Barge obtén o seu terceiro entorchado autonómico particular

 

Durante os días 19, 20, 21 e 22 de Marzo tiveron lugar na Coruñesa vila de Padrón os campionatos de Galicia individuais das categorías Sub-8, sub-10, sub-12 e Sub-16 cunha gran participación de deportistas ourensáns que se acercou aos 70 xadrecistas entre todas as categorías. O Club Xadrez Ourense voltou, un ano máis, a ser un dos Clubs máis representativos do panorama autonómico cunha trintena de xóvenes xadrecistas deplazados.

A noticia máis reseñable foi a gran victoria de Gabriel Roma Barge (Xadrez Ourense) na categoría Sub-16, na que relaizou un espectacular torneo, conquistando 7.5 dos 8 puntos en liza, superando a varios difíciles rivais e realizando un xadrez de elevada calidade ao longo das 8 partidas disputadas durante catro días, e máis de 30 horas totais de competición. Tamén cabe reseñar, nesta mesma categoría o 5º lugar obtido por Miguel Puga Sánchez (Casa da Xuventude).

En categoría Sub-12, os xadrecistas ourensáns realizaron un máis que aceptable torneo, e tres de eles remataron entre os dez primeiros lugares da clasificación, César Pérez (Casa da Xuventude) foi 6º, Marcos Vázquez (Xadrez Ourense), foi 7º e Adrián Vázquez (Xadrez Ourense), foi 9º, entre un total de 62 xadrecistas.

En categoría Sub-10 Benjamín Diéguez (Benchoshey), obtivo a medalla de bronce, tras conquistar 6.5 puntos dos 8 en litixio, mentres que, pola súa parte, Pura Diéguez (Benchoshey),  en categoría Sub-8 obtivo o segundo posto en féminas, tras acadar a medalla de prata feminina con 5 puntos, nunha categoría na que o Ourensán  máis destacado foi Gabriel Alcalde, con 5.5 puntos que rematou en séptimo lugar da clasificación xeral.

Categoría Absoluta:

Paralelalmente aos campionatos Galegos por idades tamén se está a disputar a categoría Sénior, que se prolongará ata o Venres día 25 de Marzo, e onde os Ourensáns con máis opción son Adrián Gómez , Ángel Domínguez e Xabier Gómez, entre outros participantes da nosa provincia.

 

ü Ver clasificación Sub-16

ü Ver clasificación Sub-12

ü Ver clasificación Sub-10

ü Ver clasificación Sub-8

 

Ø   Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo – 25 de Marzo)

Ø   Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo - 18 de Marzo)

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: XadrezOurenseGalegos2016Grupo.bmp

 

Imaxen de grupo do Club Xadrez Ourense nos Campionatos Galegos 2016

 

 

***

 

Ponencia maxistral do G.M. Iván Salgado López no Club Xadrez Ourense

Iván Salgado impartiu unha lección maxistral sobre medioxogo no xadrez

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: IvánWeb.JPG

 

O cinco veces campión de España, unha vez subcampión mundial e varias veces olímpico e internacional coa Selección Española, o G.M. ourensán afincado en Sofía (Bulgaria) Iván Salgado, estivo pasando uns días na súa cidade natal, Ourense, e entre outras actividades, impartiu unha maxistral clase a varios dos máis prometedores xóvenes do Club Xadrez Ourense o pasado día 25 de Febreiro, prometedores xadrecistas que xa militan en primeira división e división de honra, sobre plantexamentos estratéxicos no medioxogo.

A charla tivo unha duración de dúas horas e Iván enriqueceu a ponencia cunha mostra de varias das súas máis importantes partidas ao respecto do tema a tratar, así como unha selección de partidas de campeóns mundiais.

Iván xa regresou a Sofía (Bulgaria), a súa cidade de residencia actual, onde continuará os seus adestramentos para a súa vindeira e importante cita, o campionato europeo individual o vindeiro mes de Maio.

