­Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Frontal.páxina.web.novo..JPG

 

 Actualización  
13 de Decembro de 2018

§      NOTICIAS  E  ACTUALIDADE

Club Xadrez Ourense   /   Escola de Xadrez

 www.xadrezourense.com  

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: https://gestiondecuenta.com/Count.cgi?ft=0&frgb=FF0000&dd=B|df=xadrezourense.com

 

Clases de ajedrez en Ourense    clases ajedrez orense  

Clases de xadrez en Ourense     Profesores de ajedrez Ourense      

Escola xadrez Ourense       Escuela de Ajedrez en Ourense 

 

***

clases

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.CMD..JPG

www.deportesourense.com

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deputacion..JPG

www.depourense.es

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Deporte.Galego.Xunta..JPG

deporte.xunta.gal

 

**

 

Escola de Xadrez Ourense

Info:  traxerxadrez@hotmail.com

655 996 806    -   610 619 481

 

Ver imaxe ampliada

 

Ver Táboa completa de horarios, días e grupos

 

 

 (Curso 2018-2019)

 

 

Info: traxerxadrez@hotmail.com

655 996 806    -   610 619 481

 

** Ver Certificación das titulacións oficiais

 

   ** Contacto:  (email – teléfonos)

 

** Visita as nosas instalacións

 

R/ Ramón Cabanillas, nº 10 / entrechán

Local nº 3,  32004    Ourense

 

**

 

 

*Ver información Completa

*Ver clasificación 1º torneo

*Ver clasificación 2º torneo

           *Ver clasificación 3º torneo

           *Ver clasificación 4º torneo

           *Ver clasificación 5º torneo

 

*Ver clasificación xeral provisional

 

 

 

 

 

 

 

 

Clases de ajedrez en Ourense       clases ajedrez Ourense      Clases de xadrez en Ourense     Profesores de ajedrez Ourense       Escola de xadrez Ourense    Escuela de Ajedrez en Ourense 

**

Torneo de Xadrez de Nadal 2018 – Carmelitas Ourense

O Vindeiro 22 de Decembro, a partir das 10.30 horas, terá lugar a 1ª edición deste bonito Torneo Escolar

O vindeiro sábado día 22 de Decembro e partir das 10.30 horas e únicamente en xornada mantinal, terá lugar no pavillón polideportivo do Colexio Carmelitas de Ourense (entrada por Rúa Pena Corneira), a 1ª edición deste torneo de Xadrez Escolar de Nadal, que terá acollida para 200 xóvenes xadrecistas de toda a nosa provincia.

Tras 33 anos de intensa e longa tradición de xadrez no nadal na nosa provincia, marcada polo clásico, “Aninovo Barrocás”,  neste ano 2018, no que o torneo decano do panorama autónimo tómase un descanso, irrumpe este novo evento, baixo a organización do Club Carmelitas Vedruna e coa dirección técnica do Club Deportivo Xadrez Ourense, ambas entidades colaboran entre dende hai moitos anos, para levar adiante a Escola Xadrez Carmelitas, e nesta ocasión levarán acabo, conxuntamente, este bonito e incipiente proxecto.

 

Ver información completa e forma de inscrición

 

**

O Xadrez Ourensán de noraboa

Iván Salgado remata 8º no Europeo Individual de Skopje (Macedonia) e Adrián Gómez acada a categoría de M.F. en Benidorm

 

O Xadrez Ourensán volve a estar de noraboa tras uns días festivos nos que as boas noticias para o chegaron desde diferentes latitudes, de mans, por unha parte, dun dos máximos embaixadores do noso deporte, Iván Salgado (Ourense, 1991) e por outra parte, do xoven xadrecista Adrián Gómez Diéguez (Ourense, 1998). Ambos compañeiros de Club, no primeiro equipo do Club Xadrez Ourense. En Skopje, (Macedonia), celebrouse os días 6 e 7 de Decembro o Campionato de Europa Individual de xadrez relámpago (modalidade de Blitz), no que tomaba parte o G.M. ourensán Iván Salgado López, entre máis de 300 xadrecistas de toda Europa, (máis de 200 deles titulados internacionais).

Iván, tras unha soberbia actuación, que lle levou incluso a liderar a proba tras as 10 primeiras partidas disputadas, tras as que marchaba líder con 9.5 puntos sobre 10, finalizou no posto 8º tras ter que enfrentar a duros rivais de élite mundial como o G.M. Ruso, e finalmente campeón, Vladislav Artemiev ou o nº 1 Checo, o G.M. David Navara. Iván rematou realizando unha perforrmance de 2663 de ránking e obtivo unha cosiderable subida, 97,2 puntos de ránking Blitz.

 

G.M. Iván Salgado López,  8º no Europeo individual de Skopje 2018

 

Completa, deste xeito, Iván Salgado un positivo ano 2018, no que pecha o curso con este 8º posto no Europeo de Macedonia, ao que hai que sumarlle o cuarto posto no nacional da modalidade de xadrez rápido mailo ascenso á Primera División Nacional o pasado Agosto en Linares co seu equipo, o Club Xadrez Ourense.

Si ben, convén facerse eco de que 2018, foi un ano no que por unhas  dificultades físicas, xa felizamente superadas, non pudo acudir á cita olímpica de Batumi (Xeorxia), coa Selección Española (coa que estaba convocado) e, foi un ano tamén, no que non puido revalidar o seu título de Campeón de España Individual, obtido en 2017, ao ter que retirarse do nacional individual en Agosto pasado, por os motivos xa mencionados.

 

Ver Clasificación Completa Europeo de Blitz 2018

Ver Clasificación Completa Europeo de Rápidas 2018

 

 

Pola súa parte, o xoven Adrián Gómez Diéguez, viaxaba nestas datas ata terras Alacantinas para disputar o “VII Open Internacional de Benidorm”, unha importante cita na que tomaron parte ata 140 xadrecistas, representantes de máis de 20 países, e á que Adrián acudía co firme obxecivo de sumar os 11 puntos que lle separaban dos 2300 necesarios para obter a titulación de Mestre FIDE, condecoración que otorga a Federación Internacional aos xadrecistas que logran tan difícil obxectivo.

Adrián Gómez Diéguez, Novo Mestre FIDE

 

Casi ao máis puro estilo “Bobby Fischer” na final de Reykiavik de 1972 ante o  soviético Boriss Spassky, na que o carismático americano perdeu a 1ª partida do match de forma incomprensible para todo un campeón mundial e posteriormente non acudiu, baixo protesta dirixida á organización, á 2ª das partidas daquel match que finalmente acabou gañando por 12.5 a 8.5 e que lle supuxo a coroa mundial en plena guerra fría,  Adrián comenzou en Benidorm casi de idéntico xeito, ainda que por motivos diferentes, xa que tivo que solicitar á organización non ser emparellado na 1ª das 10 xornadas (por motivos profesionais), e posteriormente perdeu a súa primeira partida “real” sobre o taboleiro (2ª xornada), de forma inesperada, ante o valenciano Moreno Torralba. Pero a reacción de Adrián non se fixo agardar e un tras outro foi superando aos seus rivais logrando unha serie de 6 de 7 nas partidas seguintes (sen derrotas), plantándose na derradeira xornada, ante o Ucraíno Vladimir Chernikov (quen non tiña perdido partida ata o momento), e coa necesidade de vencer para obter a puntuación requerida para a desexada titulación de M.F.  Nunha complicada partida, que os aficionados ourensáns puderon seguir en directo grazas á retransmisión online, Adrián superou un difícil medio-xogo para entrar nun final de partida con poucas pezas pero cun bispo e unha torre moi activos, feito que rematou por darlle vantaxe decisiva nunha transición hacia un final de reis e peóns, que rematou dándolle o punto desexado punto que se traducía nunha actuación de +15 de ránking internacional, un 7º posto neste prestixioso  Open Internacional de Benidorm (empatado co segundo clasificado), e o máis importante, a titulación de Mestre Fide, convertíndose no cuarto xadrecista ourensán da historia en acadar un título internacional de Mestría. Hai que lembrar que último xadrecista ourensán en obtelo foi precisamente seu irmán, David Gómez Diéguez, (Ourense, 1995), o pasado mes de Agosto.

 

Ver Clasificación VII Open Internacional de Benidorm “Sub 2300”

**

Positiva actuación dos xóvenes Ourensáns no Open de Carballo

Martín Gómez rematou 3º e Marcos Vázquez sube máis de 30 puntos o seu ránking FIDE

Marcos Vázquez e Martín Gómez, protagonistas en Carballo

 

Entre os días 6 e 9 de Decembro, disputouse na coruñesa localidade de Carballo a 2ª edición do Open que leva o nome da vila, a respresentación dos xóvenes do Club Xadrez Ourense foi ampla, e hai que salientar o 3º posto obtido por Martín Gómez, (únicamente por detrás dos titulados Internacionais Marcos Medarde e Diego Espiñeira) e os máis de 30 puntos de subida no seu ránking de Marcos Vázquez, (que rematou nun moi positivo 6º lugar), sen esquecerse da tamén moi positiva actuación de Laura Gómez, que rematou vixésima, nunha proba con casi 50 participantes, e subiu casi 20 puntos o seu ránking. ¡Noraboa a todos eles!

Ver Clasificación Completa.

 

**

Máis de 120 xóvenes participantes na II edición do “Sportur Galicia” de Xadrez

Xadrez Ourense con 10 premiados, Benchoshey con 8 e Universidade con 2, repartíronse os pódios

 

O Sábado 17 de Novembro tivo lugar a 2ª edición do campeonato de Xadrez “Sportur Galicia”, celebrado no marco deste macro salón galego do deporte e do turismo activo, que tivo lugar ao longo dos días 15,16 e 17 de Novembro no recinto de feiras e exposicións de Ourense, (Expourense).

 

Esta 2ª edición do torneo de xadrez acolleu a máis de 120 participantes procedentes de numerosas escolas de xadrez de Ourense e provincia, correndo a dirección técnica e os arbitraxes a cargo do Club Deportivo Xadrez Ourense.

 

Ainda que a principal intención deste torneo era a parte divulgativa e conseguir achegar o deporte do xadrez aos visitantes do salón “Sportur Galicia”, hai que facer mención ao alto nivel que se presenciou na cita, con máis de 10 xóvenes xadrecistas con ránking internacional.

 

Na categoría Sub-14 (Infantil), os premios foron para Miguel Reza (Universitario), Marcos Reza (Universitario), Laura Gómez (Xadrez Ourense), Marcos Vázquez (Xadrez Ourense) e Iván Dopazo (Xadrez Ourense).  Dentro da categoría Alevín os cinco galadornados foron Marcos García (Xadrez Ourense), Manuel López (Benchoshey), Hugo Alcalde (Benchosey), Jorge Cid (Xadrez Ourense) e Alba Pérez (Xadrez Ourense).

 

No tocante ás categorías dos máis xóvenes (Benxamín e Prebenxamín) os premiados repartíronse do seguinte xeito, en Benxamín (Sub-10) os cinco mellor clasificados foron Gabriel Alcalde (Benchoshey), Diego Martínez (Benchoshey), Iván Diz (Benchoshey), Jorge Centeno (Xadrez Ourense) e Nicolás Fernández (Xadrez Ourense), mentres que na categoría dos máis xóvenes (Sub8 ou prebenxamín), as 5 mellores puntuacións foron para Mateo Martínez (Benchoshey), Luca González (Benchoshey), Hugo Menor (Benchoshey), Antón Lorenzo (Xadrez Ourense) e Brais Martínez (Xadrez Ourense).

 

Xa por Clubs, Xadrez Ourense foi o máis galardonado con ata 10 premios, Benchoshey con 8 e finalmente, Universitario de Ourense obtivo 2 pódios.

 

Ver Clasificación Completa

Ver Galería de Imaxes do Torneo

Ver Galería de Imaxes dos premiados

 

Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 20 de Novembro)

Ver nota de prensa V, (La Voz de Galicia, 20 de Novembro)

Ver nota de prensa IV, (La Región, 20 de Novembro)

Ver nota de prensa III, (La Región, 20 de Novembro)

Ver nota de prensa II, (La Región, 18 de Novembro)

Ver nota de prensa I, (La Región, 18 de Novembro)

 

Ver enlace  “Telexornal” RTVG, 17 de Novembro:    http://www.crtvg.es/informativos/expourense-acolle-o-salon-do-deporte-o-turismo-activo

 

**

O Gran Mestre, Iván Salgado, protagonista no Mundial para xóvenes de Santiago

Iván Salgado, aterrizou en Compostela o Luns día 12, tras soberbia actuación na Bundesliga

 

O G.M. Iván Salgado con M.I. Yudania Hernández, A.I. David González e Elías González.  (Foto: Patricia Claros Aguilar)

 

O G.M. Iván Salgado López, (Ourense 1991), ven de realizar unha soberbia actuación na Bundesliga os días 10 e 11 de Novembro, (Hamburgo), tras disputar dúas xornadas da prestixiosa competición alemana e  obter respectivamente, ante os G.M. de élite mundial, Markus Ragger (Austria) e Antón Demchemko (Russia), 1.5 dos 2 puntos en litixio cunha victoria con pezas negras e un empate con brancas, escalando 8 valiosos puntos no seu ránking internacional.

 

Iván regresa ao “taboleiro internacional”, tras non ter podido participar na olimpiada de países de Batumi (Georgia), disputada a comenzos do pasado Outubro, cita á que estaba convocado como número 2 dos cinco xadrecistas que compoñen a Selección Española masculina,  cita á que non puido viaxar por motivos físicos dos que xa está recuperado, pero que xa no pasado mes de Agosto lle levaron a ter que retirarse do Campeonato de España individual absoluto na 6ª xornada, torneo no que defendía o titulo nacional conseguido en 2017.

 

El Luns día 12 o G.M. Ourensán e actual número 1 do Club Deportivo Xadrez Ourense (no que milita desde 2016), aterrizaba en Lavacolla para compartir nunha doble xornada de protagonismo como convidado nas actividades paralelas que se organizan en torno ao Campeonato do Mundo para xóvenes que se disputou o 3 e o 15 de Novembro na Cidade da Cultura, en Santiago de Compostela.

 

Na xornada do Luns día 12 de Novmebro, o 7 veces campeón de España individual,  foi recibido polos presidentes da Federación Española, Javier Ochoa e da Federación Gallega, Gaspar Pérez, e acompañado polo presidente do seu Club, posteriormente, visitaron de xeito informal a sede e a sala de competición do Mundial, onde Iván firmou autógrafos e fíxose numerosas fotos con xóvenes españois e doutros países, tamén tivo a ocasión de compartir “in-situ” a 7ª xornada de competición cos seus compañeiros de Club Xadrez Ourense que estiveron na cita mundialista, Yudania Hernández (que acudiu ao mundial como adestradora dos máis xóvenes da expedición Española) e con David González, Árbitro FIDE,  (que estivo presente como integrante da plantilla de xuices árbitros da cita mundialista).

 

Xa na matinal do Martes día 13, Iván Salgado disputou unha exhibición de partidas simultáneas no  corazón de Santiago de Compostela, (Claustro do Centro Rosalía de Castro) ante numeroros aficionados e sobre todo xóvenes de varias nacionalidades participantes no mundial.

 

No referente á competición e no que aos deportistas ourensáns que se achegaron a participar nela, hai que facer mención a Escarlata Alonso (Xadrez Verín), que conseguiu 2 puntos na categoría S8 feminina, e rematou no posto 81º, mentres que Goyo Fernández (Liceo Recreo), rematou no posto 180º con 4 puntos, tamén en S8, pero no sector masculino. rematando no posto 81º. Pura Diéguez (Benchoshey), obtivo 4 puntos na categoría S10 feminina e rematou no posto 99º, mentres que na mesma categoría, Julio Fernández (Liceo Recreo), rematou no posto 120º con 3.5 puntos. Xa en categoría S12, Tristán Alonso (Xadrez Verín), rematou 160ª con 4.5 puntos, e o trío do Benchoshey nesta categoría, composto por Benjamín Diéguez (178º), Alejandro Garrido (180º) e Francisco Álvarez (197º), remataron con 3.5, 3.5 e 1 puntos, respectivamente.

 

Ver nota de prensa IV, (La Región, 20 de Novembro)

Ver nota de prensa III, (La Voz de Galicia, 15 de Novembro)

Ver nota de prensa II, (Ourense Deportivo Dixital, 15 de Novembro)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia Dixital, 15 de Novembro)

 

 **

Alejandro de León, (Xadrez Ourense),  imponse nunha nova modalidade da Copa Deputación 2018

O Sábado 10 de Novembro tivo lugar no Centro Cívico de A Ponte e organizado pola AXOU a 1ª edición da Copa Deputación Individual de Xadrez “Random 960”, no que o veterano xadrecista do Club Deportivo Xadrez Ourense impúxose e obtivo o primeiro posto nunha nova modalidade, que se suma ao xa conseguido na modalidade de xadrez rápido e tamén ao obtido co seu equipo, o Club Xadrez Ourense “A” na Copa Deputación por equipos 2018.

 

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 13 de Novembro)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 13 de Novembro)

 

**

Club Deportivo Xadrez Ourense, doblete na Copa Deputación de Clubs 2018

Os nosos equipos Sénior e Infantil conquistaron os respectivos 1º postos nesta edición da Copa Deputación 2018

 

Na imaxe, Héctor Gómez, Adrián Gómez, Martín Gómez, Paula Baliño, Alejandro De León e Jesús Conde

 

Club Deportivo Xadrez Ourense cumpliu os pronósticos e acadou a victoria na categoria senior ao totalizar 18 puntos nunha emocionante edición,   seguido do Benchoshey  que foi subcampeon con 17 e do Universitario de Ourense,  que foi terceiro con 16 puntos. 

Na categoría sub14 (infantil),  Club Deportivo Xadrez Ourense tamén se impuxo,  nesta categoría ainda con máis claridade que na Sénior,   con 14 puntos,  Xadrez Ourense rematou seguido do subcampeon Benchoshey Sub14,  con 10.5 puntos. 


Na imaxe, Xacobe Conde, Marcos Vázquez, Iván Dopazo, Tiago Barbosa e Laura Gómez


O Torneo tivo formato individual con puntuación por equipos,  resultando os maximos puntaxes individuais para Xabier Gómez (Benchoshey) en senior, e para Xacobe Conde (Xadrez Ourense) en sub 14.

 

Ver nota de prensa III, (La Región, 6 de Novembro)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 5 de Novembro)

Ver nota de prensa I, (Voz de Galicia, 5 de Novembro)

 

Ver Clasificación Completa por equipos

 

**

Deu Comenzo o Mundial de edades en Santiago de Compostela 2018

O Árbitro Internacional do Club Xadrez Ourense, David González, está presente como xuiz na cita mundialista

O 3 de Novembro deu comenzo en Santiago de Compostela  o mundial de idades das categorías sub-8 a sub-12, no que están presentes xóvenes xadrecistas de numerosos países.

O Club Xadrez Ourense está presente na cita mundialista a través do Xuiz Internacional David González Gándara, que obtivo dita titulación en 2016.

Cabe felicitar pola enorme xestión e esforzo á Federación Galega de Xadrez por conseguir dar acollida na nosa terra a unha cita de tal relevancia internacional, e persoalmente a quen creeu desde o primeiro instante en que tal evento era posible, ao  presidente da FEGAXA, Gaspar Pérez Carnero.

 

**

Copa Deputación de Xadrez Rápido 2018

Alejandro De León, Elvira Jing e Salvador Rey, fixeron pódio na Copa Deputación relámpago en categoría Sénior, (todos eles do Xadrez Ourense)

 

O sábado día 13 de Outubro tivo lugar no Campus Universitario de Ourense a edición 2018 da Copa Deputación na súa modalidade de Xadrez Rápido, na que o vencedor Absoluto resultou ser Alejandro De León (Xadrez Ourense).

O Club Xadrez Ourense foi o máis galardonado con ata 10 dos 20 podios en litixio, outros xadrecistas do noso Club como Salvador Rey, Elvira Jing Negreira, Adrián Vázquez, Iván Dopazo, Laura Gómez, Tiago Barbosa, Hugo Arribas, Marcos García ou Aitor Gutiérrez, tamén resultaron premiados. Noraboa a todos eles!.

Ver reportaxe e clasificacións (xentileza ourenxadrez) – enlace: http://ourenxadrez.org/ourenxadrez/wp-content/uploads/2018/10/Copa-deputacion-rel%C3%A1mpago-2018-clasificaci%C3%B3n-e-fotos.pdf

Ver nota de prensa III, (Voz de Galicia, 16 de Outubro)

Ver nota de prensa II, (La Región, 16 de Outubro)

Ver nota de prensa I, (La Región dixital, 16 de Outubro)

 

**

Marcos Vázquez Subcampeón do Circuito Galego Sub-14 de 2018

O Xoven Xadrecista do Club Xadrez Ourense obtivo o subcampeonato  xeral, tras 6 meses de probas puntuables

Marcos Vázquez Gómez

 

Marcos Vázquez Gómez (2004), logrou o 2º posto na clasificación xeral masculina do Circuito Galego de Promoción 2018, proba oficial da Federación Galega de Xadrez en 2018.

Marcos tivo unha actuación moi regular en todas a probas puntuables disputadas entre Maio e Outubro ao longo e amplo da xeografía Galega, logrando incluso o 1º posto en varias das citas puntuables.

Ver Clasificación Xeral

 

**

Yudania Hernández, soberbia actuación na Olimpiada de Batumi (Xeorxia), coa Selección Española

A Mestra Internacional do Club Xadrez Ourense acadou 6 victorias nas 7 roldas disputadas

Entre o 23 de Setembro e o 6 de Outubro tivo lugar a 43ª edición da Olimpiada de Xadrez en Batumi (Xeorxia), na que España estivo presente coa súa selección masculina e coa feminina.

Malia ser convocado como titular, ao igual que nas últimas 5 citas olímpicas, Iván Salgado (Club Xadrez Ourense), non pudo asistir finalmente por uns problemas de saúde, xa felizmente superados.

Sí que asistiu e con moi boa actuación a nosa Mestra Internacional Yudania Hernández, xadrecista que milita dende hai varias tempadas no Club Deportivo Xadrez Ourense, e que foi peza clave na boa actuación da selección Española (que rematou nun excelente 13º posto entre 150 países participantes).

Ver Clasificación e estatitísticas

 

 

 

**

III Torneo Festa da Istoria de Ribadavia

Unha cincuentena de participantes disputaron este bonito torneo na Igrexa da Madelena

O pasado sábado día 6 de Outubro tivo lugar a terceira edición deste bonito e orixinal torneo de xadrez que por terceiro ano se disputa na igrexa da Madalena, no corazón do barriou xudeo de Ribadavia, coa organización da Coordinadora da Festa da Istoria, coa colaboración de múltiples colaboradores da comarca do Ribeiro e coa dirección técnica do Club Deportivo Xadrez Ourense.

O torneo disputouse por sistema suizo e todos os participantes xogaban nun mesmo grupo, ainda que a organización considerou a boa participación e pluralidade de idades dos xadrecistas e dispuxo premios para os cinco primeiros de cada unha das categorías Sénior, Xuvenil e Infantil, ademáis de varios sorteos entre todos os xogadores.

Nesta edición 2018 o vencedor da categoría Séniora foi Marcos Lorenzo Durán, que cumpliu os pronósticos xa que partía co número 1 do ránking inicial.

O triunfo en Xuveniles foi para Martín Gómez Carreño, que ademais remataba tamén terceiro da xeral e o máximo galarón infantil foise para as vitrinas de Iván Dopazo Vázquez.

Por Clubs o máis laureado foi o Club Deportivo Xadrez Ourense con 6 dos 15 premio en litixio, seguido do Club Liceo Recreo con 3 premiados, con 2 galardóns remataron o Laroca de Nigrán e Universitario de Ourense, e con un premiado saíron galardonados os Clubs de Xadrez de Celanova e Benchoshey de Pereiro de Aguiar.

 

 

 

Ver Clasificación Completa

Ver Galería de Imaxes

 

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 9 de Outubro)

Ver nota de prensa I, (La Región, 9 de Outubro)

 

 

**

   

Curso de xadrez 2018 / 2019  

Escola Xadrez Ourense

 

A Escola de Xadrez Ourense, a través do seu equipo de monitores e adestradores titulados (FEDA e FIDE), arranca o seu programa para o curso 2018 – 2019, desenvolvendo a súa tarefa semanal nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 de Ourense, e quedando a actividade estructurada por grupos repartidos en 5 niveis (dende iniciación básica ata nivel avanzado). 

 

 

*VER TÁBOA DE GRUPOS, HORARIOS E NIVEIS

 

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 18 centros de ensino asociados e nos que os monitores de Escola Xadrez Ourense imparten o “deporte-ciencia”.

 

*Ver táboa de horarios, grupos e niveis (PDF)

*Ver certificación oficial de técnicos titulados

*Contactar

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 18 centros de ensino asociados e nos que os monitores de Escola Xadrez Ourense imparten o “deporte-ciencia”.

 

   * Ver cartel curso Xadrez nas Escolas 18-19

 

 

Escola Xadrez Ourense recibe a visita da Chess School “Caissa” de Hong Kong, o pasado venres día 21 de Setembro

 

O Senior Chess Trainer español, afincado en

Hong Kong, M.C. David Rivas, con Elías González, visitando as instalacións do noso Club.

 

O pasado venres día 21 de Setembro, a Escola Xadrez Ourense recibía a visita dun dos adestradores e representante da prestixiosa Escola Internacional de xadrez “Caissa” de Hong Kong, na que hai dous anos está a traballar como adestrador o Mestre Candidato de nacionalidade española David Rivas.

 

Elías González, director da Escola Xadrez Ourense, felicitou a David pola súa tarefa persoal e polos éxitos organizativos e deportivos acadados recentemente pola escola de xadrez “Caissa” do mencionado Club asiático, que inclúen, entre outros, a presenza de xóvenes valores asiáticos no próximo mundial de Santiago de Compostela o vindeiro Novembro.

 

Pola súa bande, David Rivas, lembrou os últimos éxitos do Club Xadrez Ourense no campionato de España de Clubs 2018, fixo especial referencia á valiosa incorporación de Iván Salgado ao club Xadrez Ourense, e non esqueceu mencionar a tarefa formativa e organizativa da Escola Xadrez Ourense nestes xa 15 anos de traxectoria.

 

Ambos representantes desexáronse mutuamente os mellores éxitos para os seus respectivos clubes e escolas de xadrez,  e non se descarta asinar proxectos de colaboración nun próximo futuro entre ambas entidades.

 

 

  

 

**

Charlas do Mestre FIDE David Gómez Diéguez

O recentemente titulado pola Federación Internacional como Mestre FIDE David Gómez Diéguez, imparte dúas Conferencias-Charla nos nosos locais, facendo fincapé na súa propia experiencia persoal para chegar a Mestre FIDE.

Ver galería de imaxes

 

 

 

 

**

 

Club Xadrez Ourense ascende á 1ª división nacional, na que militará en 2019

O conxunto ourensán logra o subcampeonato no Nacional de Linares entre 28 equipos

 

Un momento do enfrentamento entre os Ourensáns de Salgado e os levantinos comandados por Vallejo

 

Entre o 14 e o 18 de Agosto disputouse no “Wimbledom” do xadrez, (Linares),  o campionato de España de equipos ao que, co Gran Mestre Iván Salgado como primeiro espada, acudía o Club Deportivo Xadrez Ourense.

Aos ourensáns agardáballes unha difícil proba, con ata 28 fortes escuadras procedentes de todo o panorama nacional, con equipos tan potentes como Laboratorios Sys de Paterna, os madrileños do Villalba 64, Caja Granada ou os maños do Estadium Casablanca, entre outros.

Tras as 7 roldas disputadas os ourensáns obtiveron 11 dos 14 puntos en litixio e lograron un histórico subcampionato, únicamente remataron por detrás dos levantinos do “Sys” de Paterna, escuadra con ata 4 Grandes Mestres e comandados por Paco Vallejo, que obtivo 13 puntos, cedendo un único empate precisamente ante o Club Deportivo Xadrez Ourense.

Este segundo posto dalles dereito ao ascenso para 2019 a este xoven conxunto ourensán, que presentou no seu quinteto titular ao G.M. Iván Salgado (1991), ao tamén recentemente proclamado G.M. Jorge Viterbo (1994), ao flamante M.F. David Gómez (1995), ao xoven Adrián Gómez (1998) e á experimentada e numerosas veces olímpica, Mestra Internacional Yudania Hernández (1973).

Desde os inicios da proba os Ourensáns comenzaron dominando con claridade por 4 a 1 ao Roquetas Almeriense e xa na segunda rolda repetiron tirunfo, anque  pasaron certos apuros para doblegar por 2 a 3 ao outro conxunto galego en competición, o Universidade de Santiago, que viaxaba a Linares como campión da División de Honra Autonómica. Xa en terceira xornada o Xadrez Ourense volvía a vencer, esta vez aos Albaceteños do Excalibur por un contundente 4 a 1, un resultado que sería preámbulo do gran enfrentamento do torneo, o gran favorito “Laboratorios Sys” de Paterna, con ata 4 Grandes Mestres e comandado polo nº 1 español da última década, o menorquín Paco Vallejo, agardaba aos ourensáns na 4ª xornada.

O encontro comenzou cun empate claro e rápido de Iván ante Vallejo, para continuar con outros dous empates moi loitados, o primeiro deles  entre Jorge Viterbo e a Grande Mestra Mochychuck, e outro empate que chegaba de mans de David Gómez ante o G.M. Julen Arizmendi, pola súa parte o xoven Adrián Gómez non podía coa férrea oposición de Ernesto Fernández, (G.M. Andaluz que milita nas filas dos levantinos), e deste xeito todo quedaba nas máns de Yudania Hernández, quen nunha longa batalla conseguia doblegar tras máis de 4 horas á M.F. Marta García, logrando así un soberbio empate global (2.5 a 2.5), que deixaba as cousas cada vez máis claras para os ourensáns.

Foi  na 5ª xornada cando chegou un duro revés ante o potente Villalba 64, que tras un encontro con variable pronóstico, superaba aos de Ourense por 3.5 a 1.5,  e que deixaba aos ourensáns coa obriga de recuperarse rápidamente e vencer os últimos encontros, como así o fixo.

Nesa mesma tarde, Xadrez Ourense superou aos valencianos do Eva Manises por un rotundo 4.5 a 0.5 e xa, na última xornada, na matinal do sábado 18, Xadrez Ourense superaba ao xoven e incómodo conxunto do Caja Granada por idéntico resultado, outro claro 4.5 a 0.5, que servía definitivamente aos ourensáns para lograr este histórico obxectivo e por tanto, o ascenso á 1ª división nacional para 2019.

 

Ver galería de imaxes I

Ver galería de imaxes II

 

 

Club Deportivo Xadrez Ourense recibindo o premio de Sucampeón no Nacional de Clubes de Linares

 

Ver Clasificación final completa

Nota de prensa XVII, (Faro de Vigo, 19 de Agosto)

Nota de prensa XVI, (La Región, 20 de Agosto)

Nota de prensa XV, (La Región, Portada, 19 de Agosto)

Nota de prensa XIV, (La Región, 19 de Agosto)

Nota de prensa XIII, (La Voz de Galicia, 19 de Agosto)

Nota de prensa XII, (La Región, 20 de Agosto)

Nota de prensa XI, (Faro de Vigo, 18 de Agosto)

Nota de prensa X, (Faro de Vigo, 17 de Agosto)

Nota de prensa IX, (La Región, 17 de Agosto)

Nota de prensa VIII, (La Voz de Galicia, 16 de Agosto)

Nota de prensa VII, (Faro de Vigo, 16 de Agosto)

Nota de prensa VI, (La Región, 16 de Agosto)

Nota de prensa V, (La Región, 15 de Agosto)

Nota de prensa IV, (La Voz de Galicia, 14 de Agosto)

Nota de prensa III, (Faro de Vigo, 14 de Agosto)

Nota de prensa II, (La Región, Cabecera Deportes, 14 de Agosto)

Nota de prensa I, (La Región, 14 de Agosto)

 

 

 

 

  Prensa Dixital

Cadena Ser, 13 de Agosto

http://cadenaser.com/emisora/2018/08/13/radio_ourense/1534144976_412115.html

La Voz de Galicia, 14 de Agosto

https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/ourense/2018/08/14/xadrez-ourense-lucha-ascender-nacional-clubes/0003_201808O14C6991.htm

Faro de Vigo, 14 de Agosto

https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2018/08/14/salgado-lidera-xadrez-ourense-ascenso/1944483.html

La Región, 16 de Agosto

http://www.laregion.es/articulo/mas-deporte/xadrez-ourense-nacional-linares/20180816102506816662.html

Faro de Vigo, 16 de Agosto

https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2018/08/16/xadrez-ourense-confirma-buen-inicio/1945440.html

La Voz de Galicia, 16 de Agosto

https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/ourense/2018/08/16/duelo-ivan-salgado-paco-vallejo-vista/0003_201808O16C6994.htm

Cadena Ser, 16 de Agosto

http://cadenaser.com/emisora/2018/08/16/radio_ourense/1534403973_144484.html

Faro de Vigo, 19 de Agosto

https://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2018/08/19/xadrez-ourense-festeja-ascenso-quedar/1946912.html

La Región, 19 de Agosto

http://www.laregion.es/articulo/mas-deporte/xadrez-ourense-es-segundo-linares-sube-primera-division/20180819121103817295.html

La Voz de Galicia, 19 de Agosto

https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/ourense/2018/08/19/xadrez-ourense-asciende-primera-division/0003_201808O19C8992.htm

Diario de Levante, 20 de Agosto

https://www.levante-emv.com/deportes/2018/08/20/laboratorios-sys-logra-ansiado-ascenso/1758020.html

 

 

****

Campus co Gran Mestre Iván Salgado

O Grande Mestre Iván Salgado López, afincado en Bulgaria, imparte un Campus de nivel avanzado, destinado aos deportistas componentes do 1º equipo que participará no Campeonato de España de Clubs en Linares do 14 ao 18 de Agosto de 2018. Esta actividade está dividido en 3 xornadas deportivo-formativas e está destinada e enfocada como adestramento especializado para o Campeonato de España de Clubs 2018. As diferentes sesións foron impartidas os días 11, 12 de Agosto (en Ourense) e xa o 14 de Agosto en Linares.

**

David Gómez Diéguez, proclámase subcampeón do XXXIV Open Internacional de Cambados

Con esta soberbia actuación o xadrecista ourensán obtén a titulación de MESTRE FIDE internacional

 

David Gómez Diéguez, novo Mestre FIDE, Noraboa!

 

David Gómez Diéguez, (Ourense 1995), acaba de proclamarse subcampeón da 34ª edición do clásico Open Internacional de Cambados, ao totalizar 7 puntos dos 9 en litixio, con 4 empates e 5 victorias, e rematando únicamente por detrás do vencedor, o Grande Mestre de Kazajistán, Ibrahim Khamrakhulov que obtivo 7.5 puntos. David mellorou na táboa a importantes xogadores como o Mestre Internacional Peruano Kevin Cory, ou o Grande Mestre, varias veces campeón de España, David Lariño.

 

Con esta excelente actuación David suma 30 puntos de ránking internacional, que sumados aos 2273 que ostentaba antes da competición, totalizan 2303, (superando a barreira dos 2300) e converténdose por tanto en Mestre Fide, titulación internacional que otorga a Federación Internacional a aqueles xadrecistas que conseguen chegar a este mérito.

 

Deste xeito David convértese no terceiro ourensán da historia en acadar unha titulación internacional de Maestría, O Gran Mestre Iván Salgado (1991) e o tamén Mestre Fide David Baltar Iglesias (1957) son os seus precursores.

 

Dase a meritoria particularidade, en favor de David Gómez, de ter sido formado deportivamente íntegramente en Ourense, David Ingresou no Club Deportivo Xadrez Ourense no ano 2000, club no que leva militando ininterrumpidamente hasta día de hoxe, e con cuxo primeiro equipo, dentro de moi poucas datas, tomará parte no Campeonato de España de Clubs en Linares.

 

Tamén hai que destacar a moi positiva actuación do xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, Martín Gómez Carreño, que rematou nun excelente 14º posto, (empatado ao 9º lugar) e tras o excelente campionato de España realizado en Salobreña (Granada), suma e segue, e neste Open de Cambados, sube novamente 9 puntos máis de ránking no seu casilleiro. Pola súa parte, e entre outros ourensáns, o Liceísta Marcos Lorenzo Durán, rematou no posto 32º.

 

Ver nota de prensa III, (La Voz de Galicia, 11 de Agosto)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 10 de Agosto)

Ver nota de prensa I, (La Región, 10 de Agosto)

 

Ver clasificación XXXIV Open Internacinonal de Cambados 2018

 

**

Martín Gómez Carreño mantense na élite nacional, tras os Nacionais de Granada - 2018

O Ourensán empatou ao 3º posto dentro da categoría Sub-16, sendo todavía cadete de 1º ano

Martín Gómez voltou a ter un papel destacado nos nacionais individiuais en 2018, en Salobreña (Granada).

 

Un ano máis, o xoven Martín Gómez Carreño, voltou a exercer de máximo embaixador do Xadrez Provincial nos Campeonatos de España por categorías disputados en Salebreña (Granada), ao longo do mes de Xullo.

O Xoven deportista do Club Xadrez Ourense, de 15 anos de idade, obtivo un excelente 6º lugar de entre os máis de 150 participantes de todo o país, (empatado a puntos co 3º posto), unha excelente calificación neste Campionato de España Sub-16 de 2018 no que hai que subraiar o dato de que Martín ven de ser o 3º de España si considerásemos a categoría “Sub-15” (nados en 2003), un posto que xa conquistou o pasado ano, e polo que recibiu o bronce nacional.

Con 7 puntos dos 9 posibles e unha sola derrota, Martín Gómez Carreño reúne a puntuación necesaria para a súa participación no campionato mundial de (Halkidiki), en Grecial, que se disputará o vindeiro Outubro e, unha sede onde xa estivo hai dúas tempadas, sen esquecernos da súa presenza no Europeo de Rumanía o pasado ano 2017.

Martín tamén tomou parte na modalidade de rápidas, onte obtivo 5.5 puntos.

Dentro da categoría Sub-14, e na modalidade de xadrez clásico, destacou a moi positiva actuación de Marcos Vázquez Gómez (Xadrez Ourense), que con 5 puntos obtidos, acadou unha subida de ránking de 47 puntos, empatando no posto 59º de entre 197 xadrecistas. Pola súa parte os seus compañeiros de Club, Adrián Vázquez Velasco con 4.5 puntos, Xacobe Conde Riveiro con 4 e Laura Gómez Carreño, con 2 victorías, completaron a presenza do noso Club nesta edición 2018 dos nacionais individuais Sub-14.

Tamén en Sub-14, pero xa dentro da modalidade de rápidas, o máis destacado foi Xacobe Conde con 5 puntos, que pese a estar en idade todavía “sub-13”, xa deu varios disgustos a rivais con máis experiencia, completaron a presenza do Club Xadrez Ourense nesta modalidade, Laura Gómez e Marcos Vázquez con 4 e 3.5 puntos, respectivamente.

En Categoría Sub-12 hai que citar as actuacións de Tristán Alonso (Xadrez Verín), dos irmáns Benjamín e Pura Diéguez, así como de Alejandro Garrido Masid, (todos eles do Xadrez Benchoshey), que conquistarón 4 dos nove puntos en disputa. Na modalidade ráida, dentro da categoría Sub-12 o máis destacado foi Tristán Alonso do Xadrez Verín cuns meritorios 5 puntos. No tocante ás categorías dos máis xóvenes e comenzando pola categoría Sub-10 hai que salientar os 4 puntos obtidos por Pura Diéguez (Xadrez Benchoshey), tanto na modalidade de xadrez clásico coma na de xadrez rápido, e xa en categoría Sub-8 cabe salientar a presenza dos xovencísimos Escarlata Alonso (Xadrez Verín) e de Hugo Menor (Club Xadrez Benchoshey), que acadaron 4 e 3.5 puntos respectivamente dos 9 en litixio, obtendo respectivamente uns meritorios 75º e 81 º posto.

Ata o 4 de Agosto, etarase a disputar a categoría Sub-18, onde Ourense está representado por Miguel Puga (Universitario), que parte co número 37 de ránking de entre 99 participantes.

Un ano máis, Club Deportivo Xadrez Ourense, posiciónase como Club de Galicia con maior número de participacións nos campionatos de España Individuais, xa que ás 9 concurrencias nas modalidades de xóvenes hai que unir todas as presenzas individuais coas que contará o Club dentro da categoría Sénior, tanto nas modalidades de Xadrez rápido, coma de xadrez relámpago e xadrez clásico, todas elos dentro da categoría Absoluta-Senior, nas que, e entre outros, o vixente campeón de España, Iván Salgado López e a actual bronce nacional Yudania Hernández tentarán, a finais do vindeiro Agosto, renovar os metais (Ouro e Bronce respectivamente), que obtiveron o pasado ano 2017, ambos  deportistas do Club Xadrez Ourense, foron tamén seleccionados para participar coa Selección Española nas vindeiras Olimpiadas de Batumi (Georgia), que darán comezo a finais do vindeiro Setembro.

 

Ver nota de prensa III, (La Región, 1 de Agosto)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 1 de Agosto)

Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo, 31 de Xullo)

 

Ver Clasificación Cto. España Sub-16

Ver Clasificación Cto. España Sub-16 (Rápido)

Ver Clasificación Cto. España Sub-14

Ver Clasificación Cto. España Sub-14 (Rápido)

 

**

Iván Salgado e Yudania Hernández convocados coa Selección para a Olimpiada de Georgia

Club Deportivo Xadrez Ourense aporta 2 dos seus xadrecistas á selección Olímpica

 

Iván Salgado e Yudania Hernández viaxarán coa Selección Olímpica Española a Batumi (Georgia), o vindeiro Setembro.

 

A Federación Española de Ajedrez acaba de facer pública a convocatoria da Selección Española Masculina e Feminina que acudirá á Olimpiada de Batumi (Georgia) a partir dopróximo 23 de Setembro e ata o 6 de Outubro.

As novas para o xadrez Ourensán non poden ser mellores xa que dous xadrecistas do Club Deportivo Xadrez Ourense foron convocados para tan importante evento, donde as mellores selección nacionais e os mellores xadrecistas do planeta, daranse cita.

Club Deportivo Xadrez Ourense sube un novo escalón como clube de referencia no panorama nacional, ao non haber ningún outro club de España con mais aportación para o combinado olímpico.

Próximamente (e a partir del 13 de Agosto), Iván e Yudania (entre outros dos nosos xadrecistas), formarán parte do equipo de Club Depotivo Xadrez Ourense que viaxará ao campeonato de España de Clubs, en Linares (Jaén).

 

Ver convocatoria oficial da Federación Española de Ajedrez (PDF)

Ver nota de prensa III, (La Región 21 de Xullo)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 20 de Xullo)

Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo, 20 de Xullo)

 

**

O Xornal “O Sil”, Adica unha ampla reportaxe ao Club Deportivo Xadrez Ourense

 

O Xornal “O Sil”, que ven de ser galardonado como mellor rotatito deportivo de Galicia do ano 2017, adica unha ampla reportaxe á nosa entidade deportiva, facendo un amplo repaso á nosa historia, así como a estructura deportiva e formativa e afondando nas probas deportivas de actualidade que tocan de de perto ao noso club, como as “I Xornadas Internacinonais con Iván Salgado· ou o Cto. De España de Clubs 2018.

 

Ver editorial, ( O Sil, Xullo de 2018)

Ver Reportaxe, ( O Sil, Xullo de 2018)

 

 

 

**

“ I Xornadas Internacionais con G.M. Ourensán,  Iván Salgado”

O campión de España desenvolveu na súa cidade un intenso ciclo de actividades os días 15,16 e 17 de Xuño

 

As primeiras xornadas internacionais de Xadrez con Iván Salgado, Grande Mestre Ourensán (1991),  e vixente campión de España de xadrez absoluto, resultaron un éxito participativo ademais de incluir no seu programa varias actividades exclusivas e novidosas, como a exhibición de xadrez simultáneo dos 4 medallistas nacionais do Club organizador ante máis de 50 adversarios, ou como o match oficial da Selección Galega, ante a selección de Portugal.

 

O venres 15 tiña lugar a presentación destas xornadas coa presenza de Marisol Díaz, (Delegada Provincial), Marta Míguez (Secretaría Xeral para o Deporte), Jesús Vázquez (Alcalde de Ourense), Mario Guede (Concelleiro de Deportes), Gaspar Pérez (Presidente da Federación Galega) e Elías González (Presidente do Club Xadrez Ourense).

Estas xornadas realizaronse baixo a organización do Club Deportivo Xadrez Ourense, coa colaboración da Federación Galega e co apoio do Consello Municipal de Deportes e da Secretaría Xeral para o Deporte.

 

O Venres ás 17.00 horas tivo lugar a charla conferencia de Iván Salgado “Progresión dun campión de España desde Alevín a Senior”, celebrada no edificio de La Molinera, e cun auditorio repleto, nun acto que se prolongou ata as 19.00 horas, e rematado cunha espectacular partida de exhibición do campeón de España ante un espectador do público.