 

VER GALERÍA DE IMAXES

 

Ø  Nota de Prensa II (La Voz de Galicia dixital, 26 de Febreiro)

Ø  Nota de Prensa I (Faro de Vigo dixital, 26 de Febreiro)

 

 

 

***

Club Xadrez Ourense colabora co Concello no programa “Ociourense Xove 2016”

 

 

O Concello de Ourense amplía a oferta de actividades de lecer para mozos e mozas do programa Ociourense Xove 2016 coa finalidade de chegar a 1.500 participantes dende marzo ata maio. Este ano o Concello une a dúas Concellerías: Sanidade e Xuventude neste programa co obxectivo de sumar sinerxias para acadar os mellores resultados.

Concretamente, Ociourense Xove 2016 incrementa un 30% (de 17 a 22) as actividades programadas. Con elas, o Concello prevé aumentar un 25% o número de participantes, pasando dos 1.200 do ano pasado a 1.500 nesta nova edición.

O alcalde de Ourense, Jesús Vázquez, a concelleira de Sanidade e Xuventude, Sofía Godoy, as técnicas Paz Villar e Eva Pérez e o coordinador César Fernández, presentaron en rolda de prensa a a programación, que pón á disposición de mozos e mozas de Ourense un total de 22 actividades: deportivas, entre as que se atopa o “Master de Xadrez” que impartirá o Club Deportivo Xadrez Ourense no “Espazo Lusquiños” de A Ponte, durante os meses de Marzo, Abril e Maio de 2016 (ver programación do curso), ademais de actividades como teatro, baile, cinema... que se desenvolverán dende o venres, 4 de marzo.

O programa está organizado polo Concello de Ourense coa colaboración do Ministerio de Sanidade, Servizos Sociais e Igualdade. As actividades están dirixidas a mozos e mozas de entre 15 e 30 anos e prevé chegar este ano ata 1.500 participantes. As persoas interesadas poden inscribirse desde mañá, martes, 16 de febreiro, a través da páxina web ociourense@ociourense.es

Toda a información e inscricións en www.ociourense.es

 

 

Ø  Ver nota de Prensa III (La Región, 16 de Febreiro)

Ø  Ver nota de Prensa II (La Voz de Galicia, 16 de Febreiro)

Ø  Ver Nota de Prensa I, (Faro de Vigo, 16 de Febreiro)

 

 

***

Campionatos Galegos Individuais Sub-18 e Sub-14

 

Durante os días 6, 7, 8 e 9 de Febreiro tiveron lugar na localidade Lucense de Viveiro os campionatos Galegos de Xadrez pertencentes ás categorías Xuvenil e Infantil, nas que tomaron parte unha boa representación de deportistas ourensáns, sendo o Club Xadrez Ourense un dos máis participativos, un ano máis, con ata 8 xóvenes participantes en ambas categorías.

Completou a embaixada do noso Club a Adestradora Yudania Hernández que estivo desempeñando as labores técnicas cos nosos deportistas durante as 4 xornadas.

En categoría Xuvenil o máis salientable resultou o segundo posto obtido polo xadrecista do Liceo, Ángel Dominguez, que con 6 puntos, completou unha salientable actuación.

Pola súa parte, Adrián Gómeaz (Xadrez Ourense), que partía co nº 2 do ránking inicial e actual campión provincial da categoría, non tivo o seu torneo e non pudo pasar do 9º posto, con 4.5 puntos, nunha competición na que se mostrou bastante irregular e escaso de fortuna en momentos decisivos de varias partidas.

Por outra parte, os xuveniles Alejandro Cervigni e Federico Naso remataron empatados ao posto 16º con 3.5 puntos, ambos do Clbu Xadrez Ourense.