 

Na Matinal do sábado chegaba un dos pratos fortes destas xornadas, Os 4 medallistas Nacionais de Ourense, Iván Salgado (Campeón de España), Yudania Hernández, (Bronce nacional feminino), Martín Gómez (Bronce nacional Infantil) e Xacobe Conde (Prata nacional Alevín), enfrentábanse nos salóns de la Molinera a cerca de 60 xadrecistas simultáneamente nunha actividade realmente chamativa e expectacular, onde se viviron escenas realmente fermosas, ao ver a campións de España correndo literamente entre as mesas para poder evitar que o tempo de cada un dos seus 15 cronómetros se esgotase.

 

Finalmente Iván Salgado venceu en todas as súas partidas excepto en tres delas que remataron en táboas, o mesmo que Yudania Hernández que contou todas as súas partidas por victorias agás dúas que remataron en táboas, e hai que facer gran mención ao esforzo dos máis xóvenes Martín Gómez e Xacobe Conde que conseguiron vencer en todas as súas partidas, soberbios.

 

Previamente ás simultáneas tivo lugar a presentación oficial da equipación deportiva que o Club Xadrez Ourense lucirá no vindeiro Campionato de España de Clubs, en Linares o próximo Agosto, con Iván Salgado como primeiro taboleiro.

 

O Match internacional entre a selección galega e a selección portuguesa tivo lugar na tarde do sábado, desde as 17.00 horas no salón de actos do edificio da Xunta de Galicia, (Casa do Chocolate), unha proba moi intensa dividida en tres partes, no primeiro dos matches Galicia e Portugal empataron 3-3, caendo do lado Luso a segunda proba por un apretado 3.5 a 2.5, e volvendo a resultar empatada a terceira proba, por 3-3, o que rematou coa victoria final dos visitantes por 8.5 a 9.5, proclamándose vencedores deste primeiro internacional encontro da Selección Galega .

 

Na Matinal do Domingo tivo lugar unha das máis vistosas actividades do programa, coa celebración na sala de competicións de Barrocás, do torneo de xadrez relámpago , no que participaron grandes xadrecistas, entre eles o anfitrión e campeón de España, Iván Salgado.

 

O triunfo final foir para o gran Favorito, Iván Salgado, seguido do Mestre Internacional Portugués, David Pires, e o bronce foi para o Mestre Internacional Vigués, Manuel Pena, (recén chegado de Hong-kong).

 

Xa en categoría Sub-16 resultou vencedor o Vigués Rubén Fernández López e en categoría Sub-12 o vencedor foi Tiago Barbosa.

Iván Salgado recibiu o premio de vencedor da Secretaria Xeral para o Deporte, Marta Míguez,  e do Alcalde de Ourense, Jesús Vázquez.

 

 

VER PROGRAMA PORMENORIZADO DAS XORNADAS

 

Ver Galería de Imaxes Presentación - Venres 15

Ver Galería de Imaxes Conferencia - Venres 15

Ver Galería de Imaxes Presentación Equipación Cto. España Clubs – Sábado 16

Ver Galería de Imaxes Simultáneas – Sábado 16

Ver Galería de Imaxes I Match Galicia vs. Portugal – Sábado 16

Ver Galería de Imaxes II Match Galicia vs. Portugal – Sábado 16

Ver Galería de Imaxes Torneo de Bltiz – Domingo 17

Ver Galería de Imaxes Claurusa das Xornadas – Domingo 17

 

 

 

Ver Reportaxe na RTVG (Telexornal)

 

Nota de Prensa X, (La Voz de Galicia, 18 de Xuño)

Nota de Prensa IX, (Faro de Vigo, 18 de Xuño)

Nota de prensa VIII, (Faro de Vigo, 17 de Xuño)

Nota de Prensa VII, (La Región, 17 de Xuño)

Nota de Prensa VI, (Faro de Vigo, 16 de Xuño)

Nota de Prensa V, (La Voz de Galicia, Portada, 16 de Xuño)

Nota de Prensa IV, (,La Región, 16 de Xuño)

Nota de Prensa III, (La Voz de Galicia, 16 de Xuño)

Nota de Prensa II, (La Voz de Galicia, 15 de Xuño)

Nota de Prensa I, (La Región, 15 de Xuño)

                                                                  

Faro de Vigo, 18 de Xuño, (edición dixital)

La Voz de Galicia, 18 de Xuño, (edición dixital)

La Voz de Galicia, 17 de Xuño, (edición dixital)

La Región, 17 de Xuño, (edición dixital)

Faro de Vigo, 17 de Xuño, (edición dixital)

La Voz de Galicia, 16 de Xuño, (edición dixital)

La Región, 16 de Xuño, (edición dixital)

 

VER BOLETÍN DE PARTIDAS, (Match Galicia vs. Portugal)

VER PLANTILLA DE RESULTADOS, (Match Galicia vs. Portugal)

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA E GAÑADORES TORNEO DE BLITZ, (Domingo 17 de Xuño)

 

 

**

Cerca de 3 centenares de xóvenes xadrecistas disputaron a X edición da Copa Galicia 2018

 11 dos 25 pódios quedaron en Ourense, nunha cita coas 4 provincias galegas presentes, ademais de Portugal

Imaxe da clausura da X Copa Maristas Galicia coa sala de xogo e as bancadas abarrotadas

O sábado día 2 de Xuño tivo lugar no pavillón polideportivo do Colexio Maristas de Ourense a X edición da Copa Maristas Galicia de Xadrez, destinada a xóvenes con idades entre os 6 e 18 anos.  Arredor de 250 xóvenes de toda Galicia e Portugal abarrotaron a pista do polideportivo Marista nunha xornada de “deporte-ciencia”, cultura e convivencia, convertíndose, unha vez máis,  na proba máis participativa de todas e cantas se organizan dentro do Circuito Galego 2018.

O torneo pertence ao Circuito Galego de Xadrez, e un ano máis é unha das probas puntuables máis participativas de todas cuantas se disputan ao longo e ancho da xeografía Galega, a competición estivo dividida en 5 categorías e contou coa presencia dunha cuarentena de xadrecistas con ránking internacional, o saque de honra fíxose a cargo dos membros do Club Maristas e do Colexio anfitrión, quenes xunto coa dirección deportivo do Club Xadrez Ourense, deron cauce a esta décima edición. 

Os clubs ourensáns colleitaron boa parte dos metais e obtiveron 11 dos 25 podios en litixio, sendo o Club Deportivo Xadrez Ourense a entidade máis galadornada con 6 premiados.

En categoría Sub-18 venceu Martín Gómez Carreño, seguido de Gabriel Roma e de Mateo Díaz, todos eles compañeiros no Club Xadrez Ourense, mentres que en Sub-14 o vencedor foi Marcos Reza Salgado (Universitario de Ourense), seguido do seu compañeiro de equipo César Pérez e o bronce foi para Marcos Vázquez (Club Xadrez Ourense).

Xa en Sub 12 o vencedor foi o Pontevedrés Xabier Pérez Sousa, seguido do Coruñés David Cernadas e do Vigués Javier Caudet, mentres que en Sub-10 foi campeón Brais Moreira Novo (Pontevedra), seguido de Pura Diéguez Nóvoa, (Xadrez Benchoshey) e do Coruñés Iago Fernández Ramos, e no tocante aos máis xóvenes, de categoría Sub-8 o campeón foi Breixo Vidal Salgueiro (Pontevedra), seguido de Luis Telmo Santalices (Xadrez Ourense) e do Portugués Pedro Pimparell.

Ademais dos premios aos 25 gañadores, todos os participantes obtiveron premios conmemorativos e participaron no sorteo final de importantes regalos. A dirección deportiva e o equipo organizativo do evento agradecen as incontables mostras de felicitación que se recibiron tanto durante como rematado o evento tanto directamente como por as múltiples redes e plataformas virtuais.

Ver Galería de Imaxes (I)

Nota de prensa VI, (La Región, 5 de Xuño)

Nota de prensa V, (La Región, 5 de Xuño)

Nota de Prensa IV, (La Región, 3 de Xuño)

Nota de pernsa II, (La Voz de Galicia, 3 de Xuño)

Nota de prensa II, (Faro de Vigo, 1 de Xuño)

Nota de prensa I, (La Región, 1 de Xuño)

 

Prensa dixital  (Nota Prensa VI)     http://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2018/06/04/ajedrecistas-ourensanos-logran-11-25/1904245.html

Prensa dixital  (Nota Prensa V)     https://www.lavozdegalicia.es/amp/noticia/ourense/ourense/2018/06/03/once-podios-fueron-locales-torneo-maristas/0003_201806O3C10993.htm

Prensa dixital  (Nota Prensa IV)    http://www.laregion.es/album/mas-deporte/mejores-momentos-copa-galicia-escolar-ajedrez-maristas/20180602200221798088.html

Prensa dixital  (Nota Prensa III)    http://www.laregion.es/articulo/mas-deporte/colegio-maristas-epicentro-%E2%80%A9tablero-gallego/20180603084238798239.html

Prensa dixital  (Nota Prensa II)    http://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2018/06/02/copa-maristas-galicia-llega-decima/1903270.html

Prensa dixital  (Nota Prensa I)    http://www.farodevigo.es/deportes/ourense/2018/06/01/copa-maristas-galicia-llega-decima/1902589.html

 

Ver Clasificación sub-18

Ver Clasificación sub-14

Ver Clasificación sub-12

Ver Clasificación sub-10

Ver Clasificación sub-8

**

La Voz de Galicia entrevista ao Presidente do Club Deportivo Xadrez Ourense

O pasado 1 de Xuño publicouse unha ampla reportaxe de opinión e actualidade sobre a nosa entidade

(Foto: Miguel Villar – La Voz de Galcia dixital)

 

O Luns día 1 de Xuño o diario La Voz de Galicia publicou unha ampla entrevista ao presidente do Club Deportivo Xadrez Ourense na que Elías José González describe o excelente momento deportivo que está a atravesar o noso Club, pormenirozando, entre outros, en detalles da base-canteira, pasando por formación e ata o vértice máis visible, o Club da División de Honra, vixente subcampeón de Liga e que acudirá ao nacional comandado polo campeón de España individual, o G.M. Iván Salgado López.

 

Ver entrevista completa en edición dixital:           https://www.lavozdegalicia.es/noticia/ourense/verin/2018/06/01/club-ecosistema/0003_201806O1C12991.htm

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 1 de Xuño)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 1 de Xuño)

**

Club Xadrez Ourense S-16, Campeón da Copa Galicia de Clubs en A Coruña

Xadrez Ourense impuxo a súa condición de favorito e conquistou a Copa no Sporting Club da cidade Herculina

O Xadrez Ourense Cadete recibindo de mans do Presidente da FEGAXA o Trofeo de vencedores.

 

O pasado Sábado día 26 de Maio tivo lugar no Sporting Club Casino da Coruña a Copa Galicia de Clubs en categoría cadete, (Sub-16), o conxunto ourensán formado por Martín Gómez (actual bronce nacional), Mateo Díaz, Marcos Vázquez, Xacobe Conde (actual prata nacional) e Adrián Vázquez Velasco, foi quén de defender a súa condición de nº 1 de ránking entre as 6 potentes escuadras participantes da diferente xeografía Galega.

Pese ao apretado do marcador final o coeficiente de desempate favoreceu aos Ourensáns ante outro pontente conxunto, o McDonalds de Vilgarcía.

Con este triunfo o Xadrez Ourense Cadete renova o título conquistado en 2017, tamén en terras Herculinas.

Hai que ter en conta que todos os componentes deste xoven equipo ainda manterán na vindeira tempada 2019 a condición de xogadores Cadetes, o que fai pronosticar moitas posibilidades de aspirar ao máximo en vindeiras edicións con esta excelente xeneración.

 

Ver Clasificación final

Ver nota de Prensa II, (Faro de Vigo, 29 de Maio)

Ver nota de Prensa I, (La Voz de Galicia, 29 de Maio)

**

 

Campeonato Provincial Escolar por Equipos – XOGADE 2018

Os días 13 e 16 de Maio cerca de 130 xadrecistas de case unha vintena de equipos déronse cita en Barrocás

Club Deportivo Xadrez Ourense Infantil “Alfil”, Campeón Provincial 2018

 

Club Deportivo Xadrez Ourense, un ano máis,  volveu a ser a entidade organizadora e anfitriona dos Campeonatos Provinciais por equipos das categorías Benxamín, Alevín e Infantil, probas pertencentes ao programa de actividades da Secretaría Xeral para o Deporte.

Na primeira xornada, a disputada o 13 de Maio, tiveron lugar ás categorías Benxamín e Alevín, que contaron con cerca dun centenar de participantes.

En benxamíns déronse cita 9 equipos, resultado vencedor o Club Xadrez Ourense “Alfil”, na clasificación combinada por equipos e Xavi Penín Rodríguez obtivo o primeiro posto individual.

Xa en categoría Alevín o Benchoshey Fischer venceu con autoridade, entre os 4 conxuntos participantes, sendo Brais Atanes Rodríguez quen liderou o sector individual.

O Mércores día 16 tivo lugar a competición infantil desde as 18.30 horas, o Xadrez Ourense logrou o doblete en Infantil Mixto e tamén en feminio, logrando así, a entidade anfitriona, tres dos catro entorchados en litixio.

 

Ver nota de prensa II, (La Región 22 de Maio)

Ver nota de prensa I, (La Región 15 de Maio)

 

Ver Clasificación Infantil

Ver Clasificación Benxamín

Ver Clasificación Alevín

**

Aulas avanzadas co G.M. Zenón F. Ocampos

 

O Grande Mestre Zenón Franco, afincado en Ponteareas, imparte unhas Aulas especializadas, destinadas o aos deportistas compoñentes do 1º equipo da División de Honra Galega, candidatos a Mestre Fide, os días 21 e 29 de de Abril. Esta actividade está dividido en 2 xornadas deportivo-formativas e está destinada e enfocada como adestramento especidalizado para os candidatos a Mestre Fide do Club, (deportistas entre 2200 e 2300 de ránking Internacional).

 

**

Club Xadrez Ourense obtén o subcampionato de Liga, e estará no Nacional de Clubs en Linares

Os ourensáns, capitaneados por Iván Salgado, “asaltaron” o náutico de Tui e “golearon” 0-6 ao Xadrez Galego

 

O Xadrez Ourense de Iván Salgado (Campeón de España actual), estará en Linares o vindeiro Agosto no Nacional de Clubs

 

O Sábado 28 de Abril disputouse a 11ª e derradeira xornada da Liga Galega de clubs en todas as súas categorías, dunha competición que moviliza a máis de 1000 xadrecistas pertencentes a máis de 200 equipos cada sábado, desde o pasado Xaneiro.

Dentro da máxima categoría, a División de Honra, a noticia máis relevante foi a “goleada” a domicilio do Club Deportivo Xadrez Ourense  en Tui ante o Xadrez Galego por un rotundo 0-6 que non deixaba lugar a dúbidas, e prácticamente aforraba aos ourensáns á espera de coñecer outros resultados de conxuntos da parte alta da táboa para rubricar a súa clasificación para o Nacional de Clubs.

Con este resultado os ourensáns rematan subcampeóns de Liga en solitario, únicamente por detrás do Universidade de Santiago, xusto vencedor da edición 2018, e acudirán, capitaneados por o actual campeón de España Individual, o G.M. Iván Salgado, ao nacional de Clubs que terá lugar o vindeiro Agosto na xienense localidade de Linares.

As 6 victorias ourensanas obtidas en Tui viñeron de mans de Iván Salgado (que con pezas negras superaba con folgura ao Mestre Internacional Rafael Rodríguez), Zenón Franco, Luis Silva, os irmáns David e Adrián Gómez e Yudania Hernández.

Tras este remate de liga, Iván xa partía na mesma madrugada do sábado hacia terras Bulgaras, onde ten fixada a súa residencia habitual.

Pola súa parte o Liceo Academia Postal, cedía ante o Xadrez Rianxo por 1.5 a 4.5, e consumaba o seu descenso á categoría de prata, ao rematar no 11º posto dos 12 equipos participantes nesta máxima categoría.

Na primeira división, hai que salientar o excelente papel realizado por os 4 conxuntos ourensáns que finalmente remataron na zona cómoda da táboa, en especial o papel do Club “debutante” na categoría, o  Xadrez Verín que conquistaba finalmente o subcampeonato de Liga nunha xeira 2018 na que o obxectivo principal dos de Monterrei era manterse, meta que conseguiron con sobresaínte.

Así, nesta derradeira xornada o Xadrez Verín superaba ao Universitario de Ourense, no derbi provincial, por 3 – 1, mentres que os filiais “B” e “C” do Xadrez Ourense, fechaban a tempada ligueira respectivamente con un inesperado 1-3 ante o Alekhine de Vigo e un empate 2-2, en terras de Nigrán ante o Laroca-Nigrán. 

No tocante á Segunda División o Xadrez Benchoshey rubricou o ascenso a 1ª división ao empatar ante o Ateneo de Ourense (2-2), resultado que lles servría aos de Pereiro de Aguiar para ratificar o seu liderato e conquistar o ascenso a unha categoría de prata que para a Liga de Clubs de 2019 contará con ata 6 escuadras ourensanas. O resto de resultados na 2ª división, grupo surleste, foron os seguintes: Lucena vs. A.P. de Bande (2-2), Valdeorras vs. Xadrez Ourense “D” (3-1), Xadrez Ourense “E” vs. Celanova (0.5 – 3.5), Xadrez Verín “B” vs. Universitario de Ourense “B” (3.5 – 0.5).

Ver Clasificacións completas Liga Galega de Clubs 2018

 

Ver nota de prensa XXXI , (La Región 2 de Maio)

Ver nota de prensa XXX , (Faro de Vigo 2 de Maio)

Ver nota de prensa XXIX, (Faro de Vigo 1 de Maio)

Ver nota de prensa XXVIII, (Voz de Galicia 1 de Maio)

Ver nota de prensa XXVII, (Voz de Galicia, 22 de Abril)

Ver nota de prensa XXVI, (Faro de Vigo, 22 de Abril)

Ver nota de prensa XXV, (Voz de Galicia, 22 de Abril)

Ver nota de prensa XXIV, (La Región, 22 de Abril)

Ver nota de prensa XXIII, (Voz de Galicia, 21 de Abril)

Ver nota de prensa XXII, (Faro de Vigo, 21 de Abril)

Ver nota de prensa XXI, (La Región, 21 de Abril)

Ver nota de prensa XX, (Faro de Vigo, 17 de Abril)

Ver nota de prensa XIX, (Voz de Galicia, 17 de Abril)

Ver nota de prensa XVIII, (Faro de Vigo, 10 de Abril)

Ver nota de prensa XVII, (Voz de Galicia, 10 de Abril)

Ver nota de prensa XVI, (La Región,12 de Marzo)

Ver nota de prensa XV, (La Región, 8 de Marzo)

 Ver nota de prensa XIV, (La Región, 6 de Marzo)

 Ver nota de prensa XIII, (La Voz de Galicia, 6 de Marzo)

 Ver nota de prensa XII, (Faro de Vigo, 6 de Marzo)    

 Ver nota de prensa XI, (Faro de Vigo, 27 de febreiro)

 Ver nota de prensa X, (Voz de Galicia, 27 de febreiro)

Ver nota de prensa IX, (Faro de Vigo, 20 de Febreiro)

Ver nota de prensa VIII, (La Voz, 20 de Febreiro)

Ver nota de prensa VII, (La Región, 7 de Febreiro)

Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 6 de Febreiro)

Ver nota de prensa V, (Voz de Galicia, 6 de Febreiro)

Ver nota de prensa IV, (Ourense Deportivo, 9 de Febreiro)

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo, 30 de Xaneiro)

Ver nota de prensa II, (Voz de Galicia, 30 de Xaneiro)

Ver nota de prensa I, (La Región, 30 de Xaneiro)

 

Ver información completa Liga Galega de Clubs 2018

 

**

 

** O Ourensán Adrián Gómez Diéguez (Club Xadrez Ourense), Subcampeón de España Universitario 2018

 

 

O xoven xadrecista ourensán de tan só 19 anos, liderou á Universidade de Santiago de Compostela

 

Un novo éxito para o xadrez Ourensán chegou dende Baeza (Jaén), onde tivo lugar o Campeonato de España Universitario de Xadrez entre os días 9 e 11 de Abril, no que tomaron parte ata 70 xadrecistas representantes de 22 universidades do panorama nacional.

O Ourensán Adrián Gómez Diéguez (29.8.1998) rematou no segundo lugar da táboa clasificatoria pese a non partir entre os favoritos do ránking inicial, Adrián Gómez (Xadrez Ourense) realizou un excelente torneo, comandando aos xadrecistas que puntuaron para a Universidade de Santiago, finalmente subcampeona por universidades por detrás da UNED.

Completaron o conxunto Santiagués Lucas Abal e Julio Suárez (Ambos do Fontecarmoa de Vilagarcía), Alberto Portela (Xadrez Pontevedra) e David Gómez (Xadrez Ourense), irmán de Adrián.

Para incidir máis no protagonismo ourensán no torneo, deuse a circunstancia de que o vencedor individual do Torneo, o experimentado Mestre Internacional Cubano, Arián González (UNED), milita no conxunto Ourensán do Liceo de Ourense nesta tempada 2018. 

O protagonismo galego foi alto nesta cita Xienense, xa que ata 6 dos 10 primeiros clasificados son xadrecistas nacidos en Galicia, (O citado subcampeón Adrián Gómez Diéguez, Daniel Táboas, Luis Marcos Medarde, Alberto Portela, Lucas Abal e Julio Suárez).

 

Ver nota de prensa IV, (La Región 17 de Abril)

Ver nota de prensa III, (La Región 12 de Abril)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 12 de Abril)

Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo, 12 de Abril)

 

Ver Clasificación Campeonato de España Universitario 2018

 

Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), Subcampeón de Galicia Sub-16 - 2018

O seu compeñeiro de Club, David Gómez Diéguez, cuarto en Sénior tras marchar líder en solitario

 

Club Deportivo Xadrez Ourense, entidade máis participativa nos Ctos. Galegos 2018 (Ferrol & Padrón)

 

Unha numerosa embaixada ourensana, composta por cerca de 80 xadrecistas das diversas categorías e varios adestradores,  desprazouse a terras Padronesas a partir do sábado 24 e ata o Venres 30 de Marzo para disputar os campeonatos de Galicia individuais das categorías Sénior, Cadete (S16), Alevín (S12), Benxamín (S10) Prebenxamín (Sub-8).

Martín Gómez Carreño (2003), dentro da categoría sub-16, obtivo a prata individual, que lle serve como pasaporte con gastos cubertos para o nacional de Granada a disputarse o vindeiro mes de xullo. Hai que salientar que Martín rematou empatado a puntos co Santiagués David Buitrón, e que únicamente porsistema de desempate non puido acceder ao ouro final, un metal que malia súa xuventude xa leva consquistado en catro ocasións.