No relativo á categoría Infantil (sub-14), Martín Gómez Carreño, recentemente mundialista en Grecia e que partía co número 1 de ránking, rematou no 5º posto con 5.5 puntos, tras unha inesperada derrota na penúltima rolda que o alonxou definitivamente da luita polo título, en calquera caso o padronés Alfonso López foi máis que xusto vencedor.

Pola súa parte, hai que salientar as boas actuacións de Mateo Díaz, Laura Gómez, Pilar García e Marcos Vázquez, que pese a competir con xadrecistas de maior idade e experiencia souberon estar á altura e obter meritorias puntuacións na súa primeira participación nesta categoría.

Ás próximas citas autonómicas individuais terán lugar en Semana Santa en Padrón, onde se disputarán o resto de categorías, Senior, sub16, Sub12, Sub10 e Sub8, onde os xadrecistas ourensáns, terán, un ano máis, moitas páxinas que escribir, agardando que se acaden varios pódios.

 

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB18

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB14

 

Ø  Nota de prensa II, (La Región 16 de Febreiro)

Ø  Nota de prensa I, (Faro de Vigo 11 de Febreiro)

 

 

***

 

Escolas Deportivas de Xadrez 2016

A Deputación de Ourense asinou un convenio co Club Deportivo Xadrez Ourense para que o noso club sexa o encargado de promovoer o deporte do xadrez en varios Concellos da nosa provincia a través da formación de Escolas Deportivas nas que se impartirán cursos e actividades de formación de xadrez para alumnos en etapa escolar (de 5 a 18 anos de idade) que integrarán grupos de entre 8 e 15 alumnos. Os Concellos nos que xa se puxeron en marcha estas escolas deportivas de xadrez son Carballiño, Leiro, San Cibrao das Viñas e Esgos, cunha nutrida asistencia de alumnos que totaliza unha cincuentena de asistentes entre os catro concellos. As actividades e cursos desenvólvense en dependencias cedidas por cada un dos concellos mencionados cos seguintes horarios:

Carballiño: Venres, de 19.30 a 21.30 (2 grupos), conservatorio de Carballiño.

San Cibrao das Viñas: Venres, de 17.45 a 18.45, dependenciais municipais do Concello.

Esgos: Mércores, de 18.00 a 19.00, dependenciais municipais do Concello.

Leiro: Martes, de 17.00 a 18.00, edicicio Anexo ao C.E.I.P. de Leiro.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: CArtelEscolasDeportivasparaWeb.JPG

 

Ø  Ver noticia de prensa (11 de Xaneiro de 2016)

 

***

 

Campionatos Provinciais por Categorías 2016

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Panorámica_Provinciales_2016.JPG

 

Os días 16 e 17 de Xaneiro celebráronse os campionatos provinciais (pre-autonómicos) por categorías, que tiveron lugar, por unha parte, en Ourense (Local da A.V.V. de Barrocás) e xa en xornada Dominical, no Barco de Valdeorras, organizados polos Clubs Xadrez Ourense e ADAS de O Barco,  respectivamente, e que contaron cunha elevada participación global. (máis de 130 xadrecistas participantes)

O sábado día 16 de Xaneiro disputáronse en Ourense as categorías Sub-16, Sub-12, Sub-10 e Sub-8, nas que se proclamaron novos campións provinciais e respectivamente, Gabriel Roma, César Pérez, Xoaquín López e Pura Diéguez, mentres que o Domingo día 17 de Xaneiro tiveron lugar no Barco de Valdeorras as categorías Sub-18 e Sub-14, nas que Adrián Gómez e César Pérez foron os vencedores e novos campións provinciais.

Ambos eventos son clasificatorios para os respectivos campionatos autonómicos de cada unha das categorías descritas (de sub-8 a sub-18), que terán lugar en Viveiro e Padrón os vindeiros meses de Febreiro e Marzo, e cunha ampla embaixada ourensana participante en ambas sedes.