Dentro desta categoría Sub-16 tamén hai que salientar as boas actuacións de Mateo Díaz (Xadrez Ourense) e de César Pérez (Universitario de Ourense), que destacaron entre os 73 participantes desta categoría Cadete.

En categoría Sénior hai que salientar o excelente torneo realizado por David Gómez, con victoria ante Ibrahim Khamrakhulov incluida, e que tras marchar líder, únicamente cedeu na última rolda ante o Santiagués Fernando Sánchez, e veuse relegado ao 4º lugar dunha moi igualada edición 2018.

Xa dentro da categoría Sub-12 hai que facer mención ao excelente torneo realizado por Tristán Alonso (Xadrez Verín), que con 6.5 puntos, rematou no cuarto lugar, empatado a puntos cos tres medallistas, e únicamente veuse privado de metal por o sistema de desempate, nunha igualadísima competición Alevín na que ata os 5 primeiros clasificados, dos 85 Alevíns participantes, acadaron 6.5 puntos. Tamén hai que salientar as boas actuacións, nesta categoría, de Alejandro Garrido e de Xoaquín López, ambos compañeiros no Club Xadrez Benchoshey, de Pereiro de Aguiar.

Nas categorías dos máis cativos, Sub-10 e Sub-8, hai que facerse eco das meritorias actuacións de Pura Diéguez e Manuel López do Xadrez Benchoshey e de Sabela Conde (Xadrez Ourense), que remataron con 5 puntos dos 8 en liza, e tamén das actuacións completadas en Sub-8 por Hugo Menor (Benchoshey), Mateo Martínez (Benchosey) e Aitor Gutiérrez (Xadrez Ourense), todos eles entre os 10 primeiros de entre os case 50 participantes nesta categoría.

Mención especial entre os Clubs Ourensáns participantes, merecen as amplas participacións dos Clubs Xadrez Benchoshey, con ata 23 deportistas desprazados, e a do Club Deportivo Xadrez Ourense, que tras 15 anos de historia, consolídase como claro referente  entre os clubs de Galicia,  nesta edición 2018 a entidade ourensana tomou parte con ata 42 xadrecistas, (que sumados aos 8 que xa viaxaron a Ferrol o pasado mes de Febreiro) completan un total de 50 participacións nos Campionatos Galegos 2018, situándose como 1º referente autonómico a nivel de Clubs en participación, e tamén despuntando no número de metais logrados con un total de 4 medallistas: os dous mencionados nesta cita padronesa e os dous bronces logrados en Ferrol, o pasado mes de Febreiro, dentro da categoría Sub-14 por Marcos Vázquez e Laura Gómez, respectivamente.

 

Ver nota de prensaVII, (La Región, 3 de Abril)

Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 1 de Abril)

Ver nota de prensa V, (Voz de Galicia, 1 de Abril)

Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo, 23 de Marzo)

Ver nota de prensa III, (Voz de Galicia, 22 de Marzo)

Ver nota de prensa II, (La Región, 22 de Marzo)

 

Ver Clasificación Cto. Galego Sénior 2018

Ver Clasificación Cto. Galego S-16 2018

Ver Clasificación Cto. Galego S-12 2018

Ver Clasificación Cto. Galego S-10 2018

Ver Clasificación Cto. Galego S-8 2018

 

 

**

1ª Xornada “Xadrez Faladeiro”, Club Xadrez Ourense

 

 

O 9 de Marzo tivo lugar a 1ª xornada de “Xadrez Faladeiro”, unha actividade deseñada para que os máis xóvenes do Club vivan unha xornada de convivencia “man a man” dentro dun ámbito distendido e humorístico cos xadrecistas máis importantes do Club, nesta ocasión participaron os Mestres Internacionais Jorge Viterbo e André Ventura.

En primeira instancia o M.I. André Ventura enfrentouse en partida individual (con pezas xigantes) á xoven promesa Martín Gómez, e tras rematar foi David Gómez quen e enfrentou ao M.I. e nº1 de Portugal, Jorge Viterbo. Aa partidas foron comentadas por os protagonistas a medida que se ían xogando, pero en todo caso foi David Gómez quen tomou o protagonismo como principal comentarista.

Para rematar disputouse un divertido torneo de rápidas coa participación de todos os asistentes, inluidos os Mestres Internacionais que fixeron gala da súa condición de favoritos ocupando os primeiros postos da táboa clasificatoria.

Ver clasificación torneo de rápidas

 

 

**

Tres Bronces, botín ourensano en Ferrol nos Campeonatos de Galicia Infantil e Xuvenil 2018

Marcos Vázquez e Laura Gómez  por partida doble en Infantiles, e Miguel Puga en Xuveniles,  medallistas.

Un ano máis, Club Deportivo Xadrez Ourense, unha das entidades máis participativas nos Ctos. Galegos S14 e S18. 

 

Unha ampla embaixada ourensana desprazouse a terras Ferrolanas entre os días 10 e 13 de Febreiro para disputar os campeonatos de Galicia individuais das categorías Infantil (S14) e Xuvenil (S18), nunha cita na que Club Xadrez Ourense, xunto con Fontecarmoa de Vilagarcía e Escola Luguesa, volveu a ser unha das entidades galegas con máis presenza de deportistas con ata 8 xadrecistas desprazados ata a cidade departamental, pese ao complicado das datas e a distancia coa sede de competición.

Hai que destacar que os ourensáns cobraron un especial protagonismo dentra da categoría infantil, na que ata 5 xadrecistas dos 11 primeiros clasificados son da nosa provincia e nalgúns momentos da competición tivemos líder ourensán, incluso.

Hai que destacar finalmente o merecido bronce obtido por Marcos Vázquez Gómez (Club Deportivo Xadrez Ourense), logrando un 3º posto que lle serve para obter praza con todos os gastos cubertos para o vindeiro campeonato de España a disputarse en Xullo en Granada.  Marcos realizou unha soberbia competición e mesmo tivo chances de Ouro, xa que disputou a derradeira rolda na primeira mesa da competición ante o Pontevedrés Rubén Fernández (finalmente campeón), xogándose o entorchado autonómico a “cara ou cruz” tras 4 días de competición, finalmente e malia a derrota nesta última xornada ante este difícil adversario (nº 1 do ranking), Marcos rematou ocupando un merecido terceiro posto.

Seguindo coa categoría Infantil, hai que destacar o bronce logrado en féminas por Laura Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), que incluso na rolda final tivo chances claras de pelexar polo ouro e hai que facer mención a que únicamente por coeficiente de desempates non obtivo a medalla de prata e tivo que conformarse co bronce.

Outros xadrecistas ourensáns que destacaron na categoría infantil foron Miguel Reza (7º), Xacobe Conde (8º), Marcos Reza (10º), Adrián Vázquez (11º) vixente campeón provincial e que chegou a ir líder na competición, Laura Gómez (24ª e bronce feminino), e sen esquecerse do debutante Iván Dopazo (26º) que realizou unha moi meritoria actuación, destacando por tanto a participación e nivel amosado polos ourensáns sobre un total de 50 xadrecistas que tomaron parte nesta categoría infantil.

Xa na categoría Xuvenil, hai que salientar o terceiro posto logrado por o xuvenil ourensán Miguel Puga Sánchez (do Club Universitario de Ourense), que lle vale a Miguel, ao igual que a Marcos Vázquez, unha praza cos gastos federativos cubertos para o vindeiro campeonato Nacional.

Dentro desta categoría hai que facer mención á mala sorte na recta final do torneo do vixente campeón provincial da categoría e tres veces campeón galego, Martín Gómez (Club Xadrez Ourense), que malia a chegar a ir incluso líder tras as primeiras roldas disputadas, tivo un difícil ecuador do torneo e finalmente non pudo pasar do 9º posto final. De todos os xeitos convén salientar que Martín Gómez, é todavía Cadete (S16) e terá a súa gran oportunidade no Campeonato Galego Individual S16, que xunto ás categorías senior, S12, S10 e S8 terán lugar en Padrón, na vindeira Semana Santa.

 

Ver Clasificación Sub-14

Ver Clasificación Sub-18

Ver Estadísticas de participación por Clubes

Ver Galería de Imaxes

 

Ver nota de prensa VI, (La Región, 20 de Febreiro)

Ver nota de prensa V, (Faro de Vigo, 15 de Febreiro)

Ver nota de prensa IV, (Voz de Galicia, 15 de Febreiro)

Ver nota de prensa III, (La Región, 15 de Febreiro)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo, 12 de Febreiro)

Ver nota de prensa I (Voz de Galicia, 12 de Febreiro)

 

**

La Voz de Galicia entrevista a David Gómez Diéguez “a toda páxina”

O xoven Candiado a Mestre, que milita no Xadrez Ourense, reflexiona sobre a súa situación deportiva e traxectoria

 

David Gómez Diéguez (Ourense, 1995), foi entrevistado a comezos de Febreiro de 2018 polo xornal La Voz de Galicia, nunha ampla entrevista a toda páxina, na que o xoven candidato a mestre reflexiona sobre a súa situación deportiva, as súas ilusións e a súa traxectoria, sempre vinculada ao Club Deportivo Xadrez Ourense dende 2003, ano da fundación do Club.

VER ENTREVISTA (La Voz de Galicia, Febreiro 2018)

 

**

Disputados os Campeonatos Provinciais Individuais 2018 con máis de 180 xadrecistas entre as 7 categorías

Os Clubs  Benchoshey  e  Xadrez Ourense, con 3 ouros por entidade,  repártense 6 dos 7 títulos provinciais 2018

 

Os días 20 e 21 de Xaneiro máis de 150 xóvenes xadrecistas se deron cita para disputar os provinciais 2018

 

Os días 20 e 21 de Xaneiro tiveron lugar na sala de competicións de Barrocás os campeonatos provinciais das categorías Sub-18, Sub-16, sub-14, Sub-12, Sub-10 e Sub-8, baixo a organización de Club Deportivo Xadrez Ourense e coa participación de máis de 150 xadrecistas procedentes de todos os clubs da provincia, que unidos á trintena de participantes que tomaron parte na categoría “Sénior” disputada os días 7,13 e 14 de Xaneiro nos locais da Asociación Artística “La Troya”, suman a importante cifra de máis de 180 xadrecistas, que tomaron parte nesta importante cita federativa provincial individual 2018 que será preámbulo dos Campeonatos de Galicia individuais que terán lugar nas vindeiras datas de entroido en Ferrol (Categorías: sub-14 e sub-18) e tamén a finais de Marzo en Padrón, (Categorías: Sénior, Sub-16, Sub-12, Sub-10 e Sub-8)

 

As entidades máis galardonadas nestos individuais provinciais, foron un ano máis, os Clubs Benchoshey e Xadrez Ourense, que nesta edición 2018 coparon e repartíronse ata 6 dos 7 entorchados das diferentes categorías, acadando ata 3 ouros, respectivamente, (codiciado metal que supón aos xadrecistas vencedores o feito de poder viaxar con todos os gastos cubertos pola Federación aos campeonatos autonómicos individuais 2018).

 

Tamén hai que salientar os bos resultados de Clubs como Universitario de Ourense, Club Xadrez Verín ou Ateneo de Ourense que tamén acadaron varios metais nas diferentes categorías en litixio.

 

Como xa é coñecido na categoría Sénior, torneo rematado o 14 de Xaneiro, impúxose o xoven xadrecista Xacobe Conde Riveiro (Club Xadrez Ourense), que con este triunfo consigue colocar o seu nome como campeón provincial sénior máis precoz de todas as edicións disputadas (Dende 1991).

 

En categoría Xuvenil (Sub-18) proclamouse campeón Provincial Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), que contou todas as súas partidas por victorias nesta categoría. En Cadetes (Sub-16) o vencedor foi Césa Pérez Dapoza (Universitario de Ourense) que dominou a categoría con 4.5 puntos dos 5 puntos en litixio.

 

Dentro das idades intermedias, como a categoría Infantil (sub-14), proclamouse campeón provincial Adrián Vázquez Velasco (Club Xadrez Ourense), que con 4 dos 5 puntos en liza,  conseguiu alzarse co triunfo nunha moi emocionante edición 2018.   En Alevíns (Sub-12), foi Alejandro Garrido Masid (Club Xadrez Benchoshey), quen con 5.5 puntos obtidos nas 6 partidas disputadas foi claro dominador da proba.

 

Xa nas categorías dos máis cativos, hai salientar o dominio das xóvenes promesas do Club Xadrez Benchoshey, e resaltar os triunfos de Pura Diéguez Nóvoa en Sub-10 (Benxamíns) con 5.5 puntos dos 6 posibles, e do seu compañeiro de Club, Luca González Guede que con 5 puntos, contou todas as súas partidas por victorias e impúxose con autoridade na cateoría prebenxamín, (sub-8).

 

Tras esta edición 2018 dos Campeonatos Provinciais, un ano máis, a representación ourensana prevista para os Campeonatos de Galicia Individuais 2018 de Ferrol e Padrón, será moi ampla, achegándose a pervisión a cerca dun centenar de xadrecistas ourensáns que se desplazarán a estas importantes probas autonómicas.

 

Nota de prensa III, (Faro de Vigo, 23 de Xaneiro)

Nota de prensa II, (Voz de Galicia, 23 de Xaneiro)

Nota de prensa I, (Ourense Deportivo, 23 de Xaneiro)

 

Ver clasificación Campeonato Provincial Sénior

Ver clasificación Campeonato Provincial Sub-18

Ver clasificación Campeonato Provincial Sub-16

Ver clasificación Campeonato Provincial Sub-14

Ver clasificación Campeonato Provincial Sub-12

Ver clasificación Campeonato Provincial Sub-10

Ver clasificación Campeonato Provincial Sub-8

 

**

 

Xacobe Conde Riveiro, Campeón Provincial Sénior de Ourense máis precoz da historia

O xovencísimo xadrecista do Club Xadrez Ourense, obtén o título provincial absoluto con tan só 12 anos de idade

 

De esquerda a dereita, Cesáreo Álvarez (bronce), J.Luis Vázquez (Veterán), Xacobe Conde (Ouro), Ana Alonso (1ª fémina), Carlos Francisco (prata)

 

Xacobe Conde Riveiro, de tan só 12 anos de idade acaba de proclamarse na tarde de hoxe campeón provincial individual sénior, dándose o caso de maior precocidade na obtención do entorchado provincial dende que se teñen rexistros, ao lograr 5.5 puntos dos seis en liza.

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense superou incluso a marca de precocidade do seu compañeiro de Club, Martín Gómez, que o pasado ano xa obtivera o título provincial sénior coa idade de 14 anos.

O torneo disputouse na sociedade Artística e Cultural "La Troya", durante os días 7,13 e 14 de Xaneiro, baixo a organización do Club Xadrez Ateneo de Ourense e coa colaboración da  AXOU (Asociación de Clubs de Xadrez de Ourense)

Xacobe Conde está nunha magnífica progresión nos últimos meses, non en vano, no pasado campeonato de España Individual Sub-12, disputado o pasado verán en Salobreña (Granada), obtivo o subcampeonato nacional, traendo a prata para Ourense na modalidade de xadrez rápido.

Acompañaron no podio Provincial Sénior a Xacobe Conde Riveiro os veteranos xadrecistas, ambos do Club Xadrez Verín, José Carlos Francisco e Cesáreo Álvarez Rodríguez que obtiveron o segundo e terceiro lugar, respectivamente.

Dentro da clasificación dos Veteranos, o premio foi para José Luis Vázquez Mazaira (Xadrez Ateneo) e a primeira fémina clasificada foi Ana Alonso Vaz (tamén do Xadrez Verín), club que desempeñou unha magnífica actuación nesta edición 2018.

Os Vindeiros días 20 e 21 terán lugar en Barrocás, o resto dos campeonatos provinciais individuais de todas as demais categorías (desde sub-18 ata sub-8) e nos que se agarda unha gran participación.

Estos campeonatos provinciais son clasificatorios para os Campeonatos de Galicia Individuais que Terán lugar en dúas sedes neste ano 2018, (Ferrol e Padrón), en datas de entroido e Semana Santa, respectivamente, e para os que se agarda unha nutrida embaixada ourensana, como ven sendo tradicional en anos anteriores.

 

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo, 15 de Xaneiro)

Ver nota de prensa II, (Voz de Galicia, 15 de Xaneiro)

Ver nota de prensa I, (La Región, 15 de Xaneiro)

 

Ver Clasificación Campeonato Provincial Sénior 2018

Ver Historial Campeonatos Provinciais de Ourense (dende 1991)

 

**

XXXIII Aninovo Barrocás -  “VIII Memorial Manuel Villar”

O torneo decano do xadrez en Galicia celebrou,  á súa 33ª edición ininterrumpida.

XXXIII Aninovo Barrocás – David Gómez Diéguez vencedor dunha emocionante edición

Dende o Sábado 23 de Decembro e ata o Venres día 5 de Xaneiro desenvolveuse nos locais da Asociación de Veciños de Barrocás a 33ª edición do xa clásico, e decano dos torneos de xadrez en Galicia, “Aninovo Barrocás”, fundado hai 33 anos polo homeneaxado Manuel Villar, a quen se lle adicaba este ano o oitavo memorial no seu recordo.Nesta trixésimoterceira edición hai que salientar a gran participación colleitada entre as sete categorías en litixio, (ata 200 participantes), e tamén facer especial mención ao alto nivel da proba, na que por exemplo, se reuniron máis de media ducia de xadrecistas con máis de 2000 Elo

Os días 22 e 23 de Decembro tiveron lugar as categorías de base (prebenxamín, benxamín e Alevín) con ata 140 participantes que supuxeron un excelente preámbulo para o Open Internacional propiamente dito que se puxo en marcha o día 27 de Decembro e se prolongou ata o Venres día 5 de Xaneiro. As categorías de base foron conquistadas respectivamente por Gabriel Alcalde, do Club Benchoshey (prebenxamíns), Tristán Alonso do Club Xadrez Verín, (en Benxamíns) e por Xacobe Conde Riveiro  (Alevíns), do Club Xadrez Ourense.

No Open Internacional propiamente dito o triunfo final foi para David Gómez Diéguez (Club Xadrez Ourense), que mantivo unha dura pugna ata a ronda final con David Baltar Iglesias (Club Xadrez Liceo Academia Postal), para ser finalmente o primeiro deles, tras unha emocionante partida final entre ambos o que se levase esta fermosa 33ª edición. O terceiro lugar da categoría sénior foir para Xabier Gómez Domínguez (Benchoshey), mentres que completaron o pódio Alfonso Agra Torres (Verín) e Antonio José Vázquez (Club Xadrez Ourense), que foron cuarto e quinto respectivamente.

Xa na categoría Xuvenil o primeiro posto foi para Alberto Iglesias Feijóo (Universitario.), seguido de Adrián Vázquez Velasco (Club Xadrez Ourense) e de Alfonso Juanes Barandela(Universitario). En Cadetes o ouro foi para Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), a prata para Mateo Díaz Gómez (Club Xadrez Ourense) e o bronce para Marcos Vázquez Gómez (Club Xadrez Ourense), e xa en categoría Infantil, que eran os máis xóvenes dos participantes no segmento “Open”, hai que destacar o triunfo de César Pérez Dapoza do Club de Xadrez Universitario, que foi secundado no pódio por Claudio Reboredo Martínez de A Coruña e por Xacobe Conde Riveiro (Club Xadrez Ourense), respectivamente.

Os xa clásicos premio de Beleza e “Galeón Pirata” foron este ano a parar as vitrinas de  e Antonio José Vázquez e de Alejandro De León, respectivamente. Por Clubes, o máis galardonado foi o Club Xadrez Ourense con ata 11 Pódios, seguido do Club Xadrez Benchoshey que obtivo 6.

Ver Clasificación Completa do Open Internacional (Con todas as categorías e premiados)

Ver información completa do torneo – info64

 

Ver nota de prensa VIII, (La Región, 7 de Xaneiro)

Ver nota de prensa VII, (La Voz de Galicia, 6 de Xaneiro)

Ver nota de prensa VI, (La Región,  +Deporte 9 de Xaneiro)

Ver nota de prensa V, (La Región, 29 de Decembro)

Ver nota de prensa IV, (La Voz de Galicia, 28 de Decembro)

Ver nota de prensa III, (La Región, 28 de Decembro)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 27 de Decembro)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 26 de Decembro)

 

 

**

A posta en marcha da XXXIII edición do “Aninovo Barrocás” contou cunha gran participación

nas tres categorías destinadas aos máis xóvenes

 

 

O Sábado 23 de Decembro desde as 16.00 e ata as 20.30 horas, e o Domingo 24, (de 11.00 a 14.00), tiveron lugar tiveron lugar nos salóns da Asociación de Veciños Barrocás, entidade organizadora do evento dende 1985, as primeiras xornadas da XXXIII edición do clásico Torneo de xadrez de Nadal, “Aninovo Barrrocás” , coa disputa das categorías Benxamín (Sub-10),  Alevín (Sub-12) e prebenxamín (Sub-8), respectivamente.

 

As tres categorías xa disputadas caracterizáronse pola grande participación e acollida que tivo entre os xadrecistas máis xóvenes, deste xeito e entre as tres categorías acariciamos a cifra de 140 participantes en total, sendo ésta XXXIII unha das edicións máis participativas dos últimos anos no que a categorías de base se refire.

 

No tocante á primeira destas categoría en disputa, a benxamín, o triunfo viaxou para terras verinenses a cargo do representante do Xadrez Verín Tristán Alonso, mentres que a prata e o bronce, recaeron, respectivamente nos irmáns Benjamín e Pura Diéguez Nóvoa, ambos compañeiros de Club no Xadrez Benchoshey de Pereiro de Aguiar.

 

En cuanto á Sub-12 (Alevín), resultou vencedor o xadrecista do Club Xadrez Ourense, Xacobe Conde Riveiro (actual subcampeón de España Sub-12), mentres que o segundo clasificado foi a representante do club xadrez Ourense e tres veces campeona galega, Laura Gómez Carreño, e o bronce foise a parar as vitrinas de Iván Dopazo Vázquez, (Club Xadrez Ourense)

 

Xa na matinal do Domingo 24 de Decembro, os máis cativos protagonizaron a disputa da categoría máis participativa, (sub-8 ou prebenxamín), con ata 55 participantes. O triunfo final foi para Gabriel Alcalde (Xadrez Benchoshey), seguido do seu compañeiro de Club, Luca González Guede, e completou o podio Marcos García Agromayor (Club Xadrez Ourense).