O Medalleiro final quedou, un ano máis, comandado polo Club Deportivo Xadrez Ourense, que resultou ser a entidade máis galadornada nos campiontos provinciais individuais  2016 cun total de 7 metais, (2 ouros, unha prata e 4 bronces).

 

 

Ø  Nota de Prensa IV (La Región, 19 Xaneiro)

Ø  Nota de Prensa III (La Región, 19 Xaneiro)

Ø  Nota de Prensa II (La Región, 18 Xaneiro)

Ø  Nota de Prensa I (Faro de Vigo, 19 de Xaneiro)

 

 

ü  Ver Clasificación Sub-18

ü  Ver Clasificación Sub-16

ü  Ver Clasificación Sub-14

ü  Ver Clasificación Sub-12

ü  Ver Clasificación Sub-10

ü  Ver Clasificación Sub-8

 

*      GALERÍAS DE IMAXES:

*      Pódio Sub-18

*      Pódio Sub-16

*      Pódio Sub-14

*      Pódio Sub-12

*      Pódio Sub-10

*      Pódio Sub-8

 

 

VER MEDALLEIRO DOS CAMPIONATOS PROVINCIAIS INDIVIDUAIS - 2016

 

***

Campionato Provincial Sénior 2016

 

Os días 9,10 e 17 de Xaneiro disputouse no Ateneo de Ourense (Club organizador), a XXV edición do Campionato Provincial individual Sénior, desde que éste ten carácter aberto a xogadores federados, o xadrecista do Club anfitrión, Carlos David Carrero Casas, que logrou 4.5 dos 5 puntos en litixio proclamouse vencedor.

O Xoven Brais Gerpe do Club Casa da Xuventude rematou subcampión e Joaquín Bello, do Liceo, foi o terceiro clasificado.

O torneo foi valedeiro para ránking internacional e reuniu a 30 xadrecistas dos diferentes clubs da provincia.

 

 

***

XXXI Edición do aberto “Aninovo Barrocás”

David Baltar campión dunha emocionante edición

 

 

A XXXI edición do Open “Aninovo Barrocás” deparounos un emocionante final, no que á falta dunha rolda ata 8 xadrecistas conservaban opcións de triunfo, finalmente o xogador do Liceo de Ourense David Baltar foi o vencedor con 5.5 puntos, os mesmos que Adrián Gómez, Carlos Martínez e Bais Gerpe.

Por categorías a clasificación final Sénior foi encabezada por David Baltar, 2º foi David Gómez, 3º Marcos Lorenzo, 4º posto para Joaquín Bello e 5º para Alejandro De León.

O premio Sub-2000 viaxou ata terras Catalanas e o xoven xadrecista, todavía Cadete, Carlos Martínez López, (Club Peona i Peó), foi o gañador.

Na categoría Xuvenil impúxose Adrián Gómez, seguido dos seus compañeiros de club, Gabriel Roma e Miguel Ferreiro.

En Categoría Cadete Brais Gerpe (Casa da Xuventude), comandou a clasificación, seguido de Miguel Puga e Alfonso Juanes.

Dentro da categoría Infantil, segmento de idade que dende hai uns anos xa compite dentro do torneo de adultos, o vencedor foi Martín Gómez (Xadrez Ourense), segundo César Pérez e bronce para Mateo Díaz.

Os crecentemente codiciados, edicición a edición, premios especiais de “Beleza” e “Galeón Pirata” foron para as vitrinas de David Gómez e Miguel Puga, respectivamente.

No cómputo global por Clubs o medalleiro final de premios (contabilizando todas as categorías disputadas), queda do seguinte xeito: Xadrez Ourense obtivo 12 podios (5 ouros), Casa da Xuventude 4 podios, (1 ouro), Liceo de Ourense 3 podios (1 ouro), Benchoshey 3 pódios, Peona i Peó 2 pódios (1 ouro).