 

Deste xeito, dous dos clubs máis potentes de Galicia a nivel de canteira, Club Deportivo Xadrez Ourense e Club Xadrez Benchoshey comparten o medalleiro provisional con 4 metais cada un deles dos nove que xa forón entregados, mentres que o metal restante, como xa queda dito, viaxou ata terras de Monterrei para o Club Xadrez Verín.

 

O Concelleiro de Deportes, Mario Guede, do Concello de Ourense, (Principal patrocinador do evento), estivo presente nas cerimonias de clausura dos máis cativos, xunto cos representantes da Asociación de Veciños e do Club Xadrez Ourense, que dirixe a parte técnica.

 

 

Ver Clasificación Sub-8

Ver Clasificación Sub-10

Ver Clasificación Sub-12

 

 

**

Iván Salgado despide o 2017 tomando parte no Mundial rápido e relámpago en Arabia Saudita 

O campeón de España 2017 e xadrecista do Club Xadrez Ourense, rematou empatado ao 64º e 90ª do mundo, respectivamente.

 

Iván Salgado López, vixente campeón de España individual sénior, despediu o 2017 participando no mundial rápido e relámpago en Arabia Saudita. Pese a non ser as súas modalidades preferidas, Iván colleitou positivos resultados parciais ante rivais de élite mundial.

 

Ver nota de prensa IV (La Región, 28.12.17)

Ver nota de prensa III (Voz de Galicia, 27.12.17)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo, 27.12.17)

Ver nota de prensa I (Voz de Galicia, 26.12.17)

 

Ver Clasificación Campeonato Mundial rápido 2017

Ver Clasificación Campeonato Mundial relámpago 2017

 

 

**

 

Novo éxito de Martín Gómez, esta vez no Open Internacional de Carballo

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense rematou no 3º posto por diante de varios titulados internacionais

 

Entre os días 8 e 10 de Decembro tivo lugar a 1ª edición do Open Internacional da coruñesa vila de Carballo, evento ao que se desprazou unha xoven representación da “embaixada ourensana”.

Martín Gómez realizou unha excelente actuación rematando no 3º posto, con 4.5 puntos (+27 ELO), dunha difícil proba, na que se deron cita  experimentados participantes como o Mestre Internacional cubano Arián González, que finalmente se proclamou vencedor,  ou os Mestres españois Marcial García ou Diego Espiñeira, que pese á súa contrastada experiencia finalmente remataron por detrás do xoven xadrecista ourensán.

Un novo éxito para Martín neste sensacional ano 2017, no que xa obtivo dous metais a nivel nacional (ouro en xuño e bronce en xullo), o entorchado autonómico Sub-14, o triplete provincial (Sénior, Cadete e Infantil) e no que tamén cabe salientar a súa participación no campeonato de Europa Individual de Rumanía o pasado mes de Setembro.

Entre o resto dos participantes ourensáns hai que salientar as positivas actuacións dos xovencísimos Tristán Alonso (Xadrez Verín) e Laura Gómez (Xadrez Ourense), que con 3.5 e 3 puntos, respectivamente, completaron unha moi meritoria actuación.

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

Ver nota de prensa II, (La Región, 13 de Decembro)

Nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 13 de Decembro)

**

 

Reportaxa do xornal “La Voz de Galicia” a 3 monitoras de Club Deportivo Xadrez Ourense

Artigo de recoñecimento e difusión da importante labor que están levando a cabo 3 das nosas monitoras máis importantes

 

 

O pasado 6 de Decembro, (festivo día da Constitución), o xornal “La Voz de Galicia” adicou un merecido e amplo reportaxe a toda páxina referido á excelente labor que están a realizar na actualidade 3 das monitoras de xadrez máis activas de toda Galicia e que temos a sorte, de que tal tarefa a estén a desenvolver na nosa cidade e provincia.

 

Elas son  Graciela Gómez, Ángeles Rodríguez e Alba Rodríguez, 3 técnicos e monitoras FEDA tituladas e pertencentes á estructura formativa do Club Deportivo Xadrez Ourense (entidade que conta na actualidade con ata 10 técnicos titulados que se reparten 12 titulacións de ámbito autonómico, nacional e internacional).

 

As tres adestradoras, a pesar da súa xuventude, son profesionais regularizadas do ensino e levan xa anos adicadas ao xadrez de iniciación nos colexios da cidade e provincia así como tamén no centro de tecnificación do Club Xadrez Ourense, ademais de desenvolver outras importantes actividades relacionadas coa formación e divulgación do xadrez. Entre as tres monitoras dan cobertura coa súa labor de monitoras de xadrez a numerosos centros de Ensino da cidade e provincia como son Amadeo Barroso, Casardomato, Ruxidoiro, Filomena Dato, Maristas, As Mercedes, Franciscanas, A Ponte, Seminario, A Anexa, Carmelitas, Josefinas, Covadonga, O Couto, e tamén a varias escolas deportivas de xadrez de Concellos como San Cibrao, Carballiño ou Leiro, sen esquecerse doutros centros aos que se lle otorga tamén cobertura con outros monitores desde o Club Xadrez Ourense como son San Pío X, Vistahermosa, ou o “Saco e Arce” de Toén.

 

Graciela Gómez (1981) é monitora Nacional titulada pola Federación Española e Licenciada en Historia, Ángeles Rodríguez (1982) é monitora Nacional titulada pola Federación Española e Psicóloga colexiada e Alba Rodríguez (1993) é monitora Nacional titulada pola Federación Española e Mestra de educación primaria, ademais de deportista en activo e adestradora de Fútbol “once”.

 

Ver Artigo de prensa completo,  (La Voz de Galicia, 6 de Decembro)

Ver Artigo de prensa,  (edición dixital, La Voz de Galicia 6 de Decembro)

 

**

Club Xadrez Ourense pecha un excelente ano deportivo 2017

A prensa gráfica faise eco dos méritos deportivos máis salientables do Club Deportivo Xadrez Ourense en 2017

 

 

Club Xadrez Ourense está a pechar un moi positivo ano deportivo 2017, feito do que se fai eco a prensa gráfica nos primeiros días de Decembro e xa na recta final deste ano deportivo 2017.

 

A nivel Individual hai que salientar o feito de ser o Club de Galicia con máis participación nos campeonatos de España Individuais de 2017 e que tiveron lugar o pasado verán-outono, respectivamente en Salobreña, Linares e Las Palmas, con 18 participacións en total, (ver certificado federativo), do mesmo xeito o Club Deportivo Xadrez Ourense foi a entidade de Galicia con maior número de medallistas nestas probas individuais nacionais con ata 4 deportistas premiados, un ouro, unha prata e dous bronces que chegaron de mans de Iván Salgado, Xacobe Conde, Martín Gómez e Yudania Hernández, respectivamente (Ver certificado federativo).

 

Seguindo dentro do terreo dos éxitos individuais colleitados non podemos esquecer que o Club Xadrez Ourense sitúase como a terceira entidade de Galicia con maior número de licenzas (Ver certificado federativo), dándose o importante dato de que conta con máis do 50 %  das licenzas federativas da nosa provincia, seguido do Xadrez Benchoshey, que con 111 licenzas ostenta o segundo posto en número de licenzas. Club Deportivo Xadrez Ourense é tamén unha das entidades galegas máis participativas nos campeonatos autonómicos de 2017, sen esquecerse que en 2017 foi o Club da provincia con maior número de pódios individuais obtidos nos Campeonatos Provinciais, cun total de 11 medallas, seguido de Xadrez Benchoshey con 6 metais e de Universitario de Ourense con 3 medallas.

 

A nivel de Clubs hai que destacar a excelente actuación do Club Xadrez Ourense “A” na División de Honra da que rematou subcampeón de liga 2017, ademais de manter aos seus dos equipos filiais (“B” e “C”) na Primeira División autonómica, do mesmo xeito que o Xadrez Ourense “D” que se mantivo en 2ª división, e sen esquecerse da excelente asinada polo Xadrez Ourense “E” que conquistou o ascenso desde a 3ª á 2ª división autonómica.

 

Pola súa parte o Xadrez Ourense “Cadete” proclamouse campeón da “Copa Galicia de Clubs 2017” que tivo lugar o pasado mes de Xuño na Coruña e tamén hai que salientar o triunfo do Xadrez Ourense “A” e o bronce do Xadrez Ourense “B”, respectivamente, na Copa Deputación por equipos disputada en Verín o pasado Novembro.

 

No terreo formativo e técnico, hai que facerse eco da boa cantidade de técnicos titulados cos que conta o Club Xadrez Ourense na actualidade, cun total de 12 titulacións das que 5 delas son de carácter internacional FIDE, 5 deleas FEDA de áMBito nacional e 2 delas autonómicas FEGAXA – Consellería de Educación, (Ver certificado federativo).

 

Ver nota de prensa II, (Voz de Galicia 1 de Decembro)

Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo – 1 de Decembro)

 

**

 

Iván Salgado e Martín Gómez, finalistas na Gala “+ Deporte” de 2017

Club Xadrez Ourense por partida doble, e Yudania Hernández, a piques de ser finalistas 2017

 

Un ano máis chega a gala “+ Deporte” que recoñece aos mellores deportistas individuais e ás mellores entidades deportivas da nosa provincia da anualidade en curso, promovida polo diario “La Región”.

Unha tempada  máis, Club Deportivo Xadrez Ourense volve a estar moi presente na gala de entrega de recoñecimentos, que este ano terá lugar o vindeiro 20 de Decembro no Auditorio.

Iván Salgado López, como vixente campeón de España Individual, será finalista na modalidade de Mellor Deportista Absoluto, e Martín Gómez Carreño, Ouro no nacional de autonomías, Bronce no nacional individual, Ouro autonómico e triple campeón provincial en 2017, será finalista na modalidade de Mellor deportista de Base.

Tamén hai que salientar que Club Deportivo Xadrez Ourense, que xa foi vencedor en 2012 (Como mellor Club de Base) e en 2015 (Como mellor escola deportiva), estivo a piques de entrar como finalista como entidade, do mesmo xeito que Yudania Hernández, vixente bronce nacional feminino, que estivo loitando por ser finalista na modalidade de mellor deportista feminina, a xuizo do xurado.

O vindeiro día 20, Club Xadrez Ourense estará presente arroupando a Iván Salgado e a Martín Gómez como finalistas desta ceremonia de recoñecimento.

 

Ver artigo de prensa I, (La Región, 28 de Novembro)

Ver artigo de prensa II, (La Región, 28 de Novembro)

Ver artigo de prensa, III, (La Región, 12 de Decembro)

 

**

Club Xadrez Ourense presente en “Megaxove 2017” co Maratón de Xadrez

32 xóvenes da Escola Xadrez Ourense protagonizaron a edición 2017 do clásico Megaxove

 

 

O pasado 6 de Decembro, (día da Constitución), tivo lugar o maratón de xadrez “Megaxove 2017”, dentro do programa de actividades da XVIII edición deste salón galego da xuventude e do deporte.

32 xóvenes sub-8, sub-10 e sub-12 pertencentes a Club Deportivo Xadrez Ourense, encargáronse de darlle todo o protagonismo á actividade de xadrez que se desenvolveu a través dun “mini-maratón” de xadrez individual de preto de 2 horas de duración e que rematou coa victoria de Laura Gómez, seguida do subcampeón de España Sub-12 de xadrez rápido, Xacobe Conde e do xovencísimo Marcos García, todavía Sub-8.

Na clausura, na que estivo presente o director de Expourense, Alejandro Rubín, todos os participantes recibiron agasallos conmemorativos e os 3 vencedores tiveron os seus premios de recoñecimento.

 

VER CLASIFICACIÓN

Ver nota de prensa II, (La Región, 12 de Decembro)

Ver nota de prensa I, (La Región, 12 de Decembro)

 

**

Xadrez Ourense e Xadrez Benchoshey protagonistas en “Sportur Galicia 2017”

Nesta 1ª edición do salón galego do Deporte, ambas entidades protagonizaron a 1ª “Ginkana de xadrez Sub-12”

 

 

Entre os días 17 e 19 de Novembro tivo lugar en Expourense a primeira edición do Salón Galego do Deporte, unha mostra na que máis de 80 modalidades deportivas e máis de 30 Clubs Deportivos estiveron presentes.

Club Deportivo Xadrez Ourense, que contou con stand fixo nesta feira do deporte durante as tres xornadas e Club Xadrez Benchoshey protagonizaron a 1ª edición da “Ginkana de Xadrez Sub-12”, unha vistosa proba composta de tres fases e na que unha selección de 15 deportistas de cada un destos dous clubs ourensáns, que na actualidade son dúas das máis fortes canteiras do panorama autonómico, amosaron o mellor das súas dotes xadrecísticas ante numeroso público asistente.

Na primeira tanda (Sistema Suizo), Xadrez Ourense impúxose por un apretado 19 a 18.5, mentres que na segunda tanda (enfrentamente entre ambas selección) Xadrez Benchoshey impúñase por un merecido 9 a 6.

A terceira tanda da Ginkana consistiu nunha vistosa exhibición de ambos adestradores, que deberían medirse, en menos dunha hora cronometrada, nunha partida simultánea aos 15 seleccionados da outra entidade, unha fase que finalmente resultou moi vistosa e que contou coa presenza da televisión.

Finalmente, tivo lugar a entrega de premios e clausura conxunta para ambos clubes con premios a todos os participantes, non sin antes facerse entrega dun recoñecimento á persoa de Andrés Ibarra Martín por parte de Club Xadrez Ourense, como recoñecimento á súa labor co xadrez de base dende 2011, a través da Escola Xadrez Benchoshey.

 

Ver artigo de prensa I, (La Región, 21 de Novembro)

Ver artigo de prensa II, (La Región, 19 de Novembro)

Ver Galería de Imaxes.

 

**

(Artigo), “El ajedrez ourensano, en la cúspide Española”

Caricatura de Iván Salgado (por Xulio Formoso)

 

O xornalista andaluz, Jesús Cabaleiro Larrán, publica un interesante artigo sobre o excelente momento do Xadrez Ourensán, no que fai fincapé na figura de Iván Salgado e onde tamén fai mención a varios dos nosos recentes medallistas nacionais, como Xacobe Conde, Martín Gómez e Yudania Hernández.

Ademais en dito artigo  fai referencia expresa ao Club Xadrez Ourense en consideración aos nosos últimos logros deportivos obtidos, así como á nosa tarefa organizativa.

 

VER ARTIGO COMPLETO

 

**

VIII Open Internacional “Cidade de Lugo”

Excelente papel dos Ourensáns na recente cita lucense

David Gómez, foi o mellor ourensán na cita lucense, rematando nun excelente 5º posto

 

Os pasados días 10,11 e 12 de Novembro tivo lugar a oitava edición do Aberto “Cidade de Lugo” na cidade amurallada, unha VIII edición que contou con ata 60 participantes dos que, ata 6 deles, eran titulados internacionais.

 

A embaixada Ourensana fixose notar completando un importante papel, hai que comezar pos salientar o 5º posto obtido por David Gómez  (ano 1995) do Club Xadrez Ourense que sigue sumando puntos de cara ao seu obxectivo de converterse en Mestre FIDE (Federación Internacional), obxectivo cada vez máis cercano e do que únicamente o separan 78 puntos, (na actualidade conta con 2223 puntos Ránking).

 

Pola Súa parte, Marcos Lorenzo (ano 1957) do Liceo Ourensán , obtivo o 6º lugar, nunha moi boa actuación na que destacou, entre outras, a súa victoria ante o Mestre Internacional Diego Espiñeira.

 

Pero si cabe, as novas máis positivas e esperanzadoras para o xadrez provincial chegaron de máns dos máis xóvenes, así, o vixente bronce nacional de xadrez rápido Sub-14,  Martín Gómez (ano 2003) do Club Xadrez Ourense, obtivo 3.5 puntos empatando ao 7º posto e destacando o seu empate ante o Mestre Internacional Cubano Arián González.

 

Tamén hai que salientar a positiva actuación de Mateo Díaz (ano 2003) e de Laura Gómez (ano 2005), ambos do Xadrez Ourense, e que, en ambos casos, realizaron positivas actuacións que lles serviron para aumentar o seu ránking internacional, tamén hai que facer mención á actuación de José Manuel Gómez Pérez (Xadrez Ourense) que acadou 1.5 puntos na cita lucense.

 

VER CLASIFICACIÓN FINAL

 

Ver artigo de prensa I, (Faro de Vigo, 15 de Novembro)

Ver artigo de prensa II, (La Voz de Galicia, 15 de Novembro)

 

 

**

España decimoterceira, no Europeo de nacións disputado en Grecia

Iván Salgado completou unha positiva actuación en Herssonisos, (Grecia)

G.M. Iván Salgado, durante a última rolda do Nacional en Las Palmas (Outubro 2017)

 

Entre o 28 de Outubro e o 6 de Novembro tivo lugar en Grecia o Campeonato de Europa de Seleccións Nacionais, no que, unha vez máis, e como integrante da Selección Española estivo o ourensán e actual campeón de España Individual, o G.M. Iván Salgado López, que con 26 anos de idade xa leva 10 anos militando, ininterrumpidamente no quinteto nacional.

 

Dito quinteto nacional estivo composto esta vez por o G.M. madrileño David Antón, o mencionado Iván Salgado, o Catalán Josep Manuel López, o hispano-ruso Oleg Korneev e o Murciano Carlos Ibarra, coa salientable baixa do balear Paco Vallejo, actual nº 1 do panorama nacional por ránking internacional.

 

Dese xeito o xoven Grande Mestre do Club Xadrez Ourense, debía de asumir o exixente 2º taboleiro, (xogan 4 titulares e 1 suplente por cada unha das 9 xornadas), todo isto nunha coplicada e moi potente competición continental, na que Iván Salgado mantivo unha actuación moi regular e na que rematou con score persoal positivo, malia a súa derrota da derradeira rolda ante o G.M. rumano Emilian Parligras.

 

Cabe salientar, ademáis das 2 victorias parciais obtidas por Iván ante fortes rivais, algúns empates obtidos polo ourensán ante xadrecistas de élite mundial, como o exsubcampeón mundial, o británico Nigel Short ou como ante o “Top-10” Mundial, o G.M. Azerbaixano Teimur Radjabov.

 

Finalmente foron os países favoritos os que ocuparon o pódio final, con victoria de Azerbaján, seguido de Rusia , prata e de Ucrania que completou o podio e obtivo o bronce.

 

A clasificación da selección Española, que rematou decimoterceira, pode catalogarse de positiva, xa que partía co número 15 do ránking inicial dos 40 países participantes.

 

VER CLASIFICACIÓN FINAL.

Ver nota de prensa, I, (La Voz de Galicia, 7 de Novembro)

Ver artigo de prensa II, (La Región, 8 de Novembro)

 

**

 

Os Ourensáns Xacobe Conde en S-12 e César Pérez en S-14, vencedores do Circuito Galego 2017

tras  6 meses e 19 probas puntuables, ambos xóvenes ourensáns impuxéronse en 2 das 4 categorías en liza.

 

O sábado 4 de Novembro tivo lugar en Vilagarcía de Arousa o “Open McDonalds”, última das 19 probas puntuables do Circuito Galego 2017. Na vila pontevedresa déronse cita 125 participantes, pertencentes ás categorías sub-8, sub-10, sub-12 e sub-14,  na que foi a derradeira proba puntuable das 19 que ao longo de 6 meses (e disputadas entre o mes de Maio e o de Novembro), compoñen o calendario do Circuito Galego de promoción, competición oficial pertencente ao programa anual de actividades da Federación Galega de Xadrez.

 

O xoven xadrecista de Club Xadrez Ourense, Xacobe Conde Riveiro, (vixente subcampeón de España Sub-12 na modalidade de xadrez rápido), foi o vencedor na clasificación xeral da categoría sub-12, mentres que César Pérez (Club Universitario de Ourense), facía o propio en categoría Sub-14.

 

Entre estas 19 probas disputadas ao longo e amplo da xeografía galega entre o 1 de maio e o 4 de Novembro, hai que resaltar as dúas celebradas en Ourense, “II Ourense en Xaque” que tivo lugar o pasado 4 de Xuño e o “X Festival de Xadrez de Expourense” celebrado o pasado 29 de Outubro, que resultaron ser, un ano máis, as probas puntuables máis participativas de entre todas cantas compoñen este calendario de citas autonómicas, superando con creces ambas a cifra de 200 participantes, si ben hai outras probas, como Nigrán, Mos, Pontevedra ou Ponteareas que ano a ano achéganse cada vez máis aos dous centenares de participantes.

 

Xacobe Conde Riveiro, (vixente subcampeón de España Sub-12 e vencedor do circuito galego 2017)

 

Ver Clasificacións Completas Circuito Galego 2017

 

Ver nota de prensa I, (La Región, 7 de Novembro)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 7 de Novembro)

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo, 7 de Novembro)

**

 

X Festival de Xadrez “Deporte e Ciencia para a Xuventude” - Expourense

Un novo éxito participativo nesta décima edición de 2017

 

http://xadrezourense.com/index_archivos/image013.jpg

 

O domingo 29 de Outubro Expourense acolleu a décima edición desta xa “clásica” proba de xadrez para xóvenes, que se está a converter nun referente anual dentro do noroeste peninsular, xóvenes de entre 6 e 18 anos procedentes de toda Galicia e incluso Castela León e Portugal, abarrotaron a sala de competicións de Expourense nuha xornada onde cantidade e calidade camiñaron en estreitamente vencelladas.

 

Club Deportivo Xadrez Ourense como organizador da parte técnica e en colaboración co recinto de feiras e Exposicións de Ourense e, grazas ao patrocinio do Consello Municipal de Deportes de Ourense, (representado durante a xornada polo seu concelleiro Mario Guede), e por suposto, grazas aos 250 participantes que alí se reuniron, fixeron posible que, un ano máis, esta proba oficial puntuable pertencente ao Circuito Galego da Federación Galega de Xadrez, voltase a ser a máis concurrida de todas cuantas teñen lugar ao longo e amplo da xeografía Galega entre Maio e Novembro, sendo 19 probas puntuables as que compoñen este circuito.

 

Gabriel Roma Barge (Club Xadrez Ourense) en sub-18, Mateo Díaz Gómez (Club Xadrez Ourense) en sub-14, Marta Quintas Fernández (Escola Luguesa) en sub-12, Heriberto Rubial Blanco (Ponferrada) en sub-10 e César Oubiña Pazos (Cambados) en sub-8 foron es vencedores de cada unha das cinco categorías en litixio.

 

Club Deportivo Xadrez Ourense, foi unha vez máis a entidade máis galardoada con 5 pódiums dos 25 premios especiais que se entregaron (aos 5 primeiros de cada unha das 5 categorías).