O Galardón honorífico “Manuel Villar” foi nesta 6ª edición do seu memorial para Consuelo Nóvoa pola súa colaboración durante décadas coa A.V.V. de Barrocás e pola súa amizade e compañeirismo manifestado durante tantos anos coa figura Manuel Villar.

A entrega de premios e clausura estivo presidida polo concelleiro de deportes Mario Guede, arroupado por membros da directiva da A.V.V. Barrocás e diversos patrocinadores do evento.

 

 

ü  VER CLASIFICACIÓN FINAL COMPLETA - (Con referencia ás categorías e premios especiais)

 

 Información do torneo - info64.org               VISOR DE PARTIDAS               VER VIDEOCLIP

 

 

*      GALERÍAS DE IMAXES:

*      Podio Sénior

*      Premio Sub-2000

*      Podio Xuvenil

*      Podio Cadete

*      Podio Infantil

*      Premio de Beleza

*      Premio “Galeón Pirata”

*      Saque de Honra (xornada inaugural)

 

Ø  Ver nota de Prensa V, (La Región 6 de Xaneiro)

Ø  Ver nota de Prensa IV, (La Región 12 de Xaneiro)

Ø  Ver nota de Prensa III, (La Voz, 6 de Xaneiro)

Ø  Ver nota de Prensa II, (La Región 29 Decembro)

Ø  Ver nota de Prensa I, (La Región 24 de Decembro)

 

 

 

Os días 26 e 27 de Xaneiro tiveron lugar os torneos correspondentes ás categorías Sub-8 e Sub-10, nas que se impuxeron respectivamente Jorge Cid (Xadrez Ourense) e Laura Gómez (Xadrez Ourense), xa na matinal do Domingo día 27 tivo lugar a categoría Sub-12 na que se impuxo Martín Gómez (Xadrez Ourense).

 

 

ü  Ver Clasificación final Sub-8

ü  Ver Clasificación final Sub-10

ü  Ver Clasificación final Sub-12

 

*      GALERÍA DE IMAXES:

*      Podio Sub-8

*      Podio Sub-10

*      Podio Sub-12

 

Ø  Ver nota de Prensa II, (Portada “+Deporte” – 30 Decembro)

Ø  Ver nota de prensa I, (La Región, 30 de Decembro)

 

 

***

 

¡ Escola Deportiva Xadrez Ourense, Gañadora da Gala “Máis Deporte” 2015 ¡

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: FotoGanadoresMasDeporte.JPG

 

Un ano máis o auditorio de Ourense acolleu a gala de entrega dos premios “+Deporte” que otorga o diario “La Región” co fin de recoñecer o mérito e resultados deportivos acadados polos clubs e deportistas ourensáns ao final da tempada. O Club Xadrez Ourense recibiu o premio á mellor “Escola Deportiva” da provincia 2015. Pola súa parte o xoven Martín Gómez Carreño, concurriu como finalista no apartado de “Mellor Deportista de Base”.

Entre os méritos da Escola Deportiva están ter alcanzado o 2º posto no medalleiro autonómico individual durante todos os campionatos galegos de 2015 así como ser o 1º neste mesmo apartado a nivel provincial, tamén contou moito o ter sido o club que máis deportistas enviou aos campionatos de España (Granada), en 2015, contar cun equipo na división de honra clasificado para o Cto. De España de Clubs ou ser un dos clubs galegos cun maior número de licenzas en 2015.

En cuanto a Martín Gómez Carreño, hai que salientar a súa magnífica campaña completada en 2015, acadando seu 4º entorchado autonómico individual (este ano en Sub-12), tendo rematado 4º no campionato de España e clasificarse para o Campionato Mundial de Grecia, no que tomou parte rematando no posto 89º, (Halkidiki-2015).

  

Ø Ver nota de Prensa I (La Región 8 de Decembro)

Ø Ver nota de Prensa II (La Región 8 de Decembro)

 

***

 

II Maratón de Xadrez Por Parellas “+D La Región”

 

O sábado día 19 de Decembro tivo lugar en Expourense a II edición da Maratón de xadrez por parellas organizada e patrocinada polo diario “La Región” de Ourense e coa dirección técnica do Club Xadrez Ourense, esta edición contou coa presenza de numerosos xóvenes de entre 6 e 18 anos, e congregou ata 65 parellas (130 participantes). A parella gañadora resultou ser a formada por Alfonso Juanes Barandela (Benchoshey) e Alejandro Sequeiros Doval (Xadrez Ourense), as 10 primeiras parellas clasificadas recibiron premios especiais, e todos os participantes obtiveron un premio conmemorativo, ademais sorteáronse numerosos premios entre os asistentes; material deportivo, xamóns, estancias en balnearios de lujo, etc…, pola súa parte o “mundialista” Martín Gómez Carreño realizou unha pequena exhibición de xadrez “á cega” con tempo limitado e ante un rival escollido ao azar entre o público, algo que suscitou moita expectación entre todo o público asistente.

 

VER CLASIFICACIÓNS DA MARATÓN POR PARELLAS

 

 

Ø  Ver nota de prensa I (La Región-portada, 20-12-15)

 

 

***

 

Boa actuación de Adrián Gómez Diéguez no Open Internacional de Benidorm 2015

 

Entre os días 29 de Novembro e 8 de Decembro disputouse na Alacantina localidade de Benidorm o clásico Open Internacional, que reuniu, nas súas diferentes modalidades, a centenares de xadrecistas de máis de 30 países diferentes.

O Torneo máis forte de todos era o “Open Internacional A”, no que tomaron parte ata tres xadrecistas ourensáns, os xóvenes xadrecistas do Xadrez Ourense David Gómez e Adrián Gómez e o veterano xogador do Liceo Marcos Lorenzo. O papel máis destacado foi o de Adrián Gómez que acadou 5 dos puntos en litixio mellorando o seu ránking inicial en casi 60 puntos. Si ben é certo que David Gómez conqueriu os mesmo puntos, empatando no mesmo posto que Adrián (posto 66º), tivo que conformarse cun lixeiro descenso de puntos ELO (-5) xa que partía cun ránking inicial bastante superior. Pola súa Banda o veterano xogador do Liceo de Ourense, Marcos Lorenzo rematou no posto 103ª con 4 puntos.

 

 

ü    Ver Clasificacións Completas Open Internacional de Benidorm 2015

 

Ø    Ver nota de prensa (La Región 11 de decembro)

 

 

 

Excelente Papel de Martín Gómez no Open de Braga (Tibaes) – 2015

 

Entre os días 5 e 8 de Decembro tivo lugar no mosteiro de Tibaes, (Braga), a 2ª edición Open Internacional que leva o nome de dita localidade, ainda que o nivel inicial era bastante alto, o xovencísimo Martín Gómez acadou 5 dos 7 puntos en litixio, empatando no 4º posto da competición e experimentando unha mellora no seu ránking de (+32).

Tamén a campiona Galega individual Sub-10, Laura Gómez Carreño, participou nesta importante cita lusa, conseguindo o posto 19º con 3 puntos.

   Ver clasificacións completas do Open

 

 

O “deporte-ciencia” e o Club Xadrez Ourense presentes en “Megaxove 2015”

 

O Martes día 8 de Decembro, e encuadrada no “Megaxove 2015”, organizado un ano máis por Expourense, tivo lugar unha exhibición de simultáneas impartida pola monitora de xadrez Alba Rodríguez Vázquez. Unha quincena de xóvenes xadrecistas procedentes de diversas escolas de xadrez de Ourense participaron nesta vistosa modalidade durante 90 minutos. Alba Rodriguez conseguiu vencer en todas as partidas disputadas, e o deporte do xadrez tivo o seu protagonismo nesta edición do salón “Megaxove 2015”. Todos os participantes recibiron medallas e diplomas conmemorativos.