 

Galería de Imaxes do torneo

Galería de imaxes dos premiados

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-8

VER CLASIFICACIÓN SUB-10

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-14

VER CLASIFICACIÓN SUB-18

 

Nota de prensa XV, (Más Deporte, 31 Outubro)

Nota de prensa XIV, (Faro de Vigo, 31 Outubro)

Nota de prensa XIII, (Más Deporte, 31 Outubro)

Nota de prensa XII, (Mas Deporte, 31 Outubro)

Nota de prensa XI, (Mas Deporte, 31 Outubro - portada)

Nota de prensa X, (La Región, 30 Outubro - portada)

Nota de prensa IX, (La Región, 30 Outubro)

Nota de prensa VIII, (La Región, 30 Outubro)

Nota de prensa VII, (La Región, 30 Outubro)

Nota de prensa VI, (Voz de Galicia, 30 Outubro)

Nota de prensa V, (Voz de Galicia, 29 Outubro)

Nota de prensa IV, (Voz de Galicia, 26 Outubro)

Nota de prensa III, (La Región, 26 Outubro)

Nota de prensa II, (La Región, 26 Outubro)

Nota de prensa I, (Faro de Vigo, 26 Outubro)

 

**

Iván Salgado e Club Deportivo Xadrez Ourense nomeados mellores deportista e Club de Outubro, respectivamente.

 

O G.M. Ourensán recentemente proclamado campeón de España individual Absoluto (Las Palmas, Outubro de 2017) e o Club Deportivo Xadrez Ourense (club con máis premiados no Festival Internacional de Xadrez que tivo lugar o pasado día 29 de Outubro, así como tamén recentemente proclamado Club campeón da Copa Deputación por equipos, o pasado 14 de Outubro en Verín), foron designados polo diario “La Región” como mellores deportista individual e mellor Club do mes de Outubro.

 

Ver nota de prensa, (La Región 31 de Outubro)

 

 

**

 

Iván Salgado recibido polo Alcalde da cidade e a Secretaria Xeral para o Deporte

O Campeón de España Impartiu tamén unha conferencia de alto nivel o venres 20 de Outubro

 

 

O pasado venres día 20 de Outubro e aproveitando a súa estadía duns días en Ourense, foi un día plagado de actividades para o G.M. Iván Salgado, recentemente proclamado campeón de España Individual 2017.

 

Xa nas primeiras horas da mañán foi recibido no salón de plenos do Concello de Ourense polo alcalde da cidade, Jesús Vázquez, quen lle impuxo a insignia de ouro da cidade nun acto arroupado pola Secretaria Xeral para o Deporte (Marta Míguez), Concelleiro de Deportes, Presidente da FEGAXA e Presidente do Club Deportivo Xadrez Ourense.

 

Acto seguido os tamén medallistas do mencionado Club en 2017, Martín Gómez Carreño (bronce nacional sub-14) e Xacobe Conde Riveiro (prata nacional Sub-12), tiveron tamén o seu protagonismo e merecido recoñecimento, xunto con Iván Salgado, nun acto onde Alcalde e Secretaria Xeral conversaron coas xóvenes promesas, compañeiros de Club do seu deportista de referencia internacional, Iván Salgado.

 

De seguido a Secretaria Xeral para o Deporte, recibiu ao G.M. Iván Salgado para, entre outros temas, conversar sobre posibles proxectos deportivos que poidan abrir unha nova e fructífera etapa para o heptacampeón nacional, considerando que na actualidae volve a ser un deportista con afiliación por un club de Galicia e, como recalcou o presidente da FEGAXA, considerar tamén o seu protagonismo como deportista de élite, de cara á difusión do Mundial 2018 que terá lugar en Santiago de Compostela para as idades sub-8, sub-10 e sub-12.

 

Xa pola tarde e a partir das 20.00 horas nos locais do Club Deportivo Xadrez Ourense, Iván impartiu unha conferencia de máis de dúas horas e media de duración sobre aspectos deportivos e psicolóxicos relacionados co xadrez de alto nivel. Tamén tivo tempo de asinar e adicar libros, facerse fotos cos máis xóvenes e non tan xóvenes, e incluso xogar dúas partidas de blitz de exhibición ante David González Gándara (gañador do sorteo entre os asistentes á conferencia) e ante Antón Portabales (xoven xadrecista que gañou o seu dereito a enfrentarse ao campeón nacional ao resultar vencedor nunha actividade paralela á conferencia celebrada nos mesmo local cos máis xóvenes).

 

Xa no sábado 21, Iván partía para Hamburgo, (Alemania) para tomar parte na Bundesliga en Hamburgo, e posteriormente viaxará a Grecia para disputar a Eurocopa de nacións coa selección Española.

 

Iván Salgado cos asistentes á conferencia que impartiu o 20 de Outubro.

 

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo, 21 de Outubro)

Ver nota de prensa II, (La Región, 21 de Outubro)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 21 de Outubro)

 

 

**

Club Deportivo Xadrez Ourense Campeón da Copa Deputación por equipos 2017

Ata 11 escuadras de toda a provincia déronse cita no auditorio de Verín para esta edición

 

Club Deportivo Xadrez Ourense “A” e Club Deportivo Xadrez Ourense “B”, 1º e 3º, respectivamente.

 

O Auditorio de Verín acolleu a edición 2017 da Copa Deputación por equipos na que ata 11 escuadras e cerca de 60 xadrecistas do panorama provincial se deron cita.

 

A organización, que foi perfecta, correu a cargo do Club anfitrión, o “Portas Abertas” de Verín, e a dirección deportiva correspondeu a Óscar Martínez Ferreira, ademais na ceremonia de clausura estivo presente o alcalde da vila, entre outros persoeiros.

 

O Club Deportivo Xadrez Ourense “A” fixo valer a súa condición inicial de favorito e impúxose con rotundidade con 20.5 puntos, aventaxando ata en 4.5 puntos ao seu inmediato perseguidor, o conxunto subcampeón, o Liceo Recreo Ourensán. Pola súa parte o xoven equipoo do Club Xadrez Ourense “B” conquistou o terceiro posto, seguido do club anfitrión, o Xadrez Verín “Terra do Cigarrón” e do Club Xadrez Celanova, que foron 4º e 5º respectivamente e completaron o podio composto polas mencionadas cinco escuadras premiadas.

 

O sistema de xogo consistía na suma das 4 mellores puntuacións individuais dos xadrecistas pertencentes aos diferentes conxuntos participantes, deste xeito, hai que salientar o primeiro posto individual de David Gómez Diéguez (Xadrez Ourense “A”), o primeiro lugar en veteranos que foi para Marcos Lorenzo, (Liceo) e o ouro dos menores de 14 anos, que foi obtido por o xoven xadrecista local Tristán Alonso  (Xadrez Verín).

 

VER CLASIFICACIÓNS COMPLETAS

 

Nota de prensa V, (La Región, 16 de Outubro)

Nota de prensa IV, (Faro de Vigo, 16 de Outubro - pdf)

Nota de prensa III, (Faro de Vigo, dixital - 16 de Outubro)

Nota de prensa II, (Ourense Deportivo, 16 de Outubro)

Nota de prensa I, (Faro de Vigo, Imaxen - 16 de Outubro)

 

 

**

 

Curso de xadrez 2017 / 2018  

Escola Xadrez Ourense

 

A Escola de Xadrez Ourense, a través do seu equipo de monitores e adestradores titulados (FEDA e FIDE), arranca o seu programa para o curso 2017 – 2018, desenvolvendo a súa tarefa semanal nos seus locais de Ramón Cabanillas nº 10 de Ourense, e quedando a actividade estructurada por grupos repartidos en 5 niveis (dende iniciación básica ata nivel avanzado). 

 

*VER TÁBOA DE GRUPOS, HORARIOS E NIVEIS

 

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 16 centros de ensino asociados e nos que os monitores de Escola Xadrez Ourense imparten o “deporte-ciencia”.

 

Escola Xadrez Ourense realiza frecuentes colaboracións e proxectos coa Consellería de Educación e Secretaría Xeral para o Deporte da Xunta de Galicia.

 

*Ver táboa de horarios, grupos e niveis (PDF)

*Ver certificación oficial de monitores e adestradores

*Contactar

 

 

Tamén se están a iniciar, divulgar e promover os cursos de xadrez nos 18 centros de ensino asociados e nos que os monitores de Escola Xadrez Ourense imparten o “deporte-ciencia”.

 

   *Ver cartel curso Xadrez nas Escolas 17-18

 

 

Martín Gomez ven de participar no Europeo de Rumanía

O xadrecista do Xadrez Ourense acdou 4 puntos na cita continental

 

 

 

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, Martín Gómez Carreño estivo a participar desde o 4 de Setembro e ata o 13, no Europeo individual de Mamaia (Rumanía).

 

 Martín, que está colleitando un magnifico ano de éxitos deportivos, (un ouro ao mellor 1º taboleiro no nacional por autonomías, bronce nos nacionais individuais de Salobreña 2017, o título autonómico Sub-14 e ata tres títulos provinciais), obtivo 4 puntos nesta importante ita Europea, destacando algunas victorias e empates ante fortes rivais de máis de 2200 ELO.

 

Tamén hai que salientar a presenza neste Europeo dos xóvenes irmáns do Club Xadrez Benchoshey, Pura e Benjamín Diéguez, que remataron con 2 e 3.5 puntos, respectivamente.

 

Martín Gómez en Mamaia (Rumanía). (7.9.17)

 

 

Ver nota de prensa V,  (La Región, 12 de Setembro)

Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo, 12 de Setembro)

Ver nota de prensa III,  (Voz de Galicia, 12 de Setembro)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 9 de Setembro)

Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 9 de Setembro)

 

 

**

Iván Salgado campeón de España 2017

O G.M. ourensán coroase tras 9 días de vibrante competición en Las Palmas de Gran Canaria

Seu compañeiro de club, David Gómez Diéguez, tamén estivo presente na cita insular nacional.

Iván Salgado Campeón de España 2017, David Gómez tamén foi embaixador no nacional de Las Palmas 2017

 

Iván Salgado López, (Ourense 1991), obtén o seu séptimo título nacional individual e a súa segunda coroa  en categoría absoluta, tras 9 días de apaixoante competición en Las Palmas de Gran Canaria.

 

O sábado día 7 de Outubro chegábase á derradeira rolda, e tras máis de 5 horas de intensa batalla, Iván superaba con pezas negras ao Grande Mestre Andaluz José Cuenca “Pepe”, nunha fermosa partida que millerios de aficionados puderon seguir grazas á súa retransmisión en directo a través de plataforma dixital.

 

Outros dos máximos favoritos, e nº 1 de ránking da competición, o Grande Mestre madrileño David Antón Guijarro non pasou do empate na súa última derradeira oportunidade ante o aragonés Daniel Forcén e dese xeito o xadrecista ourensán, que partía co nº 2 de ránking inicial, de entre os máis de 150 participantes, pudo superar ao ata entón líder, David Antón.

Hai que destacar que o tamén Ourensán, David Gómez Diéguez (1996), realizou unha meritoria actuación, anque na última partida, na que tivo serias opcións, caeu finalmente derrotado ante a varias veces campiona de España, a Grande Mestra canaria, Sabrina Vega, o que relegou a David a postos máis discretos, pese a iso, as sensacións que deu o xoven ourensán tamén foron moi positivas nesta experiencia nacional sénior.

 

Pola súa parte, Iván Salgado, cun impresionante currículum deportivo, (entre outros éxitos, subcampeón do mundo Sub-18 en 2009 e campeón iberoamericano en 2012 en Quito, e varias veces campeón de España en diferentes categorías), está actualmente afincado en Sofía, (Bulgaria), pese a iso viaxa con frecuencia a España para participar en diversas competicións e adestramentos, e segue a ser membro da selección Española, coa que é internacional e olímpico dende hai unha década. Recentemente, nos mes de Setembro, Iván,  ven de asinar compromiso federativo co Clube no que milita dende hai anos o seu irmán Óscar Salgado, o Club Deportivo Xadrez Ourense.

 

Deste xeito, Club Deportivo Xadrez Ourense, suma  o seu cuarto metal nacional individual en 2017, conquistado polos seus xadrecistas recentemente, hai que lembrar o recentemente conquistado por Yudania Hernández (Bronce nacional feminino en Linares, Agosto de 2017), Martín Gómez, (bronce nacional Sub-14 conquistado en Xullo de 2017 en Granada) e a prata obtida por Xacobe Conde na categoría sub-12 (Granda, xullo de 2017).

 

A entidade ourensana, fundada en 2003,  instalase deste xeito como clube de referencia a nivel nacional, rubricando un ano de múltiples éxitos deportivos a nivel individual nos Campionatos de España individuais 2017.

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA

 

Ver nota de prensa VI, (Voz de Galicia, 8 de Outubro)

Ver nota de prensa V, (Voz de Galicia, 8 de Outubro - portada)

Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo, 8 de Outubro)

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo, 8 de Outubro - portada)

Ver nota de prensa II, (La Región, 8 de Outubro)

Ver nota de prensa I, (La Región, 8 de Outubro - portada)

**

Entrevista en prensa á M.I. Yudania Hernández Estévez (Club Xadrez Ourense)

A adestradora e xadrecista do noso Club, foi recentemente proclamada bronce nacional 2017. 

 

A xadrecista e adestradora do Club Xadrez Ourense, que recentemente ven de proclamarse bronce nacional feminino, (Linares, Agosto de 2017), fai unha análise nesta entrevista da súa presente realidade deportiva, así como de varios aspectos relacionados co noso Club, no que milita desde hai varias tempadas.

Ver entrevista

Ver imaxe de prensa (Portada Deportes, 10 de Outubro)

 

 

**

 

 

 

v II Torneo de Xadrez, “ Festa da Istoria 2017”

A igrexa da Madalena acolleu o 30 de Setembro este bonito e orixinal torneo de xadrez

 

 

O Sábado 30 de Setembro tivo lugar en Ribadavia a 2ª edición do Aberto de Xadrez "Festa da Istoria 2017", baixo a organización da coordinadora da festa da Istoria de Ribadavia e coa dirección técnica do Club Xadrez Ourense.

 

O evento contou co escenario no exclusivo marco da Igrexa da Madalena, e estivo dirixido as categorías Sénior (na que venceu Armando de Sousa, Xuvenil (onde se impuxo o bronce nacional Martín Gómez) e Infantil (na que o vigués Rubén Fernández impuxo a súa condición de favorito).

 

O Evento contou con numerosos premios, ademáis dos trofeos previstos para os 5 mellor clasificados de cada unha das tres categorías en litixio, dispuxo tamén de obsequios conmemorativos para todos os participantes, ademais a organización sorteou importantes premios e regalos entre os todos os xadrecistas, (estancias en casas e hoteis rurais da comarca do Ribeiro, circuitos termais, material deportivo, vales por ceas e xantares para 2 persoas en restaurantes de Ribadavia e arredores, material escolar, estuches de D.O. Ribeiro, etc…)

 

Ver nota de prensa, (La Región, 3 de Outubro)

 

Ver galería de imaxes do torneo

Ver galería de gañadores

Ver clasificacións completas

 

**

Xadrez Vivente, “Festa da Istoria 2017”

Club Deportivo Xadrez Ourense, coorganiza esta vistosa actividade, tras 18 edicións.

 

Dentro do programa de actividades festivas e culturais da Festa da “Istoria” (Ribadavia 2017), tivo lugar o Sábado día 26 de Agosto o tradicional xadrez humano medieval, organizado, un ano máis e como ven sendo habitual nas últimas XVIII edicións, polo Club Deportivo Xadrez Ourense en colaboración coa Coordinadora da Festa da Istoria de Ribadavia.

 

Graciela Gómez no papel de Dona María Pimentel (pezas negras), Elías Xosé González papel de Bernardino Sarmiento (pezas blancas), Alejandro de León, David González e Jorge Fernández como técnicos de taboleiro, xunto cos 32 xóvencísimos participantes e veciños da comarca do Ribeiro, desenvolveron a representación teatralizada dunha clásica partida na que todas as pezas do taboleiro teñen protagonismo.

 

A ambientación no contexto históric e elección dos persoaxes correu a cargo da Licenciada en Historia e Monitora Nacional de Xadrez, Graciela Gómez Cid.

 

Malia a inestabilidade climatolóxica que reinou en Ribadavia na mediodía do sábado 26, foron numerosas as persoas que se achegaron ao auditorio do castelo da vila para presenciar o vistoso xadrez vivinte. Cabe salientar que a RTVG adicou un amplo reportaxe á actividade con imaxes e entrevistas.

 

VER REPORTAXE DA RTVG

VER GALERÍA DE IMAXES

Ver reportaxe en tabladeflandes

 

 

***

Yudania Hernández colleita o bronce indiviual no Campeonato de España 2017

A xadrecista e adestradora de Club Xadrez Ourense aumenta a 3 o botín de medallas  para a entidade ourensana nos nacionais de 2017

 

 

Yudania Hernández, xadrecista do ClubXadrez Ourense, recollendo seu premio en Linares 2017

 

O domingo 27 de Agosto rematou o campeonato de España feminino cunha nova boa noticia para o xadrez ourensán que durante os meses de Xullo e Agosto e ao longo de varias semanas e nas andaluzas localidades de Salobreña (Granada) e Linares (Jaén), tivo unha ampla participación nos campionatos de España individuais por categorías e tamén, como neste caso, no nacional individual feminino.

 

Citas nas que os xadrecistas de Club Xadrez Ourense xogaron un papel moi relevante dentro do panorama nacional, (nestas datas ainda está pendente o cto. De España individual sénior que terá lugar en Canarias en Setembro e que tamén contará con representación do Club Xadrez Ourense), deste xeito a entidade ourensana completará unha considerable participación con máis dunha quincena de participacións entre todas as categorías.

 

Nesta ocasión foi a experimentada Mestra Internacional, Yudania Hernández quen completou unha moi seria actuación tras unha semana de competición, Yudania cun importante triunfo na derradeira xornada logrado ante a xogadora balear Monica Calzetta, rem atou acadando deste xeito un moi importante bronce para as súas vitrinas, rematando Yudania únicamete por detrás da canaria e nº1 do panorama nacional, a varias veces campiona de España Sabrina Vega e da subcampiona, a andaluza Adela Perera.

 

Con este metal obtido por Yudania Hernández Estévez xa son nada menos que tres as medallas obtidas por deportistas do Club Xadrez Ourense na edición 2017 dos Campionatos de España Individuais, (os outros dous chegaron en Xullo de mans do sub-12 Xacobe Conde Riveiro que rematou subcampeón de España e de mans de Martín Gómez Carreño que tamén conquistou o bronce na categoría sub-14).

 

Deste xeito, e tras varios anos de consolidarse como un dos máis relevantes referentes do panorama autonómico, o Club Xadrez Ourense, estase a convertir nunha entidade con cada vez máis peso específico dentro do panorama nacional, un feito que se verá refrendado tamén, a partir do 3 de Setembro coa participación de Martín Gómez no Europeo de Rumanía.

 

Ver nota de prensa III (La Región, 27 de Setembro)

Ver nota de prensa II (Faro de Vigo, 28 de Agosto)

Ver nota de prensa I (La Región, 29 de Agosto)

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA CAMPEONATO DE ESPAÑA FEMININO 2017

 

 

***

 

 

 

Martín Gómez Carreño, Bronce no Campeonato de España Individual 2017.

O Xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense acadou o bronce en Salobreña, (Granada)

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imagen.Martín.Gómez.Bronce.Nacional.2017..JPG

O Pódio nacional Sub-14 de rápidas, integrado por Lance Henderson (Andalucía), Pedro Ginés (Aragón) e Martín Gómez (Galicia)

 

O xoven xadrecista ourensán de 14 anos de idade, Martín Gómez carreño, acaba de proclamarse medalla de bronce no campeonato de España Individual da categoría sub-14, dentro da modalidade de xadrez rápido, que rematou o domingo 23 de Xullo na granadina localidade de Salobreña.

 

A competición congregou ata 140 participantes das 17 comunidades autónomas do panorama nacional. O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, realizou unha soberbia actuación e conquistou 7.5 puntos dos 9 posibles en litixio que o levaron ao terceiro peldaño do podio, nunha categoría na que xa son varios os xadrecistas de enorme nivel, como ratifican as varias titulacións internacionais que ostentan algúns deles.

 

Con esta magnífica noticia para o xadrez ourensán, unida ao subcampionato de España obtido hai 7 días por Xacobe Conde Riveiro dentro da categoría sub-12, e que é compañeiro de Club no club Xadrez Ourense de Martín Gómez, o xadrez ourensán continúa a reivindicarse detro do panorama nacional dun xeito cada vez máis visible  seguindo a liña deportiva marcada dende hai anos por o G.M. Iván Salgado, pentacampeón de España individual e subcampeón do mundo Xuvenil en 2012, que agora pode observar como os máis xóvenes, buscan e logran, cada vez máis, verse reflexados nos seus éxitos e na súa gran traxectoria.

 

Tamén hai que salientar a positiva actuación doutros xóvenes xadrecistas ourensáns dentro da categoría Sub-14, tanto na modalidade de xadrez clásico como na de rápidas, como foron Mateo Díaz Gómez, Marcos Vázquez Gómez e Adrián Vázquez Velasco, todos eles do Club Xadrez Ourense e compañeiros de Club de Martín que acadaron positivas actuacións e por conseguitne as súas correspondentes subidas dentro do ránking internacional.

 

Hai que salientar que nas categorías sub-8 lento, sub-10 lento, sub-10 rápido, e Sub-12 lento e rápido xa participaron varios xóvenes xadrecistas Ourensán, como Escarlata Alonso (Xadrez Verín), Pura Diéguez e Benjamín Diéguez (ambos do Xadrez Benchoshey) e Laura Gómez e o mencionado Xacobe Conde (ambos do Xadrez Ourense), resultando o máis salientable as actuacións de Xacobe en Sub-12, que obtivo a prata nacional, ou a de Tristán Alonso en Sub-10 rápido que tamén estivo cerca dos mellores.

 

Agárdase que dentro das categorías restantes que rematan por disputarse, concretamente a categoría Sénior, tanto feminina como masculina, que están previstas para Agosto e Setembro, en Linares (Jaén) e Canarias, respectivamente, e que son categorías nas que xa tamén está garantida a representación ourensana, os nosos embaixadores acaden tamén positivos resultados, destacando, entre outros, as participacións xa confirmadas de Yudania Hernández Estévez ou de  David Gómez Diéguez.

 

VER CLASIFICACIÓN CAMPEONATO DE ESPAÑA SUB-14 (Rápido)

VER CLASIFICACIÓN CTO. DE ESPAÑA SUB-14 (Lentas)

 

Ver nota de prensa VII, (Faro de Vigo, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa VI, (La Voz de Galicia, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa V, (La Voz de Galicia dixital, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo dixital, 25 de Xullo)

Ver nota de prensa III, (La Voz de Galicia, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa I, (La Región, 17 de Xullo)

 

VER CLASIFICACIÓN S12 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S12 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S10 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S10 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S8 LENTAS

 

**

Xacobe Conde Riveiro, Subcampeón de España Individual 2017.

O Xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense acadou a prata en Salobreña, (Granada)

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Xacobe.Subcampeón.de.España.2017.rapidas..JPG

Xacobe Conde Riveiro recollendo o premio de subcampeón de España 2017.

 

 

O xoven xadrecista ourensán de tan só 12 anos de idade, Xacobe Conde Riveiro, acaba de proclamarse subcampión de España Individual da categoría sub-12, dentro da modalidade de xadrez rápido, que rematou o domingo 16 de Xullo na granadina localidade de Salobreña.

 

A competición congregou ata 141 participantes das 17 comunidades autónomas do panorama nacional, e pese que ao xadrecista do Club Xadrez Ourense, partía como número 36 do ránking inicial, realizou unha soberbia actuación e conquistou 7.5 puntos dos 9 posibles, tras chegar á derradeira rolda coas pezas brancas ante o nº 1 do Ránking Inicial, Rubén Fernández,  o ourensán soubo aproveitar unha vantaxe de apertura para tras unha serie de creativas e rápidas maniobras facer ao seu adversario inclinar o seu rei sobre o taboleiro.

 

Esta partida pudo ser vista por decenas de miles de aficionados de toda España, xa que as primeiras mesas da competición foron retransmitidas en directo pola plataforma online da Federación Española, facendo posible que a emoción do xadrez chege a todos os fogares de xeito simultáneo.

 

Con esta magnífica noticia para o xadrez ourensán os Campeonatos de España Individuais por categorías de 2017 chegan ao seu ecuador, dando comenzo o Luns día 17 de Xullo unha das categorías máis agardadas para o xadrez provincial, a categoría Sub-14.

 

Nesta categoría o vixente campeón galego individual, Martín Gómez Carreño, partirá co nº 5 do ránking inicial sobre unha participación total de 181 xadrecistas nesta edición 2017, na que Martín, tras un soberbio ano deportivo, pelexará por unha praza para o Europeo de Rumanía en Setembro.

 

Outros representantes ourensáns na categoría Sub-14 serán Mateo Díaz Gómez, Marcos Vázquez Gómez e Adrián Vázquez Velasco, todos eles do Club Xadrez Ourense.

 

Hai que salientar que nas categorías sub-8 lento, sub-10 lento, sub-10 rápido, e Sub-12 lento  xa participaron varios xóvenes xadrecistas Ourensán, como Escarlata Alonso (Xadrez Verín), Pura Diéguez e Benjamín Diéguez (ambos do Xadrez Benchoshey) e Laura Gómez e o mencionado Xacobe Conde (ambos do Xadrez Ourense), resultando o máis salientable as actuacións de Xacobe en Sub-12 e a de Tristán Alonso en Sub-10 rápido.

 

As categorías Sénior, tanto feminina como masculina están previstas para Agosto e Setembro, en Linares (Jaén) e Canarias, respectivamente, categorías nas que xa tamén está garantida a representación ourensana. 

 

Ver nota de prensa III, (La Voz de Galicia, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo, 17 de Xullo)

Ver nota de prensa I, (La Región, 17 de Xullo)

 

VER CLASIFICACIÓN S12 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S12 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S10 RÁPIDO

VER CLASIFICACIÓN S10 LENTAS

VER CLASIFICACIÓN S8 LENTAS

 

**

Soberbio Adrián Gómez na XXXVI edición do Open Internacional “Villa de Benasque”

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense camiña con firmeza cara o título de Mestre FIDE.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imagen.Adrián.Gómez..JPG

Adrián Gómez, camiña firme cara a consecución do título de M.F.

 

Entre os días 6 e 15 de Xullo disputouse o Aberto Internacional “Villa de Benasque”, no incomparable marco do pirineo oscense, unha fermosa vila de montaña que dende hai décadas ten internacionalmente gañado o apelativo de “Wimbledom do xadrez”, xa que reúne, nesos dez días, ata medio millar de xadrecistas procedentes de ata 34 países, que acuden con elevadas doses de ilusión, uns a tentar medirse con reputadas figuras do taboleiro internacional, outros, máis experimentados, a pelexar polos suculentos e numerosos premios en metálico e incluso, nalgúns outros casos, simplemente a participar do espectáculo como espectadores ou acompañantes, deixando para vindeiras edicións iso de atreverse co seu debut nas 64 casiñas.

 

Nesta XXXVI edición do “Villa de Benasque” (un número de edicións que se pronuncian igual de rápido que as 42 que alcanza o “Open Internacional de Sitges” ou as 33 que alcanzará o noso “Open Aninovo Barrocás” o vindeiro nadal…), o nivel dos principais aspirantes era colosal, ata unha trintena de Grandes Mestres, seis deles por riba dos 2600 (puntuación de ránking que xa podería permitir a algún dos que a ostentan soñar con poder atacar o olimpo dos máis grandes do planeta, como Carlsen, Giri ou Caruana), e máis dun centenar de titulados internacional entre Mestres Internacionais, Mestres Fide, etc…

 

Nesta cita de 2017, o xoven xadrecista ourensán, Adrián Gómez Diéguez, viaxou ata terras oscenses co fin de tentar ratificar a súa magnífica progresión da última tempada, e tras dez días de intensa competición as cousas poden calificarse de “notable alto” para Adrián, tras conquistar 6.5 puntos dos 10 en litixio, realizando unha actuación coa que acariciou a súa primeira norma de Mestre Internacional, obtendo ata 1.5 sobre 3 puntos posibles, ante Grandes Mestres, e tamén 1.5 sobre 3 ante Mestre Internacionais, vencendo en importantes partidas como a que o enfertou con pezas negras ante o G.M. Aberguer Thal.

 

Adrián rematou igualado no posto 42º, (sobre 471 participantes), e como importante dato hai que reseñar que ata 56 titulados internacionais remataron en postos inferiores ao xoven xadrecista ourensán, que tras esta cita pirenaica, suma 29 puntos de ránking, que unidos aos 2232 que ostenta, o achegan a menos de corenta dos 2300 necesarios para obter o codiciado título de Mestre FIDE, titulación que o convirtiría, con permiso do Gran Iván Salgado, no primeiro xadrecista íntegramente formado en Ourense en acadar unha titulación internacional de Mestría.

A continuación ofrécese a partida na que Adrián superou con pezas negras e “relativa facilidade”, ao Grande Mestre, Vlastimil Jansa:

 

Blancas: G.M. Vlastimil Jansa, (Francia)

Negras: Adrián Gómez Diéguez , (Ourense)

 

1.e4 e5 2.Cf3 Cc6 3.Ab5 a6 4.Aa4 Cf6 5.0–0 Ac5 6.c3 b5 7.Ac2 d5 8.exd5 Dxd5 9.d4 exd4 10.Te1+ Ae7 11.cxd4 Ag4 12.Ae3 0–0 13.Cbd2 Ab4 14.Ab3 Dh5 15.Tc1 Ca5 (con este movemento as negras concretarán a súa vantaxe de apertura)

 

 

16.Dc2 Axf3 17.Cxf3 Axe1 18.Txe1 Cxb3 19.axb3 Dd5 20.Ce5 c5 21.Ag5 Tfe8 22.Df5 Cd7 23.Rf1 Cxe5 24.dxe5 Dxb3 25.h4 De6 26.Df3 h6 27.Af4 Tad8 28.Dc3 Td4 e as brancas declinaron. 0-1.

 

Ver clasificación XXXVI, “Villa de Benasque”

 

**

Martín Gómez Carreño medalla de ouro individual no nacional por autonomías 2017

O Xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense defendeu o 1º taboleiro de Galicia cunha soberbia actuación

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Martín.Gómez.Oro.Individual.en.el.Nacional.Por.Autonomías..JPG

Martín Gómez, recibindo o Ouro nacional de mans da Secretaria Xeral, Marta Míguez Telle.

 

Entre o Xoves 22  e o Domingo 25 de Xuño tivo lugar o Campeonato de España de Seleccións Autonómicas (Sub-14), que nesta ocasión foi acollido pola Coruñesa vila de Padrón, competición que aglutinou aos mellores especialistas do panorama nacional destas idades, que representaron ás súas respectivas selección autonómicas.

O xoven ourensán Martín Gómez Carreño, asumía o 1º taboleiro da Selección de Galicia (formada por 4 titulares e 2 suplentes para cada encontro), dese xeito Martín tivoá que enfrentar aos xogador máis potentes de todas as escuadras adversarias.

Malia a dificultade inicial da súa tarefa, o xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense realizou unha soberbia actuación, logrando o 87.5% dos puntos en litixio e completando unha competición que lle serve para subir 38 puntos de ránking internacional e situarse xa como un dos mellores do panorama nacional para o vindeiro campeonato de España individual Sub-14 que terá lugar en Salobreña (Granada) dentro de poucas seamanas e que pode catapultar a Martín ao Europeo de Rumania, o vindeiro mes de Setembro.

Martín está a realizar un soberbio ano deportivo, tras conquistar o título provincial individual en 3 das sete categorías (incluida a Sénior), conquistou o campeonato Galego Sub-14, así como o quinto posto no Cto. Galego Absoluto, tras esta medalla de Ouro, viaxará reforzado a  Granada, para tentar afianzarse entre os mellores de España da súa categoría e soñar coa súa participación no próximo Europeo de Rumanía, en Setembro.

 

Ver nota de prensa III, (Faro de Vigo, 27 de Xuño de 2017)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 27 de Xuño de 2017)

Ver nota de prensa I, (La Región, 27 de Xuño de 2017)

 

GALERÍA COMPLETA DE IMAXES

 

Info completa da competición en www.fegaxa.org

 

 

***

 

O G.M. Zenón Franco, nº 1 do Xadrez Ourense “A” da División de Honra, galardonado pola FIDE

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Zenon.Autor..bmp

 

O Grande Mestre internacional e actual nº 1 do Club Deportivo Xadrez Ourense, no seu equipo “A” da División de Honra, foi recentemente galardonado pola FIDE Trainer´s Commission, ao ser nomeado mellor autor de libros técnicos de xadrez do ano 2017.

Desde toda a gran familia do Club Xadrez Ourense desexamos trasladar a nosa máis cariñosa felicitación a Zenón por este recoñecimento á súa dilatada traxectoria como autor.

Zenón é Grande Mestre internacional dende hai décadas, e xa ten participado en ata 7 olimpiadas, tanto coa selección Paraguaia como coa Selección Española, na actualidade, afincado en Ponteareas, adica a maior parte do seu tempo á producción literaria relacionada co xadrez, ainda que tamén segue ligado á competición, entre outros eventos, asumindo en varias xornadas da liga de clubs, o 1º taboleiro do Club Deportivo Xadrez Ourense.

Tras dúas tempadas compartindo algunhas charlas con Zenón, faise  palpable a paixón que sinte pola escritura e a felicidade que obtén a través da creación literaria relacionada co mundo do xadrez, deixando de manifesto o enorme bagaxe persoal que atesoura polos seus coñecimentos, polas incontables experiencias vividas e múltiples viaxes realizadas, así como tamén poder compartir a retahíla de anécdotas relativas a persoaxes mundialmente coñecidos relacionados co xadrez a quenes tivo a oportunidade de coñecer en persoa.

Quenes temos a oportunidade de conversar, de cando en cando con Zenón, percibimos a unha persoa sinxela, mo correcta e respetuosa, coa que se poden compartir conversas sempre interesantes sobre literatura, poesía, música, cine, política, humor e sempre coa garantía de interese que emana da súa sabiduría e experiencia.

Noraboa Maestro!

VER INFORMACIÓN AMPLIADA

 

 

 

 

Club Xadrez Ourense Cadete, Campeón da Copa Galicia 2017

O conxunto ourensán impúxose en Coruña con autoridade, vencendo en todos os seus encontros

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Xadrez.Ourense.Cadete.Campeón.Copa.Galicia.Clubs.2017..JPG

O Xadrez Ourense cadete, impúxose con rotundiade na Copa Galicia 2017

 

O sábado día 3 de Xuño disputouse no Sporting Casino de A Coruña a edición 2017 da Copa Galicia de clubs en categoría cadete, proba oficial da Federación Galega de Xadrez, e na que se deron cita varias das escuadras máis potentes da nosa comunidade autónoma.

 

O Conxunto do Club Deportivo Xadrez Ourense, composto por o mundialista Martín Gómez Carreño, Mateo Díaz Gómez, Marcos Vázquez Gómez e Xacobe Conde Riveiro conquistou o triunfo final con autoridade ao lograr a victoria nos cinco encontros disputados, superando, entre outros, a complicados equipos como o Fontecarmoa de Vilagarcía que rematou subcampeón ou o Gallaecia de Santiago que logrou o bronce final.

 

Con este triunfo o xoven equipo do Club Xadrez Ourense consolida a súa progresión, xa que na tempada anterior xa viña de acadar a medalla de prata nesta mesma competición copeira.

 

Os compoñentes do equipo, terán unha boa inxección de moral tras este triunfo, para seguir adestrando con motivación unhas semanas máis ata chegar ao campeonato de España individual 2017, que comenzará a disputarse desde comezos de Xullo na granadina localidade de Salobreña, nunha cita á que acudirán os catro xadrecistas mencionados, ademáis dunha nutrida representación ourensana.

 

Pola súa parte, o vixente campeón galego individual Sub-14 e tamén actual campéon provincial Sénior, Martín Gómez, disporá de dúas semanas para prepararse para o Campeonato de España por autonomías, no que comandará, como 1º taboleiro, a selección de Galicia.

 

VER CLASIFICACIÓN COPA GALICIA DE CLUBS CADETE 2017

Ver imaxen da competición (I)

Ver imaxen da competición (II)

 

Nota de prensa III, (Voz de Galicia-dixital, 7 de Xuño)

Nota de prensa II, (Voz de Galicia, 7 de Xuño)

Nota de prensa I, (Ourense Deportivo, 6 de Xuño)

 

**

 

Masiva participación na 2ª edición do “Ourense en Xaque”

250 xóvenes xadrecistas de toda Galicia e norte de Portugal abarrotaron Expourense

 

“Club Xadrez Ourense, con 8 dos 25 pódios en litixio, entidade máis galardonada”

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Panorámica.Vista..JPG

Vista parcial da sala de competicións de Expourense durante o II “Ourense en Xaque”

 

 

O Domingo 4 de Xuño tivo lugar en Expourense a segunda edición do torneo de xadrez “Ourense en Xaque”, proba puntuable pertencente ao Circuito Galego de promoción 2017, que congregou a 250 xóvenes xadrecistas chegados desde toda Galicia e norte de Portugal, convertíndose, ata o de agora e de longo, na proba máis participativa das 7 disputadas por toda a xeografía galega.

Este circuito galego de promoción 2017, prolongarase ata Novembro, e contará con cerca de 20 probas puntuables, estando a penúltima delas novamente programada para celebrarse en Expourense, a finais de Outubro.

Na xornada de onte o Club Deportivo Xadrez Ourense foi a entidade mái galardonada con ata 9 pódios dos 25 postos de honra conquistados polos 5 primeiros clasificados de cada unha das 5 categorías en litixio.

En categoría Sub-20 o vencedor foi Gabriel Roma Barge (Xadrez Ourense), que completou unha impecable actuación, con 7 puntos en 7 partidas.

Xa en dentro do tramo Sub-14 o vencedor resultou Mateo Díaz Gómez (Xadrez Ourense), nunha categoría na que os ourensáns realizarón unha auténtica exhibición, conquistando ata 4 dos 5 postos de honra.

En alevíns, (Sub-12), o campeón foi Luca Rey Chimera (Fontecarmoa de Vilagarcía), mentres que en Sub-10 o triunfo viaxou ata terras olívicas, de mans de Xavier Caudet Soto (Xadrez Galego).

Na categoría dos máis xóvenes, (sub-8), os prometedores prebenxamíns ourensáns tamén tiveron un especial protagonismo copando ata 3 dos 5 postos de privilexio, sin embargo o primeiro lugar viaxou ata Noia, a cargo de Iago Fernández Ramos, (Club Brétema).

A Escola de monitores e adestradores do Club Deportivo Xadrez Ourense está a realizar un traballo de achegamento de iniciación ao xadrez en 16 centros de ensino da capital e provincia, é por iso que non podemos considerar casualidade que as probas de xadrez para xóvenes, sexan, na nosa provincia un referente de elevada participación a nivel Autonómico.

Na parte final da ceremonia de Clausura, o Club Deportivo Xadrez Ourense, fixo entrega de tres placas de recoñicimento á traxectoria persoal e deportiva de Alejandro Cervigni, Federico Naso e Víctor López.

 

Nota de prensa I, (Faro de Vigo 4 de Xuño)

Nota de prensa II, (Faro de Vigo, 6 de Xuño)

Nota de prensa III, (La Región, 6 de Xuño)

 

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-8

VER CLASIFICACIÓN SUB-10

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-14

VER CLASIFICACIÓN SUB-20

 

Galería de imaxes I, (Pódios das 5 categorías)

Galería de imaxes II, (panorámicas)

Galería de imaxes III, (panorámicas)

 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Cartel.Para.webs.Ourense.en.Xaque.2017..JPG

Cartel da II edición  do aberto de xadrez ”Ourense en Xaque 2017”

 

 

 

 

***

 

 

Campeonato Provincial Escolar por equipos – XOGADE 2017

Máis de 170 xóvenes xadrecistas e 28 equipos abarrataron Barrocás os días 14 e 18 de Maio no provincial de equipos 2017

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.web.Escolar.2017..JPG

 

O Domingo día 14 de Maio e o Xoves día 18, tiveron lugar nos locais da Asociación de Veciños de Barrocás as competicións provinciais por equipos das categorías Benxamín, Alevín e Infantil, disputadas dentro do programa XOGADE da Secretaría Xeral para o Deporte.

 

Na primeira xornada do Domingo día 14, ata 140 xóvenes da provincia de Ourense que representaron a un total de 21 equipos, participaron ao longo de toda a xornada, na que se disputaban as categorías Alevín e Benxamín.

En Alevíns o Club Deportivo Xadrez Ourense foi o vencedor entre un total de 6 equipos, mentres que en Benxamíns o Benchoshey Amarillo impúxose entre 15 escuadras participantes.

 

Xa na tarde do Domingo día 18 de Maio, máis dunha trintena de xóvenes, que representaban a 7 escuadras das categorías infantil mixta e infantil feminina, tomaron parte na xornada final desta competición provincial por equipos 2017.

 

O Club Deportivo Xadez Ourense impúxose en ambas categorías, co que se colocaba como primeira entidade no medalleiro, con ata tres ouros por equipos nas diferentes categorías, ademais dunha prata.

 

Ver nota de prensa I, (La Región, 16 de Maio)

Ver nota de prensa II, (La Región, 23 de Maio)

 

Galería de Imaxes IV, (Podium Infantil feminino)

Galería de Imaxes III, (Podium Infantil  mixto)

Galería de Imaxes II, (Podium Alevín)

Galería de Imaxes I, (Podium Benxamín)

 

 

VER CLASIFICACIÓN COMPLETA INFANTIL POR EQUIPOS

VER CLASIFICACIÓN ALEVÍN POR EQUIPOS

VER CLASIFICACIÓN ALEVÍN INDIVIDUAL

VER CLASIFICACIÓN BENXAMÍN POR EQUIPOS

VER CLASIFICACIÓN BENXAMÍN INDIVIDUAL

 

 

VER INFORMACIÓN COMPLETA, BASES E FORMA DE INSCRICIÓN

 

 

***

Ø David e Adrián Gómez, do Xadrez Ourense, subcampeóns de España Universitarios

 (Os irmáns Gómez Diéguez, proclamáronse subcampeóns de España coa Universidade de Santiago de Compostela) 

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: U.S.C.Para.web.titular..JPG

 

VER CLASIFICACIÓN CAMPEONATO DE ESPAÑA UNIVERSITARIO 2017

 

Entre os días 5 e 7 de Maio tivo lugar en Madrid o Campeonato de España por Universidades de todo o panorama estatal. Os xadrecistas do Club Deportivo Xadrez Ourense David e Adrián Gómez Diéguez, formaban parte do combinado presentado pola Universidade de Santiago de Compostela, entidade que se proclamou subcampeona de España na clasificación xeral combinada.

Completaron o quinteto os pontevedreses Lucas Abal e Julio Suárez e o Coruñés Manoel Rodríguez, un excelente quinteto, todos eles en idade todavía universitaria e que militan todos eles, como no caso dos irmáns ourensáns, en diferentes conxuntos da División de Honra Galega.

 

Ver Nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 9 de Maio)

 

***

Ø Listado FIDE dos 50 primeiros xadrecistas federados na nosa provincia, (Maio 2017)

(O listado expresa tamén os títulados internacionais entre os nosos xadrecistas e adestradores)

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Anagrama.Fide.Provincia.Ourense..JPG

 

VER LISTADO DOS 50 FEDERADOS OURENSÁNS CON MAIOR PUNTUACIÓN INTERNACIONAL

 

 

Club Deportivo Xadrez Ourense encabeza  o “Top 10” con ata 8 deportistas nos 10 primeiros lugares desta lista, con ata 9 titulacións internacionais entre xadrecistas e adestradores e con ata 27 deportistas entre os 50 primeiros xadrecistas da lista de ránking FIDE elaborada cos xadrecistas federados na nosa provincia na actualidade.

 

***

 

 

Ø  Club Deportivo Xadrez Ourense rubrica unha excelente campaña na “Liga de Clubs 2017”

Ao subcampionato de Liga e á doble permanencia en 1ª, xúntase o ascenso do xoven equipo de 3ª División á 2ª para 2018.

 

Xadrez Ourense “A” acaricia o título de Liga na derradeira xornada, tras unha épica e fermosa xornada de xadrez en Vigo

O conxunto ourensán viaxará ao Cto. de España de Clubs, o vindeiro mes de Agosto, como única escuadra galega invicta.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.Para.web.ultima.xornada..JPG

Unha imaxe do equipo na derradeira xornada de Liga 2017 en Vigo, antes de iniciarse a decisiva xornada

 

 

O sábado 29 de Abril chegábase á derradeira xornada da Liga Galega de Clubs 2017 en todas as súas categorías, con importantes encontros que serían chave para certificar as diferentes aspiracións dos conxuntos ourensáns en competición, dentro de cada unha das categorías en liza desta, agora xa rematada, Liga Galega de Clubs 2017.

 

Na División de Honra, sen dúbida, o máis salientable era o apaixoante encontro que tería lugar no CUVI de Vigo a partir das 17.00 horas, e que enfrentaría aos dous primeiros clasificados da táboa, ata ese momento invictos, con nove victorias e un empate por cada bando, nas 10 xornadas anteriormente disputadas dunha competición que se prolongou durante 4 meses, dende Xaneiro ata finais de Abril.

 

Como anfitrión, o líder, “Universidade de Vigo-EXP – Estratexia pola paz”, magnífica escuadra producto da recente fusión entre Universidade de Vigo e Escola de Xadrez Pontevedra, que conta nas súas renovadas ringleiras con ata 8 xadrecistas titulados internacionais e que, mesmo en moitas das 11 xornadas desta liga 2017, alineou ata 5 Mestres dentro do seu sexteto titular. Por parte visitante,  chegaba a Vigo como segundo clasificado, un ilusionado Club Deportivo Xadrez Ourense, campeón da edición anterior de Liga 2016, e que afrontaba esta derradeira xornada cunha moi complicada misión para tentar renovar o título, superar ao líder por un tanteador igual ou superior ao 1.5 - 4.5, co fin de neutralizar a xugosa vantaxe, de 2.5 puntos, coa que os olívicos chegaban a esta derradeira xornada.

 

Tras un prometedor comenzo para os visitantes, que encarrilaban varias das súas partidas, o Xadrez Ourense comenzaba a coquetear coa fazaña a medida que avanzaba a xornada, en diferentes momentos da tarde os visitantes anotáronse bonitas victorias como as do xoven valor ourensán Adrián Gómez sobre o Mestre Internacional Uruguayo Daniel Rivera, ou as de seu irmán David Gómez e a do M.I. André Ventura sobre os Mestres FIDE locais, David García e Miguel Senlle,  respectivamente, victorias que deixaban aberto un emocionante final. Tras a derrota da internacional Española e ourensanista Yudania Hernández (primeira derrota que sofre en 2 tempadas co conxunto ourensán), e despois dunha nova victoria, esta vez con pezas negras, do M.I. visitante Jorge Viterbo (invicto tras 4 tempadas nas ringleiras ourensanas), sobre o xoven M.I. Alberto Portela, e cun emocionante 1-4 no tanteador provisional, todo quedaba pendente do enfrentamento entre o experimentado Mestre Internacional e capitán vigués, Pablo García e o M.F. visitante Luis Silva, tras unha bonita partida de intercambio de golpes, o primeiro deles, soubo encarrilar o xogo cara un final de partida favorable con poucas pezas sobre o taboleiro coa experiencia e o temple necesarios, e anotou o punto decisivo no casilleiro local e o 2-4 definitivo, que malia a derrota no match, valía un título de liga para os vigueses e supuña o segundo subcampionato ligueiro na recente historia do Club Xadrez Ourense, que remataba esta edición de liga 2017 invicto, con 10 victorias logradas e un só empate cedido.

 

Ademais dos mencionados nesta derradeira xornada, son de salientar as considerables aportacións ao longo desta liga 2017, de clásicos xadrecistas ourensáns que militan no Xadrez Ourense “A” da División de Honra, como Óscar Salgado, José Saavedra, Iago Prol ou mesmo do xoven debutante Gabriel Roma, que xunto ao xovencísimo Martín Gómez, serán sen dúbida, parte moi importante do proxecto para a División de Honra 2018.

 

Pola súa parte o Liceo de Ourense, obtivo un novo triunfo na derradeira xornada ante o Círculo de Chantada por 4-2 e completaba unha positiva Liga 2017, rematando nun excelente 5º lugar entre as 12 escuadras participantes e certificando a presenza de dous conxuntos ourensáns na División de Honra para o curso 2018. O combinado liceísta completou unha seria campaña, comandado polo reforzo e Mestre Internacional Cubano Arián González, e tamén grazas, entre outras, ás positivas actuacións realizadas polo Mestre FIDE David Baltar ou o experimentado xadrecista ourensán Marcos Lorenzo, sen esquecerse da aportación do xoven, recentemente incorporado ás ringleiras liceístas, Ángel Domínguez.

 

Na Primeira División autonómica, hai que salientar a positiva campaña completada polo Universitario de Ourense, que rematou nun excelente segundo posto, únicamente por detrás do campeón e polo tanto ascendido á máxima categoría para 2018, o “Xadrez Galego - Tui”. Por outra parte cabe salientar a doble permanencia nesta exixente categoría dos dous primeiros conxuntos filiais do Ourense, o Xadrez Ourense “C” e o Xadrez Ourense “B”, que remataron 4º e 10º, respectivamente e que voltarán a ser equipos de 1ª división para a tempada 2018, convertindo á entidade ourensana no único club de Galicia con un conxunto na División de Honra e dous equipos na 1ª División autonómica.

 

A Segunda División galega deparounos moi agradables sorpresas para o xadrez provincial, o Club Xadrez Verín “A” proclamouse flamante campeón e polo tanto merecedor do ascenso á 1ª división autonómica, categoría na que no vindeiro curso militarán ata 4 escuadras ourensanas. Tamén cabe salientar que entre os 12 conxuntos que integraban a 2ª división (grupo sur-leste), serán únicamente os 3 equipos que non pertencen á nosa provincia, os que perdan a categoría e militen na 3ª División para 2018, consolidándose nesta división os outros nove conxuntos da nosa provincia.

 

Xa en Terceira División, e tras a derradeira xornada, rubricáronse os ascensos do conxunto campeón de grupo, o Xadrez Verín “B”, e do xovencísimo conxunto do Xadrez Ourense “E”, que finalizaron 1º e 2º clasificados respectivamente, e que serán conxuntos de 2ª categoría para 2018. Cabe salienatar que a entidade verinense logra así o “doblete”, acadando o doble ascenso dos seus dous equipos nesta tempada 2017, (un a 1ª e outro a 2ª),   e confirmando o excelente momento que está a disfrutar o xadrez na comarca de Monterrei na actualidade. 

 

Ver crónica de tabladeflandes

 

VER TODAS AS CLASIFICACIÓNS COMPLETAS (Liga Galega de Clubs 2017)

 

Ø  Ver nota de prensa XXVIII, (Faro de Vigo, 4 de Maio)

Ø  Ver nota de prensa XXVII, (Voz de Galicia, 2 de Maio)

Ø  Ver nota de prensa XXVI, (La Región, 2 de Maio)

Ø  Ver nota de prensa XXV, (Faro de Vigo, 28 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIV, (La Región, 26 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIII, (Voz de Galicia, 26 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXII, (Faro de Vigo, 26 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXI, (La Región, 5 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXV, (Voz de Galicia, 4 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIV, (Faro de Vigo, 4 de Abril)

Ø  Ver nota de prensa XXIII, (Faro de Vigo, 28 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XXII, (La Voz de Galicia, 28 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XXI, (La Región, 29 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensaXX, (La Región, 28 de Marzo)  

Ø  Ver nota de prensa XIX, (Faro de Vigo, 21 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XVIII, (La Voz de Galicia, 21 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XVII, (Faro de Vigo, 14 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XVI, (La Voz de Galicia, 14 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XV, (La Región, 14 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XIII, (Faro de Vigo, 7 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XII, (La Voz de Galicia, 7 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa XI, (La Región, 21 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa X, (La Voz de Galicia, 21 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa IX, (Faro de Vigo, 21 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VIII, (La Región, 14 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VII, (La Voz de Galicia, 14 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 14 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa VI, (La Región, 7 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa V, (La Voz de Galicia, 7 de Feberiro)

Ø  Ver nota de prensa IV, (Faro de Vigo, 7 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa III, (La Región, 1 de Febreiro)

Ø  Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia, 31 de Xaneiro)

Ø  Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo, 31 de Xaneiro)

 

 

Ver Información Completa da Liga Galega de Clubs 2017

 

***

 

Campeonatos de Galicia Individuais, Padrón 2017

 

v  O xoven Martín Gómez Carreño engade un novo éxito ao seu palmarés

O xadrecista do Club Xadrez Ourense, de tan só 14 anos de idade, remata 5º de Galicia en categoría Sénior

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Martín.Web.Quinto.Senior.2017.Titular..JPG

 

Dende o sábado día 8 e ata o venres día 14 de Abril, a coruñesa localidade de Padrón acolleu os campeonatos de Galicia individuais nas súas categorías Sénior, Sub-16, Sub-12 e Sub-8, nunha competición que reuniu a máis de 250 especialistas do “deporte-ciencia” de todos os Clubs de Galicia.

 

O xadrez ourensán volveu a contar cunha ampla representación, xa que máis de medio centenar de xadrecistas da nosa provincia tomaron parte nesta edición 2017, (25 do Club Xadrez Ourense, 17 do Xadrez Benchoshey, 4 do Universitario de Ourense, 3 do Liceo de Ourense e 2 do Xadrez Verín)

 

En categoría Sénior, hai que facer especial mención ao excelente 5º posto absoluto de Martín Gómez Carreño, quen con tan só 14 anos superou a importantes rivais xa consagrados dentro do panorama autonómico, superando, entre outros, na derradeira rolda ao Mestre Internacional vigués, Rafael Rodríguez. Martín completa un trimestre de ensoño, no que acumulou tres títulos provinciais (nas categorías Sénior, Cadete e Infantil), o título autonómico en categoría Sub-15, e agora este excelente quinto lugar en categoría autonómica absoluta.

 

Outras noticias reseñables para o xadrez provincial dentro desta categoría sénior foron o 8º posto logrado por David Gómez Diéguez (Xadrez Ourense) e o 10º lugar conquistado por Marcos Lorenzo Durán, (Liceo Academia Postal) quen ademais, deste xeito, obtiña o premio ao primeiro xogador veterano clasificado (máis de 55 anos de idade).

 

Na categoría Sub-16, rematada o martes día 11, o mellor ourensán clasificado foi César Pérez (Universidade), que rematou no 5º posto, hai que ter en conta a significativa baixa, nesta categoría, da principal baza ourensana  e actual campeón Galego Sub-14, Martín Gómez Carreño, que escolleu a categoría Sénior para continuar con paso firme na súa progresión, malia que de ter participado en Sub-16 sería o número 1 do ránking autonómico e con moitas posibilidades de pelexar polo entorchado.

 

Na categoría Sub-12, Xacobe Conde (Xadrez Ourense) rematou no 5º posto, tras un pequeno tropezo na última partida que rematou en táboas e, na que de ter logrado impoñer a súa vantaxe, remataría como bronce autonómico. Pola súa parte hai que salientar o soberbio torneo realizado por Laura Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que únicamente por caprichos do sistema de desempate se viu fora dos postos do pódio feminino, malia ter empatado a 5.5 puntos coa 1ª, 2ª e 3ª clasificadas.

 

Xa dentro da categoría Sub-8,  hai que facer mención á positiva actuación realizada por Marcos García Agromayor (Xadrez Ourense), que rematou con 5 puntos, empatado no 7º posto, e tamén hai que mencionar o torneo realizado por Gabriel Alcalde (Xadrez Bendhoshey) e por Sabela Conde (Xadrez Ourense), que remataron con 4 puntos, esta última xogadora a tan só unha victoria de acadar o subcampionato en féminas.

 

Non hai que esquecer que no pasado mes de Febreiro xa tiveron lugar en Viveiro os campeonatos galegos das categorías Sub-18, Sub-14 e Sub-10, onde os ourensáns colleitaron varios metais, entre os que destacaron os ouros de Ángel Domínguez, Martín Gómez, a prata de Carlota García e o Bronce de Tristán Alonso.

 

Pola súa parte, o Club Xadrez Ourense, consolídase, tras 14 anos de historia, como un referente  entre os clubs de Galicia nos campeonatos autonómicos individuais,  nesta edición 2017 a entidade ourensana toma parte con ata 40 xadrecistas, (14 que xa viaxaron a Viveiro o pasado mes de Febreiro) e 26 que tomarán parte na cita padronesa, agardándose tamén que isto se traduza nunha ampla participación nos campeonatos individuais nacionais individuais do próximo verán (en Granada e Canarias), aos que o pasado ano, Club Xadrez Ourense contou con ata 16 participacións.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Padrón.Para.web.foto.grupo.2017..JPG

Imaxen de familia do Club Xadez Ourense, na cita padronesa de 2017 con 25 deportistas (outros 15 tomaron parte en Viveiro).

 

Ver nota de prensa X, (La Región, 18 de Abril)

Ver nota de prensa IX, (Faro de Vigo, 18 de Abril, dixital)

Ver nota de prensa VIII, (Faro de Vigo, 18 de Abril)

Ver nota de prensa VII, (La Voz de Galicia, 17 de Abril)

Ver nota de prensa VI, (Faro de Vigo, 16 de Abril)

Ver nota de prensa V, (La Región, 16 de Abril)

Ver nota de prensa IV, (La Voz de Galicia, 16 de Abril)

Ver nota de prensa III, (La Región, 14 de Abril)

Ver nota de prensa II, (La Voz de Galicia 8 de Abril)

Ver nota de prensa I, (Faro de Vigo, 8 de Abril)

 

VER CLASIFICACIÓN SUB-8

VER CLASIFICACIÓN SUB-12

VER CLASIFICACIÓN SUB-16

VER CLASIFICACIÓN SÉNIOR

 

***

 

v      Recital Ourensán nos autonómicos de Viveiro, cun botín de 2 ouros, 1 prata e 1 bronce

Martín Gómez Carreño obtén o seu quinto título autonómico individual, con 14 anos.

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.X.O.Web.Viveiro.2017..JPG

Club Deportivo Xadrez Ourense volveu a ser unha das entidades máis participativas, con 15 deportistas nesta cita autonómica.

 

A localidade lucense de Viveiro acolleu entre o 25 e o 28 de Febreiro os campeonatos galegos individuais de xadrez das categorías sub-10, sub-14 e sub-18, cunha participación global dun centenar de xadrecistas, dos que máis dunha vintena desprazáronse dende a nosa provincia, sendo o Club Deportivo Xadrez Ourense con 14 deportistas, xunto con  “Escola Luguesa” (da provincia anfitriona), as entidades máis participativas nesta cita previa aos campeonatos nacionais que terán lugar en Salobreña (Granada) o vindeiro mes de Xullo.

Na próxima semana Santa, terán lugar en Padrón, as categorías das restantes categorías (Senior, Sub-16, Sub-12 e Sub-8), onde se agarda unha todavía máis nutrida participación ourensana.

 

As primeiras alegrías para o xadrez provincial chegaban o Luns día 27, data na que remataba a categoría sub-10, na que Tristán Alonso Rodríguez (Club Xadrez Verín) obtiña o bronce nesta categoría ao conquistar 6 dos 8 puntos en liza, mentres que Carlota García González (Club Xadrez Benchoshey), obtiña a prata na categoría feminina, con 5 puntos.

 

En categoría sub-14, o xa pentecampeón autonómico individual, Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense) facia valer a súa condición de favorito e conquistaba 6.5 puntos dos 8 posibles, vencendo en solitario nunha dura proba que se prolongou durante cuatro intensos días, e que se lle puña costa arriba tras un inesperado pinchazo na terceira rolda, do que soubo sobrepoñerse encadeando catro victorias consecutivas.

 

 Tamén hai que salientar, nesta categoría sub-14, as moi positivas actuacións de Mateo Díaz Gómez e do todavía sub-12 Xacobe Conde Riveiro, ambos compañeiros no Xadrez Ourense, que con 5.5 e 5.0 puntos, respectivamente, remataron entre os 10 primeiros clasificados.

Pola súa banda, a categoría Sub-18, tamén deparou agradables noticias para o xadrez provincial, resultando 1º clasificado Ángel Domínguez (Liceo), con 6.0 puntos, e obtendo o 4º e o 5º posto, Gabriel Roma (Xadrez Ourense) e Miguel Puga (Universidade) , que obtiveron ambos 5.5 puntos, a tan só medio pundo do vencedor, nun torneo moi apretado na parte alta da táboa.

 

ü  Ver Clasificación Sub-10

ü  Ver Clasificación Sub-14

ü  Ver Clasificación Sub-18

 

Ø  Ver nota de prensa I (La Región, 1 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa II (La Voz de Galicia, 2 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa III (La Región, 7 de Marzo)

Ø  Ver nota de prensa IV (La Región, 28 de Marzo)

 

 

 

***

 

v  O xadrecista do Xadrez Ourense Luis Miguel Neves Silva, galardonado na gala do Deporte Portugués

 

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Foto.Luis.Silva.Premios.Deporte..JPG

Luis Miguel Neves Silva foi galardonado en Portugal na gala do Deporte.

 

Leer discurso de Luis Silva na recollida do seu galardón. 

 

 

***

 

 

v  Campeonatos Provinciais Individuais 2017 - (120 participantes abarrotaron as salas de Barrocás)

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Vista.Xeral.Competición..JPG

Os salóns de  Barrocás estiveron abarrotadoso durante todo o fin de semana do 21 e 22 de Xaneiro, coa disputa dos Ctos. Provinciais 2017.

 

Os locais da Asociación de Barrocás, acolleron durante os días 21 e 22 de Xaneiro os Campeonatos Provinciais Individuais por categorías (entre Sub-18 e Sub-8), nos que tomaron parte ata 120 xóvenes xadrecistas que representaron á práctica totalidade dos diferentes clubes da provincia.

Coa celebración destas probas por categorías, complétase o cadro de honra dos Campeonatos provinciais individuais 2017, xa que a pasada semana (día 15 de Xaneiro), rematou no Ateneo de Ourense a competición relativa á categoría Sénior, que contou coa participación de 40 xadrecistas, na súa maioría de categoría absoluta-sénior.

Agárdase, un ano máis, unha moi elevada participación nos vindeiros campeonatos de Galicia Individuais que se disputarán nas localidades de Viveiro e Padrón, durante as datas de Entroido e Semana Santa, respectivamente.

Nestos campeonatos provinciais de 2017, hai que facer especial mención á fenomenal actuación do xoven Martín Gómez Carreño (Club Xadrez Ourense), que con tan só 14 anos de idade, proclamouse campeón provincial en 3 das 7 categorías en litixio, (incluida a categoría absoluta-sénior).

Os diferentes campeón provinciais de 2017 foron, en categoría Sénior, o mencionado Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), en Sub-18 o título foi para o xadrecista do Liceo Academia Postal, Ángel Domínguez Fernández, mentres que os títulos Sub-16 e Sub-14 foron tamén para Martín Gómez Carreño (Xadrez Ourense), que nesta fin de semana do 21 e 22 de Xaneiro completaba o seu triplete persoal.

Xa dentro dos máis cativos, Xacobe Conde (Xadrez Ourense), en sub-12, Benjamín Diéguez (Benchoshey) en sub-10 e Gabriel Alcalde (Benchoshey) en sub-8, foron os vencedores e campeóns provinciais individuais de 2017.

O medalleiro final por Clubes, un ano máis, encabezouno o Club Deportivo Xadrez Ourense, con ata 11 metais (dos 21 en liza), seguido do Benchoshey con 6 pódios, de Universidade de Ourense que acadaou 3 medallistas e de Liceo Academia Postal, que obtivo un pódio.

 

VER MEDALLEIRO CAMPEONATOS PROVINCIAIS INDIVIDUAIS 2017

 

 

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-18

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-16

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-14

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-12

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-10

ü  VER CLASIFICACIÓN SUB-8

 

*      Ver Galería de Imaxes da Competición

*      Ver Galería de Premiados (Pódios de vencedores)

 

Ø  Ver nota de prensa III, (La Región 24, de Xaneiro)

Ø  Ver nota de prensa II, (Faro de Vigo 24, de Xaneiro)

Ø  Ver nota de prensa I, (La Voz de Galicia, 24 de Xaneiro)

 

 

***

 

v Martín Gómez Carreño Campeón Provincial Sénior  - 2017

Martín convértese no campeón provincial individual sénior máis xoven, con tan só 14 anos

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: martin.campeon.senior.17.JPG

Martín GómezCarreño (12.1.2003), actual campeón provincial sénior 2017.

 

O Xoven xadrecista Martín Gómez Carreño, con tan só 14 anos (recén cumplidos o pasado 12 de Xaneiro), ven de proclamarse hoxe Domingo día 15 de Xaneiro, 26º campeón provincial Individual Sénior, dende que en 1991 este campeonato ten carácter oficial federativo aberto.

O xoven xadrecista do Club Xadrez Ourense, conquistou 5.5 puntos dos 6 posibles nesta proba disputada entre o 7 e o 15 de Xaneiro, e na que tomaron parte 40 xadrecistas pertencentes á práctica totalidade dos clubes da provincia.

Martín, pese á súa xuventude xa ten acadado múltiples logros deportivos entre os que cabe mencionar o 5º posto no campeonato de de España 2016 da categoría sub-14 na modalidade de xadrez rápido, (xa foi terceiro de España en 2015 en Sub-12), foi xa tres veces campeón galego individual, é componente asiduo da Selección Galega no campeonato de España por Autonomías, e en Outubro de 2015 participou no campeonato do Mundo en Halkidiki (Grecia) cunha positiva actuación.

As próximas citas xadrecísticas do calendario provincial serán os campeonatos provinciais das categorías Sub-8, Sub-10, Sub-12, Sub-14, Sub-16 e Sub-18 que terán lugar no salón de competicións de Barrocás os vindeiros 21 e 22 de Xaneiro, probas coas que se completará o medalleiro provincial individual 2017, e nas que Martín será un dos principais favoritos, lóxicamente, para as categorías Sub-14 e Sub-16.

 

Ø  Ver nota de prensa relacionada III, (La Región 17 Xaneiro 2017)

Ø  Ver nota de prensa relacionada II, (La Región 15 Xaneiro 2017)

Ø  Ver nota de prensa relacionada I, (Faro de Vigo 15 Xaneiro 2017)

 

 

ü Ver Clasificación Campeonato Provincial Individual Sénior 2017

 

Ver Historial dos Campeonatos Provinciais Individuais

 

 

***

 

v XXXII Aberto Internacional “Aninovo Barrocás”

180 xadrecistas participaron na 32ª edición, disputada entre o 24 de Decembro e 5 de Xaneiro

Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Descripción: Imaxen.Web.Cronica.Aninovo.Open.XXXII.JPG

 

O pasado 5 de xaneiro tivo lugar a ceremonia de clausura da XXXII do clásico Open “Aninovo Barrocás”, que chegaba este ano á súa 32ª edición, na que tomaron parte, por un lado, 60 xadrecistas no Open internacional disputado entre os días 26 de Decembro e o 5 de Xaneiro, e arredor de 120 xóvenes xadrecistas que participaron no torneo de categorías inferiores o pasado día 24 de Decembro.

 

Na categoría Senior o vencedor foi Xabier Gómez Domínguez con 6 puntos, convertíndose por primeira vez en vencedor desta clásica proba e engadindo o seu nome á lista de gañadores desta proba deportiva referente do xadrez autonómico dende hai 32 anos. Xabier, nun torneo moi igualado, superou por coeficiente de desempate ao bicampeó